Zdrowie

Przełom w walce z rakiem nastąpi w 2019 roku? Pierwszy test z krwi, który ma wykrywać jeszcze bezobjawowe nowotwory

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
21 stycznia 2016
Fot. Pexels / Kamboopics / CC0 Public Domain
 

Już za trzy lata na rynek trafić ma pierwszy uniwersalny test z krwi wykrywający nowotwory. Jeśli dotychczasowe prace przyniosą oczekiwane rezultaty, będzie to prawdziwy kamień milowy we współczesnej medycynie.

Projekt prowadzi Illumina zajmująca się sekwencjonowaniem DNA. Pierwsza wersja testu jest już gotowa – teraz rozpoczną się prace nad jej doskonaleniem i sprawdzaniem.

Zdaniem twórców wraz z rozwijającym się nowotworem w krwiobiegu zaczynają pojawiać się fragmenty zmutowanego DNA, korzystając z odpowiednich metod można wykryć ich obecność w bardzo wczesnej fazie. Na takim mechanizmie ma opierać się działanie testu.

To co jest nadzieją – może być i przekleństwem, przestrzegają sceptycy. Niektórzy eksperci twierdzą, że na tak wczesnym etapie rozwoju nowotworu, może on zostać pokonany przez układ odpornościowy, więc diagnoza byłaby przedwczesna, a samo wykrycie DNA i RNA w krwiobiegu nie musi oznaczać rozwoju choroby. Illumina przekonuje jednak, żeby wykorzystać metodę mądrze i z największym pożytkiem – na początku test byłby traktowany jedynie jako uzupełnienie dostępnych już metod w diagnostyce chorób nowotworowych.

Jako przykład wykorzystania testu, pada odwołanie do diagnostyki raka piersi, gdzie test byłby doskonałym uzupełnieniem badania mammograficznego – a jego wykonanie pozwoliłoby na zredukowanie liczby niepotrzebnych biopsji czy rozstrzygnęłoby w przypadku wyników na granicy wątpliwości.

Metoda zyskała już obiegową nazwę „płynnej biopsji” i w początkowej fazie rozwoju będzie służyła również w celu monitorowania przebiegu wykrytej już choroby.

Twórcy testu liczą na akceptację swojego wynalazku przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) w 2019 r. Koszt jednego badania w ich planach nie powinien przekraczać 500 dolarów.


Źródło: Forbes


Zdrowie

Konkurs „Kreatywnie od kołyski”

Redakcja
Redakcja
21 stycznia 2016
Fot. Materiały prasowe
 

Pokażcie nam jak kreatywnie spędzacie czas z dziećmi! Niech inspiracją do działań będą programy telewizji Da Vinci Learning. Wysyłajcie nam zdjęcia z efektów Waszych kreatywnych zabaw, które łączycie z edukacją swoich pociech.  Do wygrania między innymi profesjonalny teleskop, dzięki któremu będziecie mogli pokazać swoim dzieciom co kryje się nad ich głowami i wiele innych edukacyjnych gadgetów.

Zasady:

  1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy wykonać zadanie konkursowe, czyli przesłać zdjęcie ilustrujące waszą kreatywną naukę przez zabawę.
  2. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na serwerze pocztowym Organizatora.
  3. Jedna osoba może przesłać tylko jedną  odpowiedź. W przypadku udzielenia większej liczby odpowiedzi lub przesłania większej ilości zdjęć, Organizator weźmie pod uwagę podczas rozstrzygania konkursu pierwsze zdjęcie z pierwszej  nadesłanej wiadomości.

Zadanie konkursowe:

Pokażcie nam jak kreatywnie spędzacie czas z dziećmi! Niech inspiracją do działań będą programy Da Vinci Learning. Wysyłajcie nam zdjęcia z efektów Waszych kreatywnych zabaw, które łączycie z edukacją swoich pociech.  Zdjęcia* w formie elektronicznej przesyłajcie na adres [email protected] w temacie wiadomości wpisując Konkurs „Kreatywnie od kołyski”.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

*Dopuszczalny jest kolaż składający się maksymalnie z 3 zdjęć.

Nagrody

I stopnia:
1 x Teleskop (o wartości 400 PLN)

II stopnia:
4 x zestaw Młodego Odkrywcy (każdy wartości 100 PLN)

III stopnia:
5 x kubków Da Vinci Learning (każdy wartości 20 PLN)

Konkurs trwa 21.01.2016 do 03.02.2016. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Oh!me do dnia 10.02.2016 roku.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Galeria prac konkursowych

Ewa Grzelak

Ewa Grzelak

Sylwia Dengusiak

Sylwia Dengusiak

 froteczkab

froteczkab

Ewa Wawer

Ewa Wawer

Kamila Łabutka

Kamila Łabutka

Joanna Pyzik

Joanna Pyzik

 Anna Radzikowska

Anna Radzikowska

Karolina Kaźmierczak

Karolina Kaźmierczak

Marek Smarzewski

Marek Smarzewski

Barbara Ilecka

Barbara Ilecka

Katarzyna Truszyńska

Katarzyna Truszyńska

Piotr Stawowy

Piotr Stawowy

Joanna Matczak

Joanna Matczak

Anita Kal

Anita Kal

 Monika Bińkowska

Monika Bińkowska

Danuta M.

Danuta M.

