Go to content

Nie chowaj urazy. 5 powodów, by przebaczyć dla własnego spokoju

Fot. iStock / ipopba

Przebaczenie to dar, zarówno dla osoby, która je otrzymała, jak dla tego, kto zdobył się na taki gest. Nie jest to łatwe, gdy dotyczy głęboko zadanej rany. Często nie jesteśmy w stanie przez lata zapomnieć przykrości czy urazy, jakie zostały nam przez kogoś zadane. Przebaczyć, to uwolnić drugiego człowieka od winy, co wymaga dużo dobrej woli i przemyślenia całej sytuacji. 

Nie każdy odczuwa potrzebę odpuszczania grzechów innym ludziom. Ale mimo że niełatwo jest odpuścić komuś winy i żyć dalej zwyczajnie, warto to zrobić. Trwanie w uporze nakręca niechęć, nie pomaga zrosnąć się ranom. Trwanie w gniewie nie pozwala odczuć satysfakcji, a skupianie się na negatywnych emocjach zatruwa życie. Przebaczać warto nie tylko ze względu na drugą osobę, ale przede wszystkim na siebie samych.

5 powodów, dla których przebaczanie jest darem dla samej siebie

1. Odzyskasz spokój ducha

Przebaczając winnym odzyskasz spokój ducha, bo zanim to nastąpi, przeprowadzisz ze sobą wewnętrzną rozmowę, układając od nowa całą sytuację. Każdy zasługuje na spokój, warto więc odpuszczać, by poczuć się oczyszczonym ze złych emocji, uzdrowionym.

2. Uwolnisz się od przeszłości

Gdy gnębi cię jakaś sytuacja i stale nakręcasz się myślami o tym, kto i w czym tobie zawinił, tkwisz w miejscu. Nie robisz miejsca na dobre emocje, rozdrapując rany, a gorycz nadal ci ciąży. Nie spojrzysz spokojnie w przyszłość, ciągnąc stale balast z przeszłości. Przebaczając innym i otwierając sobie nową drogę, skupisz się na tym, co naprawdę się liczy, na swoich celach, marzeniach.

3. Otwierasz się na dobro i miłość

Kiedy przebaczasz, zaczynasz sobie zdawać sprawę, że wszyscy jesteśmy niedoskonali i każdemu mogą przytrafić się błędy. Wybaczenie wyzwoli cię z pętli nienawiści, pozwoli otworzyć serce na więcej dobra, jakie cię otacza i pozwoli więcej tego dobra dawać innym. 

4. Więcej zrozumiesz

Przebaczenie jest wspaniałe i może prowadzić do pozytywnych uczuć, zrozumienia, współczucia i empatii dla kogoś, kto cię zawiódł czy zranił. Odpuszczając winy, łatwiej zrozumiesz innych, motywy ich działań i własną reakcję. Nowa perspektywa pozwala spojrzeć na wiele rzeczy inaczej i nie powtarzać ponownie bolesnych pomyłek. Wszystko dzieje się po coś i nawet z takiej lekcji trzeba wyciągać nauki.

5. Pokierujesz lepiej swoim szczęściem

Przebaczając, przejmujesz kierowanie własnym szczęściem, zaglądasz w głąb siebie i dojrzewasz do mądrych decyzji. Tym samym bierzesz odpowiedzialność za swoje emocje, a oczyszczenie sytuacji zwraca spokój, szczęście i umożliwia pokierowanie własnym życiem w lepszą stronę.

Trzeba zdać sobie sprawę, że tkwiąc w nienawiści wyrządzamy ogrom zła sobie i innym. Zadręczanie się cierpieniami, które niczemu i nikomu nie służą, to tylko strata cennego czasu w życiu.


źródło: www.powerofpositivity.comwww.deon.pl