Uroda Zdrowie

3 najbardziej skuteczne metody usuwania przebarwień skóry

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
23 lutego 2017
3 najbardziej skuteczne metody usuwania przebarwień skóry
Fot. iStock / utkamandarinka
 

Kiedyś przebarwienia skóry i zaburzenia pigmentacji kojarzyły nam się głównie z wiekiem – a dokładniej z dłońmi i twarzą babci i dziadka. Brązowe plamki na skórze były synonimem rozpoczynającej się starości. Dziś wiemy, że zaburzenia pigmentacji są owszem, związane z procesem starzenia skóry, ale występują również u coraz młodszych osób. 

Przyczyn jest wiele, jednym z głównych winowajców problemów ze współczesnymi przebarwieniami jest promieniowanie słoneczne.

Jak więc radzić sobie z niechcianymi zmianami skutecznie, nowocześnie i bezpiecznie?

Przebarwienia mogą mieć różną intensywność i pojawiać się w rożnych miejscach: na czole, policzkach, pod oczami, czy na skroniach. Mogą zagościć na szyi lub dekolcie. Najczęściej jednak pojawiają się w miejscach eksponowanych na słońcu. Tak, jak miejsca, tak również przyczyny powstawania przebarwień mogą być różne.

Metody redukowania przebarwień skóry

3 najbardziej skuteczne metody usuwania przebarwień skóry

Ponieważ powodów zaburzeń pigmentacji skóry może być wiele, metoda ich redukcji powinna być indywidualnie dobrana do pacjenta. Jest to proces wieloetapowy.

W Centrum Zdrowej Skóry zawsze staramy się je szukać i eliminować oraz dobierać odpowiednie terapie przywracające naturalny koloryt skóry. W tym celu w wybranych przypadkach poddajemy Pacjentów specjalistycznej diagnostyce z uwzględnieniem czynników ryzyka, zaburzeń hormonalnych, alergii, przyjmowanych leków i stanu zdrowia.

A jak najczęściej można pozbyć się nieestetycznych i psujących nam humor „plamek”?

Poznajcie trzy najbardziej skuteczne metody wykorzystywane w medycynie estetycznej.

3 najbardziej skuteczne metody usuwania przebarwień skóry

Mikronakłuwanie

Choć może zabrzmieć nieprzyjaźnie (kto lubi igły?), w rzeczywistości wcale tak nie jest. Mikronakłuwanie to jeden z tych z zabiegów, które otwierają naprawdę szerokie możliwości i nie tylko w przypadku redukowania przebarwień.

Zabieg odbywa się z użyciem sprytnego urządzenia o nazwie DERMAPEN® firmy EQUIPMED. Za pomocą malusieńkich pulsujących igiełek, w głąb skóry wprowadza się różne substancje czynne. Lekarze i pacjenci bardzo chwalą to urządzenie, ponieważ zdecydowanie pozwala na przeprowadzenie zabiegu w sposób bardzo komfortowy, w porównaniu dla klasycznej mezoterapii.

Mikronakłuwanie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny,  a tym samym  poprawia strukturę skóry.

Efekty:

Zazwyczaj są widoczne po drugim lub trzecim zabiegu w cyklu, choć u niektórych osób widać je już po pierwszym zabiegu. Pełen efekt stabilizuje się w ciągu miesiąca po ostatnim zabiegu w cyklu.

Wskazania do zabiegu:

 • Drobne płytkie zmarszczki;
 • Rozstępy;
 • Blizny potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe;
 • Skóra zwiotczała;
 • Odmładzanie dłoni;
 • Wspomaganie terapii wypadania włosów

3 najbardziej skuteczne metody usuwania przebarwień skóry

Co kryje się za tajemniczą nazwą? Fachowcy powiedzą nam:

„LED – dioda emitująca światło (Light Emitting Diode) jest to urządzenie emitujące energię świetlną w postaci światła o różnych kolorach, które odpowiadają falom świetlnym o określonej długości. Jest to źródło energii o niskiej intensywności, zupełnie nieinwazyjne”.

A upraszczając, mechanizm tego zabiegu polega na pobudzeniu pracy komórek za pomocą światła (różne kolory = zróżnicowana długość fal = nieco inne działanie i efekty). Całość opiera się na wykorzystaniu prostego mechanizmu: komórce dostarczana jest energia, a ta zamienia ją na tzw. ATP – czyli niezbędną do życia i regeneracji energię komórkową. Proste, bezpieczne i bardzo bliskie naturze – bo wykorzystujące jej fizjologiczne mechanizmy.

