Lifestyle

9 przedmiotów, które przyciągają pecha i złą energię w twoim domu

Redakcja
Redakcja
7 lutego 2018
Fot. iStock/MBPROJEKT_Maciej_Bledowski
Następny

Jedni wystrzegają się przechodzenia pod drabiną, inni zawracają na widok czarnego kota, by uniknąć pecha lub po Wigilii wkładają łuskę karpia do portfela, aby zapewnić sobie finansowe powodzenie.

Najczęściej podobne rzeczy traktujemy z przymrużeniem oka, choć są i tacy, dla których mają one szczególną moc. Wtedy, na wszelki wypadek noszą talizmany lub po prostu unikają przedmiotów, które mogą przyciągać nieszczęście. Co więcej, według zwolenników „szczególnej mocy”, uważać trzeba na to, co znajduje się w domu, by zła energia i pech trzymały się z daleka od tego miejsca. Jesteście ciekawi, co szczególnie działa na niekorzyść danego miejsca?


 

źródło: deccoria.plwww.homify.pl

Lifestyle

To, ile godzin śpisz, ma ogromny wpływ na twoją wagę

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
7 lutego 2018
Fot. iStock/KrisCole
Następny

Zmęczenie, problemy z koncentracją, szara cera i podkrążone oczy – to nie jedyne skutki niewyspania. Naukowcy ostrzegają, że niewystarczająca ilość snu niekorzystnie odbija się na naszej wadze. Jeśli chcesz zachować zgrabną figurę, oprócz zdrowej diety i regularnych ćwiczeń musisz także zadbać o swój sen. Nie do końca chodzi bowiem o to, żeby mieć więcej energii do działania w ciągu dnia. Mechanizm jest bardziej złożony. Jak to działa?

Kiedy jesteś niewyspana, masz problem z opanowaniem zmęczenia i chęci podjadania? Nie jesteś sama. Naukowcy dokładnie zbadali, ile kalorii więcej pochłoniesz, jeżeli zarwiesz noc lub wstaniesz zbyt wcześnie. Ile? Aż 385! Co więcej, będziesz sięgać o wysokotłuszczowe potrawy, a nie po warzywa i owoce. Nie chodzi więc o to, że zjesz tego dnia więcej. Po prostu pojawi się chęć na produkty kaloryczne i niezdrowe. A to one najszybciej okładają się w formie zbędnego tłuszczyku.

Właśnie do takich wniosków doszli eksperci z King’s College London, którzy przeanalizowali 11 badań, aby określić, czy ilość snu może przyczynić się do zwiększenia masy ciała. Te nadprogramowe 385 kalorii, które konsumowali uczestnicy badań, gdy byli pozbawieni snu, pochodziły zazwyczaj z przekąsek, takich jak chipsy lub ciasteczka. W dodatku, byli oni mniej aktywni w ciągu dnia, co przekładało się na ilość spalanych kalorii. Nic dziwnego, że waga zaczyna w takiej sytuacji rosnąć, skoro nie dość, że jemy niezdrowo, to jeszcze nie chce nam się nic, więc tylko zalegamy przy biurku lub przed telewizorem.

Ile godzin należy spać, by bez trudu zachować zdrową dietę i czuć się dobrze? Ta wiadomość z pewnością zadowoli wszystkich tych, którzy lubią wylegiwać się w łóżku.

Według zaleceń National Sleep Foundation, każdy dorosły człowiek w wieku od 18. do 64. roku życia powinien spać od 7 do 9 godzin na dobę. To optymalna liczba godzin. Niestety, spanie dłużej nie spowoduje automatycznego chudnięcia (jeśli ktoś wpadł właśnie na taki pomysł).

Strona 1 z 2
Czytaj dalej…

Lifestyle

10 nietypowych i wczesnych objawów raka trzustki, których nie wolno ignorować

Redakcja
Redakcja
7 lutego 2018
Fot. iStock/magicmine
Następny

Trzustka zalicza się do tych narządów, o których niewiele myślimy. Rzadko daje o sobie znać. Jest schowana za żołądkiem i do jej głównych zadań należy wsparcie trawienia i regulacja poziomu cukru we krwi. Większość z nas nie zastanawia się nad tym, jak pracuje trzustka, aż do momentu, gdy pojawią się niepokojące objawy, które… łatwo zwalić na inną chorobę układu trawienia. Pewnie dlatego nowotwór trzustki zbiera tak ogromne żniwo – kiedy diagnoza zostaje postawiona, rak jest już w zaawansowanym stadium.

Chociaż nowotwór trzustki pojawia się najczęściej u osób powyżej 60. roku życia, coraz częściej słyszymy, że choroba dotyka także ludzi młodych – dwudziestolatków i trzydziestolatków. Rak szybko się rozwija i późno daje o sobie znać, dlatego śmiertelność jest tak wysoka. Według National Cancer Institute zaledwie 8 proc. ludzi żyje jeszcze pięć lat po diagnozie. Większość odchodzi znacznie szybciej.

Oto kilka najczęstszych, choć dość nietypowych objawów raka trzustki, których pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować.

Żółte oczy i skóra

Żółknięcie białek oczu i skóry zawsze powinno wzbudzić niepokój. Taki stan może być oznaką wielu problemów medycznych, takich jak alkoholizm, niewydolność wątroby oraz… rak trzustki. Powodem jest to, że wiele nowotworów trzustki znajduje się w pobliżu przewodu żółciowego. Nawet niewielkie guzy mogą blokować przewód żółciowy, który ma przenosić żółć z wątroby i pęcherzyka żółciowego przez trzustkę do jelita cienkiego. Jednym z zadań żółci jest usuwanie bilirubiny, naturalnego odpadu krwinek czerwonych, więc gdy nie może wykonać swojej pracy, nadmiar bilirubiny powoduje żółtaczkę. Bez względu na przyczynę, jest to jeden z symptomów, których nie należy ignorować. Diagnozę lepiej pozostawić lekarzom.

Brzuch jak w 4. miesiącu ciąży

Wzdęcie po obfitym posiłku jest normalne. Jeśli jednak taki stan utrzymuje się przez kilka dni, a nawet tygodni, trzeba wybrać się do lekarza. Ponieważ guzy się powiększają, mogą powodować wzdęcie brzucha. Z łatwością jednak bagatelizujemy ten objaw, sądząc, że to kwestia złej diety. Naprawdopodobniej tak właśnie jest, ale czy nie lepiej się upewnić? Warto dodać, że wzdęcie często jest też wczesnym objawem raka jajnika.

Problemy z jedzeniem

Jeżeli zauważysz u siebie problem z jedzeniem, mdłości, utratę apetytu i niestrawność, a objawy utrzymują się przez jakiś czas i nie wynikają z zatrucia pokarmowego, należy rozważyć wizytę u lekarza. Przyczyną może być rosnący rak trzustki, który uciska żołądek.

Strona 1 z 2
Czytaj dalej

Zobacz także

Dominika Gwit: „Przytyłam i nagle okazało się, że znowu jestem sobą, bo wcześniej byłam zupełnie obcą dla siebie osobą”

5 kroków, które pozwolą ci wrócić do równowagi po toksycznym związku

Dlaczego niektórzy z nas lubią dominujących partnerów i czy takie związki są szczęśliwe