Lifestyle

7 kroków do szczęścia według hinduskiej legendy

Redakcja
Redakcja
9 października 2017
Fot. iStock/Eugene_Dudar
 

Życiową mądrość nabywamy przede wszystkim dzięki doświadczeniom i wyciąganym z nich wnioskom. Zazwyczaj nie są to lekcje szczególnie łatwe i przyjemne, ale trudno je ominąć. Dobre rady i przestrogi zazwyczaj prosto brzmią wtedy, gdy jedynie ich słuchamy, gorzej, gdy na własnej skórze doświadczamy tego, co niesie życie. 

Istnieje wiele legend i przekazów, które zdradzają wskazówki co robić, by żyć lepiej i szczęśliwie. Nie można im odmówić szczególnej mądrości, która naucza następne pokolenia, warto więc wsłuchać się w ich treść.

7 kroków do szczęścia według hinduskiej legendy

Jedną z legend, o której warto wspomnieć, jest stara hinduska legenda o 7 krokach potrzebnych do osiągnięcia szczęścia.

Historia opowiada o człowieku zamieszkującym starożytne królestwo, który jako jedyny był w nim człowiekiem szczęśliwym. Był on wyjątkowy na tle zamożnych mieszkańców, którzy mimo posiadanego bogactwa, nie umieli cieszyć się tym, co im życie dało. Byli zbyt zajęci powiększaniem majątków i nie mieli czasu na odczuwanie szczęścia. Pozostali mieszkańcy byli z kolei bardzo ubodzy, przez co również nie potrafili być szczęśliwi.Nadmiar trosk i brak nadziei na lepsze życie odbierał im wszelką radość.

Gdy w państwie rozeszła się wieść, że zamieszkuje je osoba prawdziwie szczęśliwa, każdy pragnął się spotkać z tym człowiekiem. Ów szczęśliwy mędrzec swój sekret skrywał głęboko w klatce piersiowej i żadne prośby, groźby i próby ograbienia go nie sprawiły, że zechciał on pozbyć się źródła swojego szczęścia.

Pewnego dnia mędrca odwiedziło niewinne dziecko, które również chciało być tak szczęśliwe, jak on. Człowiek wzruszył się głęboko i postanowił opowiedzieć dziecku o swoim sekrecie. Ten sekret miał aż 7 stopni, podobnie jak drabina. Aby wejść na szczyt, trzeba przejść każdy stopień, od pierwszego, po ostatni:

Fot. iStock/Premiumstock

Fot. iStock/Premiumstock

1. Kochaj siebie, by kochać swoje życie

Starzec zdradził dziecku, że miłość do siebie i szacunek dla własnego życia jest podstawą, by osiągnąć szczęście. Życie jest darem samym w sobie i trzeba robić wszystko, by dbać o nie, aby w pełni rozkwitło. Troka o zdrowie i samopoczucie oraz nadanie głębokiego sensu temu, co robimy, uczyni nas wyjątkowymi w całym wszechświecie.

2. Planuj i nie bój się działać

Mędrzec uważał, że myślenie nad swoimi poczynaniami jest dobre, bo pozwala wybierać najlepszą opcję. Jednak samo rozmyślanie nie zaprowadziło jeszcze nikogo do osiągnięcia szczęścia. Za myślą, musi iść także czyn, bo bezruch powoduje frustrację. Jedynie idąc cały czas dalej, można wykorzystać szansę na dobre życia, działaj więc tak, jak podpowiada ci intuicja.

3. Pozbądź się zazdrości

Zazdrość to destruktywne w nadmiarze uczucie, które często przeradza się w gorycz, a gorycz skutecznie zatruwa duszę i wszystko, co dobre, traci swe barwy. Starzec polecił dziecku, aby nigdy nie zazdrościło innym posiadania, tylko uparcie dążyło do własnego celu. Nigdy nie wiadomo, co musiała przejść dana osoba, aby znaleźć się w tym punkcie, w którym jest teraz. I czy aby na pewno każdy chciałby za cenę powodzenia przejść tę sama drogę?