Zastosowanie:

 • ŚWIATŁO CZERWONE: redukcja zaczerwienień oraz stanów zapalnych, starzenie się skóry, zmarszczki
 • ŚWIATŁO ŻÓŁTE:  skóra zwiotczała, sucha, pobudzenie syntezy kolagenu
 • ŚWIATŁO NIEBIESKIE: trądzik pospolity, trądzik różowaty, działanie antybakteryjne i przeciwzapalne

Obejrzyjcie koniecznie film na temat fototerapii lampami LED:

3 najbardziej skuteczne metody usuwania przebarwień skóry

Jeśli medycyna estetyczna, to nie może zabraknąć „lasera”. I może to stereotyp, ale w tym przypadku słuszny. Zabiegi laserowe otwierają bowiem przed pacjentami bardzo szerokie możliwości. W przypadku walki z zaburzeniami pigmentacji doskonale sprawdza się technologia DyeVL.

DyeVL

DyeVL to znacznie doskonalsza wersja IPL. Jednak jest dużo bardziej zaawansowana technologicznie, przede wszystkim korzysta z węższego zakresu długości emitowanych fal (500-600nm).

 • redukuje rumień i zmiany o charakterze trądziku różowatego,
 • zmniejsza  przebarwienia,
 • wyrównuje powierzchnię skóry niwelując drobne zmarszczki,
 • daje efekt odmłodzenia skóry.

W przypadku rumienia – nie ma skuteczniejszej metody. Co ciekawe skuteczność zabiegów z wykorzystaniem DyeVL została udowodniona podczas badań klinicznych.


Uroda Zdrowie

Spełniamy marzenia o gładkiej skórze… Czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o depilacji

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
2 marca 2017
Fot. iStock / gilaxia
 

Gładkie nogi, bez tego ciągłego golenia, depilowania. bez podrażnień, bólu… Marzenie niejednej kobiety. Słowo depilacja od czasu do czasu powoduje dreszcze na plecach, bo o ile u jednych kobiet temat gładkiej, nieowłosionej skóry nie jest nadmiernym problemem, u innych słowo „problem” nabiera zupełnie innego wymiaru.

Wrastające włoski, przebarwienia, drobne ranki po depilacji – to często przykra rzeczywistość wielu kobiet. A w niej sporo dyskomfortu – i tego fizycznego i psychicznego… O epilacji, czyli trwałym usuwaniu niechcianego owłosienia rozmawiamy z Bernadettą Korczak, dyplomowaną pielęgniarką z Centrum Zdrowej Skóry.

Co to jest epilacja?

Bernadeta Korczak: Epilacja jest jedyną metodą pozwalającą na pozbycie się niechcianego owłosienia z dowolnych partii ciała w bezpieczny i trwały sposób. Tradycyjne metody usuwania owłosienia (golenie, elektroliza, wosk, depilator itp.) dają jedynie krótkotrwałe i mało satysfakcjonujące efekty, a także niosą ryzyko wrastania włosów, przebarwień, reakcji alergicznych, a nawet blizn i możliwości zakażeń. Depilacja głowicą SHR-PRO 650-950 nm jest wolna od tych zagrożeń jako metoda bezinwazyjna i bezbolesna, która nie narusza delikatnej struktury skóry i działa wybiórczo na włosy.

Jaki sprzęt jest wykorzystywany podczas zabiegu w Centrum Zdrowej Skóry?

W Centrum Zdrowej Skóry zabiegi epilacji wykonujemy z zastosowaniem głowic IPL (intensywne, pulsacyjne źródło światła) o specjalnie dobranym zakresie długości fali – SHR-PRO 650-950 nm. Podczas używania tej głowicy możliwe jest usuwanie zarówno włosów ciemnych, jak i tych jaśniejszych, a precyzyjna kontrola stosowanej energii umożliwia dostosowanie zabiegu do każdego fototypu skóry, co czyni go bezpiecznym.

Ile zabiegów należy wykonać i jak często?

