Lifestyle

Z ateizmem lepiej się za bardzo nie wychylać. Nie w tym kraju

Anika Zadylak
Anika Zadylak
14 lutego 2017
Fot. iStock / ta_samaya
 

– Byłam chrzczona, byłam też u komunii, chodziłam na religię i do spowiedzi. Rodzice kazali, z takiego domu pochodzę, więc nawet nie wiedziałam, że mogę inaczej. Potem, gdy zaczęłam dorastać, poznawać, czytać i dokonywać wyborów, zrozumiałam, że nigdy nie wierzyłam, tylko powielałam stereotypy wbijane mi do głowy od lat. Że musi być Bóg, że trzeba należeć do kościoła, zapraszać księdza po kolędzie co roku. W liceum powiedziałam rodzicom, że mam inne poglądy. Nie byli zadowoleni, ale też do niczego już mnie nie zmuszali, starali zrozumieć. Jakoś tak nie przywiązywałam uwagi do tego, co inni myślą na ten temat, co o mnie sądzą, jak to postrzegają. Dopiero, gdy poznałam Kubę i usłyszałam, że albo ślub kościelny albo nic, zamarłam. Bo to nie on stawiał warunki, tylko jego matka, której on niestety, choć myślał inaczej, nie potrafił się sprzeciwić. Ślubu nie było, nas też nie ma. Koleżanka mi doradziła, żebym się lepiej więcej nie wychylała ze swoim ateizmem. Nie w tym kraju.

Monika, mówi, że ma względny spokój tam, gdzie mieszka, czyli za granicą. Po rozstaniu z narzeczonym bardzo wszystko przeżyła. Najbardziej jednak bolało ją nie to, że niedoszły mąż, nie potrafił bronić ani jej, ani też swojego zdania. Najgorsze, że  straciła szansę na szczęśliwe życie, tylko dlatego, że powiedziała prawdę.

– Uczono mnie przede wszystkim szacunku. Mam różnych znajomych, wierzących i nie, z różnymi poglądami. Zapraszamy się na różne uroczystości, na święta również. Zresztą, w domu w grudniu, dzielę się z rodzicami opłatkiem. Hipokryzja? Ja to widzę inaczej, raczej poszanowanie tradycji, z którymi moi rodzice się utożsamiają. Oni rozumieją moje wybory, ja nie krytykuje ich wiary. Nigdy by mi nie przyszło do głowy, wyśmiewać czy ubliżać komuś za to, że klęka co wieczór, żeby zmówić modlitwę. Za to ja, bywam wytykana palcami, szczególnie przez starsze sąsiadki, w mojej rodzinnej miejscowości. Przykre, gdy nie odpowiadają mi „dzień dobry” tylko dlatego, że jestem ateistką. Patrzą na mnie z zawiścią, jakby to, że nie wierzę, automatycznie, skreślało mnie z listy normalnych ludzi. Jakbym w ogóle,  przestała być człowiekiem.

Ojciec Dominik, zakonnik, tłumaczy mi, że problem nie w Bogu. – Widzisz, ze smutkiem ale muszę potwierdzić, że to kościół ludzi od siebie odpycha, skłóca. Mi twoja niewiara nie przeszkadza, jesteś dobrym człowiekiem, nie krzywdzisz świadomie, nie obrażasz, na krzyż nie plujesz. Nikt nie dał ani mnie ani nikomu  prawa, żeby ocieniać ciebie, ateistów, czy ludzi innych wyznań. Czasem, gorszy jest ten, co do kościoła biega trzy razy dziennie od tego, co go omija latami. Brakuje nam takiego ludzkiego zrozumienia, że jak ktoś nie jest taki jak my, to nie oznacza, że jest gorszy. Każdy z nas, rodzi się wolnym człowiekiem i nawet jeśli przez jakiś czas, rodzice dokonują za nas wyborów, to nie znaczy, że już cały czas,  będziemy podążać wyznaczoną ścieżką. W życiu chodzi o to, żeby znaleźć swój kierunek, zgodny z naszym sumieniem. Bo co to za życie, w przymusie i zakłamaniu? Jaki ze mnie byłby zakonnik, gdybym przyszedł tu z woli matki czy ojca, a nie swojej? Moi rodzice, nie do końca z byli zadowoleni, gdy im powiedziałem, że moim planem na resztę życia jest Bóg. Myśleli o wnukach, żonie dla mnie. Wybrałem inaczej, ciężko było, ale się z tym pogodzili. I tak samo, powinno być na odwrót. Jeśli czyjaś córka, brat, sąsiadka czy ciotka, mówi, że modlenie się jest dla niej bez sensu, to pewnie tak jest. I trzeba dać im spokój, uszanować. W Piśmie Świętym, tak wiele pięknych słów o pokorze, zrozumieniu, miłowaniu bliźniego. Może gdyby większość katolików, poczytało ze zrozumieniem. Sęk w tym, że nie czytają w ogóle. A potem głoszą, krzywdzące opinie. A od miłości do nienawiści, droga krótka. A o tym, jakie spustoszenie na przełomie setek lat wywołała zawiść, niezrozumienie i fanatyzm, chyba nie muszę nikomu przypominać.

