Lifestyle

20 cytatów o wybaczaniu. „Przebacza się nie dla dobra osoby, która nas skrzywdziła, ale dla samego siebie”

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
26 października 2022
Fot. iStock/Sergey_Peterman
 

Przebaczenie to dar, zarówno dla osoby, która je otrzymała, jak dla tego, kto zdobył się na taki gest. Często nie jest to łatwe. Zwłaszcza gdy dotyczy głęboko zadanej rany. Zdarza się więc, że nie jesteśmy w stanie przez lata zapomnieć przykrości jaka została nam zadana. Często wybaczenie nie jest możliwe. A co, gdy ten drugi człowiek już odszedł, już nie żyje. Czy wtedy symbolicznie możemy odpuścić grzechy innym ludziom? Trwanie w uporze pogłębia niechęć, nie pomaga zabliźnić się ranom. Trwanie w gniewie nie pozwala odczuwać pełnej satysfakcji, a skupianie się na negatywnych emocjach zwyczajnie zatruwa życie. Dlatego przebaczać często warto! Nie tylko ze względu na drugą osobę, ale przede wszystkim na siebie samych.

1. „Nie potrafi przebaczać innym, kto sam nie zaznał przebaczenia” – Jan Paweł II, papież.

2. „Przebacza się nie dla dobra osoby, która nas skrzywdziła, ale dla samego siebie” – Alexandra Bracken, autorka bestsellerów z listy „New York Times’a”.

3. „Zawsze przebaczaj swoim wrogom — nic ich tak nie zdenerwuje” – Oscar Wilde, irlandzki poeta, prozaik, dramatopisarz.

4. „Idąc przez życie, obrastamy w urazy i pretensje, które przywierają do naszej duszy niczym rzepy do skarpetek piechura. Ci „pasażerowie na gapę” z początku mogą się wydawać niegroźni, jednak z czasem, jeśli nie przystaniemy i się od nich nie uwolnimy, jest ich coraz więcej i stają się brzemieniem dla naszej duszy” – Rixhard Paul Evans, amerykański pisać, którego jedenaście powieści gościło na listach hitów „The New York Timesa”.

5. „Ludzie generalnie wolą umrzeć, niż przebaczyć. Takie to trudne. Gdyby Bóg powiedział, nie owijając w bawełnę: Daję wam wybór, przebaczcie albo gińcie, wiele osób z miejsca zamówiłoby trumnę” – Sue Monk Kidd, autorka bestselerowego „Sekretnego życia pszczół”.

6. „Im dłużej zajmuję się związkiem między ciałem a umysłem, tym bardziej jestem przekonana, że jedyny realny sposób na zachowanie zdrowia to wybaczanie niewybaczalnego – na przekór niewybaczalności. W przeciwnym razie niszczymy tylko nasze komórki własną nienawiścią” – Catherine Ryan-Hyde, pisarka.

7. „Trzymanie się gniewu jest jak chwytanie gorącego węgla z zamiarem rzucenia go komuś innemu; jesteś tym, który zostaje spalony” – Budda, indyjski książę, filozof i reformator religijny.

8. „Nie chowaj nienawiści po wieczne czasy, ty, który sam nie jesteś wieczny” – Arystoteles, filozof, jeden z trzech – obok Sokratesa i Platona – najsławniejszych filozofów starożytnej Grecji.

9. „Przebaczenie wyzwala duszę. Dlatego jest w nim taka siła” – Nelson Mandela, południowoafrykański polityk.

10. „Pozwalaj sobie na wyrzuty sumienia. Opłakuj straty. Ale żyj. Nie pozwól, by to cię zniszczyło. Przebacz sobie” – Richelle Mead, amerykańska pisarka, autorka głównie książek z kategorii fantasy.

fot. Rasica/iStock

11. „Przebaczenie jest dwukierunkową drogą, bo ilekroć przebaczamy komuś, przebaczamy również samemu sobie. Jeśli jesteśmy wyrozumiali dla innych, łatwiej przychodzi nam pogodzenie się z własnymi błędami. A wtedy bez winy i goryczy udaje nam się polepszyć swoje nastawienie do życia” – Paulo Coelho, brazylijski pisarz i poeta.

12. „Najpiękniejszy dar to przebaczenie. Tam, gdzie nie chce się przebaczyć, od razu powstaje mur. Od muru zaś zaczyna się więzienie” – Phil Bosmans, flamandzki pisarz oraz duchowny katolicki.

13. „Zrozumieć – przebaczyć” – Terencjusz, komediopisarz rzymski.

14. „Człowiek nie jest nigdy tak piękny, jak wtedy, gdy prosi o przebaczenie lub gdy sam przebacza” – Jean-Paul Sartre, powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski.

15. Modlitwa jest kluczem do przebaczenia, ale nie módlcie się ze smutkiem, nie zanudzajcie naszego Pana, On jest Bogiem radości. Módlcie się z uśmiechem” – Ojciec Pio, włoski zakonnik i duchowny, święty kościoła katolickiego.