Zabiegi należy powtarzać ze względu na różne fazy wzrostu włosów. Część z nich jest w fazie wzrostu i tylko te włosy są wrażliwe na działanie epilujące. Pozostałe włosy znajdują się w fazie przejściowej i fazie spoczynku, które trwają zazwyczaj od 3 do 9 tygodni. W tych okresach włosy nie są podatne na epilację. Powoduje to, że zabiegi muszą być powtarzane minimum 4–6, a nawet 8 razy w odstępach 4–6 tygodni, aby w efekcie usunąć wszystkie włosy. Energia impulsu wyzwolonego przez głowice jest selektywnie absorbowana przez melaninę, czyli barwnik włosa. W wyniku tego procesu mieszek włosowy ulega przegrzaniu i zniszczeniu. Pierwszy zabieg usuwa ok. 30% włosów. Liczba zabiegów zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to: kolor i grubość włosów, fototyp skóry, epilowana okolica ciała, stan zdrowia oraz przyjmowane leki i suplementy.

Jaki efekt można uzyskać?

Epilacją można uzyskać długotrwałą redukcję owłosienia. Trwała redukcja dotyczy ok. 80– 90% włosów. Reszta włosów może odrastać w ciągu życia, ale ich ilość jest niewielka i z reguły są delikatne i jaśniejsze.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania epilacji?

Czynniki uniemożliwiające wykonanie zabiegu to:

 • ciąża,
 • opalenizna – zabieg można wykonać po 4–5 tygodniach po opalaniu i 2 tygodnie po stosowaniu samoopalacza,
 • stosowanie leków światłouczulających, takich jak: antybiotyki z grupy tetracyklin, leki przeciwdepresyjne, leki moczopędne, wit. A, leki przeciwzapalne, sulfonamidy – leki te należy odstawić 2 tygodnie przed zabiegiem
 • stosowanie retinoidów (Izotek, Axtret, Aknenormin) – zabieg można wykonać po 6 miesiącach od zakończenia leczenia,
 • stosowanie suplementów diety lub leków zawierających dziurawiec lub nagietek,
 • stosowanie kremów zawierających retinol, kwasy owocowe, wit. C, isotretinonię – kremy należy odstawić min. 4 tygodnie przed zabiegiem,
 • stosowanie peelingów – należy zaprzestać ich wykonywania na tydzień lub dłużej przed zabiegiem,
 • depilacja woskiem lub pęsetą – metod tych nie należy stosować przez 1 miesiąc przed zabiegiem,
 • depilacja z użyciem kremów depilujących – nie można ich stosować przez 2 tygodnie przed zabiegiem,
 • skłonność do przebarwień, bliznowców,
 • bielactwo,
 • łuszczyca,
 • zmiany zapalne w obrębie skóry, która ma być poddana depilacji laserowej.

Kiedy najlepiej wykonywać zabiegi?

Zabiegi epilacji można wykonywać przez cały rok. Szczególną uwagę należy zachować w okresie wiosenno-letnim, gdy skóra jest narażona na promieniowanie UV. Należy pamiętać, że zarówno przed zabiegiem, jak i po nim należy stosować kremy z wysokimi filtrami UV oraz bezwzględnie zrezygnować z solarium. Opalona skóra zawsze grozi poparzeniem w trakcie zabiegu. Przestrzeganie zasad szczególnej ochrony przed promieniami UV zagwarantuje pełną satysfakcję z wykonanych zabiegów.

Czy skórę należy do zabiegów przygotować?

Odpowiednie przygotowanie skóry jest jednym z czynników gwarantujących zadowalający efekt. Przed zabiegiem skóra powinna być umyta i niczym nieposmarowana. Najważniejsze zalecenia dotyczą zakazu opalania skóry i mechanicznego usuwania włosów (depilator, pęseta, wosk) co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem. W tym czasie włosy golimy. W dniu poprzedzającym zabieg należy dokładnie ogolić miejsce, które będzie poddane zabiegowi. Ważne jest również, by epilowane powierzchnie nie były zmienione chorobowo (skaleczone lub zaczerwienione).

Jak pielęgnować skórę po zabiegu?

Po zabiegu obowiązuje bezwzględny zakaz opalania przez co najmniej 3–4 tygodnie oraz konieczność stosowania ochrony przeciwsłonecznej z użyciem kremów z wysokim filtrem UV (50+). Dodatkowo przez kilka dni po zabiegu nie należy stosować toników i dezodorantów na bazie alkoholu. 2–3 tygodnie po zabiegu nie powinno się stosować leków i kosmetyków złuszczających, leków światłouczulających oraz preparatów zawierających dziurawiec i nagietek. Przez 3–4 dni nie można korzystać z sauny i basenu. Skórę poddaną epilacji należy smarować preparatami łagodzącymi. Przestrzeganie wszystkich przedstawionych zasad przed zabiegami i po nich czyni je bezpiecznymi i skutecznymi.

