Go to content

24 rzeczy, które każda z nas powinna zrobić dla siebie przynajmniej raz w roku

fot. Garon Piceli/Pexels

1. Kup sobie parę dobrych butów. Naprawdę dobrych. Takich, w których będziesz mogła chodzić i czuć się w nich doskonale. Może i wydasz dużo, ale przekonasz się, że jednak w ostatecznym rozrachunku dużo mniej, niż zmarnowałabyś na wymianę tanich i niewygodnych kilka razy w roku.

2. Zrób listę rzeczy, które wydawały ci się niemożliwe do przewalczenia, niemożliwe do przeżycia, a jednak przewalczyłaś i przeżyłaś. Zwykle po prostu zapominamy o tym, co się nam udało, nawet jeśli kosztowało nas dużo pracy i strachu. Schowaj tę listę, przyda ci się przy kolejnym strachu, że sobie nie poradzisz.

3. Wybierz się w podróż, ale taką, która będzie długa i tak samo ważna, jak miejsce docelowe. Samochodem do Portugalii, pociągiem do Chorwacji, samolotem do Australii, czy pieszo wzdłóż wybrzeża. Po drodze baw się dobrze, rób rzeczy, których wcześniej nie robiłaś.

4. Posłuchaj płyt, których dawno nie słuchałaś. Może składanki karnawałowej z 1989 r., a może The Doors, których kochałaś w liceum. Niewiele jest rzeczy tak małych, niedrogich i totalnie ekscytujących, jak ulubione piosenki ze szkolnych dyskotek. Cudowna jest ta nostalgia, którą przywołuje muzyka.

5. Zmień aranżację swojej przestrzeni. Nawet jeśli będzie to tylko przesunięcie telewizora lub zmiana orientacji łóżka. Zmiana układu w pokoju, w którym spędzasz najwięcej czasu, faktycznie zmienia sposób, w jaki go postrzegasz. Pomieszczenia niosą energię, a ta zależy od tego, co się w nich znajduje, gdzie iw jakim celu.

6. Zastanów się, czego w twoim odczuciu stale chciałabyś więcej – miłości, uznania, czegokolwiek. Pomyśl i zdecyduj, że dasz to wszystko innym ludziom. Po co? Po to, żeby mieć tego tyle, ile potrzebujesz. Wszystko do ciebie wróci z nawiązką.

7. Wykup dostęp do jakiegoś serwisu streamingowego, albo biblioteki z e-bookami, czy platformy treningowej albo innej usługi, która sprawi ci przyjemność, albo ułatwi życie.

8. Posprzątaj. Twoja garderoba, pulpit, lista kontaktów w telefonie: pozbądź się wszystkiego, czego nie potrzebujesz, wszystkiego lub kogokolwiek, kto wniósł negatywne lub niepotrzebne emocje do twojego życia w ciągu ostatniego roku. Zachowaj stosik „być może” na wszystko, czego nie jesteś pewien. Prześpij się z tym, a jeśli ta rzecz nadal tkwić będzie w twojej głowie, zastanów się, dlaczego nadal jej potrzebujesz. Możesz dowiedzieć się czegoś zaskakującego o sobie i o tym, co naprawdę chcesz.

pozytywne myślenie
fot. Bishk Nguyen/Unsplash

9. Wyczyść swoją skrzynkę odbiorczą. Anuluj subskrypcję powiadomień e-mail i witryn, z których zbyt często otrzymujesz reklamy i promocje. Twórz foldery dla wiadomości, które chcesz lub musisz zachować. Doświadczysz niemal natychmiastowego uczucia ulgi.

10. Wyjdź na kolację. Sama. Jedzenie w pojedynkę jest bardzo uspokajające. Bądź ponad kulturowe przekonanie, że zawsze powinnaś jeść z kimś (bo to bzdura). Zrób to, a zrozumiesz, dlaczego ten punkt znalazł się na tej liście.

11. Odwiedź nowe miasto. Nawet jeśli jest małe i oddalony o 30 minut jazdy rowerem. Zobacz, jakie bary z dziurami w ścianie, małe knajpki i dziwaczne kawiarnie istnieją w miejscach, do których nawet nie pomyślałabyś, żeby zajrzeć.

12. Odwiedź swoje rodzinne miasto. Nawet jeśli jest to tylko jednodniowa wizyta u najlepszego przyjaciela z dzieciństwa, przejście obok domu, w którym dorastałaś, lub spędzenie wakacji z dalszą rodziną. Zostań tak długo, jak możesz, pozwól sobie przypomnieć, jak daleko zaszłaś.

