Lifestyle

5 rzeczy, które powinny się znaleźć w diecie każdego ucznia, by dobrze odżywić jego mózg. Akcja „Lekcja przetrwania”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 września 2018
Fot. iStock/Imgorthand
 

Słyszeliśmy już milion razy, że jesteś tym, co jesz. Podobnie nasz mózg – karmiony dobrym jedzeniem nas nie zawiedzie, zresztą podobnie jak naszych dzieci. Odpowiednie żywienie mózgu pomaga w nauce, w koncentracji, w osiąganiu lepszych wyników. Istnieją dziesiątki badań, książek, które mówią, że to, czym karmisz swoje ciało, wpływa także na funkcje mózgu.

To właśnie dlatego tak ważne jest, by naszym dzieciom podsuwać odpowiednie przekąski, zwłaszcza te, które dajemy im do szkoły. Kilka godzi nauki, siedzenia w ławce, to ogromny wysiłek dla ich umysłu, czym go więc najlepiej karmić?

Tłuste ryby, nasiona i orzechy

Oleje tłuszczowe omega-3 w niektórych rybach – zwłaszcza łososiu, pstrągu, makreli, śledziu – są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania mózgu. Niedobór Omega-3 może prowadzić do zmęczenia i słabej pamięci – co może stać się problemem dla ucznia. Omega-3 nie są wytwarzane w organizmie, więc musimy je dostarczyć poprzez dobrze zbilansowaną dietę.  Twoje dziecko nie lubi ryb? Omega-3 znajduje się również w siemieniu lnianym lub oleju lnianym, oleju sojowym i pestkach dyni. Zapakuj dziecku do szkoły orzechy włoskie, to świetna przekąska, nie dość, że zawiera Omega-3, to jeszcze bogata jest w zdrowe dla serca przeciwzapalne substancje odżywcze, które wspomagają przepływ krwi, dostarczając więcej tlenu do mózgu.

Jagody i inne owoce

Spożywanie dużej ilości jagód, truskawek i innych „jagodowych” owoców zdaje się wiązać z wolniejszym spadkiem umysłowym – tak wynika z badań. Te zdrowe przekąski zawierają witaminę C, która pomaga zwiększyć sprawność umysłową. Zdrowy cukier może również poprawić zdolność koncentracji – jest najlepszym źródłem energii dla ciała i mózgu.

Ciemna czekolada

Wszystko jest dla ludzi, podobnie z czekoladą, która może być zastrzykiem energii i pomóc się skupić. Warto także pamiętać, że czekolada pomaga się zrelaksować.

Pomidory, brokuły, szpinak

To trio zawiera składniki odżywcze, które mają duże korzyści dla funkcji poznawczych, koncentracji i zdrowia mózgu. Te super produkty spożywcze powinny zawsze znajdować się na liście zakupów, można je dołączyć jako składni wielu potraw.

Całe ziarna

Całe ziarna stanowią kolejny ważny składnik ogólnego dobrego samopoczucia. Złożone węglowodany w pełnych ziarnach mają niski indeks glikemiczny, więc trawią się powoli i uwalniają glukozę – najlepsze źródło energii dla mózgu.  Włókno w pełnych ziarnach utrzymuje poziom cholesterolu pod kontrolą i poprawia przepływ krwi do mózgu i innych narządów. Właśnie dlatego warto do szkoły przygotować kanapki z chlebem pełnoziarnistym, a przynajmniej wrzucić do tornistra dziecka cienkie wafle Chia Snack (firmy Good Food) – gryczane, jaglane z wyjątkowymi ziarnami chia. Tak niewiele potrzeba, żeby zadbać o mózg naszego dziecka.

Akcja „Lekcja przetrwania”

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – pod każdym z artykułów dedykowanych naszej akcji znajdziesz pewne zdanie do wykonania. W komentarzu napisz, jak sobie z nim poradziłeś, co zrobiłeś, pomyślałeś, poczułeś.

ZADANIE #5

Napiszcie w komentarzach pod tym tekstem: jakie przekąski do szkoły dajecie swoim dzieciom, co pakujecie im na drugie śniadanie, jakie macie pomysły, patenty – może kogoś zainspirujecie?

Żeby wam umilić szkolny czas przetrwania, w naszej akcji mamy nie lada nagrody.

Nagrody:

5 x para butów tekstylnych (do wyboru w sklepie) + torba bawełniana z logo firmy Befado

Fot. Materiały prasowe


10 x zestaw składający się z:

– limitowanego zestawu długopisów Pilot, w tym wymazywalna kolekcja FriXion

– plecaka z oddychającymi plecami marki Strigo

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


10 x pasy bezpieczeństwa SmartKidBelt

Fot. Materiały prasowe


5 x karta podarunkowa o wartości 100 zł do wykorzystania w sklepach stacjonarnych 5.10.15.


5 x voucher do sklepu internetowego Wola o wartości 100 zł 


5 x zestaw  Wafli Cienkich. Chia smak składających się z:

– 44 opakowań produktu (smaki gryczane plus jaglane)

 

Czy przekąska może być jeszcze bardziej super??

Podobają ci się nagrody – odwiedź naszych partnerów na Facebooku!

Facebook | Instagram

Facebook

Facebook

Instagram, Instagram

 

Facebook | Instagram

Facebook | Instagram

Facebook | Instagram

Facebook | Instagram

Czas trwania akcji: 29.08.2018 – 28.09.2018. Regulamin akcji znajdziecie TUTAJ.