Kto wykonuje zabieg i czy wymagana jest kwalifikacja?

Zabiegi w Centrum Zdrowej Skóry wykonują wykwalifikowane pielęgniarki. Epilacja, tak jak każdy inny zabieg, jest obarczona ryzykiem powikłań, dlatego kwalifikacja pielęgniarki zapewnia skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu. Każda zmiana skórna musi być zbadana, a wszystkie stany zapalne wyleczone. W czasie wizyty przeprowadzamy z pacjentem bardzo wnikliwy wywiad, wykonujemy próbę świetlną i ustalamy odpowiednie parametry epilacji. Celem kwalifikacji jest określenie rodzaju skóry, jej stanu oraz ocena morfologii włosa.

Dlaczego warto wykonać zabieg w Centrum Zdrowej Skóry?

Centrum Zdrowej Skóry to wysoka jakość usług medycznych, nowoczesny sprzęt, niepowtarzalna atmosfera i indywidualne podejście do pacjenta. W naszym Centrum  pracuje wykwalifikowany, doświadczony personel. Każdy pacjent ma pewność, że zabiegi wykonują tylko osoby z wykształceniem medycznym. Zdrowie i bezpieczeństwo to podstawa naszej pracy.


Bernadeta Korczak-awatarBernadeta Korczak – pielęgniarka dyplomowana

Centrum Zdrowej Skóry
Racławicka 27
tel.: 602 300 011

 

 


Uroda Zdrowie

Bezoperacyjny lifting twarzy

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
9 lutego 2017
Fot. iStock / Robert Daly

W życiu każdej z nas, prędzej czy później nadchodzi TEN dzień, kiedy stajemy przed lustrem i coś jest nie tak. Coś zaczyna nam przeszkadzać, uwierać w naszym wyglądzie. Odkrywamy pierwsze i kolejne zmarszczki, z przerażeniem widzimy, że stałyśmy się posiadaczkami popularnych „chomiczków”. Oczy nadal błyszczą, do starości daleko, ale coś się zmieniło.

Z wiekiem pojawiają się pewne znaki, twarz zatraca powoli swój ostry kontur, zupełnie jakby to nie czas ją gnębił, a smutek spowodowany tymi zmianami. Co wtedy? Gdy do działań ekstremalnych i operacyjnego liftingu jeszcze daleka droga, ale chciałybyśmy odzyskać naszą, dobrze znaną i ciut młodszą buzię?

Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna!

Metody odmładzania skóry

Aby odbicie w lustrze znów mogło cieszyć, najlepiej wybrać się i o radę poprosić specjalistę. Metod opóźniania starzenia się skóry oraz poprawy jej wyglądu jest naprawdę wiele. Każda z nich ma swoje zalety i wskazania oraz swój niepowtarzalny efekt końcowy – czyli efekt terapeutyczny.

Medycyna estetyczna proponuje działania bardziej delikatne, działające na naskórek, np. profesjonalne peelingi. To rozwiązanie przy mniejszych „problemach” lub dla młodszych pacjentek, ponieważ działają powierzchniowo (więcej o peelingach profesjonalnych przeczytasz w naszym artykule tutaj) – przede wszystkim poprawiają koloryt skóry. Są i metody, które działają „głębiej” od laserów frakcyjnych, które oddziałują i na naskórek i na skórę właściwą po popularny botoks – relaksujący mięśnie mimiczne.

Jeżeli jednak okazuje się, że to dla nas zbyt mało – warto pozbyć się lęku i schować stereotypy do szuflady, bo z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna.

Tu do wyboru mamy przede wszystkim nici liftingujące lub lifting operacyjny. Zanim jednak zdecydujemy się na rozwiązanie agresywne (i nie czarujmy się – obarczone pewnym ryzykiem powikłań), jakim jest tradycyjny lifting na stole operacyjnym, warto zaufać nowym technologiom.