4. Zdejmij z siebie negatywne uczucia

Złość, zazdrość, obawa, niepewność, czy nienawiść każdego dnia obciążają tego, który je pielęgnuje. Starzec powiedział dziecku, że każdy, kto przeradza się w człowieka pełnego bardzo negatywnych uczuć, zostaje nimi sparaliżowany. Trzeba pozbyć się urazów, by zła energia nie zawładnęła życiem.

5. Nie sięgaj po to, co do ciebie nie należy

Wyciągnięcie ręki po cudzą własność jest godne potępienia. Starzec chciał wyjaśnić dziecku, że zły uczynek pociągnie za sobą jeszcze większe konsekwencje, bo wszystko, co czynimy, wywiera wpływ na nasz los. Dobre uczynki przyciągają dobro, a złe sprawiają, że zło powróci zwielokrotnione, jako spóźniona, ale sprawiedliwa kara. Brak szacunku do własności innych sprawi, że sami także będziemy tracili.

6. Nie krzywdź

Mędrzec powtórzył dziecku, że powinien kochać siebie, ale nigdy nie może zgadzać się na krzywdę innych ludzi czy zwierząt. Krzywdzenie jest niedopuszczalne, nie tylko w formie bycia oprawcą, ale także ofiarą. Nie można pozwalać, by ktoś krzywdził nas samych, bo w ten sposób sami zgadzamy się na ucieczkę szczęścia. Każda istota jest źródłem szczęścia i radości, więc należy to docenić.

7. Dziękuj za każdy dzień życia

To ostatni krok, na który starzec uwagę zwrócił dziecku. Dziękując życiu za każdy miniony dzień, nawet jeśli ten nie był najlepszym dniem życia, zapraszamy szczęście do siebie. Nasza obecność na ziemi jest zbyt krótka, by gardzić tym, co dostajemy.


 

źródło: exploringyourmind.com


Lifestyle

Miłość jest najtrwalsza jesienią, a letni romans nie ma prawa przetrwać – dlaczego?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
9 października 2017
Fot. iStock/Geribody
 

W lecie, na jesieni, zimą, czy na wiosnę? Kiedy można zakochać się naprawdę szczęśliwie? Czy jest jakiś okres w roku, w którym nowe znajomości okazują się bardziej trwałe? Romantyk powiedziałby, że nie, ale nauka podpowiada inaczej. Wiecie, jaka pora roku jest najlepsza dla miłości?

Miłość zimowa:

Chociaż to właśnie zimą potrzebujemy najwięcej ciepła, ciągłego przytulania się do bliskiej osoby, ta pora roku może być trudnym momentem, aby znaleźć kogoś wyjątkowego. Wynika to z faktu, że przez długie zimowe miesiące nie jesteśmy zbyt towarzyscy, raczej poddajemy się melancholijnemu nastrojowi i spędzamy dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach.  Niedobór słońca i witamy D sprzyja „zimowemu bluesowi” , a „humorzastym” trudniej pokazać się z dobrej strony i zachwycić swoją osobowością upragnioną, drugą połówkę.

Miłość wiosenna:

Witamy ją z otwartymi ramionami. Zakochać się na wiosnę – czy może być coś piękniejszego?  Wiele osób uważa, że moment, kiedy przyroda budzi się do życia to idealny czas na rozpoczęcie nowego związku. Ale terapeuci par mają swoją teorię: na wiosnę najłatwiej pomylić miłość z chwilowym zauroczeniem. Zmęczeni zimą, często wpadamy z ufnością wpadamy w ramiona „byle kogo”, aby tylko kochać. I nie dajemy sobie nikomu wytłumaczyć, że popełniamy błąd.

Miłość letnia:

A co z porą roku, podczas której najczęściej uczestniczymy w imprezach towarzyskich, ogniskach, wakacyjnych wędrówkach…? Choć wszystkie te okazje przysparzają ci sposobności do nawiązywania nowych kontaktów, lato wcale nie ma tu najlepszej reputacji. To nie jest dobry moment na rozpoczęcie trwałego związku, a jedynie… niezobowiązującego, namiętnego romansu. Według antropologa  Helen Fisher , jednym z powodów, dla których letnie miłości rzadko przekształcają się w trwałą relację jest fakt, że jesteśmy wówczas w ciągłym ruchu, ciągle niespokojni, rozedrgani, rozkojarzeni.

