Lifestyle

7 problemów osób, które wychowywali rodzice chorzy na depresję

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 lipca 2018
Fot. iStock / OcusFocus
 

O depresji rodziców mówi się coraz więcej. Szacuje się, że ponad 20 procent matek cierpi na tę chorobę w pewnym okresie życia, często wtedy, gdy ich dzieci są jeszcze bardzo małe. Ojcowie również są narażeni na „wielki smutek”, szczególnie, gdy nie radzą sobie z jakiegoś powodu z nową rolą. Rodzice, którzy walczą z nieleczoną depresją, są mniej uważni, mniej skłonni  pomagać swoim dzieciom w odrabianiu zadań domowych, zapominają o wizytach u lekarza, nie czytają bajek na dobranoc. Krótko mówiąc, cierpi na tym jakość opieki nad dzieckiem,  a to ma negatywny wpływ na jego rozwój.

7 problemów osób, które wychowywali rodzice chorzy na depresję

1. Problemy z dyscypliną i samodyscypliną

Większość dzieci, które sprawiają poważne problemy wychowawcze, często doświadcza jakiejś dysfunkcji w domu. Jeśli sytuacja domowa nie zostanie opanowana lub dziecko nie przejdzie pod opiekę innego dorosłego, szansa, że problemy behawioralne i dyscyplinarne przeniosą się na dorosłość, wzrasta. Trudno nam się skupić, trudno zmobilozować, często reagujemy złością.

2. Trudności w kontaktach społecznych

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dzieci wychowywane przez depresyjnych rodziców częściej doświadczają problemów społecznych, w tym zachowań destrukcyjnych i agresji, które trwają w dorosłym życiu.

3. Wycofanie i izolacja

Dziecko widząc, że rodzic cierpi, zaczyna odrywać się od środowiska zewnętrznego. Małe dzieci wymagają zewnętrznej stymulacji dla zdrowego rozwoju mózgu. Czasami ten względny brak zainteresowania światem zewnętrznym pogłębia się, gdy osiągają dojrzałość.

4. Lęk i depresja

Badania pokazują, że dzieci osób depresją są trzykrotnie bardziej narażone na depresję i lęk w dorosłym życiu niż dzieci rodziców zdrowych.

5. Słaba inteligencja emocjonalna

Słaba inteligencja emocjonalna dorosłych z depresyjnymi rodzicami prawdopodobnie wynika z jednej z dwóch rzeczy:

– nieczęstych interakcji z opiekunem,

– wycofania się z grupy rówieśniczej.

6. Perfekcjonizm

Jeśli w dzieciństwie widziałeś cierpienie swoich rodziców, dziś chcesz zrobić wszystko, by mieć jak najwięcej rzeczy pod kontrolą. W taki sposób właśnie wpadasz w pułapkę perfekcjonizmu.

7. Problemy zdrowotne

Według badania przeglądu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), istnieje wiele dowodów świadczących o związku między jakością opieki psychospołecznej – mierzonej uczuciem opiekuna, otwartością i ciepłem – a stanem odżywienia i rozwoju danej osoby.

Depresja często prowadzi do niedostatecznej opieki, która ostatecznie może negatywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne danej osoby.


Na podstawie: powerofpositivity.com

 


Lifestyle

Kiedy żona odchodzi, zostawiajac mu dzieci, pisze do niej list, bo wiele zrozumiał…

Redakcja
Redakcja
18 lipca 2018
Fot. istock/DGLimages
 

Kiedy żona tego mężczyzny poczuła się niedoceniana przez swojego męża, uznała, że ​​ma dosyć kłótni. Po prostu zostawiła go samego z dziećmi nie mówiąc, czy w ogóle wróci. Zaledwie dwa dni później jej mąż napisał do niej list, w którym opisał to, co czuł. „Moje Kochanie”, zaczął….

„Dwie noce temu mieliśmy porządną kłótnię. Byłem wyczerpany, kiedy wróciłem z pracy do domu. Była godzina osiemnasta i wszystko o czym marzyłem to tylko położyć się i obejrzeć mecz. Nie mogłem już powstrzymać tego wszystkiego, co nastąpiło potem. Byłaś w złym humorze, wyczerpana długim dniem. Próbowałaś uśpić naszego najmłodszego syna, jego starsi bracia się bili się w swoim pokoju. A ja tylko podkręciłem dźwięk telewizora.

„Zabiłoby cię, gdybyś odgrywał bardziej aktywną rolę w wychowaniu swoich dzieci?” – spytałaś mnie, obniżając głośność telewizora. „Mógłbyś też pomóc w domu” – dodałaś. „Hej” – odpowiedziałam ci, broniąc się.  – „Cały dzień ciężko pracuję, żebyś mogła być tu z dziećmi w domu.” Wywiązała się z tego jakaś beznadziejna dyskusja.

Powiedziałem ci straszne rzeczy, których nigdy nie cofnę, a ty krzyczałaś, że masz wszystkiego dosyć. W końcu płacząc wybiegłaś z domu, zostawiając mnie samego z dziećmi.

Byłem zmuszony nakarmić je i i położyć je do łóżka sam. Kiedy nie wróciłaś następnego dnia, musiałem poprosić szefa o wolny dzień, żebym mógł zająć się dziećmi. Potem wszystko potoczyło się szybko. Przeżyłem ich płacze i napady złości. Biegałem za nimi cały dzień, nawet nie miałem kiedy wziąć prysznica. Podgrzewałem mleko, ubierałem dzieciaki i co chwila sprzątałem kuchnię. Wiem, co to znaczy, być zamkniętym z dziećmi przez cały dzień, bez możliwości porozmawiania z kimś dorosłym.

