Go to content

„All I Want for Christmas is You” powstało latem. Historia teledysku

„All I Want for Christmas is You” Mariah Carey to jeden z najbardziej rozpoznawalnych świątecznych przebojów. Co roku towarzyszy nam w sklepie podczas świątecznych zakupów, w domu podczas porządków czy przygotowywania wypieków. Poznajmy historię tego kultowego klipu.

„All I Want for Christmas is You” – jak powstało?

Utwór Mariah Carey „All I Want for Christmas is You” od 28 lat wprowadza nas w świąteczną atmosferę. Piosenka została wydana 1 listopada 1994 roku i znalazła się na piątym albumie Carey o nazwie „Merry Christmas” wydanym w Stanach Zjednoczonych przez Columbia Records.

Po ogromnym sukcesie albumu „Music Box” Mariah Carey chciała spróbować czegoś zupełnie innego. Postanowiła stworzyć świąteczny album z autorskimi bożonarodzeniowymi aranżacjami. Prace nad albumem zaczęła już w sierpniu. Jak przyznała po latach, by wprowadzić się w świąteczny nastrój, ubrała choinkę i puściła „It’s a Wonderful Life”. Co ciekawe, piosenka została napisana w 15 minut.  Na krążku znalazły się również kolędy i inne piosenki utrzymane w świątecznym klimacie.

Zobacz również: Świąteczne dekoracje dają nam szczęście – nie odmawiajmy ich sobie

Ogromny sukces!

Duży wpływ na sukces i popularność utworu miała nie tylko chwytliwa melodia, ale także udostępniony niedługo po debiucie radiowym teledysk. Klip, stylizowany na domowe nagranie z kamery wideo, przedstawia piosenkarkę ubierającą choinkę, bawiącą się w śniegu ze świętym Mikołajem i biegającą za psem. Do teledysku zostały również wplecione kalejdoskopowe ujęcia na światełka i świąteczne ozdoby.

Utwór szybko zajął szczyty list przebojów. Znalazł się m.in. na 6. miejscu na liście Billboard Hot Adult Contemporary i na 12. miejscu na liście Hot 100 Airplay. Singiel znalazł się również w pierwszej dziesiątce list przebojów w wielu krajach na świecie.

W jednym z wywiadów, producent utworu przyznał, że piosenka „All I Want for Christmas is You” na pewno nie jest Jeziorem Łabędzim, ale może właśnie dlatego jest tak popularna – ponieważ jest tak prosta i wpadająca w ucho.

W 2006 roku, piosenka „All I Want for Christmas is You” stała się najlepiej sprzedającym się dzwonkiem.

Zobacz również: Nie jesteś doskonała? Świetnie. I Twoje Święta też nie muszą być doskonałe!

Ciekawostki, które musisz wiedzieć

  • Do utworu zostały nagrane aż 4 teledyski. Ten najczęściej puszczany w telewizji (o którym już wspomnieliśmy) został nagrany w stylu domowego wideo. Drugi, czarno-biały, nakręciła sama Carey. Trzeci został nakręcony do remiksu So So Def i ukazał się dopiero w 2000 roku. Ostatni, opatrzony dodatkowym tytułem „Make Me Wish Come True Edition” został opublikowany w grudniu 2019 roku z okazji 25. rocznicy wydania albumu Merry Christmas.
  • W najbardziej znanej wersji teledysku wystąpił ówczesny menager i mąż Carey – Tommy Mottola, który wcielił się w rolę świętego Mikołaja.
  • Piosenka jest najlepiej sprzedającym się singlem Mariah Carey w Wielkiej Brytanii i Japonii.
  • Angielski rolnik odkrył, że kozy, którym puszcza się świąteczny utwór Mariah Carey dają około 20 proc. więcej mleka. Odkrycia dokonano na farmie, gdzie personel podczas pracy słuchał muzyki.
  • W 2011 roku Justin Biber zaśpiewaj w duecie z Carey nową wersję piosenki. Utwór zamieścił na świątecznym albumie Under the Mistletoe.
  • Z okazji 25-lecia albumu do sieci trafiła nie publikowana nigdy wcześniej wersja kultowego klipu, w którym wystąpiła cała rodzina Carey.