Go to content

7 dobrych argumentów, by od jutra wstawać wcześniej

Fot. iStock/PeopleImages

Poranek to dla ciebie istny koszmar? Wszystko robisz w biegu? Szybki prysznic, makijaż na autopilocie, kanapki dla dzieciaków, kompletowanie ubrań dla wszystkich domowników. Jeszcze na dobre nie rozpoczęłaś dnia, a już jesteś umordowana? A gdybym tak powiedziała ci, że wystarczy po prostu wstać wcześniej, żeby ze wszystkim się wyrobić i z uśmiechem stawiać czoła codziennym wyzwaniom? Ok, rozumiem, że ten argument cię nie przekonuje…Oto kilka dodatkowych powodów, by od jutra ustawiać budzik godzinę (a nawet dwie!) wcześniej niż zazwyczaj:

Zacznij dzień od treningu

Pewnie myślisz, że to jakiś absurd. Ledwo możesz oczy otworzyć i złapać kontakt z rzeczywistością, a już masz ćwiczyć? Nic tak nie pobudza organizmu (a przede wszystkim mózgu), jak trening o poranku. Wbrew pozorom będziesz miała więcej energii w ciągu dnia. Idealnie, gdybyś przed pracą mogła pójść na siłownię. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, ćwicz w domu. Wystarczy dosłownie 30 minut.

Skoro trening nie, to może joga?

„Rozpoczęcie mojego poranka od jogi i medytacji pozwala mi pozostać sobą przez resztę dnia” – mówi Chelsey Kapuściński, dyplomowany instruktor jogi z Nowego Jorku. Na początku możesz być przerażona. Szczególnie, jeśli do tej pory nie miałaś styczności z tą formą ćwiczeń. Poszukaj w sieci pozycji, które dodają energii, a na start możesz zacząć od medytacji. Usiądź wygodnie, połóż dłonie na kolanach, zamknij oczy i głęboko oddychaj, koncentrując się na tym, co czujesz w tym momencie.

Wyjdź z psem na spacer

O świcie na mieście jest jeszcze pusto. To idealny moment, żeby wyjść z czworonogiem na dłuższy spacer. Już sam kontakt ze zwierzęciem sprawi, że poczujesz się lepiej, a dodatkowo świeże powietrze spowoduje, że będziesz miała więcej chęci do działania.

Zjedz pożywne śniadanie

Zdaniem Jennifer Glockner, dietetyka z Los Angeles, idealne śniadanie powinno zająć ci 20 minut – 5 minut poświęć na przygotowanie, 15 na jedzenie posiłku. „Idealnie śniadanie, jak każdy inny posiłek, powinno być spożyte uważnie i powoli, aby wywołać uczucie sytości” – twierdzi. Śniadanie pobudza metabolizm, dostarcza energii i sprawia, że w ciągu dnia spożywamy mniej.

Zrób coś inspirującego

Zaczynasz dzień od sprawdzania wiadomości z kraju i ze świata, co sprawia, że jesteś zdenerwowana przez resztę dnia? Zacznij wykonywać czynności, które pozytywnie cię nakręcają. Może to być np. słuchanie ulubionej muzyki lub audiobooka w drodze do pracy, zamiast radia.

Rozkoszuj się ciszą i spokojem

Czasem wystarczy rozpocząć dzień godzinę wcześniej tylko po to, by pobyć przez chwilę samemu. To idealny moment, że w spokoju wypić kawę, delektując się jej smakiem, wziąć dłuższy prysznic czy z uwagą wykonać makijaż. Nie ma nic gorszego, niż poranek w biegu z wywieszonym jęzorem.

Zadbaj o siebie

Kto powiedział, że wszystkie zabiegi upiększające trzeba wykonywać wieczorem? A dlaczego nie rano? Świeży lakier na paznokciach czy nawilżająca maseczka na twarz pomogą ci dobrze rozpocząć dzień i poprawią samopoczucie.

Postanowiłaś nastawić jutro budzik godzinę wcześniej? Wspaniale! Pamiętaj jednak, że położyć się do łóżka godzinę wcześniej. Nie chodzi o to, żeby skrócić czas snu, ale żeby przesunąć godziny, o jakich kładziesz się i budzisz. Tylko tak zmiana ta wyjdzie ci na dobre.


 

Na podstawie: Psychology Today