Lifestyle Psychologia

Kiedy serce nie płacze, szlocha twoje ciało. O emocjach

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 września 2018
Fot. iStock/eclipse_images
 

Ktoś kiedyś powiedział, że nasze emocje są częścią naszego ciała. I jest w tym powiedzeniu mnóstwo prawdy. Zaburzenia lub zmiany w obrębie naszego organizmu i ciała mogą objawiać się na różne sposoby i być bezpośrednio związane z czynnikami psychologicznymi.

I tak, na przykład, zdaniem psychologów, choroby układu trawiennego, takie jak zespół jelita drażliwego są związane z gniewem i agresją. Choroby sercowo-naczyniowe przypisuje się częstym histeriom, zbytniemu podekscytowaniu, nadwrażliwości i ogólnej nerwowości. Zaburzenia układu oddechowego wiążemy z depresją, bo gdy cierpimy z powodu tej choroby oddech jest często płytki, a lęk staje się duszący. Choroby endokrynologiczne są spowodowane zaburzeniami równowagi emocjonalnej, takimi jak lęk, sceptycyzm i chorobliwa zazdrość.

Choroby układu moczowo-płciowego wiążą się ze strachem, brakiem poczucia własnej wartości, nieśmiałością i rozpaczą. Choroby dermatologiczne rozwijają się, gdy mamy trudności z komunikacją lub zbytnio dominujemy nad innymi.

Kiedy emocje są ciche, ciało krzyczy

Fizyczna manifestacja choroby i jej dalszy rozwój zależą od naszego nastroju i sposobu, w jaki stawiamy jej czoła. Dowiedziono, że w przypadku nowotworów uczenie się radzenia sobie z emocjami i odzyskanie pewnej równowagi emocjonalnej pomaga pacjentowi wyzdrowieć.

Blokowanie emocji sprawia natomiast, że cierpimy jeszcze mocniej. To, co ma nas chronić przed cierpieniem, być barierą, odrzuceniem, powoduje, że jeszcze mocniej zamykamy się w sobie, a nasze ciało silniej odczuwa ból i zmęczenie fizyczne. Takie zachowanie nie chroni ich, ale ma poważne konsekwencje kliniczne i społeczne.

Warto podjąć naukę radzenia sobie z trudnymi emocjami, zamiast ich unikać. Taka umiejętność zaprocentuje lepszym samopoczuciem psychicznym, ale także lepszą kondycją fizyczną.


Na podstawie: nospensees.fr


Lifestyle Psychologia

5 cech osobowości ludzi, którzy długo żyją (i szczęśliwie)

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
13 września 2018
Fot. iStock / PeopleImages
 

Jesteś sumienny, życzliwy i otwarty? Gratulacje, według wielu badań z całego świata, ludzie o takich cechach osobowości skradli sekret długowieczności. Jest tylko jedno „ale” – również według badań – okazuje się, że mamy problem w samodzielnym rozpoznaniu tych cech, więc jeśli chcesz sprawdzić, czy ty też będziesz żyć dłuuugo (i szczęśliwie) najlepiej przeczytaj ten tekst ze swoim przyjacielem.

5 cech osobowości ludzi, którzy długo żyją

Sumienność

W trwającym 75 lat badaniu wzięło udział 300 zaangażowanych par przyjaciół, które zapisały się do badania w połowie lat 20-tych. Naukowcy odkryli, że mężczyźni, których przyjaciele uważali za bardziej świadomych – co oznacza, że ​​byli mniej skłonni do podejmowania ryzyka, ale także mieli tendencję do bycia bardziej dokładnymi i wydajnymi – żyli dłużej.

Uczestnicy badania wybrali garstkę przyjaciół, aby ocenić ich osobowość za pomocą 36-stopniowej skali, stworzonej przez psychologa E. Lowell Kelly w 1940 r.. Aby sprawdzić, czy jest ona nadal aktualna, naukowcy porównali ją ostatnio z kilkoma innymi testami osobowości z przeszłości.

Pytania w skali wahały się od ogólnych pytań typu: „Czy jest osobą energiczną?” do bardziej osobistych takich, jak „Jak przyjaciel spełnia swoje obowiązki?”.

Powtórzone później badanie (w latach 1930 r. – 2000 r.) potwierdziło wyniki.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni, oceniani przez swoich przyjaciół, jako „sumienni” już w dzieciństwie, żyli dłużej od pozostałych uczestników badania.

Otwartość

W tym samym 75-letnim badaniu wyłoniła się druga cecha związana z długowiecznością. Mężczyźni, którzy wysoko cenili sobie „otwartość” – co oznacza, że ​​byli gotowi poznawać i odkrywać nowe i odmienne pomysły, uczucia i koncepcje – mieli tendencję do dłuższego życia.

Badanie z 2006 roku przeprowadzone na ponad stuletnich Japończykach (osoby w wieku 100-106 lat) również sugerowało, że otwartość związana jest z długowiecznością .

