Go to content

ABC pielęgnacji paznokci po zimie

pielęgnacja paznokci po zimie
Fot. iStock

Zimno, chłód i wiatr – doskonale wiemy, jak te czynniki wpływają na nasze dłonie. Szorstkie, często popękane, zmęczone… A czy pomyślałyście kiedyś, że oprócz oznak zniszczenia widocznych na skórze, to jak żyjemy i w jakim środowisku przebywamy wpływa również na paznokcie?

Choć lubimy mieć piękne i zadbane paznokcie, z reguły przyjmujemy, że ich pielęgnacja kończy się i zaczyna na dobrze wykonanym manicure. A szkoda, bo to jak żyjemy, co jemy i czy w ogóle o paznokcie dbamy – odbija się na ich wyglądzie ostro i wyraźnie.

pielęgnacja paznokci po zimie

Czyli pielęgnacja paznokci po zimie

Żeby paznokcie były piękne, potrzeba nieco więcej niż ładny lakier (choć ten potrafi zdziałać cuda jak przemiana Kopciuszka). Czy nam się podoba czy nie, przede wszystkim na naszych paznokciach widać bardzo dobrze stan zdrowia.

To często własnie na nich pojawiają się pierwsze oznaki różnych zaburzeń i chorób. Zdecydowanie warto więc o paznokcie dbać i zacząć traktować je „na poważnie”. Pierwszy krok do ich siły i pięknego wyglądu, to dieta.

pielęgnacja paznokci po zimie

Powiecie: „banał”, ale o tym banale bardzo łatwo zapominamy lub z premedytacją pomijamy ten podstawowy krok. Łykamy suplementy, kupujemy cudowne zioła, a paznokcie jak słabe były tak są. Nie da się ukryć, że sposób odżywiania namaluje na twoich paznokciach całą swoją historię. Za mało witamin i minerałów, wypisze na twojej płytce całe twoje menu.

Z pewnością znasz to doskonale, bo za każdym razem, gdy przestajesz się prawidłowo odżywiać, na oznaki zaniedbań nie trzeba długo czekać.

Warto postawić na zdrową i zróżnicowaną dietę, to pozwoli dostarczyć twoim paznokciom niezbędnych składników odżywczych.

Dieta zdrowych paznokci

pielęgnacja paznokci po zimiepielęgnacja paznokci po zimie pielęgnacja paznokci po zimie

Kiedy zbudujesz solidny, oparty na zdrowiu, filar dla swoich paznokci,, pora na krok drugi, czyli odpowiednią pielęgnację.

pielęgnacja paznokci po zimie

Zima ma się ku końcowi, ale to nie powód, by nie chronić swoich dłoni i paznokci przed szkodliwymi czynnikami.

Tu obowiązuje kilka prostych zasad, których naprawdę warto się trzymać.

Przybory

Przede wszystkim, musisz wyposażyć się w nożyczki do paznokci, pilniczek, cążki do skórek oraz patyczek lub radełko do ich odsuwania.

W świecie idealnym, o skórki powinnyśmy dbać regularnie, odsuwając je gdy są miękkie, np po kąpieli. To ułatwiłoby nam znacznie zwykły manicure. Ale gdy z regularnością bywa ciężko, warto skorzystać z patyczka i delikatnie odsunąć skórki, a następnie wyciąć ich nadmiar za pomocą cążek lub specjalnej frezarki (amatorską kupicie za około 30 zł).

Pilniki – to sprawa jest jasna, rezygnujemy z metalowych pilników! Po pierwsze mogą rozdwajać paznokcie, po drugie zazwyczaj zostają w kosmetyczce na zawsze, przez tzw. zasiedzenie. Leciwe pilniki nie są ani skuteczne, ani higieniczne.

Najlepiej skorzystać z pilniczków papierowych, te wymuszają regularną wymianę i są niedrogie; lub szklanych.

Kosmetyki

Jesteście zaskoczone? Kosmetyki do paznokci?

Zdecydowanie warto uzupełnić swoją kosmetyczkę o te podstawowe:

  • preparat zmiękczający skórki
  • dobrej jakości zmywacz do paznokci
  • odżywka wzbogacona w kreatynę, wapń, krzem, magnez i witaminy
  • serum do skórek i paznokci bo o paznokcie też trzeba dbać!
  • ewentualnie olejek do skórek.
Fot. Materiały prasowe

Fot. Indigo Nails

Nasze serca skradły serum marki Indigo Nails – tak, znają się na rzeczy. I co ważne oprócz ich działania, równie genialny jest aplikator (można bez ubrudzenia rąk, precyzyjnie nałożyć serum, nawet podczas pracy na komputerze 😉 ). Do wyboru są dwa warianty tego kosmetyku: Indigo Serum z Mirrą oraz Indigo Serum z Olejkiem Jojoba. Serum bardzo szybko się wchłania, a eleganckie i sprytne opakowanie idealnie pasuje do damskiej torebki – możesz mieć je zawsze pod ręką, a gdy sobie przypomnisz, że pora zrobić coś dobrego dla swoich paznokci – po prostu go użyj.

Indigo Serum z Mirrą to gwarantowane wzmocnienie skórek i paznokci. Twoje dłonie zasługują na profesjonalną i ekskluzywną opiekę. Dzięki innowacyjnej recepturze odżywisz suche skórki. Indigo Serum z Mirrą to luksusowy preparat, który regeneruje wysuszoną skórę i zapewnia mocne paznokcie.

Urlop

Zrób swoim paznokciom czasem trochę wakacji, czyli przerwę w malowaniu. Zamiast lakieru możesz nałożyć odżywkę, jeśli obawiasz się, że twoje łamliwe paznokcie nie przetrwają takiego eksperymentu.

zdrowe paznokcie abc pielegnacji (8)

Trzeci krok ku zdrowym paznokciom.

Nie zapominajcie o ich ochronie (nawet po zimie). Noście rękawiczki, gdy jest zimno, zakładajcie te gumowe do sprzątania. Ale też pamiętajcie o dokładnym osuszaniu dłoni po ich myciu, smarowaniu ich kremem (tym z filtrem UV!).

Bądźcie dla swoich paznokci dobre i wyrozumiałe – tak, jak dla reszty ciała. A z pewnością się wam odwdzięczą pięknym i zdrowym wyglądem.

Pielęgnacja paznokci po zimie


Artykuł powstał we współpracy z Indigo Nails