Lifestyle Macierzyństwo

20 pytań, które warto zadać dziecku po szkole. Akcja „Lekcja przetrwania”

Redakcja
Redakcja
4 września 2018
Fot. iStock/gilaxia
 

Mój syn rano powiedział: „Dzisiaj pierwszy prawdziwy dzień szkoły”. Rozpoczęcie to dopiero wprowadzenie, ale drugi dzień już z planem lekcji, zeszytami w tornistrze, to zupełnie coś innego. I każdy z nas – rodziców, myśli mniej lub bardziej o swoim dziecku. Jakich będzie miało w tym roku nauczycieli, jaki dokładnie plan, z kim usiądzie w ławce.  Martwimy się, czy wszystko jest w porządku, czy nie dzieje się mu krzywda. 

Tę troskę i zainteresowanie warto pielęgnować w sobie nie tylko przez pierwszy tydzień. Miewam wrażenie, że im z czasem trochę tracimy uważność na szkolną rzeczywistość naszych dzieci. My do pracy, one do szkoły, każde do swoich obowiązków i… bywa, że mijamy się w domu rzucając zdawkowe: „Jak było w szkole?” i wystarcza nam odpowiedź: „W porządku”. Ale czy to nie jest za mało? Czy brak nam pomysłów na podtrzymanie rozmowy? Jak przetrwać wraz z dzieckiem szkołę, kiedy nic o niej nie wiemy, a kiedy pojawiają się problemy, jesteśmy zaskoczeni, bo przecież dziecko mówiło, że jest „w porządku”. Spieszymy wam z pomocą podsuwając małą ściągę – listę pytań, jakie można zadać dziecku po szkole. Niektóre są śmieszne, inne dziwne, ale każde z nich ma na celu jedno – dać początek dłuższej rozmowie, na którą zawsze powinniśmy mieć czas.

1. Jaka była najlepsza rzecz, jaka wydarzyła się dzisiaj w szkole? (a jaka najgorsza?)

2. Co cię dzisiaj rozśmieszyło?

3. Jeśli mogłabyś (mógłbyś) wybrać do kogo nie chodziłabyś na zajęcia? I dlaczego?

4. Jakie jest najfajniejsze miejsce w szkole?

5. Usłyszałeś dzisiaj jakieś dziwne słowo? A może ktoś powiedział coś dziwnego?

6. Jak myślisz, gdybym dziś wieczorem zadzwoniła do twojego nauczyciela, co by o tobie powiedział?

7. Pomogłeś komuś dzisiaj?

8. Czy ktoś pomógł dzisiaj tobie?

9. Powiedz mi jedną rzecz, której nauczyłeś się dzisiaj.

10. Kiedy byłeś najszczęśliwszy dzisiaj?

11. Jakbyś miała zabrać kogoś z twojej klasy na bezludną wyspę, kto by to był i dlaczego?

12. Opowiedz, co dobrego się dzisiaj wydarzyło.

13. Jak myślisz, czego powinieneś się więcej uczyć w szkole? (a czego mniej?)

14. Co robiłaś na przerwach?

15. Kto jest najzabawniejszą osobą w twojej klasie? Dlaczego akurat ta osoba?

16. Gdybyś był nauczycielem, to co byś zrobił?

17. Z kim chciałbyś siedzieć w ławce?

18. Jaka lekcja była dzisiaj najlepsza? A jaka najgorsza? I dlaczego?

19. Gdybyś była superbohaterem, to komu z twojej klasy byś pomogła?

20. Czy nauczyłeś się czego, o czym nie wiedziałeś jeszcze dzisiaj rano? Co to było?

Akcja „Lekcja przetrwania”

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – pod każdym z artykułów dedykowanych naszej akcji znajdziesz pewne zdanie do wykonania. W komentarzu napisz, jak sobie z nim poradziłeś, co zrobiłeś, pomyślałeś, poczułeś.

