Go to content

10 sygnałów, że masz szczęśliwe życie (nawet jeśli teraz tego nie czujesz)

fot. iStock/nensuria

W życiu bywają lepsze i gorsze momenty. Czasem wydaje nam się, że właśnie doświadczamy osobistego końca świata. Nic i nikt nie jest w stanie nas pocieszyć, tak ogromną wagę przywiązywaliśmy do czegoś czego już nie ma, tak wyjątkowa była dla nas relacja, która właśnie się skończyła. Jak wówczas odnaleźć spokój i równowagę? Jak przetłumaczyć sobie, że szczęście i spełnienie to droga, a nie jakiś konkretny cel? Przede wszystkim pora nauczyć się doceniać to wszystko, co masz.

10 znaków, że masz szczęśliwe życie (nawet jeśli teraz tego nie czujesz)

1. Masz pracę, którą lubisz

Praca zajmuje w naszym życiu ważne miejsce, poświęcamy jej wiele czasu, energii, bywa, że emocji. Choć być może nie odkryłeś jeszcze swojej wymarzonej ścieżki kariery, choć wahasz się, co tak naprawdę chcesz robić, zawsze staraj się podejmować takie obowiązki, które sprawiają ci przyjemność. Lub przynajmniej odnajduj w pracy, którą wykonujesz, pozytywne strony. Zmień perspektywę, dostrzegaj takie „szczegóły” jak mili współpracownicy, życzliwy szef, dobra odległość od domu.

2. Doceniasz wartość „małych rzeczy”

Większość ludzi biegnie przez życie na oślep nie zatrzymując się nawet na chwilę, by móc zauważyć i dostrzec piękno i dobro, które ich otacza. Jeśli należysz do tych, którzy od czasu do czasu odnajdują wokół siebie „małe cuda”, jesteś szczęściarzem: potrafisz odczuwać wdzięczność za to, co innym wydaje się zupełnie zwykłe i niewarte uwagi.

3. Żyjesz w zgodzie ze światem

Wiele osób chce, a nawet żąda spokoju. Wszyscy chcą „mieć święty spokój”, ale nie zdają sobie sprawy, że jedyny sposób, by osiągnąć spokój, to praca nad swoim wnętrzem, nad wewnętrzną równowagą. Bez niej nie można żyć szczęśliwie. To nieuchwytne uczucie jest jedną najbardziej wymownych oznak spełnienia.

4. Skupiasz na tym, co możesz zmienić

Nieszczęśliwi ludzie zawsze kurczowo trzymają się tego, czego nie można zmienić, szczęśliwi – starają się sami wpływać na swoje życie. Jeśli zdajesz sobie sprawę, jakich zmian możesz dokonać i podejmujesz w tym celu odpowiednie działania, bierzesz odpowiedzialność za swoje szczęście.

5. Nie obchodzi cię, co myślą inni

Wiele osób nigdy nie rozwinie do końca swoich umiejętności, nie stanie nawet w połowie drogi po swoje marzenia, bo za bardzo przejmuje się tym, jak postrzegają ich inni. Jeśli odrzucisz potrzebę bycia akceptowanym za wszelką cenę i żyjesz według własnych ideałów – jesteś szczęściarzem.

6. Masz dach nad głową

Wydaje ci się dziwne, że czytasz tutaj takie zdanie. Tak bardzo przyzwyczaiłeś się, że masz gdzie mieszkać, że z kranu w łazience leci woda. Że masz co zjeść, w co się ubrać. Myślisz – to banał. To za proste. Ale pomyśl: mogłeś urodzić się w zupełnie innej części świata, tam, gdzie każdy dzień jest walką o przetrwanie, a głód towarzyszy ci od początku istnienia. Mogłeś nie mieć w życiu tych wszystkich sprzyjających okoliczności, które sprawiły, że zdobyłeś wiedzę i umiejętności, zawód i pracę. Mogłeś być kimś zupełnie innym…

7. Jesteś zdrowy

Twoje ciało nie odmawia ci posłuszeństwa, nie zależysz od nikogo. Nie potrzebujesz pomocy, by wstać i pójść do łazienki, nie musisz myśleć o tym, skąd wziąć pieniądze na leki, dzięki którym twój organizm „jakoś” funkcjonuje. Póki nie doświadczymy tego na własnej skórze, nie potrafimy docenić faktu, że jesteśmy sprawni fizycznie i zdrowi.

8. Masz kogoś, komu na tobie zależy

Partnera, przyjaciela, kogoś z rodziny… Samotność i poczucie bycia niezrozumianym przez innych jest w życiu źródłem wielu komplikacji, a nawet chorób. Poczucie, że w chwili słabości masz się do kogo zwrócić o wsparcie to nieoceniony skarb.

9. Dobrze życzysz innym

Bo jeśli życzysz im źle, to tak, jakbyś po trochu, systematycznie działał na własną szkodę. Negatywne uczucia niszczą nas od środka, zabierają nam życiową energię, sprawiają, że zatracamy samych siebie, swoje wartości, ideały.

10. Jesteś nastawiony do życia na „tak”

A we wszystkim, co ci się w życiu przytrafia, potrafisz odnaleźć pozytywne strony. Jeśli mówisz światu i życiu „tak”, one odpowiedzą ci tym samym. Łatwiej będzie zauważyć i wykorzystać nadarzające się okazje, łatwiej będzie odnaleźć bratnią duszę.

Doceń to, co jeszcze przed chwilą mogło wydawać ci się naturalne i banalne. Życie składa się właśnie z tych wszystkich szczegółów, które zbyt często przyjmujemy „ot, tak”, bez wdzięczności. A przecież, gdyby nie one, dopiero byłoby ciężko…