Lifestyle Związek

Dlaczego „szpiegujemy” partnerów i dlaczego to nie jest dobry pomysł

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 maja 2018
Fot. iStock/PeopleImages
 

Wiele osób deklaruje, że szpiegowanie partnera to okropny pomysł. A jednak, ponad połowa z nas przyznaje otwarcie, że to robi. Dlaczego zaglądamy w telefony, sprawdzamy e-maile, dlaczego zdarza nam się wykonać szybki telefon do jego kumpla, żeby sprawdzić, czy mecz naprawdę skończył się o 23-ciej…? Odpowiedź  jest banalna. Bo nie ufamy. Ale nie, niekoniecznie partnerowi. Nie ufamy samym sobie. Dokładniej mówiąc, nie wierzymy, że jesteśmy wyjątkowi, że nasz związek jest wyjątkowy. I zakładamy, że on/ona i tak zdradzą. Albo przynajmniej skłamią, nawet w drobnej sprawie. A my zyskamy dowód na to, że nie jesteśmy warci dobrego związku.

Dlaczego szpiegowanie jest złe?

Jeśli szpiegujesz, nie ufasz sobie

Kochaj siebie. Brak zaufania do kwestia miłości własnej.

Szpiegowanie to nadużycie

Przeglądanie czyichś wiadomości podchodzi pod obsesyjne prześladowanie i łamie jego prawo do prywatności

Szpiegowanie zawsze przynosi ból

Przeczytasz, zobaczysz coś, co zinterpretujesz i tak po swojemu i przeciw sobie. Bo w sprawdzaniu partnera chodzi o to, żeby „coś znaleźć”, coś udowodnić.

Szpiegowanie jest głupie  

Jeśli kochasz i mówisz, że ufasz, jaki sens w tym, by brać do ręki jego telefon i sprawdzać jego maile i wiadomości? Gdy ktoś chce zdradzić, znajdzie na to sposób, nie powstrzymasz zdrady.

Szpiegowanie sprawia, że ​​jesteś niegodny zaufania

Dlaczego nie rozmawiasz ze swoim partnerem o zaufaniu i kłamstwach, zamiast tego sam uciekasz się do oszustwa, węszysz, ukrywasz?

Szpiegowanie jest toksyczne

Bo oznacza, że masz poważny problem z zaufaniem, a może również z obsesyjną zazdrością. Szpiegowanie to dysfunkcyjny sposób radzenia sobie z obawą o wierność partnera.

Szpiegowanie prowadzi do nieporozumień

Kiedy podsłuchujesz lub czytasz zapis jakiejś rozmowy nie znasz kontekstu, i wyciągasz błędne wnioski. Zamiast wszystko wyjaśnić, fundujesz potem partnerowi ciche dni, choć żaden powód ku temu nie istnieje (chyba że w twojej głowie).

Szpiegowanie niszczy związek

Nie sprawia, że szukasz rozwiązania problemów, ale argumwntów, że twoja relacja jest do bani. Poza tym, jeśli twój partner dowie się, że mu nie ufasz, że szpiegujesz, być może będzie chciał zakończyć wasz związek.


Na podstawie: bustle.com

 


Lifestyle Związek

Jak udaje się w życiu tym, którzy przeżyli w dzieciństwie traumę?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 maja 2018
Fot. iStock/leminuit
 

Wydaje się, że w porównaniu ze swoimi rówieśnikami, za z góry na przegranej pozycji. Dorosłe dzieci alkoholików, dorośli wychowywani przez sadystycznych rodziców, kobiety i mężczyźni, którzy w dzieciństwie przeżyli bolesną traumę: patologię, śmierć bliskiej osoby, wyjątkowo bolesny rozwód. Budują sobie ochronny pancerz, by już nic i nikt ich nie zranił. Nie mówią o emocjach, choć czują i widzą o wiele wiecej. Boją się, choć nie potrafią sprecyzować skąd ten lęk się bierze. Jak to możliwe, że trwają? I jak trwają?