Zdaniem naukowców otwartość i większa wyobraźnia pomagają również dostosować się do strat ponoszonych w podeszłym wieku – pożegnania odchodzącej rodziny, przyjaciół i akceptacji pogarszającego się zdrowia.

Stabilność emocjonalna

75-letnie badanie długowieczności miało nieco inny wydźwięk w odniesieniu do kobiet. Wśród uczestniczek badania najsilniejszym warunkiem długiego życia, była stabilność emocjonalna. Może to częściowo wynikać z tego, że po rozpoczęciu badania (w latach 30. XX wieku), kobiety były stereotypowo przedstawiane, jako wysoce niestabilne emocjonalnie. Być może zaważyło to, na przypisaniu tej cechy jedynie kobietom.

W nowszym badaniu wynik się potwierdził jednak stabilność emocjonalna jako cecha długowieczności dotyczyła zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Życzliwość

Drugą cechą związaną z długim życiem dla kobiet okazałą się życzliwość. Wynik został potwierdzony nowszymi badaniami, przeprowadzonymi wśród 243 mężczyzn i kobiet, w wieku od 95 do 100 lat (z których 75% to kobiety). Badani oceniali w nim siebie, jako osoby „lekko” przyjmujące życie i rzeczywistość, żyjące na luzie.

Zdolność do wyrażania uczuć

Ostatnią cechą mającą zagwarantować długie życie jest zdolność do wyrażania uczuć. Według najnowszego badania osób w wieku  od 95. do 100. lat, osoby te swobodnie wyrażały swoje emocje, śmiały się i były ekstrawertyczne. Jednak ponieważ badanie zostało przeprowadzone jedynie na grupie osób w podeszłym wieku, nie można jednoznacznie ocenić, czy ta cecha nie była związana tylko z wiekiem badanych.

Jaki z tego morał? Żyj lekko, bądź otwarty i życzliwy wobec innych. Śmiej się i płacz, gdy tego potrzebujesz – a będziesz żyć długo i szczęśliwie. Nie trzeba 70-letnich badań, by z tego skorzystać. A jeśli w to nie wierzysz, mimo wszystko spróbuj – w końcu zostało to udowodnione naukowo!


źródło: businessinsider.com


Lifestyle Psychologia

Rozwód nie musi niszczyć twojego życia. Wystarczy, że będziesz przestrzegać trzech zasad

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 września 2018
rozwód
Fot. iStock/lolostock

Zmiana jest częścią życia, nawet jeśli czasem nie chcemy, aby ta zmiana się wydarzyła. Dla wielu koniec małżeństwa wydaje się być końcem życia. I w pewnym sensie jest to prawda, jednak tylko pozorna. Rozwód NIE oznacza, że ​​twoje życie się skończyło. Po prostu zaczyna się na nowo, inaczej, co wcale nie znaczy, że gorzej.

Są trzy zasady, których powinniście przestrzegać podczas rozwodu, aby zapewnić przede wszystkim sobie poczucie ogólnego szczęścia i bezpieczeństwa – nie wspominając już o zdrowiu psychicznym.

1. Weź odpowiedzialność

Odpowiedzialność. NIE winę. Szukanie winnego nigdzie cię nie doprowadzi, analizowanie bez końca tego, co się zdarzyło i jak można było tego uniknąć – także. Weź odpowiedzialność za to, co stanie się jutro, pojutrze, za tydzień. Nie płacz już nad rozlanym mlekiem.

2. Przejmij kontrolę

Każda moneta ma dwie strony. Podobnie jest z rozwodem, z jednej strony przejmujesz kontrolę nad swoimi emocjami i zachowaniem podczas rozwodu. Z drugiej musisz zrozumieć, że nie możesz kontrolować swojego męża. Jedynym sposobem na pozbycie się stresu jest zaakceptowanie tego, że od teraz ob będzie działał całkowicie poza twoją kontrolą. Ty skup się na swoim życiu, nie na jego.

3. Zapamiętaj – karma wraca

Nie myśl o tym, jak się zemścić, jak sprawić, by twój mąż cierpiał i zapłacił za wyrządzone ci krzywdy. Po co marnować czas i energię na takie rzeczy i dokładać sobie stresu?  Skoncentruj swoją uwagę na sobie i  dzieciach.

Kiedy pozwolisz sobie uwolnić się od stresu, przekonasz się, że uzyskanie rozwodu jest mniej przerażające, niż myślisz. I kto wie, może nawet okaże się, że to początek szczęśliwego nowego rozdziału w twoim życiu.


Zobacz także

3 negatywne wzorce myślenia, których należy unikać. Nie myśl za dużo!

Bilans życiowy przez czterdziestką? Nie ma czego się bać

Bilans życiowy przed czterdziestką? Nie ma czego się bać

surimi

Surimi to więcej niż danie, które „udaje” kraba. Czas obalić mit, że to niezdrowe jedzenie