HIFU, czyli jak medycyna estetyczna nieustannie się rozwija

Nowe technologie w tej dziedzinie medycyny zaskakująco szybko się rozwijają – i cieszą się skutecznością. Jedną  z nich jest wysokoenergetyczna, zogniskowana fala ultradźwiękowa o dużym natężeniu(HIFU). Uprzednio ta metoda wykorzystywana była w tradycyjnej medycynie chorych w celach terapeutycznych, ale okazało się, że doskonale sprawdza się dla potrzeb estetycznych.

quote szary ohme2Technologia polega na kontrolowanym, zogniskowanym umieszczeniu wiązki fal ultradźwiękowych na określonej głębokości.  Fale przechodzą przez naskórek i kumulują się w jednym punkcie, wewnątrz skóry lub w tkance podskórnej, powodując drganie komórek, które w wyniku tarcia silnie się rozgrzewają. Dochodzi w ten sposób do punktowych poparzeń w głębi skóry na jednej z trzech wybranych głębokości: 1,5 mm, 3 mm lub 4,5 mm, włókna kolagenowe skracają się i zostaje zainicjowany proces regeneracji, czyli tworzenia przez fibroblasty nowych włókien kolagenowych. W wyniku tego skóra staje się bardziej napięta i sprężysta.

UltraSkin II – nowa odsłona metody HIFU

Na potrzeby medycyny estetycznej powstało już kilka urządzeń do wykonywania zabiegów odmładzania za pomocą HIFU. Najnowszym z nich jest urządzenie UltraSkin II, dedykowane wszystkim, którzy wymagają poprawy kondycji skóry i oczekują efektu liftingu.

Jego dodatkowym atutem jest możliwość redukcji tkanki tłuszczowej – co sprawia, że doskonale nadaje się do konturowania twarzy a także poprawy wyglądu np. brzucha!

Poza tym wypada znakomicie w porównaniu z innymi urządzeniami tego typu – dzięki mocniejszemu skoncentrowaniu fal, energia termiczna ogniskowana jest na mniejszym obszarze. Wpływa to pozytywnie nie tylko na efekty, ale również na stopień  bolesności zabiegu.

Zabieg może być z powodzeniem stosowany zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Zastosowanie HIFU w medycynie estetycznej

Jak przebiega zabieg?

Zabieg z zastosowaniem urządzenia UltraSkin II jest praktycznie bezbolesny i trwa od 15 do 40 minut w zależności od obszaru ciała, które jest poddawane terapii.

Pacjent podczas zabiegu może odczuwać delikatnie drapanie.

Po zabiegu:

Po zabiegu skóra jest napięta, delikatnie zaczerwieniona. Przez kilka dni po zabiegu może utrzymywać niewielka nadwrażliwość podczas dotykania skóry. Efekty liftingu widoczne są już po jednym zabiegu. I uwaga! Zabieg może być wykonany jedynie na zdrowej skórze.

W zależności od wybranej głębokości penetracji fal, uzyskujemy różne efekty. Dla efektu liftingu – lekarz stosuje koagulację na najgłębszej „warstwie”, czyli na  głębokości 4,5 mm (warstwa mięśniowo-powięziowa). Na tej samej warstwie pracują chirurdzy plastycy wykonując tradycyjny lifting operacyjny.

Koagulacja na głębokości 3 i 1,5 mm pozwala poprawić kondycję skóry właściwej.

Podczas całego zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia naskórka co sprawia, że po zabiegu można wykonać makijaż i wrócić do codziennej aktywności.

A co dla brzuszka?

Dla niego została przygotowana specjalna wersja tego zabiegu. Głowica 13 mm, dzięki której redukujemy tkankę tłuszczową uzyskując poprawę stanu skóry brzucha.

bezoperacyjny lifting twarzy

Wykonanie zabiegu to nie tylko dobry sprzęt. Gdyby tak było, moglibyśmy robić to sami w domu. Wybierając metodę należy bardzo starannie wybrać lekarza, który bezpiecznie wykona terapię. Zabieg HIFU jest bardzo bezpieczny w rękach wykwalifikowanego lekarza, który zapewni, że podczas zabiegu nie dojdzie do oparzenia czy uszkodzenia naczyń i nerwów.

Po zabiegu pacjent powinien być poinformowany o odpowiednim odżywianiu i suplementacji, które zapewnią szybką i optymalną produkcje kolagenu.

linia 2pxawatar dr n med Piotr Niedzialkowskidr n. med. Piotr Niedziałkowski

Kierownik Centrum Zdrowej Skóry, Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej POLME, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej.