Lifestyle

Chatka pełna śmiechu jest bogatsza niż pałac pełen smutku. 25 buddyjskich mądrości, które pozwalają nam lepiej żyć

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 kwietnia 2017
Fot. iStock/Delpixart
 

Buddyzm Zen nie szuka sensu życia – zamiast tego pomaga nam radzić sobie z trudnościami życiowymi. Uczy nas, aby być cierpliwym, aby zwracać uwagę na to, co dzieje się w każdym momencie naszego życia, aby skupić się na „tu i teraz”.

Poniżej znajdziecie 25 buddyjskich mądrości, które pozwalają nam inaczej niż dotychczas spojrzeć na życie.

1. Pokusa rezygnacji jest najsilniejsza tuż przed zwycięstwem.

2. Celem życia jest umrzeć młodo, ale musimy sprawić, by wydarzyło się to tak późno, jak to tylko możliwe.

3. Nie mów, jeśli nie potrafisz poprawić dotychczasowej ciszy.

4. Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku.

5. Silny człowiek pokonuje przeszkody, mądry człowiek idzie przez całą drogę.

6. Nie bój się iść powoli. Bój się zatrzymać.

7. Nawet szczęście głupca jest głupim rodzajem szczęścia.

8. Nawet jeśli potkniesz się i upadniesz, to nie znaczy, że wybrałeś złą drogę.

9. Chatka pełna śmiechu jest bogatsza niż pałac pełen smutku.

10. Zawsze patrz na jasną stronę rzeczy. Jeśli nie umiesz jej dostrzec, pracuj nad tym tak długo, aż blask stanie się niezaprzeczalnie widoczny.

11. Cokolwiek się dzieje, dzieje się zawsze na czas.

12. Ktoś, kto zwraca uwagę na twoje wady, niekoniecznie jest twoim wrogiem. Ktoś, kto mówi o twoich zaletach niekoniecznie jest twoim przyjacielem.

13. Nie bój się, że czegoś nie wiesz. Bój się tego nie nauczyć.

14. Dobry nauczyciel otwiera ci drzwi, ale do pokoju musisz wejść już sam.

15. Góra nigdy nie ulegnie wiatrowi, nie ważne jak silny by nie był.

16. Żyj spokojnie. Nadejdzie czas, kiedy kwiaty same zakwitną.

17. Nie ma kogoś takiego jak przyjaciel, który nie posiada żadnych wad. Ale jeśli zaczniesz się ich doszukiwać, zostaniesz bez przyjaciół.

18. Nieszczęście wchodzi przez drzwi, które pozostawione otwarte.

19. Nikt nie wraca z długiej podróży jako ta sama osoba, którą był wcześniej.

20. Osoba, która potrafi się zarumienić, nie może mieć złego serca.

21. Lepiej być człowiekiem przez zaledwie jeden dzień, niż cieniem człowieka przez 1000 dni.

22. Twój dom jest tam, gdzie twoje myśli odnajdują spokój.

23. Człowiek, który przeniósł górę był tym, który zaczął od przenoszenia najmniejszych kamieni.

24. Jeśli popełnisz błąd, to lepiej po prostu się z niego śmiej.

25. Najlepszy czas, aby posadzić drzewo był 20 lat temu. Drugi najlepszy na to czas, jest teraz.


Lifestyle

7 zaskakujących dolegliwości, które możesz odczuwać podczas ciąży

Redakcja
Redakcja
27 kwietnia 2017
Fot. iStock / momcilogv
 

Każda przyszła matka wie, że w czasie ciąży jej ciało ulegnie znacznym zmianom. Na wiele jest przygotowana i z wielu zdaje sobie sprawę. Jednak według naukowców, mogą pojawić się i takie, które będą niespodzianką. Choć mogą się wydawać niepokojące, to specjaliści zapewniają, że są normalne i nie ma co panikować. Zsiniała wagina to tylko jedna z nich.

Zmienia się głos

W trakcie ciąży zmienia się postawa. Nowe ułożenie kręgosłupa i miednicy może wywołać pojawienie się napięć w ciele oraz w krtani. Mogą pojawić się trudności w swobodnym wydawaniu dźwięków. Zwłaszcza w ostatnich miesiącach możesz mieć problemy z kontrolowaniem oddechu podczas mówienia. Nie bez znaczenia jest także ograniczenie miejsca pracy przepony oraz rozchodzące się mięśnie brzucha. Podpieranie dźwięku zostaje utrudnione, co należy uznać za najbardziej obciążający krtań czynnik.

Zachodzą zmiany w mózgu

Nie bezpodstawnie mówi, że kobieta w czasie ciąży „traci mózg”. Według badań naukowców z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie takie zmiany są długotrwałe i mogą trwać nawet kilka lat. Główne obszary, które się zmieniły, związane są z poznawaniem socjalnym oraz empatią. Zauważyli, że w czasie ciąży mózg kobiety skupia się wyłącznie na macierzyństwie.

Oprócz tego możesz dostrzec, że twoja zdolność do rozpoznawania twarzy uległa polepszeniu. Tak twierdzą naukowcy z McMaster University w Kanadzie. Jako powód podają, że kobieta w ciąży staje się szczególnie czujna wobec ludzi. Dzięki temu szybciej może dostrzec zagrożenie i ochronić się przed nim.

