Go to content

4 boginie kobiecości – Matka, Hetera, Amazonka i Pośredniczka. Która jest tobie najbliższa?

Trudno objąć temat kobiecości jedną, zwięzłą regułką. Dla każdej z nas może to oznaczać coś zupełnie innego, podobnie jak my nosimy w sobie mnóstwo cech, które wzajemnie się ze sobą przeplatają. Psychologowie analityczni uważają, że psychika każdej kobiety nosi w sobie znamiona czterech odmiennych postaci: Matki, Hetery, Amazonki i Pośredniczki.

Nasza kobiecość zawiera po części każdą z tych bogiń. Jedna z dominuje, druga jest możliwa zintegrowania, a dwie pozostałe kobiety można w sobie rozwijać wraz z upływem czasu i nabywania doświadczeń życiowych. Każda z nich niesie inne wyzwania, wartości, ale gdy czerpiemy z każdej to, co najlepsze, uzyskujemy prawdziwą siłę. Są one przeciwieństwami, które jednak się przeplatają. Gdy jesteśmy blisko np. Pośredniczki lub Amazonki, często odrzucamy Matkę czy Heterę, a to sprawia, że czujemy się słabsze, niekompletne, odczuwamy brak i tęsknotę. Warto dopuścić do głosu każdą z bogiń, aby czerpać z życia więcej.

Sprawdź, która z bogiń dominuje w twoim życiu.

źródło: zwierciadlo.pl

 

Fot. iStock/PeopleImages

1/4 Pośredniczka

Swoje działania opiera na intuicji i przeczuciach, jest otwarta na zmysły. Niestety sama często nie zauważa własnych potrzeb czy lęków, działając zawsze dla słusznej idei. Pośredniczka próbuje z coraz większą empatią „zbawiać ludzkość”, jednocześnie ignorując własne problemy, bo bywa odrealniona.

Potrzebuje ona wsparcia w budowaniu silnego ego, w oparciu o wyrazistą osobowość i cechy np. Amazonki. To sprawi, że chłodny osąd uchroni ją przed niemiłymi życiowymi niespodziankami.

Fot. iStock/Kharchenko_irina7

2/4 Amazonka

Jest kobietą racjonalną, wolną, silną niezależną od kogokolwiek. Stawia na intelekt,  rywalizując na tym polu z mężczyznami i często zwycięża. Jest niezwykle ambitna i zdeterminowana na osiągnięcie założonego celu. Brakuje jej jednak duchowego spełnienia i osiągnięcia równowagi w miłości. Ucieka przed zaangażowaniem zamrażając swoje uczucia, kreując się na kobietę sukcesu.

Aby to zmienić, Amazonka musi wyjść ze swojej bezpiecznej izolacji i czerpać z kobiety — Matki lub Pośredniczki, aby odkryć bardziej wrażliwą część siebie oraz zaufać własnej intuicji.

Fot. iStock/PeopleImages

3/4 Matka

Strzeże domowego ogniska, koncentruje się na rodzinie, dzieciach. Bywa zaborcza i zaczyna żyć życiem bliskich. Jest skłonna do największych poświęceń, by rodzina była bezpieczna i szczęśliwa, nie odmawia nigdy udzielenia pomocy. Zapomina tym samym o własnych potrzebach i pragnieniach. Do szczęścia brakuje jej wypuszczenia dzieci spod swoich skrzydeł, zagarnięcia dla siebie chwil egoistycznej przyjemności.

Aby otworzyć się na własne potrzeby, powinna dopuścić do głosy kobietę — Amazonkę świadomą swoich potrzeb i marzeń. Wtedy wyjdzie z ram Matki i zauważy w swoim partnerze nie tylko ojca dzieci i żywiciela rodziny, ale żywego, interesującego człowieka.

Fot. iStock/PeopleImages

4/4 Hetera

Byt Hetery odnosi się przede wszystkim do związku uczuciowego z mężczyzną, w którym często się zatraca. Jest perfekcyjną partnerką, przyjaciółką i kochanką, gotową na pewne wyrzeczenia dla tego jedynego mężczyzny. Nie docenia własnych możliwości i osiąganych sukcesów, obawia się wyjść z cienia partnera. Często cierpi z powodu problemów w związku, chcąc go na siłę naprawiać i uszczęśliwiać. Zaczyna się użalać nad sobą, rozpamiętywać, ile poświęciła i co ją za to spotkało złego.

Aby wyrwać się z tych więzów, powinna skorzystać z cech np. Amazonki, która racjonalnie podchodzi do życia. Szybki i chłodny rachunek zysków i strat szybciej rozwiąże sytuację.