Go to content

„Przebacza się nie dla dobra osoby, która nas skrzywdziła, ale dla samego siebie”

Fot. iStock/Sergey_Peterman

Przebaczenie to dar, zarówno dla osoby, która je otrzymała, jak dla tego, kto zdobył się na taki gest. Często nie jest to łatwe. Zwłaszcza gdy dotyczy głęboko zadanej rany. Zdarza się więc, że nie jesteśmy w stanie przez lata zapomnieć przykrości jaka została nam zadana. Często wybaczenie nie jest możliwe. A co, gdy ten drugi człowiek już odszedł, już nie żyje. Czy wtedy symbolicznie możemy odpuścić grzechy innym ludziom? Trwanie w uporze pogłębia niechęć, nie pomaga zabliźnić się ranom. Trwanie w gniewie nie pozwala odczuwać pełnej satysfakcji, a skupianie się na negatywnych emocjach zwyczajnie zatruwa życie. Dlatego przebaczać często warto! Nie tylko ze względu na drugą osobę, ale przede wszystkim na siebie samych.

1. „Nie potrafi przebaczać innym, kto sam nie zaznał przebaczenia” – Jan Paweł II, papież.

2. „Przebacza się nie dla dobra osoby, która nas skrzywdziła, ale dla samego siebie” – Alexandra Bracken, autorka bestsellerów z listy „New York Times’a”.

3. „Zawsze przebaczaj swoim wrogom — nic ich tak nie zdenerwuje” – Oscar Wilde, irlandzki poeta, prozaik, dramatopisarz.

4. „Idąc przez życie, obrastamy w urazy i pretensje, które przywierają do naszej duszy niczym rzepy do skarpetek piechura. Ci „pasażerowie na gapę” z początku mogą się wydawać niegroźni, jednak z czasem, jeśli nie przystaniemy i się od nich nie uwolnimy, jest ich coraz więcej i stają się brzemieniem dla naszej duszy” – Rixhard Paul Evans, amerykański pisać, którego jedenaście powieści gościło na listach hitów „The New York Timesa”.

5. „Ludzie generalnie wolą umrzeć, niż przebaczyć. Takie to trudne. Gdyby Bóg powiedział, nie owijając w bawełnę: Daję wam wybór, przebaczcie albo gińcie, wiele osób z miejsca zamówiłoby trumnę” – Sue Monk Kidd, autorka bestselerowego „Sekretnego życia pszczół”.

6. „Im dłużej zajmuję się związkiem między ciałem a umysłem, tym bardziej jestem przekonana, że jedyny realny sposób na zachowanie zdrowia to wybaczanie niewybaczalnego – na przekór niewybaczalności. W przeciwnym razie niszczymy tylko nasze komórki własną nienawiścią” – Catherine Ryan-Hyde, pisarka.

7. „Trzymanie się gniewu jest jak chwytanie gorącego węgla z zamiarem rzucenia go komuś innemu; jesteś tym, który zostaje spalony” – Budda, indyjski książę, filozof i reformator religijny.

8. „Nie chowaj nienawiści po wieczne czasy, ty, który sam nie jesteś wieczny” – Arystoteles, filozof, jeden z trzech – obok Sokratesa i Platona – najsławniejszych filozofów starożytnej Grecji.

9. „Przebaczenie wyzwala duszę. Dlatego jest w nim taka siła” – Nelson Mandela, południowoafrykański polityk.

10. „Pozwalaj sobie na wyrzuty sumienia. Opłakuj straty. Ale żyj. Nie pozwól, by to cię zniszczyło. Przebacz sobie” – Richelle Mead, amerykańska pisarka, autorka głównie książek z kategorii fantasy.

fot. Rasica/iStock

11. „Przebaczenie jest dwukierunkową drogą, bo ilekroć przebaczamy komuś, przebaczamy również samemu sobie. Jeśli jesteśmy wyrozumiali dla innych, łatwiej przychodzi nam pogodzenie się z własnymi błędami. A wtedy bez winy i goryczy udaje nam się polepszyć swoje nastawienie do życia” – Paulo Coelho, brazylijski pisarz i poeta.

12. „Najpiękniejszy dar to przebaczenie. Tam, gdzie nie chce się przebaczyć, od razu powstaje mur. Od muru zaś zaczyna się więzienie” – Phil Bosmans, flamandzki pisarz oraz duchowny katolicki.

13. „Zrozumieć – przebaczyć” – Terencjusz, komediopisarz rzymski.

14. „Człowiek nie jest nigdy tak piękny, jak wtedy, gdy prosi o przebaczenie lub gdy sam przebacza” – Jean-Paul Sartre, powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski.

15. Modlitwa jest kluczem do przebaczenia, ale nie módlcie się ze smutkiem, nie zanudzajcie naszego Pana, On jest Bogiem radości. Módlcie się z uśmiechem” – Ojciec Pio, włoski zakonnik i duchowny, święty kościoła katolickiego.

16. Albowiem żyć w świecie, w którym nikt nie uzyska przebaczenia, gdzie wszyscy skazani są na potępienie, to to samo, co żyć w piekle”. – Milan Kundera, pisarz popularnych książek np. „Żart”.

17. „Czy istnieje piękniejsza i szlachetniejsza forma miłości niż przebaczenie? – Susan Sarandon, amerykańska aktorka.

18. „Jeśli popełni się błąd, a potem okaże skruchę, można liczyć na przebaczenie. Można wrócić. Ale jeśli zaczniesz kłamać, kiedy kłamstwo zacznie gonić kłamstwo, to dla ciebie już nie będzie miejsca” – Jodi Picoult, amerykańska pisarka.

19. „Przebaczyłam mu, nie nie przebaczyłam. Czy można przebaczyć deszczowi, że pada? Pada, bo musi. Michał jest taki, jaki jest. Michał jest taki, jakiego potrzebuję do życia” – Maria Kuncewiczowa, polska pisarka.

20. „Przebaczenie jest cnotą silnych” – Mahatma Gandhi