Miłość jesienna:

To właśnie teraz zwalniamy, wyciszamy się i wracamy do codziennej rutyny.  To spowolnienie sprawia, że jesień to idealny moment na miłość. Jesteśmy uważni, czuli, otwarci… W 2012 r. Firma Facebook Data Science ogłosiła wyniki badań,  z których wynikało, że właśnie w okresie jesiennym najwięcej osób zmienia swój status na Facebooku na „w związku” lub „ zaręczony”. A kiedy pierwsze przymrozki i deszczowe dni przeminą, a wy wciąż będziecie razem planując wspólne święta – najtrudniejsze macie już za sobą ;).


Na podstawie: yourtango.com


Lifestyle

Ubrania i gadżety? Wcale nie. 5 produktów, na które coraz chętniej wydajemy pieniądze

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
9 października 2017
Fot. i Stock/Eva-Katalin

Nie da się ukryć, że większość z nas uwielbia wydawać pieniądze. W szczególności my, kobiety. No bo która z nas pogardziłaby ekstra gotówką na buty, torebki, ubrania czy kosmetyki? Panowie z pewnością też zaszaleliby w sklepie z elektroniką. To jednak tylko stereotypy. Jak wynika z najnowszych analiz raportów dotyczących handlu tradycyjnego oraz internetowego, trendy znacznie się zmieniły.Polacy coraz częściej stawiają na jakość, a nie ilość, są żywo zainteresowani ekologiczną żywnością i doceniają lokalne rękodzieło – tak wynika z analiz raportów HRS. Firma wytypowała pięć produktów i usług, na które wydajemy coraz więcej pieniędzy. Niektóre pozycje mogą być zaskoczeniem.

Domowe przetwory

Coraz częściej sami przygotowujemy dżemy, ogórki kiszone, soki czy gruszki w occie. Dlatego też w ostatnim czasem zaobserwowane wzrost sprzedaży sezonowych warzyw i owoców, a także akcesoriów do przygotowywania domowych przetworów.

Eko-żywność

Powoli zaczynamy zauważać różnicę pomiędzy żywnością ekologiczną i organiczną, a tą nafaszerowaną pestycydami i genetycznie modyfikowaną. Polacy są gotowi wydać więcej na produkty pochodzące ze sprawdzonego źródła.

Wyroby rzemieślnicze

Coraz chętniej wspieramy gospodarkę regionalną, doceniamy nasze tradycje i lokalnych rzemieślników. Polacy coraz więcej wydają na ubrania szyte w Polsce czy meble produkowane w rodzimym zakładach.

Crowdfunding

Zaczęliśmy doceniać młodych twórców i artystów. Coraz chętniej decydujemy się wspierać ich projekty, przelewając choćby niewielkie sumy. Naprawdopodobniej daje nam to ogromną satysfakcję, że w symboliczny sposób wspieramy kulturę i sztukę, a także innowacyjne projekty i inicjatywy.

Akcje charytatywne

Jak widać, coraz chętniej dzielimy się swoimi pieniędzmi z osobami potrzebującymi. Polacy nie tylko decydują się na wpłaty, ale także aktywnie biorą udział w różnego rodzaju zbiórkach, festynach, koncertach czy maratonach, z których zyski przeznaczane są na cele charytatywne.


 

Źródło: Business Insider


Zobacz także

Kobiety faworyzują córki, a mężczyzni synów – najnowsze badania obalają mit?

Gest tego męża ma w sobie więcej czułości niż najpiękniejsze słowa. Zobaczcie koniecznie i zatrzymajcie się na chwilę

„Naszym obowiązkiem jest opiekowanie starszymi”. Na pewno? A może oddajemy to, co sami dostaliśmy