Większość z nas chce być w szczęśliwym, zdrowym związku, w którym czujemy się kochani i szanowani. Jednak często nie jesteśmy pewni, jak znaleźć taką relację lub jak poprawić jakoś relacji, w której się już znajdujemy. Być możemy zastanawiamy się również, czy nasz związek jest wart ratowania. Sprawdź „listę kontrolną” dobrej relacji.
23 oznaki dobrego, „zdrowego związku”
- Wiesz, że wszystkie związki wymagają pracy. Zdajesz sobie sprawę, że należy twoją relację utrzymać. Każdy związek będzie miał swoje wyzwania, podobnie jak samo życie.
- Twój związek przynosi tobie i twojemu partnerowi więcej szczęścia niż stresu. Korzyści są znacznie większe niż jakiekolwiek trudności.
- Jesteś odpowiedzialny i przyznajesz się, gdy się mylisz lub popełnisz błąd. Przyjmujesz odpowiedzialność za własne zachowania, wybory i przekonania, zamiast obwiniać swojego partnera.
- Nie próbujesz zmieniać partnera, uznając, że nie jest to twój obowiązek. Możesz z szacunkiem wypowiadać się na temat tych aspektów charakteru partnera, które cię dotyczą bezpośrednio.
- Dbasz o siebie na wszelkie sposoby – fizycznie, emocjonalnie, psychicznie i duchowo. Zdajesz sobie sprawę, że twój partner nie może wytyczyć ścieżki twojego życia dla ciebie. Twoje poczucie własnej wartości leży w tobie – nie licz na swojego partnera, aby wzmocnić poczucie własnej wartości.
- Nie używasz zastraszających lub manipulujących taktyk w stosunku do twojego partnera. Wyrażasz się bez przemocy fizycznej i emocjonalnej. Oboje czujecie się bezpiecznie fizycznie i emocjonalnie. Nie obawiasz się, że zostaniesz wykorzystany przez swojego partnera.
- Komunikujesz się otwarcie, zgodnie z prawdą, życzliwie i regularnie. Jesteś w stanie wyrazić się otwarcie o swoim życiu seksualnym, finansach i innych wrażliwych tematach.
- Przebaczacie sobie i sobie nawzajem, a jednocześnie staracie się wprowadzać zmiany i ulepszenia waszych zachowań i postaw w zależności od potrzeb.
- Zajmujecie się konfliktami w waszym związku, bez krytyki, defensywności, pogardy. Nie jesteś mściwy. Rozumiesz, że zdrowe relacje mogą obejmować także różnice zdań – kluczem jest sposób radzenia sobie z konfliktem.
- Wspieracie nawzajem swoje wybory. Jesteście wyrozumiali. Słuchacie siebie nie oceniając. Cenisz opinie swojego partnera. Troszczycie się o siebie i kochacie.
- Jesteście pełni szacunku. Podziwiacie siebie nawzajem, nie zakładasz, że twój partner wie, jak się czujesz. Nie bierzesz partnera za pewnik.
- Prosisz o to, czego pragniesz, zamiast automatycznie oczekiwać, że twój partner spełni twoją prośbę.
- Akceptujesz kompromisy. Pamiętacie, że wy dwoje jesteście drużyną, a nie przeciwnikami.
- Akceptujesz zmianę w swoim związku, wiedząc, że jest ona naturalna i zdrowa.
- Podejmujesz ważne decyzje wspólnie, a nie na własną rękę.
- Tworzycie i pielęgnujecie rytuały, które pomagają zbudować więź z partnerem.
- Dzielicie się swoimi oczekiwaniami dotyczącymi różnych obszarów waszego życia i przyszłości. Rozumiesz jego życzenia i potrzeby.
- Ufajcie sobie nawzajem.
- Wspierasz swoją indywidualność. Zdajesz sobie sprawę, że możecie mieć różne zainteresowania i punkty widzenia. Zachowujecie oddzielne tożsamości. Nie musicie być cały czas razem.
- Oboje macie zarówno indywidualnych przyjaciół, jak i przyjaciół, z którymi spędzacie czas jako para. Utrzymujesz swoje relacje z rodziną i przyjaciółmi, nie pozwalając swoim relacjom z partnerem odizolować cię od innych.
- Jesteś ciekawy różnic między tobą a twoim partnerem, ale nie czujesz się zagrożony z ich powodu.
- Dobrze się razem bawicie
- Razem próbujecie nowych rzeczy. Unikacie rutyny. Nadal jesteś ciekawy swojego partnera i życia z nim , zdając sobie sprawę, że zawsze możesz się czegoś nauczyć.
Na podstawie: psychcentral.com