ZADANIE #2

Dzisiaj jest ten dzień, w którym powinniśmy zadbać o to, by nasze dziecko nie zostało samo ze szkołą, by widziało nasze zainteresowanie i dociekliwość, by chciało nam opowiedzieć wszystko z poczuciem, że za nic nie zostanie skarcone. Napiszcie w komentarzach pod tym tekstem, jakie trzy pytania zadaliście dzisiaj swojemu dziecku po szkole, jak zachęcacie je do rozmowy.

Żeby wam umilić szkolny czas przetrwania, w naszej akcji mamy nie lada nagrody.

Nagrody:

5 x para butów tekstylnych (do wyboru w sklepie) + torba bawełniana z logo firmy Befado

Fot. Materiały prasowe


10 x zestaw składający się z:

– limitowanego zestawu długopisów Pilot, w tym wymazywalna kolekcja FriXion

– plecaka z oddychającymi plecami marki Strigo

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


10 x pasy bezpieczeństwa SmartKidBelt

Fot. Materiały prasowe


5 x karta podarunkowa o wartości 100 zł do wykorzystania w sklepach stacjonarnych 5.10.15.


5 x voucher do sklepu internetowego Wola o wartości 100 zł 


5 x zestaw  Wafli Cienkich. Chia smak składających się z:

– 44 opakowań produktu (smaki gryczane plus jaglane)

 

Czy przekąska może być jeszcze bardziej super??

Podobają ci się nagrody – odwiedź naszych partnerów na Facebooku!

Facebook | Instagram

Facebook

Facebook

Instagram, Instagram

 

Facebook | Instagram

Facebook | Instagram

Facebook | Instagram

Facebook | Instagram

Czas trwania akcji: 29.08.2018 – 28.09.2018. Regulamin akcji znajdziecie TUTAJ.

 


Lifestyle Macierzyństwo

Dziesięć nawyków ludzi, którzy tracą na wadze bez efektu jo-jo

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
4 września 2018
Fot. iStock/ruslanshramko
 

Większość ludzi, którym udało się schudnąć, złapie w ciągu pierwszego roku po diecie, około 50 proc. utraconych kilogramów. Spora część pozostałych dogoni ich w ciągu trzech następnych lat… I tak najczęściej kółko całego życia na diecie się zamyka. Histeryczne odchudzanie, sukces, nagroda, tycie… Przeklęty efekt jo-jo. Każdy, kto za odchudzanie brał się na poważnie (a nie, żeby do piątku dopiąć tamtą sukienkę) doskonale wie, że nie sztuką jest schudnąć, ale po diecie wagę utrzymać.

Większość ludzi z natury wie, że utrzymanie zdrowej wagi sprowadza się do trzech haseł: zdrowe jedzenie, mniej jedzenia i ruch. Ale faktyczne przestrzeganie tych zasad, może być trudniejsze niż się wydaje.

Codziennie podejmujemy ponad 200 decyzji dotyczących żywności (!), a większość z nich wydaje się być automatyczna lub nawykowa, co oznacza, że jemy nieświadomie, bez refleksji lub jakiejkolwiek świadomości, co lub ile jedzenia wybieramy i konsumujemy. Często więc nawykowe zachowania są nadrzędne w stosunku do naszych najlepszych intencji.

Nowe badanie znalazły klucz do utrzymania zdrowej wagi, jest nim wzmocnienie zdrowych nawyków.

Według specjalistów, diety odchudzające oparte na zmianie nawyków (tworzenie nowych lub przełamywanie starych nawyków) mogą skutecznie pomagać ludziom w zrzucaniu wagi i utrzymaniu jej w dobrym stanie po zakończeniu diety.

Badanie
Zwerbowano 75. ochotników (w wieku 18-75 lat) z nadwagą lub otyłością i podzielono ich losowo na trzy grupy. Jeden program promował przełamywanie starych nawyków, drugi promował tworzenie nowych nawyków, a trzecia grupa była kontrolna (bez żadnych interwencji).

