Lifestyle Związek

Kiedy najlepiej wyjść za mąż? Najlepiej… nie wychodzić wcale

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 kwietnia 2018
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Mit białego welonu i „i żyli długo i szczęśliwie” powoli odchodzi do lamusa. W czasach, gdy coraz więcej ślubów kończy się rozprawą rozwodową i gorzkim rozczarowaniem, coraz ostrożniej podchodzimy do kwestii formalizowania związku, zwłaszcza gdy nie jest on pierwszą, poważną relacją w naszym życiu. Wydaje się, że zaczynamy wyciągać wnioski z naszych błędów i bardziej niż wcześniej, dbamy o własne szczęście. 

Kiedy więc najlepiej zawrzeć związek małżeński? Zdaniem psychologów – im później, tym lepiej. Mądrość przychodzi z wiekiem, również ta dotycząca wyboru życiowego partnera. A czasem nie przychodzi wcale.

Wyniki badań pokazują, że osoby, które zawarły związki małżeńskie po 35 roku życia znaczniej rzadziej borykają się z depresją w średnim wieku i są ogólnie bardziej zadowolone z życia. Zdecydowanie lepiej przedstawia się ich sytuacja materialna oraz poziom samoświadomości, samoakceptacji i poczucia własnej wartości.

Ale gdybyśmy brali pod uwagę jedynie nasze zdrowie psychiczne, najnowsze badania mówią, że lepiej za mąż nie wychodzić wcale. Okazuje się, że związki nieformalne są dla nas dużo zdrowsze. Zostawiają one nam jakąś „furtkę” do wolności i wcale nie chodzi o to, by zaraz z niej skorzystać i uciec, gdy coś przestaje nam się podobać, gdy przestaje się nam układać. Chodzi bardziej o świadomość, że wiąże nas uczucie, a nie formalność, że jesteśmy ze sobą dlatego, że oboje tego pragniemy. Że związek jest naszym wyborem, nie powinnością.

A statystki mogą zaskakiwać. Okazuje się, że rozpada się coraz więcej małżeństw, a coraz więcej nieformalnych związków trwa coraz dłużej. Jedno jest pewne – z małżeństwem nie należy się spieszyć. Kiedy nie czujesz, że musisz wyjść za mąż, aby być bezpiecznie pod względem finansowym lub emocjonalnym – wtedy pojawia się właściwa osoba i szczęśliwe zakończenie.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Lifestyle Związek

Dlaczego karotenoidy są cennym elementem diety?

Redakcja
Redakcja
19 kwietnia 2018
Fot. Materiały prasowe
 

Regularne uzupełnianie diety o produkty, które są źródłem karotenoidów, korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i pomaga w walce z wolnymi rodnikami. Może także przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka rozwoju wybranych chorób na przykład miażdżycy, a nawet niektórych rodzajów nowotworów. Czym są karotenoidy, gdzie ich szukać i dlaczego są cenne w codziennej diecie? Wyjaśnia ekspert, dr hab. Dariusz Włodarek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

– Karotenoidy to substancje, które między innymi nadają roślinom barwę od żółtej do czerwonej. Zidentyfikowano ponad 600 karotenoidów, jednak do najbardziej znanych zaliczyć można – beta-karoten, luteinę, zeaksantynę, beta-kryptoksantynę, likopen. Posiadają one wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, a przede wszystkim działanie antyoksydacyjne. Dzięki walce z wolnymi rodnikami chronią organizm przed wieloma przewlekłymi chorobami. Regularne uzupełnianie diety o produkty, które są źródłem karotenoidów – przede wszystkim warzyw i owoców – zmniejsza ryzyko wystąpienia m.in. niektórych nowotworów oraz miażdżycy[1]. Luteina i zeaksantyna są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania siatkówki oka i mają znaczenie w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), choroby będącej częstą przyczyną utraty wzroku u osób starszych. Bardzo dobrym źródłem karotenoidów są warzywa i owoce na przykład: jarmuż, szpinak, czerwona papryka, pomidory i marchew, a także niektóre soki – wyjaśnia dr hab. Dariusz Włodarek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

ZDROWA CERA CAŁY ROK

Chcąc zadbać o zdrowie, warto spożywać na przykład marchew, jarmuż, czerwoną paprykę, a także soki marchwiowe. Produkty te są bowiem bogatym źródłem beta-karotenu (prowitaminy A), który bardzo dobrze wpływa na koloryt skóry, pomagając zachować również jej zdrowy i młody wygląd. Wspiera on także właściwe funkcjonowanie błon śluzowych oraz narząd wzroku. Pomaga w prawidłowej pracy układu odpornościowego, jak też przyczynia się do utrzymania właściwego metabolizmu żelaza. – Warto wiedzieć, że jedna szklanka (ok. 200 ml) soku marchwiowego pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę A, która powstaje z beta-karotenu – podkreśla dr hab. Włodarek.

MOC Z LIKOPENU NIE TYLKO NA WIOSNĘ!

