Lifestyle Święta

A jak już nie dacie rady to może ten sposób okaże się skuteczny, choćby na upierdliwego wujka | Świąteczny relaks

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
24 grudnia 2015
Screen Yotube
 

Ach, bo my tak tutaj, że pracuj nad sobą, panuj nad emocjami, Święta w końcu miną i spotkania, których przez cały rok unikamy też się w końcu skończą.

A gdyby tak raz inaczej? Gdyby odkryć w sobie prawdziwą naturę, nieznane dotąd geny? Popatrzcie 🙂

 


Lifestyle Święta

Jak przetrwać rodzinne spotkania? Może odpuść sobie asertywną komunikację i przyznaj rozmówcy rację, dla świętego spokoju

Justyna Rokicka
Justyna Rokicka
24 grudnia 2015
Fot. Kaboompics / CC0 Public Domain
 

Przed nami Święta. Jedni z niecierpliwością czekają na spotkanie z najbliższymi przy wigilijnym stole, niektórzy jednak dostają białej gorączki na myśl o „troskliwej” babci i wszystkowiedzącym wujku. Jak radzić sobie z krytycznymi uwagami najbliższych, niezręcznymi pytaniami, by cieszyć się obecnością rodziny i magią Świąt?

Spotkania z rodziną nie zawsze niosą ze sobą pozytywne emocje. Dobre rady, jakie słyszymy od najbliższych mogą przyprawić o zawrót głowy i zepsuć humor na cały wieczór. Nie warto z powodu kilku pytań czy uwag zrywać więzi rodzinnych, ale nie należy także pozwalać na bezceremonialne komentowanie czy krytykowanie swojego życia.

Jak reagować na nieprzyjemne pytania w stylu: „Kiedy wreszcie przyprowadzisz kogoś na święta?”, „Może już pomyślicie o dziecku? Chciałabym dożyć wnuków!”, „A jak poszukiwania pracy? ”, itd.

Obserwuj swoje emocje

Ważne, by monitorować swoje emocje i momenty, w których podczas rozmowy, narasta w nas złość, niechęć, smutek czy uczucie „zmieszania”. Jest to sygnał, że nasze granice zostały przekroczone, to znaczy, że ktoś mówi lub robi coś, co nie sprawia nam przyjemności, a wręcz przeciwnie, jest atakiem, podkopywaniem naszej pewności siebie. W takiej sytuacji warto od razu reagować, by sprawy nie przybrały dramatycznego obrotu i by emocje nie sięgnęły zenitu. Pierwszą reakcją może być chwilowe oddalenie się czy nabranie dystansu, by mieć okazję do przemyślenia, co się właściwie dzieje. Wiedząc, co takiego się wydarzyło, można przygotować asertywną odpowiedź.\

Uświadom sobie swoją złość

Zanim zareagujesz na złośliwy komentarz, zrób głębszy wdech i zastanów się, jakie emocje te słowa w tobie powodują. Najprawdopodobniej będzie to złość, wściekłość. Nie kieruj się tą emocją, nie odpowiadaj od razu. Jeśli w złości zaczniesz atakować rozmówcę, katastrofa gotowa – będziecie wyciągać coraz to mocniejsze argumenty przeciwko sobie. Taka wymiana ataków skończy się po prostu awanturą lub w najlepszym wypadku pełną napięcia nieprzyjemną ciszą. Rozwiązaniem może być wymijający żart, który rozładuje atmosferę i nie wprost da rozmówcy do zrozumienia, że nie masz zamiaru wchodzić w tę dyskusję. Możesz powiedzieć: „No to może ja opowiem dowcip, przychodzi baba do lekarza… :)”. Jeśli masz odwagę komunikować się wprost, spróbuj powiedzieć po prostu: „Gdy słyszę to pytanie, narasta we mnie złość, więc proponuję nie rozmawiać teraz o tym. Nie chcę, byśmy się pokłócili. Spędźmy proszę miło ten czas”.

Nie tłumacz się. Uznaj dobre intencje rozmówcy

Jeśli zaczniesz się tłumaczyć, możesz narazić się na to, że rozmówca będzie pogłębiał temat i zrobi się naprawdę nieprzyjemnie. Wejdziesz na przykład w rolę ofiary, nad którą się wszyscy pastwią. Kolację skończysz z dużym niesmakiem i żalem do siebie, że dałeś się wciągnąć w dyskusję. Po prostu powiedz: „Przykro mi, ale nie mam zamiaru się tłumaczyć, nie dziś, nie przy wigilijnym stole.” Spróbuj także odwołać się do dobrych intencji rozmówcy: „Bardzo ci dziękuję, że się o mnie martwisz, troszczysz, ale nie będę dziś na ten temat z tobą dyskutować. Zależy mi na tym, by dzisiejsza kolacja przebiegła bezstresowo. Chętnie porozmawiam na ten temat później.”

Zwróć uwagę na swoje głębsze uczucia

Zastanów się, jakie głębsze emocje usłyszane przed chwilą słowa poruszyły? Może to jest ból lub lęk, związany z jakimś trudnym dla ciebie tematem? Odpowiedz, nawiązując do tych właśnie emocji, np.: „Boli mnie, gdy słyszę takie słowa…”, „Takie pytanie jest dla mnie bolesne, dotkliwe…”, „Gdy się nad tym zastanawiam, ogarnia mnie po prostu lęk i wolę dziś o tym nie dyskutować…, ”To jest dla mnie trudny temat, czuję się bardzo nieprzyjemnie, gdy go teraz poruszasz…”. „Nie jest łatwo mi o tym mówić, więc proszę nie pytaj mnie dziś o to. Po prostu mnie to boli, a dziś chcę czuć się dobrze”. Jeśli rozmówca usłyszy taką szczerą i głęboką odpowiedź z twojej strony, nie będzie raczej w stanie kontynuować dyskusji, świadomy bólu czy dyskomfortu, jaki ci sprawia.

Odpuść sobie asertywną komunikację i przyznaj rozmówcy rację, dla świętego spokoju 🙂

Jeśli próby otwartej, szczerej czy asertywnej komunikacji nie przynoszą rezultatów i rozmówca nadal dręczy cię swoimi radami, komentarzami czy trudnymi pytaniami, po prostu żartobliwie odpowiedz: „Masz absolutną rację, ta sytuacja to dramat, klops i katastrofa. Jak dobrze, że mam ciebie, byś mi o tym nieustannie przypominał 🙂 ”


Więcej informacji na szukamterapeuty.pl


Lifestyle Święta

Zasłuchaj się na Święta. Polskie, zagraniczne czy klasyczne – zobacz gotowe świąteczne playlisty

Redakcja
Redakcja
24 grudnia 2015
Fot. iStock / HotPhotoPie

Świąteczna atmosfera? No pewnie, tyko dzięki wam! To wy ją tworzycie, miłością i troską otaczając swoich bliskich jeszcze mocniej w tym, szczególnym okresie. Dlatego od nas dziś dla was trzy wyjątkowe playlisty z waszymi ulubionymi świątecznymi melodiami:) Niech przyczynią się choć trochę do dobrego, radosnego nastroju w waszych domach!

Najpiękniejsze polskie utwory

Świąteczne hity

 Tylko polskie kolędy

 


Zobacz także

„Nie ma takiej rzeczy, której Ci nie wybaczę”. Akcja „List do dziecka”

Mistrzowskie Warsztaty Agaty Steczkowskiej. Przyjdź i odkryj w sobie talent, niemożliwe nie istnieje

10 dowodów na to, że „roztrzepani” ludzie są bardzo inteligentni