Go to content

Britney Spears tuż przed ślubem odstawiła leki stabilizujące nastrój. Czy będzie w końcu szczęśliwa?

Niedawno Britney Spears odzyskała prawo do decydowania o sobie. Przez 13 lat była ubezwłasnowolniona i nie mogła samowolnie odstawić lekarstw ani decydować o zarobionych pieniądzach. Dopiero gdy sąd zdecydował, że nie potrzebuje kurateli ojca, mogła wziąć ślub. Zrobiła to…, ale czy faktycznie Britney jest w stanie zapanować nad swoją chorobą psychiczną? Zaburzenia afektywne dwubiegunowe wymagają stałej opieki psychiatrycznej i przyjmowania leków stabilizujących nastrój! A ona ich nie chce przyjmować.

Ponad dwadzieścia lat temu Britney Spears była cudownym dzieckiem popkultury. Osiągała ogromne sukcesy na całym świecie, kochały ją miliony nastolatków. Niestety tak dobrze nie układało już się jej życie prywatne. Śliczna blondynka, która zarzekała się publicznie, że zachowa czystość do ślubu, nie wytrzymała presji. Po głośnym rozstaniu z wokalistą Justinem Timberlakem długo była singielką.

Jednak w 2004 roku nieoczekiwanie poślubiła swojego kolegę z dzieciństwa Jasona Alexandra. Pobrali się po cichu w Las Vegas, ale małżeństwem byli jedynie przez 55 godzin. Jeszcze w tym samym roku gwiazda zaręczyła się z Kevinem Federlinem, który jest ojcem jej synów. Niestety ten związek również nie przetrwał długo, bo jedynie trzy lata i zakończył się załamaniem nerwowym wokalistki.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sam Asghari (@samasghari)

Britney jest chora psychicznie

Rok 2007 był dla niej najtrudniejszy! Britney przeszła wtedy załamanie nerwowe. Co było jego powodem? Gwiazda nie dość, że nadużywała alkoholu i narkotyków i musiała iść na odwyk, to jeszcze rozstała się ze swoim drugim mężem. Wtedy wyszło na jaw, że Britney ma kłopoty ze zdrowiem psychicznym. I z tego powodu ostatecznie straciła prawa rodzicielskie do dwójki synów.

Wszyscy pamiętamy moment z 2007 roku, kiedy Spears wyszła z odwyku w szpitalu, pojechała do zakładu fryzjerskiego i na oczach dziesiątków reporterów zrobiła sobie dwa tatuaże i ogoliła głowę na łyso. Niedługo później znów trafiła do szpitala psychiatrycznego, gdzie zdiagnozowano u niej zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Sprawy wtedy toczyły się błyskawicznie. Sąd przyznał, że gwiazda nie jest w stanie funkcjonować bez opieki i oddał kuratelę nad nią – ojcu Jamiemu Spearsowi i prawnikowi Andrew Wallete. Od tego momentu wokalistka była ubezwłasnowolniona: nie mogła podejmować żadnych decyzji dotyczących swojego zdrowia, finansów i synów, bo dodatkowo straciła prawo do wykonywania opieki nad nimi.

Musiała się leczyć za pomocą bardzo typowego i najczęściej stosowanego w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych lekarstwa – litu, który stabilizował jej nastrój. Z tego powodu była też zobowiązana do antykoncepcji, bo osoby zażywające lit – nie powinny zachodzić w ciążę.

Czym są zaburzenia afektywne dwubiegunowe?

Mówiąc najprościej – charakteryzują się zmiennymi nastrojami: dochodzi do epizodów depresji, po których następują epizody manii. Oznacza to, że po okresie obniżonego nastroju, braku energii i chęci do życia, Britney staje się pobudzona, nadaktywna, towarzyszy jej poczucie mocy i potęgi. Choroba ta dotyka 2-3 na 100 osób na świecie.

Batalia sądowa Britney Spears

Jednak po 13 latach Spears postanowiła odzyskać swoje życie, by móc zarządzać własnym zdrowiem oraz finansami. W tym celu zwróciła się do sądu, w którym powiedziała, że od lat jest zmuszana do zażywania lekarstw wbrew swojej woli, co wpływa negatywnie na jej samopoczucie. Musi też stosować antykoncepcję. W 2021 roku sąd w Los Angeles podjął ostateczną decyzję. Ojcowska kuratela nad Britney Spears przestała obowiązywać z dniem 12 listopada. Niedługo potem gwiazda ogłosiła, że jest w ciąży, ale kilka tygodni temu poinformowała o poronieniu.

Korzystając z odzyskanej wolności, Britney postanowiła zalegalizować swój wieloletni związek z modelem i aktorem Samem Asgharim, którego poznała w 2016 roku na planie klipu do utworu „Slumber Party”. Irańczyk wcielił się w teledysku w rolę organizatora szalonej imprezy, a po pracy dał wokalistce swój numer. To ona zaprosiła młodszego o 12 lat mężczyznę na randkę. Natomiast we wrześniu 2021 roku Sam oświadczył się ukochanej i wspólnie zaczęli planować wesele.

Afera na ślubie Spears

Niestety nie wszystko przebiegło tak, jak sobie wymarzyli. Przede wszystkim w weselu nie uczestniczyły synowie gwiazdy: Sean Preston (lat 16) i Jayden James (lat 15).

„Chłopcy nie będą obecni na weselu”, powiedział jeszcze przed ceremonią prawnik ojca dzieci, Mark Vincent Kaplan. „Uważają, że w tym dniu należy skupić się na Britney i Samie i są bardzo szczęśliwi, że wszystko posuwa się do przodu”.

Ślub odbył się 9 czerwca w Los Angeles. Zanim jednak Britney i Sam zdążyli sobie powiedzieć „tak”, doszło jednak do incydentu. Na krótko przed ceremonią pierwszy mąż Britney – Jason Alexander został obezwładniony i zatrzymany przed jej domem, do którego próbował się wedrzeć. Próbującym go zatrzymać ochroniarzom, powtarzał, że to on jest pierwszym i jedynym mężem gwiazdy. A wszystko uwiecznił w relacji live, którą prowadził na Instagramie. Na miejscu ponoć szybko pojawiła się policja, która zabrała intruza do aresztu.

Co będzie dalej z wokalistką?

Mamy nadzieję, że gwiazda jest pod kontrolą lekarzy psychiatrów. Wiele osób z zaburzeniami afektywnymi – po latach stosowania stabilizatorów nastroju – marzy, by je odstawić. Mają liczne argumenty o szkodliwości stosowania litu. Wydaje im się, że są już zdrowi i że sobie poradzą. Niestety – to nieprawda! Bez kontroli psychiatrycznej często dochodzi do silnego nawrotu choroby.