Produktem bogatym w cenny karetonoid – likopen – są pomidory i soki z nich powstałe. Likopen to jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Jak potwierdzają badania, jego wysokie spożycie może wpływać zapobiegawczo na ryzyko zachorowania m.in. na raka szyjki macicy i prostaty[2]. – Co ciekawe pod wpływem obróbki termicznej zwiększa się jego biodostępność, dlatego na przykład w pasteryzowanych sokach pomidorowych jest nawet lepiej przyswajany Warto także wspomnieć, że charakterystyczną cechą karotenoidów jest ich fotolabilność, co oznacza, że ulegają przemianom w obecności światła, a opakowanie kartonowe, w których często dostępne są soki, chronią je przed wpływem czynników zewnętrznych między innymi właśnie światła – wyjaśnia dr hab. Włodarek.

BETA-KRYPTOKSANTYNA – WARTO ZAPAMIĘTAĆ TĘ NAZWĘ

Produktem zawierającym wiele wartościowych składników, na przykład witaminę C czy foliany jest sok pomarańczowy. To też bardzo dobre źródło beta-kryptoksantyny, która należy do grupy karotenoidów i również ma działanie antyoksydacyjne. Chroni przed skutkami stresu oksydacyjnego, a także ma znaczenie dla prawidłowej komunikacji międzykomórkowej. Badania wykazały, że beta-kryptoksantyna jest lepiej przyswajana przez organizm z poddanego pasteryzacji soku pomarańczowego niż ze świeżych owoców[3].

Karotenoidy korzystanie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dlatego codzienna dieta bogata warzywa, owoce, a także soki, może w realny sposób polepszyć stan zdrowia oraz skutecznie przeciwdziałać rozwojowi wielu poważnych chorób – podsumowuje dr hab. Włodarek.


 

[1] Borgis – Postępy Fitoterapii 2/2011, s. 127-143 (http://www.czytelniamedyczna.pl/3847,karotenoidy-naturalne-zrodla-biosynteza-wplyw-na-organizm-ludzki.html)

[2] Ibidem

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26114420


Lifestyle Związek

4 powody, dla których bycie „czarną owcą” w rodzinie nie jest złe

Redakcja
Redakcja
19 kwietnia 2018
Fot. iStock/baifun

Łatka tzw. czarnej owcy kojarzona jest z osobą posiadającą negatywne cechy, nieporadną życiowo, odstającą w pewien sposób od pozostałych członków rodziny. Określenie to łączymy z kimś, kto nie potrafi lub nie chce dostosować się do ogólnie panujących zasad, kto wszystko robi na odwrót, w dodatku często z marnym skutkiem.

Teoretycznie nikt nie chciałby być określany mianem czarnej owcy. A jednak nawet tacy wywrotowcy, czasem wręcz boleśnie  kontrastujący z innymi, tak chętnie krytykowani za swoje wybory i postawy, mogą sobie w duchu pogratulować tego, że są inni.

Przylgnięcie łatki czarnej owcy nie musi być stygmatem. Co więcej, nawet bycie czarną owcą ma niezaprzeczalne pozytywy, o których zawsze należy pamiętać.

4 powody, dla których bycie czarną owcą w rodzinie nie jest złe

1. Czarna owca walczy o to, kim chce być

Właśnie dlatego, że ktoś taki odstaje do przyjętych norm, wyróżnia się na tle ułożonej rodziny, jest wyjątkowy. Nie starając się być poprawnym, czarna owca nie pozwala na manipulowanie sobą, nie ma potrzeby spełniać oczekiwań innych osób, nie dopasowuje się na siłę do ogółu. Taka buntownicza osoba dobrze wie, kim chce być i nikt nie ma na to wpływu.

2. Żyje harmonijnie

Czarna owca żyje tak, jak chce i dlatego wieczorami kładzie się spać z czystym sumieniem. Żyje w zgodzie z samym sobą, nie poddając się presji społecznej.

3. Idzie pod prąd

Czarna owca ma charakter buntownika i nie podąża za innymi. To indywidualista, nie zmusza się do dopasowywania się do schematów i żyje lepiej. Idzie tam, dokąd chce, a nie dokąd pokierują go inni.

4. Wie, czym jest wolność

Czarna owca wypełnia swoje obowiązki na tyle, na ile powinna, nie traci czasu i energii na dogadzanie otoczeniu. Szanuje możliwość  wolnego wyboru, a życie na własnych zasadach daje jej komfort psychiczny, którego czasem brakuje tym, którzy za wszelką cenę starają się zasłużyć na uznanie innych osób.

źródło: krokdozdrowia.compieknoumyslu.com


Zobacz także

Katarzyna Miller „Instrukcja obsługi kobiety”. Czy kobiety można w ogóle zrozumieć?

Jak przestać się martwić o rzeczy, które powiedziałaś lub zrobiłaś? Odpowiedz sobie na trzy pytania

Żony narcyzów – zawsze będą lekceważone, rozczarowujące, zawsze superwoman… Przeczytaj, nim będzie za późno