Monika, opowiada o zmaganiach i przeprawach –  jak sama to nazywa, z dalszą rodziną i  niektórymi przyjaciółmi. Wiele osób się od niej odwróciło, gdy głośno zaczęła przyznawać się do tego, że jest ateistką. Od najbliższej koleżanki usłyszała, że niczym się nie różni od psa. Bo skoro, na pogrzebie nie będzie księdza, to pochowają ją gdzieś pod płotem i nawet krzyża nie postawią.-  Nie mam sił tłumaczyć, że krzyż nie jest dla mnie, żadnym ważnym symbolem. Nie będę kolejny raz powtarzać, że dla mnie śmierć, jest po prostu końcem. Przestaje bić serce i tyle, kończy się moja droga. I żadna inna, nie zaczyna. Powiedziałam ci na początku, że tam gdzie teraz mieszkam, mam względny spokój. Poznałam kogoś, urodził nam się syn. Tym razem, wojna jest nie o ślub, tylko o chrzciny. Moi rodzice plus rodzice mojego partnera. Nie rozumieją, nie słuchają, że chcemy, by nasze dziecko podejmowało świadome i własne decyzje. Jeśli za kilkanaście lat, oznajmi nam, że tego potrzebuje, to żadne z nas, nie stanie mu na przeszkodzie. A jeśli zapyta, czy poprosi o coś wcześniej? Córka moich znajomych, chodzi na religię, bo chciała. Mimo tego, że jej rodzice, nie wierzą. Oni twierdzą, że jeśli czuję taką potrzebę, to  nie widzą w tym niczego złego. Widzisz, że można, jeśli tylko się chcę i ma w sobie, odrobinę zrozumienia i zdrowego rozsądku. Po co, doprowadzać do tak strasznych sytuacji, jaka teraz jest u nas. Matka mojego partnera, napisała nam wczoraj, że albo chrzest albo zrywa z nami kontakty. I, że nie musi na rękach nosić naszego synka, bo ma inne dzieci, więc wnuki, też pewnie będą. Normalne – nie bezbożne, że wstyd się komuś przyznać.

„Często zachowujemy się jak kontrolerzy łaski, a nie jak ci co ją przekazują. (..) Kościół jednak nie jest urzędem celnym, jest ojcowskim domem, gdzie jest miejsce dla każdego z jego trudnym życiem.”  

Papież Franciszek

Każdego…


Lifestyle

Pokaż mi, jak kochasz, a powiem ci kim jesteś

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
14 lutego 2017
Fot. iStock / CoffeeAndMilk
Następny

„Jakim typem uwodzicielki jesteś”, „Sprawdź, czy nie kochasz za bardzo” – krzyczą kolorowe nagłówki psychotestów w poczytnych magazynach dla kobiet. Ile w tym wszystkim jest fikcji i zabawy, a ile nasza sztuka kochania, mówi o nas samych?

Z psychozabawami bywa różnie – niektóre nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, jednak okazuje się, że całkiem poważne nauki (takie jak psychologia czy socjologia), nie od dziś potrafią powiedzieć: „pokaż mi, jak kochasz, a powiem ci kim jesteś”. Według socjologa Johna Lee, istnieje 6 stylów kochania, które bardzo wiele mówią o nas samych.

Więc kim jesteśmy w miłości? Razem z Małgorzatą Ohme, psychologiem – sprawdzamy nasze psychologiczne style kochania.


 

Na podstawie: Charaktery, Psycholog pisze

Lifestyle

Czy nasze wnuki będą wegetarianami? To całkiem możliwe

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 lutego 2017
Fot. iStock/Imgorthand

Są tacy, którzy mięsa nie jedzą z powodów ideologicznych, ale też tacy, którzy ograniczają spożywanie mięsa ze względów zdrowotnych. Są też ci, którzy mięsa po prostu nie lubią. 

Kto wie, może za kilka lat ten podział nie będzie miał znaczenia, a podstawowym czynnikiem decydującym o naszym wegetarianizmie będzie ekonomia. Spytacie, jak to? Otóż od kilku lat prowadzone są badania mające na celu wyhodowanie sztucznego mięsa z komórek macierzystych. Już w 2013 roku na  na Uniwersytecie w Maastricht stworzono pierwszego hamburgera z mięsa, które wyhodowano w laboratorium. Co prawda kosztował on 375 tysięcy dolarów i podobno w ogóle nie był smaczny. Cóż, to pewnie kwestia gustu i kubków smakowych. Choć pewnie rację mają ci, którzy twierdzą, że nic nie zastąpi prawdziwego steka.

Pytanie jednak – czy mając do wyboru sztucznie wyhodowane mięso, które będzie zdecydowanie tańsze, gdyż producent nie będzie ponosił aż tak wysokich kosztów, jak przy hodowli zwierząt, częściej zdecydujemy się na to, co tańsze, czy na droższe mięso.

Kto wie, może nasze wnuki będą żyć w czasach, kiedy wegetarianizm będzie zdecydowanie bardziej powszechny.


źródło: Newsweek

 


Zobacz także

Które ryby możemy jeść bez obaw, a z których lepiej zrezygnować? Sprawdzamy!

Karl Lagerfeld zmarł z powodu tej choroby. 10 wczesnych objawów raka trzustki / Karl Lagerfeld , Paryż, 2008 r.

Karl Lagerfeld zmarł z powodu tej choroby. 10 wczesnych objawów raka trzustki

Jeden produkt na całe ciało. Poznaj 23 niesamowite zastosowania oleju kokosowego