Randki Związek

Przestań za nim gonić, czyli co mężczyźni w początkach znajomości uznają za narzucanie się

Redakcja
Redakcja
28 maja 2019
Fot. iStock/oneinchpunch
 

Początki miłosnej znajomości mogą być naprawdę frustrujące. A nawet wkurzające. Wydaje ci się, że robisz wszystko jak trzeba – nie za szybko, nie za wolno, związek się rozwija, a on nie wiadomo dlaczego, nagle staje się „dziwny”, nieobecny.  I oddala się od ciebie z prędkością światła. Albo znika. Może dlatego, że zaczynasz go „ścigać”? Biec za nim, zanim jeszcze nawet dobrze zdążycie się poznać? Pamiętaj, że to, co dla ciebie naturalne, ze strony twojego znajomego może wyglądać zupełnie inaczej…

Co mężczyźni w początkach znajomości uznają za narzucanie się

Dzwonisz do niego, ponieważ usłyszałaś lub przeczytałaś o czymś interesującym, lub ponieważ dowiedziałaś, że gdzieś w okolicy gra świetny zespół. A może ktoś powiedział ci o jakimś wspaniałym wydarzeniu, na które chcesz go koniecznie zaprosić?

Dzwonisz, żeby zapytać, dlaczego do ciebie nie zadzwonił pierwszy. „Pewnie masz mnie już dość” – mówisz zalotnie. Może właśnie masz rację…

Wysyłasz maile, SMS-y, wiadomości na Facebooku tylko po to, żeby przypomnieć, że jesteś. Wysyłasz mu uroczą kartę, wpadasz do jego domu lub w inny sposób próbujesz nawiązać jakikolwiek kontakt, choć on milczy i nie spieszy się z rozwijaniem tej znajomości. 

Pytasz go ciągle, jak się czuje – szczególnie w odniesieniu do relacji z tobą…

Nalegasz na to, by poznać jego przyjaciół – jak najszybciej- lub nawiązujesz z nimi kontakt za jego plecami, pierwsza.

Wypytujesz go o sprawy rodzinne.

Zapraszasz go do siebie i zaczynasz „ustawiać” wam życie. Jeszcze dobrze się nie znacie, nie wiecie do końca co was łączy, a ty już snujesz plany co do waszej przyszłości.

Jesteś dostępna pod telefonem 24 godziny na dobę. Zawsze odbierasz, zawsze odpisujesz i to z reguły natychmiast.

Dziwisz się? Jesteś przecież nowoczesną kobietą. Jesteś dobrą osobą. Dlaczego nie miałabyś zachowywać się w przyjazny i miły sposób wobec tego właśnie mężczyzny, tak jak robisz wobec swoich przyjaciół? Problem w tym, że jeszcze nie jesteście tak blisko. Lista, która z naszego punktu widzenia może wydawać się całkiem niewinna jest odbiciem relacji, w której dwie osoby dobrze się znają, świetnie się ze sobą czują i darzą się (na przykład obok romantycznego uczucia, ale niekoniecznie) przyjaźnią. Mimo całego twojego entuzjazmu i optymizmu, uwierz: na początku znajomości raczej na to za wcześnie. Zresztą, spróbuj odwrócić sytuację i zastanów się, czy takie ciągłe zainteresowanie ze strony osoby, z którą dopiero rozwijasz nową relację nie byłoby dla ciebie zbyt męczące?…


Randki Związek

12 fundamentów związku, który przetrwa próbę czasu

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
28 maja 2019
Fot. iStock / svetikd
 

Chcecie wiedzieć,  jak przetrwać próbę czasu i kochać długo i szczęśliwie? Choć zbadanie miłości wydaje się wręcz niemożliwe, wielu naukowców podejmowało się tego zadania. Nie da się tego zrobić w laboratorium i uzupełniając testy. Ale można zbadać szczęśliwców, którzy spędzili ze sobą dziesiątki lat – i dowiedzieć, jakim cudem im się to udało. A jeśli tych szczęśliwców będzie sporo, można śmiało wyłonić ich najważniejsze związkowe fundamenty.

Jak oni to robią? Zdziwicie się, co pozwala im żyć długo i szczęśliwie (choć z naturalnymi związkowymi burzami)!

12 fundamentów związku, który przetrwa próbę czasu

1. Myśl  pozytywnie o partnerze

Według przeprowadzonych badaniach szczęśliwe pary z dużym stażem, nie skupiają się na negatywnych myślach o partnerze. Te wszystkie sprzeczki, kłótnie i nieporozumienia kasują się w ich pamięci. Ma to swoje uzasadnienie – koncentrując się na tym co złe i irytujące, w końcu nawet najmniej istotne rzeczy urastają do rozmiarów Wielkiego Kanionu.

