Go to content

Nie każdy ma w życiu to, czego pragnie. Ale każdy ma to, na co się godzi!

fot. draganab/iStock

– Czy myślisz, że Marcin Prokop, pracując w banku, był przekonany, że będzie najbardziej ukochanym prowadzącym i mówcą w kraju? Czy Krzysztof Ibisz, myjący toalety w Kanadzie, planował, że stanie się legendą telewizji? Czy Margaret, którą wyrzucali z KAŻDEJ pracy i mówili, że jest do niczego, wiedziała, że będzie jedną z największych idolek w Polsce i Szwecji? Czy porzucony przez rodziców Steve Jobs miał prawo podejrzewać, że pokochają go miliony i zrewolucjonizuje światową technologię – pyta Barbara Pasek, life coach i dziennikarka, która niedawno napisała książkę „Odzyskaj błysk w oku”. 

 

1. Marz i uwierz, że może ci się udać!

Marząc nie musisz od razu zdroworozsądkowo oceniać swoich szans, możliwości i zagrożeń. „Doskonale rozumiem, że można uznać, że trudno marzyć, kiedy życie w żaden sposób Cię nie cieszy. Ale wiesz co? Marzyć wcale nie jest trudno. Wystarczy zamknąć oczy i zobaczyć, gdzie Cię poprowadzi serce – możesz pofrunąć WSZĘDZIE”, podpowiada Basia Pasek. Dopiero potem przychodzi czas na plan. Bo jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, nie uda ci tam dojść.

2. Przestań zaprzeczać

„Jeżeli marzysz o wielkich podróżach na koniec świata, przestań w kółko opowiadać znajomym, że wystarczy ci Mielno”, twierdzi Basia. I tłumaczy dalej, że aby wykreować te sytuacje w życiu, musimy je czuć, myśleć o nich i mówić. A przynajmniej nie zaprzeczać temu, czego pragniemy! Zdarza się jednak, że mówimy znajomym, że chcemy awansu, ale w środku czujemy, że nie jesteśmy wystarczający dobrzy. Albo inaczej… czujemy, że na coś zasługujemy, ale na głos mówimy, że nam się nie zależy. „To asekuracja na wypadek, gdyby nam nie wyszło. Podobnych przykładów jest mnóstwo. W taki właśnie sposób tworzona przez nas energia łamie się jak zygzak i przynosi takie same rezultaty – połamane. Zamiast frunąć prostym strumieniem światła”, twierdzi autorka książki.

Barbara Pasek

3. Zapanuj nad czarnymi scenariuszami

Czy chcesz, żeby twój wewnętrzny krytyk nadal wysyłał komunikaty do świata? „Jeżeli (…) wybierasz czarnowidztwo, straszne scenariusze i katastroficzne myślenie, uuuu… uważaj, czarna dziura już się kopie i robisz to własną łopatą. Raz wpadłam w wykopaną samodzielnie czarną dziurę i nie polecam. A pamiętam, że siostra mnie ostrzegała: Basia, Ty masz takie czarnowidztwo, jak nigdy w życiu, przestań mówić takie rzeczy. Nie posłuchałam jej. A oprócz tego, że mówiłam, to jeszcze konsekwentnie mieliłam to w głowie i bałam się całymi nocami. Z zupełnie stabilnej sytuacji wykreowałam nie taki znów mały życiowy koszmarek – nie polecam”, opowiada o sobie autorka.

4. Pracuj nad swoimi przekonaniami

Z czasem nasze utarte przekonania przestają już być tylko zwykłymi słowami, w które wierzymy. Z czasem sami stajemy się dowodem na to, że jakieś przekonanie jest prawdą. Co to może być? „Życie jest ciężkie”, „Wielka miłość nie istnieje”, „Jestem niewystarczająca”, „Lepiej się nie wychylać”, „Z szefem w korporacji nie wygrasz” itp. „Jeżeli interesuje Was nieświadome, mocne działanie naszych wierzeń i chcecie to jeszcze lepiej zrozumieć, bardzo polecam Wam wszelkie książki o podświadomości. To jest gigantyczna wiedza o tym, jak zapisane w nas schematy sterują naszym życiem – dokładnie tak jak autopilot. Podświadomość ma niebywałą moc twórczą, a niekiedy destrukcyjną, w zależności, co w tej naszej podświadomości się zapisało”, opowiada.

5. Po prostu działaj!

„Nie każdy ma w życiu to, czego pragnie. Ale każdy ma to, na co się godzi”, twierdzi na koniec Basia Pasek.Chyba ma rację, tym bardziej że sama przyznaje, że odwaga nie oznacza brak strachu. Dziennikarka mówi: „Odwaga to działanie pomimo strachu”.