Przełomowej grupie (grupa zwalczająca stare nawyki) wysyłano wiadomość tekstową z codziennym zadaniem do wykonani. Zadania te koncentrowały się na przełamywaniu rutyny i obejmowały takie rzeczy, jak „posłuchaj nowego gatunku muzyki”, „napisz krótką historię” itp..
Grupa druga, nawykowo-prozdrowotna została poproszona o przestrzeganie programu skupiającego się na kształtowaniu nawyków skupionych na zdrowych zmianach w stylu życia. Grupa została zachęcona do włączenia 10 zdrowych wskazówek do codziennej rutyny, aby stały się drugą naturą.

Okazuje się, że interwencje nawykowe mają potencjał, aby zmienić sposób, w jaki myślimy o zarządzaniu wagą i, co ważne, o tym, jak się zachowujemy.

Te nawyki, opracowane przez Weight Concern, to:

  1. Trzymaj się rutyny: jedz mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Osoby, które odnoszą sukcesy w długoterminowej utracie wagi, zwykle mają regularny rytm posiłków (unikanie podjadania). Spójny schemat diety w ciągu tygodnia i w perspektywie długoterminowej, również przewiduje późniejsze utrzymanie wagi .
  2. Wybierz zdrowe tłuszcze: zamiast fast foodów wybierz zdrowe tłuszcze z orzechów, awokado i tłustych ryb. Niezdrowe tłuszcze trans zwiększają ryzyko chorób serca.
  3. Zacznij chodzić: celuj w 10 000 kroków dziennie. Zejdź po schodach i wysiądź jeden przystanek wcześniej, aby mieć pewność, że codziennie osiągasz swoje cele.
  4. Zapakuj zdrowe przekąski, gdy wychodzisz: zamień chipsy i ciastka, batony i całe śmieciowe „drobiazgi” na świeże owoce.
  5. Zawsze patrz na etykiety: sprawdź zawartość tłuszczu, cukru i soli na etykietach żywności.
  6. Zachowaj ostrożność z porcjami: używaj mniejszych talerzy, przed posiłkiem wypij szklankę wody i poczekaj pięć minut, a następnie sprawdź, czy naprawdę jesteś głodny.
  7. Zerwij z siedzeniem: zmniejszanie siedzącego czasu i zwiększanie aktywności wiąże się z istotnymi korzyściami zdrowotnymi . To nie tajemnica, że siedzący tryb życia związany jest z nadwagą i otyłością, niezależnie od poziomu aktywności fizycznej. Rozstawaj się z krzesłem i kanapą, najczęściej jak to możliwe.
  8. Pomyśl o swoich napojach: wybierz wodę i ogranicz soki owocowe do jednej małej szklaneczki dziennie.
  9. Skoncentruj się na posiłkach: zwolnij i jedz siedząc przy stole, nie „w drodze”. Wewnętrzne sygnały regulujące łaknienie (sygnały o głodzie/sytości) mogą nie być skuteczne, gdy jesteś rozproszony.
  10. Zawsze dąż do zjedzenia pięciu porcji warzyw dziennie, zarówno świeżych, mrożonych, jak i konserwowych: owoce i warzywa mają wysoką wartość odżywczą i niską wartość energetyczną. Spożywanie zalecanej ilości warzyw to nie tylko mniej kalorii, ale i korzyści zdrowotne, w tym zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka i choroby niedokrwiennej serca.

Po 12 tygodniach programy, uczestnicy z dwóch pierwszych grup – przełamujący stare nawyki i kształtujący nowe – utracili średnio 3,1 kilograma. Co ważniejsze, po 12 miesiącach braku interwencji i braku kontaktu, stracili średnio kolejne 2,1 kg.

Badanie zostało przeprowadzone przez dr Ginę Cleo, pracownika naukowego na Bond University.


