Go to content

Jak zwalczyć powakacyjną chandrę? 5 sposobów Małgorzaty Ohme

Wakacje to czas naładowania baterii – odpoczynek od pracy i codziennych obowiązków związanych chociażby z rokiem szkolnym. Często zamiast wrócić do pracy z wakacji pełnym energii i sił do działania, jesteśmy zniechęceni, rozdrażnieni i negatywnie nastawieni. Jak nie dać się powakacyjnej chandrze? Jak poradzić sobie z nadchodzącą jesienią?

5 sposobów na powakacyjną chandrę

Uporządkuj życie

To zupełnie naturalne, że długie, ciepłe i słoneczne dni rozleniwiają. Wakacyjne miesiące dla wielu są czasem odpoczynku, relaksu, oderwania od codziennych problemów. Jednak wszystko przemija. Nadchodzi jesień – dokonała okazja do uporządkowania życia, które po lecie w końcu wraca na właściwe tory. Zamiast zamartwiać się powakacyjnym powrotem do pracy, pomyśl o nowych zadaniach, projektach i satysfakcji jaką za sobą niosą.

Jesień wielu kojarzy się z rozpoczęciem roku szkolnego, a co za tym idzie z większą ilością obowiązków. Zamiast marudzić, zastanów się, jak zorganizować sobie życie by było lepiej. Szkoda marnować energię na zamartwianie i narzekanie. Lepiej skupić się na tym co zrobić, by jesień stała się bardziej optymistyczna. Jak zorganizować sobie życie by było lepiej?

Zaplanuj drobne przyjemności

Przyjemne chwile, urocze weekendy i niezapomniane wyjazdy możemy organizować przez cały rok. Do codziennego grafiku wpleć drobne przyjemności. Na mapie jesieni zaznacz weekend za miastem, święta z rodziną, ferie w górach czy wyjście do kina lub restauracji. Nie zapomnij o urodzinach, imieninach i rocznicach!

Urozmaić swoje zajęcia jesienią

Pokażmy, że mamy wpływ na własne życie. Urozmaićmy nadchodzącą jesień, spędźmy ją w inny sposób niż dotychczas. Zastanówmy się, co w ubiegłym roku nam „nie wyszło”, co nam się nie podobało i co można zrobić inaczej. Pomyślmy, jak wzbogacić i podkolorować nadchodzące miesiące. Żyjmy przyjemnymi momentami, wydarzeniami, które czekają na nas o każdej porze roku, nie tylko latem. W jaki sposób możemy inaczej zaplanować czas, by jesień nie była pesymistyczna? Zadbajmy o swoje ciało, dajmy sobie dodatkową energię. Jeśli mamy skłonności depresyjne, znajdźmy własne sposoby na poprawę nastroju, dla jednych będzie to sport, dla innych rozwijanie zainteresowań i pasji.

Zobacz również: Depresja sezonowa to nie wymysł, istnieje naprawdę. Kiedy i jak daje o sobie znać?

Uprawiaj sport

Często bezwiednie poddajemy się pewnemu rytmowi – ćwiczymy wczesną wiosną by poprawić sylwetkę przed latem lub w styczniu, bo takie są nasze postanowienia noworoczne. Zawalcz, pokaż, że masz wpływ na własne życie. Aktywność fizyczna, niezależnie od tego czy biegi, jazda na rowerze czy ćwiczenia na siłowni powodują wydzielanie adrenaliny i endorfin. Zadbajmy o swoje ciało, dostarczmy mu z rana dawkę energii. Ustaw budzik godzinę wcześniej i poćwicz przed pracą.

Zadbaj o zdrowie psychiczne

W wakacje wiele rzeczy odpuszczamy, przestajemy się przejmować. Wszystko jak bumerang powraca we wrześniu. Ostatnie trzy lata były dla nas naprawdę ciężkie – trwająca dwa lata pandemia, a potem wojna, która uruchomiła lęk międzypokoleniowy. Wszystkie negatywne wydarzenia odbiją się na naszym samopoczuciu. Dlatego każdy z nas powinien zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Wsparcie specjalisty pomoże przetrwać trudny czas – konflikty, agresje, napięcia emocjonalne. Nie pozostawiajmy nikogo samego sobie. Miejmy ogromną uważność na siebie, dzieci i bliskich. Bądźmy odważni, nie bójmy się reagować i prosić o pomoc. Mówmy głośno o problemach, dajmy sobie pomóc.