Nie mogłem na chwilę usiąść do stołu, żeby zjeść w spokoju posiłek. Czułem się tak wyczerpany fizycznie i emocjonalnie, że po prostu chciałem się położyć i spać co najmniej 20 godzin, ale kiedy tylko zasnąłem w nocy, musiałem natychmiast wstać, bo mały zapłakał.

Żyłem dwa dni i dwie noce tak, jak ty żyjesz codziennie. I myślę, że teraz to rozumiem. Rozumiem całe twoje wyczerpanie i zmęczenie. Uważam, że bycie matką to poświęcenie. Uważam, że jest to bardziej męczące niż korporacja i  podejmowanie finansowych decyzji.

Rozumiem, jak bardzo jesteś sfrustrowana, bo poświęciłaś swoją pracę i wolność finansową, aby móc być przy dzieciach. Rozumiem, jak niepewne jest to, że twoje bezpieczeństwo ekonomiczne zależy teraz od twojego partnera, a nie tylko od ciebie. Rozumiem, jak trudno jest nie móc spędzać czasu ze swoimi przyjaciółmi, pójść na trening lub po prostu dobrze przespać noc.

Rozumiem, że denerwujesz się, gdy moja matka krytykuje sposób, w jaki chcesz wychowywać nasze dzieci, ponieważ nikt na świecie nie wie lepiej niż ty, co jest dla nich dobre. Uważam, że bycie matką oznacza dźwiganie największych obciążeń społeczeństwa. Bycie osobą, której nikt nie docenia, nie wynagradza, ani nie pamięta.

Piszę do ciebie ten list nie tylko po to, by ci powiedzieć, że żałuję, że cię nie ma, ale także dlatego, żeby nie obudzić się jutro ze świadomością, że nie powiedziałem ci, że jesteś silna i że cię podziwiam.


 

Na podstawie: boredomtherapy.com


Lifestyle

Niezwykła siła każdego znaku zodiaku. Sprawdź, co jest twoim atutem

Redakcja
Redakcja
18 lipca 2018
Fot. iStok/GeorgePeters
Następny

Każdy z nas ma swoje miejsce we Wszechświecie, mocne i słabe strony, które wpływają na to, kim jesteśmy i co dostajemy od życia. W dodatku cały czas dotykają nas zmiany, które mozolnie staramy się przekuć na coś dobrego. Nie na wszystko mamy wpływ, ale im większą świadomość naszej siły i możliwości posiadamy, tym łatwiej zawalczyć o siebie i osiągnąć upragniony cel.

Astrologowie podkreślają, że każdy znak zodiaku ma swoje atuty, które dobrze wykorzystane ułatwiają zadanie. Jeśli chcecie wiedzieć, co pomaga wam pokonywać trudności w życiu, koniecznie przeczytajcie ten artykuł.

Siła każdego znaku zodiaku:

Baran (21 marca – 19 kwietnia)

Barany mają niezwykłą intuicję, która zawsze kieruje ich w stronę osób pozytywnie wpływających na ich życie. Często spotykają na swojej drodze osoby, które pomagają im pokonywać różne trudności i uzyskiwać upragniony cel.

Byk (20 kwietnia – 20 maja)

Byki mają cudowną umiejętność wyczuwania niewidzialnej granicy, której nie można przekraczać. Dzięki temu unikają problemów i potencjalnie niebezpiecznych dla siebie sytuacji, są mistrzami dyplomacji.

Bliźnięta (21 maja – 21 czerwca)

Bliźnięta cieszą się umiejętnością odnajdywania ukrytego znaczenia, wykorzystywania intuicji. Ten znak zodiaku sjest silnie połączony ze zmysłami i bez kłopotu demaskuje podteksty i dobiera potrzebne słowa.

Rak  (22 czerwca – 22 lipca)

Raki są niezwykłymi empatami i doskonale wyczuwającymi intencje innych osób. Potrafią doskonale dostroić się do energii otoczenia i dlatego jest im łatwiej znaleźć swoje miejsce i wsparcie z zewnątrz.

Lew (23 lipca – 22 sierpnia)

Zodiakalne Lwy potrafią idealnie wstrzelić się swoimi działaniami w najlepszy czas. Stabilizują swój rytm życia tak, aby nic ważnego im nie umknęło.

Panna (23 sierpnia – 22 września)

Panny intuicyjnie zachowują równowagę pomiędzy szansami a zagrożeniami, dlatego podejmowane przez nie decyzje najczęściej są trafne. Te Panny, które słuchają swojej intuicji, prognozowanie przyszłych wydarzeń mają opanowane do perfekcji.

Waga (23 września – 22 października)

osoby spod tego znaku zodiaku mają zdolność psychiczną polegającą na odczytywaniu intencji innych ludzi, zrozumieniu ich motywów i rozpoznaniu, jaki będzie ich następny ruch.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Rozwiązanie konkursu #połączone

Opowiadam ci swoją historię, bo dobrze czuję, że pójdę do nieba przed nimi, przed moimi rodzicami

9 lęków, które musisz pokonać wychodząc ze swojej strefy komfortu