2. Myśl o partnerze, gdy nie jesteście razem

Dosłownie razem, czyli gdy partner jest nieobecny. Czy gdy czeka was krótka rozłąka i nie spędzacie wspólnie wieczoru, dnia, weekendu – myślisz o ukochanym? Nie obsesyjnie, ale od czasu do czasu łapiesz się na wspomnieniach o niej/o nim? Gdzieś w różnych okolicznościach wkrada się myśl, że zawsze to „coś” robicie razem? To dobrze, jeżeli to się nie zdarza w ogóle, chyba już „zakochanie” minęło…

3. Pamiętaj o tym, co czułeś na początku i… myśl o partnerze 🙂

Problemy w skupieniu się na innych rzeczach podczas rozmyślań o miłości swojego życia nie mijają z wiekiem. Jeżeli bez trudu możesz odłożyć na bok myśl o niej/o nim oznacza to, że niestety nie zajmuje zbyt istotnie twojej uwagi.

4. Podejmuj wyzwania i smakuj nowego, ale we dwoje

To szczególnie ważny aspekt dla mężczyzn – wspólne hobby, pasja. W miłości „długoterminowej” bardzo ważne jest pewne podobieństwo – to pomaga obrać wspólny cel i dążyć do szczęścia. Jeżeli wspólnie wyruszycie po trofeum, pokonacie wspólna barierę, osiągnięcie cel – to umocni wasz związek.

5. Spędzaj wspólnie czas

I nic tego nie zamieni. To co na początku tak oczywiste i naturalne jest nieprzecenioną wartością. Młodzi zakochani chcą wszystko robić razem, okazuje się, że „starzy zakochani” również. I choć życie samo weryfikuje ten czas do zagospodarowania, to chęć i potrzeba pozostaje.

6. Wyrażaj swoje uczucia tak, by partner to czuł, widział, słyszał

Pocałunek na powitanie i pożegnanie, dotknięcie dłoni, bliskość. Bez nich nawet namiętne uczucie może nagle zgasnąć. Niedostępność wcale nie podsyca związku. Na tym etapie nawet drobne fizyczne gesty są polisą dla partnera – transparentem mówiącym – jestem, kocham i to się nadal nie zmieniło.

7. Pozwól swojemu ciału kochać

Uczucie podniecenia, czy zwykła reakcja ciała na bliskość tej jedynej/ tego jedynego. To również ważny składnik miłosnego eliksiru. jeżeli zamieniamy się w lód, sprawy mogą się komplikować. Taka cielesna ekscytacja, jeżeli chcemy nadal być zakochanym po latach, musi mieć swoją przestrzeń.

8. Nie zaniedbuj seksu

Nie ma miłości bez seksu – ani seksu bez miłości (nie łapmy się proszę tutaj za wyjątki i słówka). Badania O’Larry;ego potwierdziły tę zależność. Zaniedbywanie łóżka to zaniedbywanie miłości – całej relacji.

9. Bądź szczęśliwy – pozwól sobie na to

Choć nauka nie jest wstanie odpowiedzieć na pytanie, czy to szczęśliwy kochają mocniej – czy też mocniej kochający są bardziej szczęśliwi, możemy zgodnie powiedzieć, że  prawdziwa miłość i szczęście doskonale do siebie pasują. Czasem trzeba sobie pomóc i się tego nauczyć, ale pracując nad swoim szczęście, robi się całkiem niezłą „robotę” dla reszty świata!

10. Nie dziw się, że partner chce wiedzieć, gdzie jesteś – to naturalne

Jest ci ta wiedza potrzebna, inaczej odczuwasz niepokój. I oczywiście nie popadajmy znów w skrajność i chorobliwe stany kontrolowania drugiej osoby, ale zwyczajnie, jeśli kogoś kochasz i jest ważną częścią twojego życia zastanawiasz się czy:
– już bezpiecznie dojechał na miejsce
– dlaczego tak długo nie wraca
– jeżeli wyjeżdża na dłużej, to gdzie i po co

To naturalna potrzeba osób zakochanych.

11. Mała obsesja – czyli w tym szaleństwie jest metoda

Im większa miłość, tym większą część życia zajmuje myśl o drugiej połówce. Można to porównać do małej obsesji. Intensywność tych myśli idzie w parze z intensywnymi uczuciami. W tym cały urok. Pielęgnujcie to jak najdłużej – najłatwiej to robić, gdy myśli są pozytywne – takie nasze związkowe niebieskie migdały.

12. Po prostu kochaj życie!

Osoby, które mają silną pasję życia, są pozytywnie nastawione łatwiej przenoszą tę dobrą energię do związku. Nic w tym dziwnego – jeżeli nie ulegamy frustracji i gniewowi łatwiej nam iść przez życie i samemu i we dwójkę.

Powodzenia!


Źródło:  Is Long-Term Love More Than A Rare Phenomenon? If So, What Are Its Correlates?

Randki Związek

Skąd mieć pewność, że pijemy zdrową wodę? Odpowiada dietetyk

Redakcja
Redakcja
28 maja 2019
Fot. iStock

Pierwiastki życia

Nasze samopoczucie oraz funkcjonowanie organizmu zależy od wielu czynników tych bardziej i mniej istotnych jak: tryb życia, aktywność fizyczna, dieta, czas na relaks i regenerację. Organizm ludzki jest na tyle skomplikowany, że potrzebuje ogromnej ilości rzeczy pozwalających mu sprawnie i w zdrowiu funkcjonować.  Czasami jeden czynnik, którego zabraknie choćby w diecie potrafi wytrącić z równowagi na długi czas.