 


Lifestyle

Weterynarz opowiedział, co jest najtrudniejsze w jego pracy. To wyznanie łamie serce

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
18 września 2018
Fot. iStock / Chalabala
 

Trzy miesiące temu żegnałam swojego przyjaciela, po wspólnie spędzonych 17 latach. Bez zastanowienia mogę powiedzieć, że był to jeden z najtrudniejszych momentów w moim życiu. Żałoba po zwierzęciu niewiele różni się od każdej innej. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, czy bylibyście w stanie być przy swoim przyjacielu do końca? Jessi Dietrich z Jacksonville (Illinois , USA) zamieściła na Twitterze wpis, który wywołał dyskusję na temat usypiania zwierząt. Ostatnio zapytała swojego weterynarza, co jest najtrudniejsze w jego pracy. Takiej odpowiedzi się nie spodziewała.

Dietrich ma ukochanego kota Ricka, który cierpi z powodu choroby dróg moczowych. W związku z jego chorobą i przebytą operacją, Jessi wie, że nadejdzie taki dzień, w którym będzie musiała podjąć tę najtrudniejszą decyzję. Ostatnio zapytała swojego weterynarza, co jest najtrudniejsze w jego pracy.

Większość właścicieli nie chce być w pomieszczeniu podczas usypiania pupila, to dla nich zbyt trudne. Kiedy weterynarz opowiedział jej, że najtrudniejszy i łamiący serce moment, to widzieć, jak zwierzę w ostatnich chwilach swojego życia, szuka wzrokiem tej najważniejszej dla siebie osoby. Jessi już wiedziała, że najwspanialszą rzeczą, jaką można zrobić, to być aż do końca. Nie pozwolić swojemu przyjacielowi się bać, nawet przez te parę sekund.

Pomyślcie o tym.

Zwierzęta są częścią naszego życia. Czasem zajmują w nim jedynie mały kawałek, krótki okres czasu, parę lat. Ale my w ich życiu zazwyczaj znaczmy o wiele więcej. Jesteśmy w nim prawie od zawsze. Choć to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie można sobie wyobrazić, zróbmy dla nich tę ostatnią rzecz, gdy przyjdzie nam się pożegnać. Bądźmy wtedy przy nich, dla nich to ma ogromne znaczenie.

„Zapytałam mojego weterynarza, co jest najtrudniejszą częścią jego pracy. Odpowiedział, że eutanazja zwierząt, ponieważ 90% właścicieli chcę wyjść z pomieszczenia, gdy usypia ich pupili. Wtedy, w ostatnich momentach życia, zwierzęta rozpaczliwie szukają ich wzrokiem. To mnie złamało”.


źródło: twitter.com


Lifestyle

5 rad buddystów, które pomogą ci uporządkować chaos wokół siebie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 września 2018
Fot. iStock / den-belitsky

Świat nigdy nie był spokojnym i harmonijnym miejscem. Jednak obecnie ilość wszechobecnych bodźców i doświadczeń jest ogromna. Aby nie oszaleć, warto wziąć sobie do serca pięć buddyjskich wskazówek, które mogą pomóc nam poradzić sobie z tym chaosem.

Jednym z głównych problemów współczesnego świata jest to, że bardzo często nie mamy czasu na głębsze przemyślenia. Analizowanie rzeczy i medytowanie są jednak wciąż niezbędnymi praktykami.

1. Określ, co lubisz

Wiele osób nie potrafi jednoznacznie określić, co im się podoba. Aby znaleźć siebie i otworzyć pozytywne przestrzenie w naszym życiu, musimy przynajmniej być świadomi tego, co sprawia, że ​​nasze serce bije mocniej.

2. Pozostań w ruchu

Tak jak musisz mieć czas na spokój i refleksję, musisz mieć również miejsce na ruch.

Jedną ze wskazówek buddyzmu dotyczących radzenia sobie z chaosem jest uprawianie zdrowej aktywności fizycznej.  Zdrowe ciało pomaga mieć zdrowy umysł i odwrotnie.

3. Mniej gadania, więcej rozmów

Wiele codziennych interakcji jest całkowicie trywialnych i zbytecznych. Te interakcje tylko kradną energię. Musimy nadać rzeczywistą wartość komunikacji. Musisz wiedzieć, że słowa karmią lub zubażają umysł.

4. Rozwiń swoją kreatywność

Kreatywność jest siłą, która nas odnawia i pozwala nam widzieć rzeczywistość z innej perspektywy. Pomaga nam się wyrażać, pomaga nam myśleć głębiej i budzi w nas artystę.

5. Zachowaj swoją autentyczność

Często marnujemy zbyt dużo czasu i energii, próbując zbudować (lub utrzymać) pozory. Kiedy udaje ci się być prawdziwą osobą, pozbywasz się ogromnego ciężaru. Nigdy nie będziesz musiał podejmować wysiłków, aby zachować wizerunek kogoś, kim nie jesteś. Ale najważniejszą rzeczą jest to, że bycie sobą przynosi ci ciszę i spokój.


Na podstawie: nospensees.fr


Zobacz także

Iwona Blecharczyk: „Podjęłam decyzję, której absolutnie nie żałuję i nigdy nie będę żałować”

Znamy najlepszą metodę depilacji. Im szybciej ją wykonasz, tym więcej pieniędzy zaoszczędzisz

KL, OC, NNW – czy to się w ogóle opłaca? Czyli cała prawda o ubezpieczeniach podróży