Lifestyle

Zrób sobie prezent na Gwiazdkę i zerwij z nałogami

Redakcja
Redakcja
7 grudnia 2021
fot. XtockImages/iStock

Pewnie zastanawiasz się co kupić swoim bliskim pod choinkę. Ale może warto też pomyśleć o prezencie dla siebie i rozstać się z nałogami? Na przykład rzucić palenie. Pomysł doskonały, ale czy wykonalny?

Część z nas – tych najbardziej zdeterminowanych – jest w stanie porzucić nałóg z dnia na dzień, ale większości nie uda się ta sztuka. Trudno bowiem szybko zrezygnować z wprawdzie bardzo szkodliwej, ale bądź co bądź przyjemności. Większości przychodzi w sukurs nauka – istnieją bowiem o 90-95 proc. mniej szkodliwe alternatywy dla tradycyjnych papierosów, wielokrotnie przebadane przez specjalistów z wielu państw na świecie. Zaliczają się do nich na przykład papierosy elektroniczne i podgrzewacze tytoniu. Tym różnią się od standardowych papierosów, że nie zawierają najbardziej szkodliwych dla zdrowia substancji smolistych, czyli dymu. Nie chodzi tu jednak o to, by przejść z tradycyjnego „dymka” na produkty alternatywne, ale by wykorzystać te ostatnie do całkowitego rozstania się z nałogiem.

Naukowcy badający wpływ szkodliwych czynników na organizm człowieka stworzyli tzw. skalę obniżania ryzyka (risk continuum), wg której najmniej szkodliwa jest tzw. nikotynowa terapia zastępcza (NRT), potem produkty doustne, w tym saszetki nikotynowe, następnie e-papierosy dostępne w systemach otwartych oraz zamkniętych, jak np. Vuse ePod, sproszkowany tytoń i podgrzewacze tytoniu, a na końcu tradycyjne papierosy i cygara.

O polityce redukcji ryzyka związanej z paleniem papierosów mówi się coraz głośniej, szczególnie w krajach Europy Zachodniej. Wszystko wskazuje na to, że Wielka Brytania stanie się pierwszym krajem na świecie, w którym e-papierosy będą przepisywane przez lekarzy publicznej służby zdrowia jako produkt medyczny dla osób chcących rzucić palenie. Pod koniec października brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) zaktualizowała wytyczne dla osób chcących rzucić palenie i poinformowała, że producenci e-papierosów mogą zgłaszać swoje produkty do takiego samego procesu zatwierdzania, jaki obowiązuje w przypadku innych leków.

Naukowcy nieustannie podkreślają, by sięgać wyłącznie po sprawdzone, przebadane produkty i chociaż na rynku oczywiście można wybierać spośród wielu, to jednym z najbardziej istotnych elementów, na które powinno się zwracać uwagę, jest bezpieczeństwo użytkowania oraz jakość gwarantowana systemem testów. I tak, np. podgrzewacze glo hyper + poddano w ostatnim czasie wnikliwym badaniom w czterech brytyjskich klinikach, w których przebadano 500 woluntariuszy w wieku od 23 do 55 lat. Uzyskane wyniki zaprezentowane w naukowej publikacji wykazały, że całkowite przejście na glo spowodowało statystycznie istotne zmiany w zakresie tzw. „biomarkerów narażenia” oraz „biomarkerów potencjalnej szkody” w porównaniu z kontynuacją palenia. W przypadku większości mierzonych wskaźników, redukcje szkód zaobserwowane u osób korzystających z tego urządzenia były podobne do tych obecnych u osób, które całkowicie przestały palić.

Wiadomo – całkowite zerwanie z nałogiem to chyba najlepszy prezent, jaki możemy sobie sprawić na te święta, ale większość z nas musi zacząć od drobnych kroków. Lepiej tak, niż nadal wdychać szkodliwy dym.


Zobacz także

5 sposobów, by inni przestali wchodzić ci na głowę

Fryzury idealne na lato, czyli Pytanie na Śniadanie znowu rozbawiło nas do łez. Po sylwestrowym makijażu, kolejny hit specjalistów TVP

Dobry seks zaczyna się po trzydziestce

SEKSOJAZDA