 

 Karolina Woźniak

Karolina Woźniak

 

Agnieszka Tyc

Agnieszka Tyc

 

Monika Folcik

Monika Folcik


Zdrowie

9 znaków świadczących o tym, że dojrzałaś, a nie tylko się… zestarzałaś

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 stycznia 2016
Fot. Unsplash / Artur Rutkowski / CC0 Public Domain

Świat nie jest łaskawy dla tych, u których wiek nie idzie w parze z dojrzałością. Słodkie „dzidzie piernik” i podstarzałych playboyów traktujemy z lekceważąco-kpiącym dystansem i głośno wyrażaną nadzieją, że my w ich wieku będziemy zupełnie inni. Choć z drugiej strony, ta (pozorna?) beztroska i nicnierobienie sobie ze społecznie przyjętych oczekiwań („starszy = mądry i odpowiedzialny”) odrobinę nas pociąga… Jak tu rozpoznać dojrzałość? Nie identyfikuj jej jedynie z najbardziej widocznymi (pierwszy siwy włos, pierwsze zmarszczki) sygnałami. Popularne ludowe przysłowie głosi przecież bezpardonowo, że gdy głowa siwieje, inne części ciała zaczynają szaleć… 🙂 Spokojnie! Jeśli jesteś dojrzała, to:

1. Dbasz o to, co w środku, nie pozwalasz swojej duszy się… zestarzeć

Znasz młodych, którzy powtarzają „Jestem taki stary, wszystko przeżyłem, wszystkiego doświadczyłem”…? Nie da się ich słuchać. Oni już odpuścili. Są młodzi, ale udają starszych. Porzucili marzenia, zarzucili pasje, żyją z dnia na dzień. Tymczasem rutyna sprawia, że przestajesz czuć, że żyjesz. Jeśli pozostając sobą robisz to, co kochasz, to oznaka dojrzałości. Większość ludzi jednak ciągle próbuje być kimś innym, nie sobą.

2. Doceniasz to, co masz, a do realizacji marzeń nie dążysz za wszelką cenę

Dojrzałość to także otwarte, optymistyczne przyjmowanie tego, co się nam przydarza i umiejętność cieszenia się z tego, co już osiągnęliśmy. Marzenia to wówczas przyjemny, nieodrealniony cel, do którego dążysz małymi krokami. Znasz życie i wiesz, że jest ono ciągłą zmianą. Rozumiesz też, że ktoś zawsze będzie miał coś więcej niż ty, będzie w czymś lepszy.

3. Znasz swoją wartość i traktujesz się z szacunkiem

Wiesz na co cię stać, czego powinnaś unikać, czego możesz/musisz się jeszcze nauczyć. Dbasz o swoje ciało i duszę. Nie podejmujesz się zadań, którym nie podołasz, nie porywasz się z motyką na słońce. Szanujesz swoje nerwy i dajesz odpocząć ciału. Odcinasz się od toksycznych osób ze swojego otoczenia.

4. Umiesz być szczęśliwa i cieszyć się życiem

Czas relaksu starannie oddzielasz od czasu spędzonego na wypełnianiu zawodowych czy domowych obowiązków. Jeśli się bawisz, to później nie „nawalasz”, znasz swoje granice i masz poczucie odpowiedzialności. Potrafisz dokonywać wyborów, które są dla ciebie najlepsze. Jeśli rezygnujesz z jednej pracy na rzecz innej, to jest to przemyślana decyzja, związana z jakąś istotną zmianą. Umiesz ciągle jeszcze cieszyć się jak dziecko i biegać w deszczu.

5. Nauczyłaś się widzieć szklankę w połowie pełną

Pozytywne spojrzenie na to, co przynosi nam życie i relacje z innymi ludźmi to umiejętność, którą nabywamy wraz z dojrzałością. Takie podejście pozwala nam szybciej osiągnąć równowagę. Nauczyłaś się już, że narzekanie nic nie zmieni, że pozytywne nastawienie może zdziałać więcej, że optymizm jest zaraźliwy. Ludzie, którzy się zestarzeli często mają wycofaną, negatywną postawę w stosunku do życia, ale ludzie dojrzali dostrzegają w pozytywnym podejściu prawdziwą wartość.

6. Nie starasz się wszystkich i wszystkiego zmieniać

Wiesz już, że nie jesteś w stanie kontrolować wszystkiego, nie tracisz więc czasu i energii na „naprawianie” bliższych ci i „dalszych” osób. Uczysz się czerpać z różnic między wami. Uważnie obserwujesz ich życiowe poczynania i wyciągasz wnioski – takie, które cię wzbogacą.

7. Nie oceniasz innych i bierzesz odpowiedzialność za tych, których oswoiłaś

Poznałaś już życie, wiesz, że nie wszystko wygląda naprawdę tak, jak na pierwszy rzut oka. Nie wydajesz nieprzemyślanych osądów, starasz się zrozumieć, a nie potępiać. Jeśli kochasz, to bezwarunkowo, a przede wszystkim odpowiedzialnie.

8. Myślisz, zanim zaczniesz działać

Każdy ważny krok starasz się dokładnie przeanalizować, znasz już konsekwencje nieprzemyślanych decyzji. I ważysz słowa, bo wiesz, że mają prawdziwą moc. Emocje potrafisz już trzymać na wodzy, co nie oznacza, że nigdy nie wymykają ci się spod kontroli. Jesteś tylko człowiekiem. Nie tracisz czasu na dyskusje, o których z góry wiesz, że do niczego dobrego nie doprowadzą.

9. Umiesz słuchać

Tym samym potrafisz okazać swojemu rozmówcy szacunek, nawet jeśli się z nim nie zgadzasz. Nie przekrzykujesz go i nie narzucasz swoich racji.

Zestarzeć się nie zawsze znaczy dorosnąć. I odwrotnie: życiowe doświadczenie i mądrość możesz zdobyć już w bardzo młodym wieku. Jednak najważniejsze, to pozostać sobą i pogodzić się z tym, kim się jest tam w środku, w głębi duszy.


Zobacz także

Jak stosować leki przeciwbólowe – Paracetamol

30 lat skończone? Przyszedł czas na zmiany w twoim organizmie

8 powodów, by codziennie zjadać banana