Go to content

18 życiowych rad na lepsze życie. Do wprowadzenia od razu

najlepsza cecha
fot. FredFroese/iStock

Życie mamy jedno. Jesteśmy tu na chwilę. Czy nie warto w takim razie zrobić wszystko, żeby przeżyć je jak najlepiej? Żeby pod jego koniec móc powiedzieć: nie żałuję. Żeby śmiało pomyśleć: byłam dobra dla innych, dobrze mnie zapamiętają. Żeby się uśmiechnąć i za Jaromirem Nohavicą powtórzyć: było wspaniale. Ale żeby to wszystko się wydarzyło, potrzeba pracy. Nad sobą, nad relacjami. 

1. Kochaj więcej

Nie tylko ludzie czy rzeczy, ale siebie samą. Wiele problemów życiowych wynika z braku miłości własnej. Kochać więcej oznacza połączyć się z głębszą inteligencją, która kieruje twoją istotą. Jesteś ucieleśnieniem miłości, niezależnie od tego, czy jesteś zraniona, czy zdradzona. Odłóż na bok te uczucia i wiedz, że jesteś oceanem miłości. Zatop się w nim.

2. Bądź czujna na swoje myśli

Uważaj na swoje myśli i nie pozwól, by cię pochłonęły. Czy myślisz myślami podnoszącymi na duchu, czy może są one przepełnione zwątpieniem i pesymizmem? Czy w życiu szukasz rozwiązania, czy zastanawiasz się, co może pójść nie tak? Czy masz nastawienie stałe lub rozwojowe? Pomimo ludzkich przekonań, nasze myśli nie są ustalone. Są kształtowane przez bycie ich świadomym i nie wierzenie we wszystko, co myślisz.

3. Ćwicz uważność

Przenieś swoje myśli na pierwszy plan i nie stawaj się ofiarą nieświadomych zachowań. Uważność zachęca cię do zwrócenia uwagi na to, co dzieje się w twoim życiu, zamiast ponownego przeżywania przeszłych wydarzeń. Oznacza łączenie się z chwilą obecną zamiast bycia ofiarą przeszłości.

 

Masz lepsze życie niż Ci się wydaje. Rzeczy, których nigdy nie doceniamy, bo są zbyt oczywiste

4. Regularny rozwój osobisty

Zanurz się w inspirującym materiale, który zachęca do zostania kimś z charakterem. Jeśli nie bierzemy prysznica, nie myjemy zębów ani nie ćwiczymy, padamy ofiarą destrukcyjnych nawyków i płacimy za to chorobą. Ludzie twierdzą, że ponieważ nie widzą korzyści płynących z rozwoju osobistego, wszystko jest w porządku, jeśli nic ze sobą nie robią.

5. Postawa jest wszystkim

Twoja postawa jest ważniejsza niż twój światopogląd, ponieważ wpływa na to, jak prezentujesz się w życiu. Jak rozwija się pozytywne nastawienie? Przez pokonywanie życiowych przeszkód, a nie wycofywanie się z nich. Kiedy podchodzisz do życia z odwagą, przezwyciężasz swoje lęki, które kiedyś Cię okaleczyły.

6. Służ innym

Wszyscy mamy cel, niektórzy odkrywają go we wczesnym okresie życia, podczas gdy inni umierają z pieśnią w sercu. Możesz służyć innym swoimi myślami, słowami i czynami. Nie musisz oddawać swojego czasu organizacjom charytatywnym. Poświęć swój czas i zasoby, wzbogacając życie innych ludzi. Nawet wysyłanie spokojnych myśli do drugiej osoby jest krokiem we właściwym kierunku.

7. Charakter jest ważniejszy niż reputacja

Twoja reputacja może zostać zniszczona w kilka chwil, a budowa postaci zajmuje całe życie. Pomyśl o celebrytach, zaangażowanych w skandale, którzy marnują swój charakter i reputację. Uważaj na to, kim się stajesz. Nie porzucaj tego dla reputacji, która trwa ułamek sekundy, aby zbudować dobry charakter.

Jak postawić swoje szczęście na pierwszym miejscu. Nie poddawaj się, walczysz o siebie, o lepsze życie

8. Pozbądź się zmartwień, strachu i niepokoju

Czy zauważyłaś, że rzadko zdarza się to, o co się martwisz? Jesteśmy znani z tego, że fabrykujemy historie, które mają nas chronić na wypadek takich wydarzeń. Zastąp negatywność wzbogacającymi myślami, które przybliżają Cię do życia, którym chcesz żyć.

9. Zawrzyj pokój z przeszłością

Aby w przyszłości uniknąć nadmiernego bagażu, musimy leczyć naszą przeszłość. Słyszałaś, że przeszłość jest wytworem twojej wyobraźni i już nie istnieje. Ponowne przeżywanie przeszłości wykoleja świetlaną przyszłość, ponieważ twój umysł utknął, rozpamiętując coś, co już nie ma znaczenia.

