Psychologia

W żałobie kobiety cierpią bardziej

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 marca 2017
Fot. iStock / Martin Dimitrov
 

Strata to jedna z tych rzeczy, z którą najtrudniej nam sobie poradzić. A strata najbliższej osoby, którą kochaliśmy? Aż zatyka nas na samą myśl, że to mogłoby się zdarzyć. Ale się zdarza, niestety, choć wydaje się nam, że koszmary dotykają nas tylko w snach.

Ból po stracie nie jest mierzalny. Można spytać, kto gorzej sobie radzi z żalem, ze smutkiem, z cierpieniem. Fundacja Independent Age przeprowadziła badania, które pokazały, że to kobiety zdecydowanie bardziej cierpią z powodu samotności po stracie męża, partnera. 30% kobiet przyznaje, że samotność była jedną z najtrudniejszych, z którymi po żałobie musiały się zmierzyć, tego samego uczucia doświadczyło 17% mężczyzn. Co się okazuje, kobiety, choć mają większą od mężczyzn łatwość mówienia o swoich emocjach, problemach, gorzej radzą sobie w żałobie.  Jednak aż 53% twierdzi, że to rozmowa z przyjaciółmi, z najbliższymi pomogła im najbardziej uporać się ze stratą, tej pomocy doświadcza zaledwie 35% mężczyzn.

Prezes fundacji Janet Morrison podkreśla, że przeprowadzone badania pokazują dużą rozbieżność w przeżywaniu straty między kobietami a mężczyznami, co więcej – pomimo rozmów z bliskimi, to kobiety czują się bardziej osamotnione.

Royal London to firma, która także badała sytuację kobiet i mężczyzn w żałobie, tyle, że pod kątem finansowym. Okazuje się, że 51% kobiet doświadcza pogorszenia swojej sytuacji materialnej po stracie partnera (35% mężczyzn).


źródło: telegraph. co.uk

 

 


Psychologia

Jeśli budzisz się w nocy, zawsze o tej samej godzinie, koniecznie sprawdź, co to może oznaczać

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 marca 2017
Fot. iStock/JTSorrell
 

Jeśli zdarza ci się co noc lub w miarę regularnie budzić się o tej samej godzinie, nie powinnaś tego lekceważyć. O ile otwierasz oczy i czujesz się wyspana, nie ma się czym martwić, prawdopodobnie tak właśnie ustawił się twój wewnętrzny biologiczny zegar. W przypadku, gdy budzisz się zmęczona, niewyspana i ze złym samopoczuciem, warto bliżej przeanalizować to zjawisko.

Chiński zegar (zwany również biologicznym zegarem narządów) dzieli dobę na dwugodzinne odcinki czasowe, odnoszące się do rytmu natury. Według tej filozofii:

Trudności z zaśnięciem między 21:00 a 23:00

Mogą oznaczać problemy zdrowotne związane z układem odpornościowym, tarczycą, nadnerczami i metabolizmem.

Jeśli jesteś zestresowany, to właśnie o tej godzinie doświadczysz zaburzeń snu. Spróbuj medytacji bądź rutynowych ćwiczeń relaksacyjnych.

Pobudki między 23:00 a 1:00 w nocy

Czas ten jest uważany za okres wzmożonej aktywności pęcherzyka żółciowego. Jeśli budzisz się o tej godzinie, być może powinieneś rozważyć zmianę diety i rezygnację z niezdrowych tłuszczy.

Bardziej filozoficzna interpretacja chińskiego zegara zakłada, że masz w sobie wiele żalu (żółci), wobec innych osób. Akceptacja i przebaczenie są tym, co może ci pomóc.

Pobudki między 1:00 a 3:00 w nocy

To „czas wątroby”. Przeanalizuj swoją dietę, pomyśl o oczyszczeniu organizmu z toksyn i ogranicz spożycie alkoholu.

Jeśli chodzi o twoją duszę, być może „coś ci leży na wątrobie”. O tej porze twoja podświadomość „odtwarza” gniew i poczucie winy. Nadmiar któregokolwiek z tych uczuć może powodować pobudkę.

Pobudki między 3:00 a 5:00 rano

Jest to czas twojego układu oddechowego. Jeśli pobudkom towarzyszy kaszel, zainteresuj się jakością powietrza w twoim otoczeniu.

Emocjonalnie, te czas ten jest związany z uczuciami żalu,  smutku i przygnębienia. Ważne jest, aby zaakceptować te uczucia, dopiero wtedy będzie można sobie z nimi  spróbować poradzić.