16. Albowiem żyć w świecie, w którym nikt nie uzyska przebaczenia, gdzie wszyscy skazani są na potępienie, to to samo, co żyć w piekle”. – Milan Kundera, pisarz popularnych książek np. „Żart”.

17. „Czy istnieje piękniejsza i szlachetniejsza forma miłości niż przebaczenie? – Susan Sarandon, amerykańska aktorka.

18. „Jeśli popełni się błąd, a potem okaże skruchę, można liczyć na przebaczenie. Można wrócić. Ale jeśli zaczniesz kłamać, kiedy kłamstwo zacznie gonić kłamstwo, to dla ciebie już nie będzie miejsca” – Jodi Picoult, amerykańska pisarka.

19. „Przebaczyłam mu, nie nie przebaczyłam. Czy można przebaczyć deszczowi, że pada? Pada, bo musi. Michał jest taki, jaki jest. Michał jest taki, jakiego potrzebuję do życia” – Maria Kuncewiczowa, polska pisarka.

20. „Przebaczenie jest cnotą silnych” – Mahatma Gandhi

 


Lifestyle

Tłusta cera – jak o nią prawidłowo dbać? Co zrobić, by przestała się błyszczeć?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
26 października 2022
Tłusta cera - czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować
Fot. iStock/tłusta cera – Tłusta cera - czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować
 

Każdy rodzaj cery wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji. Cerę wysuszoną nawilżamy, a tłustą staramy się zmatowić. Tłusta cera jest zmorą wielu kobiet, które sięgają różnych metod i sposobów by ich twarz przestała się nadmiernie błyszczeć. Wyjaśniamy, jak należy pielęgnować tłustą cerę.

Tłusta cera – czyli jaka?

Tłusta cera charakteryzuje się błyszczącym filmem w strefie T czyli na czole, policzkach i nosie. To obszary z największą ilością gruczołów łojowych. Nadmiar sebum powoduje, że skóra jest lepka, tłusta i wygląda nieestetycznie. Nadaktywność łojowa przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych i wykwitów skórnych o bakteryjnym podłożu. Choć tłusta cera często jest prawdziwym utrapieniem, to później pojawiają się na niej zmarszczki i proces starzenia jest spowolniony.

Jak dbać o tłustą cerę?

Posiadaczki tłustej cery powinny przestrzegać kilku zasad, które pomogą rozwiązać uporczywy problem. Zatem na co zwrócić szczególną uwagę?

Odpowiednio oczyszczaj

Kobiety z tłustą cerą starają pozbyć się nadmiernego wydzielania sebum. Zaczynają dokładnie myć, a czasami wręcz szorować cerę różnego rodzaju płynami i piankami zawierającymi w składzie silne detergenty. W konsekwencji osiągają efekt odwrotny od zamierzonego. Wspomniane produkty bardzo mocno wysuszają skórę, która by nie pozostać suchą, ze zdwojoną siłą zaczyna produkować sebum. Dziewczyny, nie tędy droga. Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie? Kosmetyki do mycia tłustej cery nie powinny posiadać detergentów, muszą być delikatne i nie mogą podrażniać skóry. Najlepiej sprawdzi się tłusty płyn micelarny, a następnie delikatny żel. Skórę dokładnie myjemy dwa razy dziennie – rano i wieczorem.  Kobiety często sięgają po preparaty oczyszczające zawierające w składzie alkohol. Liczą, że pomoże on w walce z nadmiarem sebum i usunie powstałe krostki. Pamiętaj, alkohol usunie nie tylko sebum  i szkodliwe bakterie, ale i mikroflorę, która chroni przed drobnoustrojami.

Dokładnie nawilżaj

Kobiety z tłustą cerą często rezygnują z nawilżenia. Niby po co mają nawilżać i tak przetłuszczającą się skórę? To największy błąd jaki mogą popełnić. Wysuszona skóra, której nie dostarczymy odpowiednich składników, zacznie produkować jeszcze więcej sebum, który sprzyja tworzeniu się niedoskonałości. Do nawilżania tłustej cery wcale nie trzeba stosować kosmetyków matujących, wystarczy głęboko ją nawilżyć, co pomoże zmniejszyć produkcję łoju. Zapamiętaj – im mniej nawilżasz i pielęgnujesz skórę, tym staje się ona tłustsza.

Zobacz również: Cera trądzikowa – charakterystyka i pielęgnacja skóry ze zmianami trądzikowymi

Stosuj maseczki z glinki

To właśnie maseczki z glinki posiadają działanie antybakteryjne, normalizują wydzielanie sebum i łagodzą podrażnienia. Bez obaw mogą być stosowane do cery tłustej. Najważniejsze, by maseczka nie pozostała zbyt długo na twarzy – nie może zmienić się w suchą, popękaną skorupę. Zbyt długo trzymana na twarzy doprowadzi do nadmiernego przesuszenia skóry, co z kolei doprowadzi do zwiększonej produkcji sebum.