10. Szczęście pochodzi z wnętrza

Największym oszustwem sprzedawanym ludzkości jest to, że szczęście osiąga się poprzez sukces, sławę, bogactwo lub odpowiedniego partnera. Jednak wystarczy spojrzeć na ludzi, którzy mają te wszystkie wspaniałości, a wciąż są niespełnieni, czasami przygnębieni. Jeśli jesteś nieszczęśliwa i zdobywasz bogactwo, nadal będziesz nieszczęśliwa, ponieważ posiadanie większej liczby tych „wymarzonych” rzeczy wzmacnia to, czego brakuje.

11. Otaczaj się wspaniałymi ludźmi

Zwłaszcza tymi, którzy wydobywają z Ciebie to, co najlepsze. Jeśli brakuje nam poczucia własnej wartości, przyciągamy tych, którzy mogą to wykorzystać przeciwko nam. Otaczaj się ludźmi, którzy widzą twoje większe cechy i nie biorą cię za pewnik.

12. Bądź tu i teraz

Przestań się martwić o przyszłość, dopóki nie nadejdzie. Martwimy się okolicznościami i tracimy chwilę obecną. Przyszłość nigdy nie nadchodzi tak, jak się tego spodziewamy, więc nie ma sensu martwić. Mądrze jest mieć cele, marzenia i ambicje. Jeśli jednak nie jesteśmy w zgodzie z motywacją, kiedy nasze plany zaczną się realizować, nie będzie tak, jak się spodziewałyśmy. W ten sposób dochodzi do kryzysu, ponieważ nasza wizja przyszłości nie pasuje do rzeczywistości.

13. Praktykuj wdzięczność

Wdzięczność oznacza docenianie tego, co masz w życiu, zamiast tego, czego brakuje. Możemy skupić się na negatywach lub pozytywach i tak czy inaczej mamy rację. Jedna niesie ze sobą niekorzystne okoliczności, a druga niesie pozytywne aspekty. Bądź wdzięczna za najmniejsze rzeczy, bo gdzieś ktoś tęskni za tym, co ty uważasz za oczywiste.

Nie każdy ma w życiu to, czego pragnie. Ale każdy ma to, na co się godzi! Jak zmienić swoje życie na lepsze i spełnić marzenia?

14. Wybacz sobie i innym

Przebaczenie to brama do uzdrowienia przeszłości. Wiele osób wybacza innym, ale nie są w stanie wybaczyć sobie. My proponujemy, by zacząć właśnie od siebie. Wybacz sobie całkowicie i otwórz drzwi do uzdrowienia. Pamiętaj, przebaczenie nie oznacza zapominania. To spojrzenie na przeszłość w nowym świetle.

15. Ćwicz akceptację i dystans

Akceptacja oznacza nie opieranie się temu, co dzieje się w twoim życiu. Niezależnie od tego, czy jest to niefortunna sytuacja, może utorować drogę do czegoś wspaniałego. Dystansowanie się od pożądanego rezultatu i pozwolenie okolicznościom na rozgrywanie się, dopóki nie wyłoni się pełny obraz, to naprawdę coś, czego warto się nauczyć. Dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę, że wszystko, co się dzieje, rozwija się tak, jak powinno i prowadzi do wyższego celu.

16. Szanuj swoje uczucia

Lekarze zdają sobie teraz sprawę ze szkodliwych skutków toksycznych emocji, które mogą prowadzić do choroby. Być może w dzieciństwie powiedziano ci, abyś nie wyrażała swoich emocji, bo to postrzegane jest jako oznaka słabości. Łączenie się z emocjami zachęca do szanowania uczuć i wyrażania ich w zdrowy sposób. Jeśli czujesz gniew, złość, rozczarowanie – zrozum, że to coś znaczy i że to nic złego.

17. Odkryj i żyj swoim celem

Ludzie, którzy realizują swój cel, prowadzą zdrowsze i solidniejsze życie. Są szczęśliwi, dążąc do tego, co ich ożywia. Jest w tobie cel, który czeka, by się ujawnić. W zależności od tego, ile masz lat, być może już zdałaś sobie z tego sprawę lub wciąż to odkrywasz. Kluczem do sukcesu jest eksperymentowanie tak długo, aż znajdziesz cel, który rezonuje z tobą. Twój cel przyniesie radość twojemu życiu.

18. Bądź miła dla wszystkich, których spotykasz

Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie są niektóre osoby, dopóki nie uzyskamy wglądu w ich historię. Nie oceniaj ludzi po pozorach, ponieważ człowiek ma większą głębię, niż ci się wydaje. Nie opierajmy się  na wrażeniach, nie oceniajmy, dopóki naprawdę ich nie poznamy lub nie wejdziemy w ich buty. Zakładaj, co najlepsze we wszystkich, dopóki nie udowodnią, że jest inaczej. Bądź miła i nie osądzaj, ponieważ to tylko  tobie wystawia kiepską cenzurkę.