Fot. Materiały prasowe

Dlatego tak ważne jest aby świadomie dbać o pełnowartościowe posiłki,  nawadnianie organizmu oraz ruch i wypoczynek. Bez tych czterech elementów nasza życiowa równowaga a nawet stan naszego zdrowia może zostać mocno zachwiany.

Zdrowa, czyli jaka

Jak zawsze przy diecie, diabeł tkwi w szczegółach. Zdrowa, zbilansowana dieta to pojęcie zbyt ogólne aby było precyzyjne. Warto poświęcić trochę czasu na to dowiedzieć się co jest dla nas najlepsze, w jakich dawkach i jakie produkty spożywać oraz w jakich pokarmach ich szukać. Najlepiej wybrać się do dobrego dietetyka, który zbada skład naszego ciała, przyjrzy się naszym nawykom żywieniowym i podpowie gdzie najczęściej popełniamy błędy.

Fot. Materiały prasowe

Jedzenie, ale i picie

Jedną z najważniejszych życiowych czynności wpływającą na funkcjonowanie organizmu jest także prawidłowe nawadnianie, co szczególnie latem, kiedy więcej wody tracimy wraz z potem jest niezwykle istotne. Jak wiemy bez jedzenia możemy wytrzymać dłużej niż bez wody.. tą należy pić codziennie w dużych ilościach. Koniecznym przy tym jest zadbanie o to, aby woda wspomagała działanie organizmu a nie mu szkodziła, np. poprzez wypłukiwanie mikroelementów.

Ważne pierwiastki

Co powinno znajdować się w wodzie, żeby mieć pewność, że pijemy zdrową wodę? Między innymi dwa ważne minerały: potas i sód. O właściwości jakie charakteryzują te dwa niepozorne pierwiastki zapytaliśmy dietetyczkę, specjalistkę żywienia człowieka, autorkę wielu publikacji i  wykładów żywieniowych Justynę Stępniewską (www.biolook.pl).

Sód to najważniejszy składnik mineralny, który odpowiedzialny jest za utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Zbyt mała jego zawartość w surowicy prowadzi do wielu niekorzystnych objawów jak bóle głowy, nudności, brak łaknienia, zaburzenia orientacji. Bardzo niskiemu poziomowi sodu mogą towarzyszyć nawet drgawki i śpiączka. Przy dużej podaży wody niezawierającej elektrolitów obniża się stężenie sodu w osoczu co prowadzi do tzw. zatrucia wodnego, czyli wzrostu poziomu wody pozakomórkowej prowadzącej do obrzęków.

Potas jest bardzo istotnym mikroskładnikiem, który należy uzupełnić w organizmie szczególnie w przypadku narażenia na stres, zakwaszenia organizmu spowodowanego niewłaściwą dietą, przyjmowania różnych diuretyków (leków moczopędnych). Niskie stężenie potasu prowadzi do pojawienia się charakterystycznych objawów, takich jak bolesne skurcze mięśni, osłabienie, zaparcia, zaburzenia rytmu serca. Zbyt wysoki poziom ciśnienia nierzadko daje się unormować przy pomocy suplementacji potasu i magnezu”.

Fot. Materiały prasowe

Picie kontrolowane

Niewielkie niedobory sodu i potasu w łatwy sposób można uregulować pijąc dobrej jakości wodę. Istotny w składzie takiej wody jest stosunek tych pierwiastków względem siebie. Optymalny, czyli taki jak w płynach fizjologicznych ma Woda Jantar, dzięki czemu doskonale wpływa na gospodarkę wodną organizmu. Woda Jantar, zwana także Kołobrzeskim Skarbem Natury, to 100% naturalna, podziemna, średniozmineralizowana woda reliktowa o doskonałych właściwościach. Naturalnie czysta o unikatowym składzie mineralnym. Czerpana jest z artezyjskiego źródła nr 39 „Jantar” w sercu nadbałtyckiego uzdrowiska Kołobrzeg. Dodatkowo wzbogacona o minerały z soli permskich, które przez miliony lat odkładały się na dnie oceanu. Zawiera elektrolity (sód, potas, wapń, magnez) oraz wiele cennych minerałów, które dobroczynnie wpływają na nasze zdrowie, doskonale nawadnia i gasi pragnienie. Zawartość jodu i selenu wspomaga działanie tarczycy oraz korzystnie wpływa na pracę mózgu. Polecana osobom prowadzącym aktywny tryb życia oraz dbającym o zdrowie, bezpieczna do codziennego stosowania zarówno dla dorosłych i dzieci.

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z marką Jantar


Zobacz także

Co robi mądra kobieta przed ślubem? Radzą wedding plannerka i… adwokatka rozwodowa

„Małżeństwo nauczyło mnie pokory wobec zmian”. Lekcje, które dało mi moje małżeństwo

Co roku ustawiam na półce kolejne anioły. Wierzę, że one chronią mnie i moje dzieci przez piekłem, które nam zgotowałeś