Go to content

7 rzeczy z powodu których nie powinnaś czuć się winna

Fot. iStock

Poczucie winy, zwłaszcza nieuzasadnione, potrafi wyrządzić nam naprawdę sporą krzywdę. Tymczasem wiele z nas wychowywanych jest w poczuciu, że powinnyśmy postępować tak, by myśleć przede wszystkim o innych, a potem o sobie. Od dziecka słyszymy, że nie można być egoistą, że trzeba się dzielić, że nieładnie jest chcieć czegoś tylko dla siebie… W rezultacie dorastamy niepewne tego, czy mamy prawo zawalczyć o siebie i swoje potrzeby.

Są rzeczy, które nie powinny wpędzać cię w poczucie winy. Nie czuj się więc źle, tylko dlatego, że:

1. Robisz sobie przerwę

Potrzebujesz tego. Nikt nie jest w stanie działać długo na najwyższych obrotach. Masz prawo zwolnić, odpocząć, zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. I nie musisz się z tego nikomu tłumaczyć. Zasługujesz na to, potrzebujesz tego. „Wyłączasz” się i nie ma cię dla nikogo. Możesz uporządkować swoje myśli albo po prostu się zrelaksować.

2. Zdarza ci się powiedzieć „nie”, nie tłumacząc dlaczego

Nie wszystkim i nie za wszystko jesteś innym winna tłumaczenie. Możesz odmówić i nie czuć się winna, nie zastanawiać się, czy ktoś poczuje się tym urażony. Wszystko, co sprawia, że czujesz się niekomfortowo nie

3. Zdarza ci się nie odpowiedzieć od razu

Masz prawo do czasu do namysłu, do czasu dla siebie, do zastanowienia. Nie jesteś zobowiązana do odebrania natychmiast każdego telefonu, do odpisania na każdy SMS. Nie jesteś niewolnikiem mediów społecznościowych ani kontaktów z innymi.

4. Podejmujesz życiowe wybory po swojemu

I tak naprawdę nikomu nic do tego. Nikt nie ma prawa cię krytykować albo wymagać od ciebie tego, byś żyła tak jak inni. Tylko ty wiesz, co sprawi, że będziesz szczęśliwa. To twoje życie i tylko ty jesteś za nie odpowiedzialna.

5. Kończyć toksyczne relacje

Nie czuj się winna, jeśli odcinasz od siebie ludzi, którzy są toksyczni. Twoim zadaniem jest chronić siebie, a także swoich bliskich przez relacjami i ludźmi, którzy z w jakiś sposób wam szkodzą. Zamknij drzwi, zablokuj telefon, zrzuć z siebie odpowiedzialność za czyjeś błędy.

6. Robić to, co uważasz za słuszne

Jeśli popełnisz błąd, otrzymasz ważną lekcję. Ale to twoje życie, twoje wybory i decyzje. Jeśli uważasz, że postępujesz słusznie, jeśli jesteś przekonana co do swoich decyzji, nie rezygnuj z obranej ścieżki.

7. Lubić co innego niż wszyscy

Jesteś sobą, nie zmieniaj tego. Podążaj swoją drogą, nie ulegaj modom, jeśli nie czujesz się do nich przekonana. Najważniejsze to żyć w zgodzie ze sobą, ze swoimi wartościami i przekonaniami.