Psycholodzy, którzy badali wpływ dramatycznych przeżyć z dzieciństwa na nasze dorosłe życie, wyznaczyli 10 poważnych czynników ryzyka, takich na przykład rozwód , nadużywanie alkoholu lub narkotyków przez rodziców, nadużywanie pozycji dominującej przez jedno z rodziców lub przez oboje rodziców, molestowanie seksualne, przemoc w domu czy choroby psychiczne w rodzinie. Okazuje się, że jeśli masz cztery lub więcej czynników ryzyka, twoje szanse na szczęśliwe życie są niewielkie, a szanse na to, że wpakujesz się w poważne tarapaty – olbrzymie.

Oczywiście, są to tylko liczby, statystyki i prawdopodobieństwa. Tak naprawdę każdy z nas kreuje swoją rzeczywistość, każdy podejmuje własne wybory. Nie można jednak dyskutować z faktem, że trudniejszy start, którego w żaden sposób nie „przepracujemy”, może przyczynić się do życiowej porażki.

Jak więc wyjść w miarę obronną ręką z tej, mało komfortowej sytuacji? Naukowcy uważają, że uratować może nas… miłość. Niekoniecznie ta romantyczna, w postaci osoby, która pojawi się w naszym życiu jak rycerz na białym koniu lub królewna w pięknej sukni. Bardziej chodzi tutaj o miłość, której zaznaliśmy i zaznajemy od naszego otoczenia: o życzliwych sąsiadów, którzy pomogą w potrzebie,  mądrych nauczycieli, którym na nas zależy i którzy pomogą nam w zadecydowaniu o życiowej ścieżce, o przyjaciół, których spotkamy i którzy podarują nam swój czas i zainteresowanie i troskę, którą obdarzają nas osoby z dalszej i bliższej rodziny.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Lifestyle Związek

Która z nas nie kocha słodyczy? Idealne na babski wieczór

Redakcja
Redakcja
21 maja 2018
Fot. iStock

Nowe Mleczko Familijne Premium 70% Cocoa idealne na wiosnę!

Mleczko Familijne Odry ma nową, limitowaną odsłonę. Od marca na sklepowych półkach możecie znaleźć jego dwie nowe kreacje w doskonałych smakach – śmietankowym i pomarańczowym.

Wszyscy wiemy, że wiosna to czas zmian. Chcemy wyglądać atrakcyjnie, zrzucamy kolejne części garderoby – zimowe kurtki, swetry i szaliki. Nie ma jednak powodu, aby wiosną rezygnować z ulubionych słodyczy, zwłaszcza jeśli pojawiają się w nowej, tak wyjątkowej odsłonie. Mleczko Familijne Premium 70% Cocoa to kompozycja smaków wyrafinowanej gorzkiej czekolady, która doskonale komponuje się z nadzieniami – śmietankowym i pomarańczowym. Limitowana edycja tego innowacyjnego produktu to propozycja dla tych, którzy celebrując słodkie chwile z bliskimi, wybierają czekolady o dużej zawartości kakao.

ptasie mleczko

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Trufle od ODRY

Czy można wyobrazić sobie bardziej wykwintne czekoladki? Najwięksi smakosze trufli mają do wyboru – rumowe, kawowe oraz białe z dodatkiem mleka. Charakterystyczne, pyszne truflowe nadzienie o wyrazistym smaku, podbije serca tych, którzy choć raz ich spróbują. Najlepiej zrobić to razem – www.najlepiejrazem.pl

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Artykuł powstał we współpracy z marką Odra


Zobacz także

Czasem warto nie zgodzić się.

Chcesz rozwodu? Najpierw mediacja. Trwają prace nad nowym prawem

Dni wolne od pracy 2020 - kiedy wziąć urlop

Dni wolne od pracy w 2020 roku – kiedy najlepiej wziąć urlop?