Kiedy myślimy o szczęściu, myślimy o subiektywnym odczuwaniu dobrego samopoczucia. O radości, satysfakcji, spełnieniu. Szczęście nie jest tylko emocją czy ulotnym uczuciem. To coś zdecydowanie więcej. Jak nauczyć się bycia szczęśliwą, jak czerpać z życia pełnymi garściami? Ponoć istnieje wyraźny związek między wdzięcznością a szczęściem. A dokładniej?
Sonja Lyubomirsky, profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside, za pomiar szczęścia uznała emocje związane z dobrym samopoczuciem i dobrostanem. Odkryła również, że szczęście obejmuje głębokie poczucie sensu, wartości i celu życia.
Z kolei doktor Amy E. Keller, psychoterapeutka małżeńska i rodzinna twierdzi, że czujemy, że nasze życie ma sens, wówczas, gdy zaczyniamy bardziej doceniać to, co mamy.
Co dzieje się z naszym ciałem, gdy jesteśmy szczęśliwi?
Wdzięczność ma dalekosiężny wpływ na nasze zdrowie. Ludzie, którzy są wdzięczni, rzadziej się stresują, mają lepsze ciśnienie krwi, rzadziej zmagają się z bólem czy infekcją organizmu. Wdzięczność ma także pozytywny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Zwiększa poczucie własnej wartości, napawa organizm optymizmem i wzmacnia pozytywne emocje. Kiedy odczuwamy prawdziwe i głębokie szczęście, nasz organizm wytwarza „wspaniałe” substancje chemiczne.
Doświadczanie wdzięczności aktywuje neuroprzekaźniki – dopaminę i serotoninę. Powoduje także, że mózgu uwalnia oksytocynę, hormon, który pomaga zbudować zaufanie i sprzyja tworzeniu więzi społecznych.
Zobacz także: Spanie osobno i posiadanie tajemnic. Dziwne rzeczy, które zapewniają szczęście w związku
Jak praktykować wdzięczność?
Ucz się od Skandynawów
W latach 2018 i 2019 Finlandia zajęła pierwsze miejsce na świecie w raporcie opublikowanym przez ONZ, który dotyczył szczęścia. I tutaj warto się zatrzymać i zastanowić, dlaczego kraj ten zajął czołowe miejsce w rankingu. Skandynawowie swój poziom szczęścia określają na wysoki. Doceniają swój kraj, który zapewnia im bezpieczeństwo ekonomiczne. Podkreślają znaczenie instytucji społecznych, które wspierają wszystkich, nie tylko wybranych. Skandynawowi nie gonią na siłę za szczęściem, nie pracują w nadgodzinach. Akceptują i doceniają to, co mają. Potrafią zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Cechuje ich wysoki poziom zaufania społecznego.
Aktywuj wdzięczność
Najlepszym sposobem, dzięki któremu możemy wyrobić w sobie nawyk bycia wdzięcznym, jest „nieczekanie” na wyjątkowe chwile. Warto prowadzić dziennik wdzięczności, który powiązany będzie ze wzrostem szczęścia. Zwróć uwagę na to, co cię otacza. Zacznij rozpoznawać rzeczy (być może oczywiste), za które możesz być wdzięczna. Bądź wdzięczna za filiżankę ciepłej herbaty, za dach nad głową, kochającą rodzinę.
Ćwicz wdzięczność
Praktykuj wdzięczność, a poczujesz się szczęśliwa. Nie szukaj wymówek, a zacznij ćwiczyć. Ćwiczenie wdzięczności zmniejsza niepokój, poprawia nastawienie, co skutkuje szczęśliwszym i bardziej wartościowym życiem. Pojawia się satysfakcja i poczucie własnej wartości. Zwróć uwagę na to, co spotykasz na swojej drodze – drzewa, kwiaty, niebo, ptaki. Przygotuj słoik wdzięczności, do którego będziesz codziennie wrzucała kartkę z trzema rzeczami, za które jesteś wdzięczna. Co jakiś czas wyjmij i przeczytaj. Napisz list do siebie, w którym opowiesz sobie, jak jesteś wdzięczna za to co masz. Opowiedz bliskim, co miłego cię spotkało. Praktykuj wdzięczność, a poczujesz się szczęśliwa.