13. Zabierz kogoś na randkę. Prawdziwą randkę. Każdy na to zasługuje i każdy powinien wiedzieć, że jest dla kogoś tak ważny.

14. Dokończ książki, które kupiłaś i o których zapomniałaś. Jeśli jesteś tak znudzony lub niezainteresowany, przynajmniej napisz dlaczego, a potem oddaj te książki do biblioteki albo sąsiadom. Wiem, że gromadzenie czegoś w rodzaju biblioteki w domu jest pociągające, ale o ileż bardziej pociągająca jest świadomość, że możesz wręczyć komuś książkę, zamiast samolubnie chować ją na regale, gdzie będzie się smucić nieprzeczytana.

15. Zapisz listę rzeczy, z których jesteś dumna. Rzeczy, z których jesteś naprawdę, szczerze dumna. Rzeczy, o których nigdy nie myślałaś, że możesz je osiągnąć i mieć. Rodzaj wdzięczności, który towarzyszy docenianiu tego, co zrobiłaś dla siebie, nie ma sobie równych. Pozwól sobie ciągle siebie samą zaskakiwać.

16. Naucz się gotować coś nowego , a potem zrób to dla kogoś innego.

17. Znajdź wspólne mianowniki swojego sposobu myślenia. Czytałam gdzieś, że dzisiaj będziemy mieć większość tych samych myśli, co wczoraj, i jeśli nic nie zachęci nas do zmiany, jutro będziemy mieć te same myśli. Oznacza to, że mamy tendencję do myślenia o tych samych bzdurach w kółko.

18. Zrób coś zaskakującego i niewiarygodnie miłego dla kogoś, kto nie będzie się tego spodziewał (zamów pizzę do domu przyjaciółki, wyślij kwiaty mamie). Coś, czego nie można robić regularnie, a co sprawi, że rok kogoś innego będzie pełny, wiedząc, że ktoś troszczy się o niego na tyle, by zrobić coś takiego.

19. Przeglądnij swoje rachunki, uzyskaj roczny wyciąg bankowy, zarejestruj się w usłudze finansowej, która rozkłada wydatki na procenty i zobacz, na co marnujesz pieniądze. I pomyś, dlaczego. Możesz sobie obiecać, że chcesz przestać wydawać pieniądze na ubrania, ale tak naprawdę nie przestaniesz, jeśli powodem twoich wydatków na ciuchy jest niepewność co do tego, jak wyglądasz lub konsekwentne pragnienie zmiany siebie.

20. Następnym razem, gdy będziesz na zakupach, nawet jeśli zamierzasz kupić coś dla siebie, kup prezent komuś, kto naprawdę go potrzebuje. Coś, co jest takie, że wywoła łzy wzruszenia, gdy zda sobie sprawę, że ktoś zna go tak dobrze.

fot. Ksenia Teres/Pexels

21. Wyślij długi e-mail, kartkę lub zadzwoń do kogoś, z kim straciłaś kontakt, ale tak naprawdę nie chciałaś. Powiedz, że się nie odzywałaś, ale tak naprawdę zawsze chciałaś. Zapytaj, co słychać, opowiedz o sobie i ustalcie, jak przerwać to milczenie już na zawsze.

22. Kup sobie nowy zestaw niezbędnych rzeczy na co dzień: kosmetyki, biała koszulka, ekspres do kawy, wygodniejsza i bardziej praktyczna torbę na co dzień. Podziękujesz sobie za to.

23. Zrób listę rzeczy, którymi irracjonalnie się martwiłaś w ciągu ostatniego roku. Będzie to krępujące i niewygodne i o to chodzi. Uświadom sobie, jak często te obawy rzeczywiście się pojawiały, a co ważniejsze, sprawdź, czy możesz jeszcze zrozumieć, jakie były korzenie tych obaw. (Zwykle są one dość dalekie od rzeczywistości).

24. Może w dniu twoich urodzin przypomnij sobie swój rok. Poświęć czas na zastanowienie się nad wszystkim, co się wydarzyło — dzienniki , zdjęcia, filmy, posty w mediach społecznościowych — wszystkie skrawki życia, które pokazują, jak daleko zaszłaś. Świętuj swoje postępy i zauważ, gdzie jeszcze potrzebujesz pracy. To piękna rzecz być wystarczająco świadomą siebie, aby wziąć pod uwagę swoją przeszłość i teraźniejszość, rozważając przyszłość.