Go to content

5 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o niepokoju

Fot. iStock / Malombra76

W ciągu całego życia często jesteśmy uczestnikami sytuacji, w których odczuwamy niepokój. Ten stan emocjonalny, nieokreślony dyskomfort, łączy się z poczuciem braku bezpieczeństwa. Najczęściej pojawia się od czasu do czasu, ale bywa, że towarzyszy nam bez ustanku.

Do emocjonalnego dyskomfortu mogą dołączyć również objawy ze strony ciała, takie jak drżenie rąk, problemy z koncentracją, ze snem, niekiedy uczucie duszności czy kołatanie serca. W przypadku gdy niepokój i zamartwianie staje się chroniczne, uniemożliwia zwyczajne funkcjonowanie.

5 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o niepokoju

1. Umysł nie zawsze nadąża za ciałem

Nie w każdej sytuacji zdajemy sobie sprawę z tego, że towarzyszy nam lęk i niepokój. Czasem to nasze ciało zdradza pewne odchylenia od normy, zanim jeszcze będziemy w stanie określić towarzyszące emocje. Niektóre fizyczne objawy, takie jak ból żołądka, problemy z wypróżnianiem czy bóle mięśni, mogą pojawiać się bez świadomości sytuacji, która nas niepokoi.

2. Niepokój może przykrywać złość

Okazuje się, że w naszej kulturze lęk jest bardziej akceptowany od gniewu czy złości.Niekiedy sytuacja może sprawić, że zamiast agresji czy gniewu, nasze ciało zdradza objawy niepokoju. Być może wynika to z faktu, że gniew ukazany na przykład bliskiej osobie, może prowadzić do odrzucenia przez nią, więc nie umiejąc tego określić, dręczy cię niepokój.

3. Niepokój społeczny

Jeśli w domu czujesz się spokojna zrelaksowana, natomiast po wyjściu do ludzi masz problem z nawiązaniem kontaktu oraz odczuwasz bliżej nieokreślony dyskomfort, być może cierpisz z powodu niepokoju społecznego. Mogą ci towarzyszyć objawy ze strony ciała, tak jak wyżej wspomniane bóle mięśni. Jeśli tak się dzieje, rozwiązaniem na pewno nie jest zaszycie się w domu, ale stawianie czoła problemom. W pozytywnym nastawieniu łatwiej sobie poradzić z tym, co sprawia problemy.

4. Niepokój prowadzi do zaburzeń lękowych

Odczuwanie niepokoju wyjątkowych sytuacjach, które przydarzają się od czasu do czasu, to normalna reakcja. Jednak gdy w  zagrożenie mija, ale niepokój pozostaje i pojawiają się inne objawy, takie jak trudności w koncentracji, bezsenność oraz ogólne zaburzenia, powinnaś skonsultować się z psychologiem lub terapeutą.

5. Niepokój prowadzi do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych

Jeśli przez cały czas myślisz o jednym problemie, ale nadal nie przynosi to żadnych satysfakcjonujących rozwiązań i nie potrafisz opanować sytuacji, może to skutkować zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Niepokojące sygnały mają miejsce w przypadku, gdy wracasz do danych rytuałów, aby uspokoić myśli. Jeśli nawracające myśli nie pozwalają ci odpocząć, skonsultuj ze specjalistą

Niepokój i odczuwany w związku z nim dyskomfort, jest rzeczą nieprzyjemną, choć normalną. Jednak gdy problemem cały czas trwa i narasta, koniecznie sięgnij po pomoc.


źródło: www.psychologytoday.com