Go to content

Bądź ciekawa i nie przestawaj pytać! To część twojego dobrego życia

Top view of attractive caucasian brunette in sweater and with headband sitting on blanket outdoors and holding pen and diary in hands while looking at camera.

Mówią, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Ale ta poznawcza zawsze prowadzi do niezwykłych odkryć. To dzięki niej towarzyszy nam chęć ciągłego poznawania nowych rzeczy, przekraczania granic, zadawania pytań. Bez ciekawości nic by się w naszym życiu nie wydarzyło. Ciekawość to siła charakteru, a wszystko, z czym się zetkniesz wzbudza twoją chęć eksploracji. Każdy temat wydaje się fascynujący.

Nie ma nic bardziej wartościowego, niż głód wiedzy, odkrywania tajemnic ludzkiego umysłu. Ciekawość świadczy o postawie wobec życia i ludzi. To ciekawość poprawia zdolności umysłowe, a mózg będący w aktywnym stanie – ciągle się rozwija, jest elastyczny i lepiej funkcjonuje. Ile pomysłów byłoby niezauważonych, gdyby nie spotkał się z umysłem ciekawym nowego…

Ciekawość dla kobiety i matki – jest najpiękniejszym kluczem do poznawania własnych dzieci i relacji. To dzięki ciekawości interesujemy się drugim człowiekiem, prowadzimy ciekawsze życie. Bo zawsze jest coś do odkrycia…

Gdzie rodzi się ciekawość

Całkiem niedawno międzynarodowy zespół naukowców odkrył w mózgu przestrzeń odpowiedzialną za powstawanie ciekawości. Nad badaniami pracuje neurobiolog – Julia Dziubek. Nic dziwnego, bo to w kobietach tkwi bardzo duży potencjał ciekawości. Zespół, którego jest częścią, zbadał mechanizm i źródła ciekawości u myszy w tzw. niepewnej warstwie mózgu. Do tej pory nie wiadomo było, jaka jest jej funkcja. Według naukowców to właśnie ta niewielka część mózgu jest centrum mysiej ciekawości. W eksperymencie sprawdzano reakcje zwierząt na nieznane przedmioty. Okazało się, że to właśnie dzięki neuronom w warstwie niepewnej, mysz eksplorowała je dużo częściej. To odkrycie częściowo wyjaśnia mechanizm ciekawości u zwierząt. A wiadomo, od nich już tylko krok do człowieka.

Zdrowa ciekawość

Zaspokajanie ciekawości jest bardzo ważne dla naszego zdrowia psychicznego. Zdrowej ciekawości towarzyszy kreatywność, zdolność postrzegania świata i jego nieustającego rozwoju – jako szansy. Człowiek ciekawy pozbawiony jest stereotypowego myślenia, nie boi się „inaczej” myśleć. Jest w nieustającej drodze. Rozumie siebie i jest świadomy potrzeby, żeby się rozwijać. To wielka siła, dzięki której jesteśmy w stanie osiągać zamierzone cele. Ciekawość, która jest wysoko pośród sił sygnaturowych, sprawia, że jesteśmy bardziej pewni siebie, mamy wyższy poziom energii, nieustającą chęć do działania, wyższe poczucie sprawstwa. Dużo częściej widzimy sens naszej pracy.

Brene Brown najlepiej podsumowuje kompetencje człowieka ciekawego:

„Trzeba być naprawdę pewnym siebie i swojej wartości, żeby przyznać się do niewiedzy i zadawać pytania. Powiedzieć: nie wiem, a ty co myślisz?”

Ten rodzaj „niewiedzy” jest wspaniałą możliwością do oswajania nieznanego, uczy nas tolerancji i dobrego życia z ludźmi. Zdrowa ciekawość czyni człowieka odważnym, wnikliwym.

Jak rozwijać w sobie ciekawość

Człowiek, jako istota stworzona do samorozwoju, potrzebuje ciągłego rozwoju. I trwa całe życie. To od nas zależy, czy będziemy ograniczać możliwości naszego rozwoju, nie podejmując nowych wyzwań, wdrukowując w mózg usprawiedliwienia, które ten czytać będzie jako spokojne i bezpieczne, dlatego ciężej będzie nam odważnie realizować cele, ponieważ nasz umysł, wyczulony na niebezpieczeństwo, w rezultacie przejmie kontrolę nad takimi myślami i nie pozwoli nam podejmować odważnych decyzji. Wyobrażacie sobie geniuszy, wybitne osobowości pozbawione ciekawości do życia i swojej pasji?

A Ty jesteś ciekawa siebie i swojego życia? Co wzbudza twoją ciekawość? Czym się interesujesz? Jak często próbujesz nowych rzeczy? Jesteś otwarta na nieznane? Jeśli nie na wszystkie pytania odpowiedziałaś zdecydowanie, skorzystaj z tych kilku rad:

  1. Nigdy nie zakładaj, że wiesz. Że coś jest oczywiste.
  2. Rozwijaj się z uważnością i ciekawością dziecka
  3. Pamiętaj, że jeśli czegoś raz się nauczyłaś, nie jest na zawsze
  4. Nie bój się pytać, jeśli nie wiesz
  5. Bądź ciekawa. I dobrze żyj.