Pobudki między 5:00 a 7:00 rano

To czas jest  „czyszczenia” jelita grubego. Wiele osób rozpoczyna dzień od wizyty na toalecie… 

Emocjonalnie, ten czas jest związany ze zniecierpliwieniem, poczuciem zastoju, stagnacją i dyskomfortem związanym z  ograniczonymi możliwościami rozwoju osobistego.


Na podstawie: vievhealth.net

 


Psychologia

Masz łaskotki? To dobrze dla twojego zdrowia. Poznaj niezwykłe fakty dotyczące stóp

Redakcja
Redakcja
14 marca 2017
Fot. iStock / Alija

Stopy niosą nas przez całe życie, ale służą nie tylko poruszaniu się. Chyba każdy człowiek doświadczył uczucia łaskotania różnych części ciała. Najbardziej wrażliwe na takie bodźce są właśnie stopy, ponieważ znajduje się na nich ogromna liczba receptorów nerwowych. Gdy ktoś zostanie połaskotany z zaskoczenia w podeszwę stopy, natychmiast podkurcza nogi, choć reakcje na to bywają różne.

W czasie łaskotania wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia, powodując radość i miłe odczucia. Jednak gdy są zbyt intensywne, za długie lub osoba jest nadwrażliwa na tego typu stymulację, zamiast przyjemności, pojawia się ból. Czy łaskotki mają jakiekolwiek znaczenie, poza tym, że bywają narzędziem „tortur” lub odwrotnie, powodują wybuch śmiechu?

Łaskotki mają znaczenie

Są naturalnym sposobem na budowanie więzi między ludźmi. Oczywiście dotyczy to bliskich sobie osób, jak np. w relacji rodzic — dziecko. Dzięki temu dzieci wiedzą, że dotyk rodzica jest miły, rodzi to zaufanie do nich. Łaskotki, a raczej ich brak, mogą mieć także inne znaczenie.

Podiatra dr Michael Nirenberg uważa, że brak łaskotek może wskazywać na problem receptorów nerwowych, spowodowanych przez choroby, takie jak cukrzyca, zapalenie stawów, niedobór witamin lub nieprawidłowego działania tarczycy. Może być to wskazówką do zwrócenia szczególnej uwagi na swoje zdrowie.

Garść ciekawostek o stopach

Skoro już wiemy, po co właściwie są nam łaskotki, warto poznać inne, ciekawe fakty dotyczące stóp:

Zapach stóp

Ich zapach rzadko kiedy jest neutralny dla ludzkiego nosa. Stopy posiadają 250.000 gruczołów potowych, wydzielających do 500 ml potu dziennie, co może powodować nieprzyjemny zapach. Kiedyś to miało przydatne znaczenie, gdy jaskiniowcy odszukiwali po pozostawianych przez nie śladach zapachowych zagubionych dzieci.

Kości

Stopy to bardzo pracowita część ciała, którą o podłoże uderzamy nawet 10 milionów razy w ciągu życia. Aby spełniały swoje zadanie, natura wyposażyła je w 26 kości, co oznacza, że w obu stopach znajduje się 1/4 wszystkich kości organizmu.

Skóra

Na stopach jest 20 razy grubsza niż na innych częściach ciała. Często przejawia tendencję do rogowacenia, szczególnie przy niewłaściwej pielęgnacji.

Największe stopy na świecie

Należą do Jeisona Orlando Rodriguez Hernandeza z Wenezueli. Ten 20-latek, jest rekordzistą Guinnessa w kategorii największych stóp u żyjącego człowieka. Jego stopy mają 40,1 centymetra długości (prawa) i 39,6 centymetra (lewa).

Rozmiar się zmienia

Według brytyjskiego College of Podiatry średni rozmiar buta jest obecnie dwa rozmiary większy niż w 1970 roku.


 

źródło: www.firstforwomen.com, odkrywcy.plwww.trener.pl


Zobacz także

Zniechęcenie, bezradność, wściekłość – drugi rok pandemii i nastroje Polaków nie najweselsze

5 prawd, które mogą zmienić twoje życie, a z którymi większość ludzi boi się zmierzyć

„Szybko zaczęła oszukiwać. Potrafiła chować jedzenie w kieszeniach albo ukradkiem wypluć do rękawa”. Aneta i jej anoreksja – Portrety