Pojawia się nadmierne owłosienie

W związku ze zmianami hormonalnymi w czasie ciąży, możesz zauważyć zwiększone owłosienie ciała. Gęstsze włosy mogą pojawić się np. na brzuchu lub na rękach. Nie jest to powód do niepokoju, ponieważ po urodzeniu dziecka, poziom hormonów powinien wrócić do normy.

U wielu kobiet dodatkowe owłosienie pojawia się głównie na twarzy i wokół brodawek sutkowych. Zmiany powinny ustąpić do 6 miesięcy po porodzie.

Nieświeży oddech

Wiele kobiet w ciąży skarży się na nieświeży oddech, mimo tego, iż dbają o higienę jamy ustnej. W wielu przypadkach niestety wizyta u stomatologa nie pomoże, ponieważ najczęściej jest on skutkiem nadmiernego działania bakterii w jamie ustnej.

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu, mogą być także uszkodzenia dziąseł, o które w tym stanie nietrudno. W czasie ciąży pęcznieją i stają się bardzo wrażliwe. Nawet najmniejszy dotyk może spowodować krwawienie. Miękkie i obrzmiałe dziąsła mogą także tworzyć kieszonki, gdzie będzie gromadzić się ropa i pojawi się nieprzyjemny zapach z ust.

Swędząca skóra

Jednym z utrudniających życie skutków ciąży może być swędząca skóra, na której może także pojawić wysypka. Ogólnie jest to związane z rozciąganiem się ciała oraz z wydzielaniem hormonów i zmianami zachodzącymi w enzymach wątrobowych. Nie należy bagatelizować świądu, ponieważ może on mieć poważniejsze podstawy, dlatego warto udać się do specjalisty po konsultację. Jednak warto najpierw stosować kremy nawilżające i unikać czynników powodujących świąd np. gorącej wody podczas kąpieli.

Wiele kobiet może zacząć cierpieć na świąd ciężarnych. Zwykle pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Wywołują go wydzielane w tym czasie hormony, które wpływają na pracę wątroby.

Wiecznie zatkany nos

W drugim trymestrze może pojawić się nieprzyjemne uczucie wiecznie zatkanego nosa. Oddychanie jest utrudnione, możesz zacząć chrapać. Wszystkiemu winne są hormony, które rozszerzają naczynia krwionośne. Pomocne mogą okazać się krople nawilżające.

Zasiniona wagina

A co z twoją waginą? Dr Kim Clugston, specjalista w dziedzinie płodności, w wywiadzie dla Daily Mail stwierdziła, że wagina może zsinieć. Na taką zmianę wpływa przepływ krwi. Jednak spokojnie, wróci ona do swojego normalnego koloru przed porodem. Zauważyłyście u siebie taki objaw?

Ciąża to nie choroba, jednak w ciągu tych dziewięciu miesięcy twoje życie może być znacznie utrudnione. Nie masz na to wpływu, winne są hormony i naturalne reakcje ciała na zmieniający się stan. Niestety niektóre dolegliwości będą uciążliwe nie tylko dla ciebie, lecz także dla twojego otoczenia. Ale spokojnie, są to zmiany tymczasowe.


Źródło: dailymail.co.uk, dziecisawazne.pl,naukawpolsce.pap.pl


Lifestyle

Makijaże jak dzieła sztuki. Ta dziewczyna ma wielki talent

Redakcja
Redakcja
26 kwietnia 2017
Fot. Screen Instagram/mimles

Ta dziewczyna udowadnia, że makijaż może być sztuką. Nigdy nie korzystała z Photoshopa, złudzenia tworzy za pomocą kosmetyków i przy użyciu odpowiedniej techniki. – Moja twarz jest jak puste płótno, na którym mogę ćwiczyć swoją sztukę – podkreśla w wywiadach autorka niesamowitych makijaży. Zobaczcie, jak może wyglądać odcięta dłoń, kilka par oczu i sushi zamiast dłoni. Naprawdę robią wrażenie.

31-letnia Mimi Choi jest artystką makijażu i pochodzi z Kanady. Jej profil na Instagramie śledzi ponad 170 tysięcy internautów, którzy pod każdym zdjęciem nie ukrywają zachwytu i zostawiają wiele miłych słów.

 

 

-Moim głównym celem za każdym razem, gdy maluję nową twarz, jest pokonanie siebie. Chcę być lepsza od siebie z wczoraj, ponieważ jestem największym krytykiem i konkurencją dla siebie – twierdzi Choi. I to podejście odzwierciedlają jej dzieła.

Skąd czerpie inspiracje? Głównie z otoczenia, fotografii, emocji i obrazów. Tworząc nowe prace, stara się nie wzorować na poprzednich. Chce, aby każda z nich była wyjątkowa i niepowtarzalna.

Artystka, zaczynając swoją przygodę z makijażem artystycznym w łazience swoich rodziców, chyba nie przypuszczała, że jej dzieła zdobędą światową sławę.

Źródło: independent.co.uk


Zobacz także

10 powodów, przez które wiecznie się spóźniasz

Doktorze mąż mnie zdradza! Felieton z cyklu „Przychodzi Baba do Lekarza”

Matka „nieobecna” i jej wpływ na twoje życie