Używaj kosmetyków beztłuszczowych

Do pielęgnacji tłustej cery warto używać kosmetyków beztłuszczowych czyli oli-free. Najlepiej sprawdzi się płyn micelarny bez zawartości alkoholu)  lub żel do demakijażu. Niezbędnym uzupełnieniem pielęgnacji jest peeling i bibułki matujące. By zebrać nadmiar sebum, bibułki matujące można co kilka godzin przykładać do twarzy.

Zobacz również: Cera naczynkowa – jak o nią dbać, by nie sprawiała problemów? Pielęgnacja, dieta

Nie wyciskaj zaskórników!

Mechaniczne wyciskanie zaskórników może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych. W miejsce usuniętej krostki, zaraz pojawi się nowa. Skóra będzie uzupełniała sebum, które właśnie zostało usunięte.

 

 


Lifestyle

Tęsknisz za wiosną? Z tymi nowościami przetrwasz jesień

Redakcja
Redakcja
26 października 2022
fot. Ayo Ogunseinde/Unsplash

Czujesz się ostatnio ciężko? Towarzyszą Ci dolegliwości po zjedzeniu niektórych potraw? Masz problem, by zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów? Warto wiedzieć, że na przemianę materii oddziałuje wiele czynników, takich jak wiek, aktywność fizyczna, poziom stresu czy płeć. Aby przyspieszyć metabolizm konieczna jest więc właściwie zbilansowana dieta, odpowiednie nawodnienie, regenerujący sen i codzienna aktywność fizyczna. Wprowadzając nowe nawyki, już wkrótce zobaczysz pożądane efekty, a także poczujesz się lepiej i lżej! Czasem przyda się jednak dodatkowe wsparcie. Nowości do zadań specjalnych, które skutecznie wspierają procesy metaboliczne, znajdziesz na platformie sanbello.pl

Platforma sanbello.pl oferuje szeroki wybór najwyższej jakości produktów, które pozwolą Ci holistyczne i kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Tutaj znajdziesz również skuteczne wsparcie przy różnego rodzaju dolegliwościach związanych z trawieniem i
regulujących metabolizm. Zapewnią je nowości w ofercie platformy – suplementy marki Medi Pharm. Stanowią one uzupełnienie zdrowego stylu życia, obejmującego odżywczy i regularny sposób odżywiania i nawodnienia, ruch, higienę snu czy stosowanie technik relaksacyjnych, pozwalających zmniejszyć uczucie stresu. Dzięki nowym suplementom skutecznie zadbasz o swój komfort funkcjonowania, uczucie lekkości po posiłku czy figurę.

Na trawienie, na ratunek

Jeśli chcesz wspomóc działanie wątroby i trawienia, sięgnij po Medi Pharm EsseliPharm. To wysokiej jakości produkt, zawierający specjalnie dobraną kompozycję składników aktywnych, które korzystnie wpływając na trawienie i pracę wątroby oraz dróg żółciowych. W jego skład wchodzą między innymi pochodzące z ziaren soi fosfolipidy zawierające cholinę i fosfatydylocholinę.

Poczuj się lżej

Gdy masz problem z utrzymaniem wagi i chcesz podkręcić swój metabolizm, sięgnij po Medi Pharm Slimpharm. Preparat stanowi skuteczne wparcie przy odchudzaniu. Wspiera również procesy metaboliczne organizmu. Pozwala również zmniejszyć apetyt. Swoje właściwości
zawdzięcza składnikom, które korzystnie wpływają na procesy przemiany materii organizmu, szczególnie tłuszczy. Warto pamiętać, że preparat należy stosować 30 min przed posiłkiem lub treningiem.

Cel: redukcja nadmiaru wody i cellulitu

By wesprzeć naturalną detoksykację organizmu warto mieć pod ręką Medi Pharm Hydropharm. To preparat, którego skład stanowią naturalne ekstrakty roślinne wpierające eliminację nadmiaru wody w organizmie i redukcję cellulitu. Pomaga wyeliminować toksyny z organizmu, a także wspomaga redukcję masy ciała. Pozwala również wyregulować funkcjonowanie gospodarki wodnej organizmu, w tym wspiera usuwanie nadmiaru wody metabolicznej.

Produkty do pielęgnacji znajdziesz na platformie online sanbello.pl.


Zobacz także

Hej, to ja, twoje poczucie winy. Kocham cię, nie odejdę!

Hej, to ja, twoje poczucie winy. Kocham cię, nie odejdę!

Regulamin akcji #BeMumSelf

Imię syna Wojtka Szczęsnego i Mariny podzieliło fanów. Ale czy to jedyne „dziwne” imię wśród polskich gwiazd i celebrytów?