Źródło:  theconversation.comsmh.com.au


Lifestyle Macierzyństwo

7 sytuacji, w których możesz naprawdę dobrze poznać drugą osobę

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 września 2018
fot. iStock/PeopleImages

Wszyscy mamy dobrych znajomych i przyjaciół, którzy nas czasem pozytywnie zaskakują, a czasami rozczarowują. Poznajemy również stale nowe osoby, ludzi, którzy nas zachwycają, fascynują, o których chcemy wiedzieć więcej. Jednak, by prawdziwie kogoś poznać, potrzebujemy więcej czasu, więcej intymności, więcej sytuacji, w których możemy dzielić się ze sobą różnymi doświadczeniami.

Jest kilka sytuacji, w których dowiadujemy się o sobie i o innych najwięcej.

Sytuacje stresowe

Kiedy dana osoba znajduje się w stresującej sytuacji możemy wiele się o niej dowiedzieć, obserwując, jak radzi sobie ona z emocjami. Może stać się nerwowa, agresywna, niezdolna do logicznego myślenia lub może po prostu narzekać (na  niewłaściwych ludzi) zamiast szukać rozwiązań, a nawet obwiniać innych za swoje błędy.

Kiedy dana osoba cię potrzebuje i kiedy cię nie potrzebuje

Chodzi o te relacje, w których jedna strona zapomina o drugiej, gdy nie ma wyraźnego powodu, by być blisko. Znacie na pewno „interesownych” przyjaciół, którzy pojawiają się głównie wtedy, gdy mają jakiś problem lub gdy potrzebują naszej pomocy.

Kiedy mieszkacie razem

Zamieszkanie pod jednym dachem to chyba najlepszy sprawdzian dla każdej znajomości. Pozwala nam zobaczyć jak dana osoba zachowuje się w rzeczywistości, jak dba o swoją przestrzeń, jak potrafi (lub nie) dzielić się tym, co ma, jak opiekuje się tobą w chorobie…

Kiedy on/ona rozmawia z tobą o innych

Rozmawianie o innych jest czymś normalnym, tym bardziej, gdy dwie osoby dzielą tę samą grupę przyjaciół lub przebywają razem we wspólnym środowisku (praca, sport, życie towarzyskie …). Ale jeśli dana osoba ciągle analizuje i ocenia zachowanie innych, zdradza cudze sekrety, możesz podejrzewać, że i ciebie „obgaduje za plecami”.

Kiedy mamy problemy z pieniędzmi

Gdy wpadamy w problemy finansowe, a dana osoba nie przejawia chęci pomocy, choć jej sytuacja materialna jest stabilna i dobra, nie powinniśmy się łudzić, że kiedykolwiek otrzymamy jakieś konkretne wsparcie. Ewentualnie, gdy zostanie nam ono udzielone, musimy liczyć się z tym, że przyjaciel zawsze nam wypomni swój dobry uczynek.

Twoje osobiste szczęście

Przyjaciel jest przy nas w dobrych i w złych czasach. Są jednak tacy, którzy pozostają blisko, gdy wszystko idzie źle, ale odsuwają nas i bojkotują, gdy wszystko się układa, gdy jesteśmy szczęśliwi i odnosimy sukcesy.

Skomplikowane sytuacje, w których potrzebujesz pomocy

W życiu przydarzają się nam różne, trudne sytuacje i ważne jest, abyśmy mogli liczyć na dobre, prawdziwe i ciepłe wsparcie. W trudnych czasach przyjaźń przechodzi test prawdy. Zaskakujące jest, że w momentach, kiedy najbardziej potrzebujemy czyjejś uwagi, możemy doświadczyć obojętności , złego słowa lub braku szacunku.


Na podstawie: nospensees.fr


Zobacz także

Te historie wydarzyły się naprawdę – 10 filmów inspirowanych życiem

Regulamin konkursu „Poczuj się dobrze w swojej skórze”

5 typów związków niemonogamicznych, które mogą cię zaskoczyć