Go to content

7 zwykłych rzeczy, których nie powinnaś brać za pewnik

Fot. iStock/JANIFEST

Życie, które prowadzimy często płynie tak szybko, że zapominamy o tym, by być za nie wdzięcznym. Jesteśmy tak zajęci naszymi obowiązkami i obcowaniem w naszym własnym świecie,  że wiele różnych rzeczy traktujemy jako coś oczywistego – coś, co nam się należy. Tymczasem, jak pokazał nam ostatni rok, nie wszystko powinniśmy brać za pewnik, bo zawsze mogą pojawić się niespodziewane okoliczności, które znacznie ograniczą nasze możliwości…

7 zwykłych rzeczy, których nie powinniśmy brak za pewnik

1. Kontakt fizyczny z bliską osobą

Uścisk ukochanej osoby jest nie tylko po prostu przyjemny, ale pobudza do pozytywnego myślenia, a także uwalnia hormon dobrego samopoczucia zwany oksytocyną. Jak wynika z badań, wsparcie, które w ten sposób otrzymujesz, skutkuje nie tylko lepszym samopoczuciem, ale także redukcją bólu i zastrzykiem siły psychicznej, tak bardzo potrzebnej by radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.

2. Kończenie zaczętych zadań

W dzisiejszym świecie wszystko dzieje się tak szybko… Dni są wypełnione obowiązkami, a życie mija z zawrotną prędkością. Możesz czuć się przytłoczona tym szalonym rytmem. Ale kiedy w końcu odhaczysz ostatnią pozycję na swojej liście rzeczy do zrobienia, poczujesz autentyczną ulgę.  To, że jest to coś, co musisz zrobić, nie oznacza, że ​​nie powinnaś tego doceniać. Daj sobie nagrodę – relaksująca kąpiel, przeczytanie rozdziału dobrej książki, spałaszowanie kawałka ciemnej czekolady lub obejrzenie odcinka ulubionego programu wystarczy!

3. Dostęp do Internetu, komputer

Dostęp do Internetu jest czymś tak naturalnym w dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, że wszystkie informacje są praktycznie na wyciągnięcie ręki. Ale wciąż nie dla wszystkich. Są rodziny, które borykają się z problemami finansowymi, których nie stać na zakup komputera. Doceniaj to, że masz dostęp do technologii, że możesz pracować, posługiwać się narzędziami elektronicznymi i stale rozwijać.

4. Życzliwość, także ze strony tych, których nie znasz

Życzliwość i współczucie są piękne. Świat bez tych aktów byłby zimny, pusty i zepsuty. Ilu ludzi uratowała czyjaś empatia? Jak często tobie okazano życzliwość? Dobro wraca, ale przede wszystkim sprawia, że czujemy się lepiej. A czyjś gest dobroci, uśmiech, pozytywna myśl i działanie sprawiają, że jesteśmy bardziej zmotywowani, by być lepszymi dla innych, by naprawiać świat.

5. Twoje prawa

Z tym ostatnio u nas trochę gorzej, prawda? Nawet podstawowych prawa człowieka nie powinniśmy brać za pewnik i zawsze domagać się praworządności. Patrzmy na ręce politykom i pilnujmy tego, co nam się należy.

6. Dostęp do wody

Dziwi cię ten punkt? A wiesz, że 780 milionów ludzi na całym świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej? To jeden z głównych powodów, aby cieszyć się z tego, że żyjemy w tej części świata, w Europie. Masz czystą wodę do picia, gotowania, kąpieli i sprzątania. Odkręcasz kran i nie musisz się o nic martwisz. Nie pokonujesz kilku kilometrów, by odnaleźć studnię. To, co wydaje ci się banalne, dla wielu jest cudem.

7. Jedzenie

Masz pełną lodówkę? Jesteś szczęściarzem, nie zapominaj o tym. Stać cię na to, by ją zapełnić? Albo, od czasu do czasu, zamówić ulubione danie z tej małej restauracji na rogu? Badz za to wdzięczny. Nie wyrzucaj jedzenia, oddaj je do banków żywności.