Go to content

15 rzeczy, o których musisz wiedzieć, mówiąc „przepraszam”

Fot. iStock/TheRabbitHolePictures

Z „przepraszam” jest zawsze problem. Niektórzy unikają tego słowa jak ognia, inni wypowiadają bez głębszej refleksji, bo po prostu „tak wypada”. Tymczasem jest kilka rzeczy, o których powinniśmy wiedzieć. 

1. Mówienie przepraszam nie czyni nikogo słabszym, wręcz przeciwnie – sprawia, że inni nabierają do ciebie większego szacunku.

2. Powiedzenie „przepraszam” pokazuje, że dbasz o uczucia bliskich ci osób. 

3. Ci, którzy nie przepraszają, nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za to, co zrobili, przerzucają winę na innych. W ten sposób niszczą ważne dla nich relacje.

4. Jeśli nie przepraszasz, bo uważasz się za ideał, który nie popełnia błędu, lepiej nigdy z nikim się nie wiąż, ani nie wymagaj, by ktoś zaangażował się w związek z tobą. 

5. Nie czekaj, aż będzie za późno na powiedzenie „przepraszam”. Przepraszaj, gdy tylko zdasz sobie sprawę, że kogoś skrzywdziłeś.

6. Przyznaj się do błędu, to tego, że zraniłeś. To wbrew pozorom tylko wzmocni twój związek. 

7. Nawet jeśli uważasz, że nie zrobiłeś nic złego, tak długo, jak ktoś, kogo kochasz, czuje się zraniony przez ciebie, przeprosiny są potrzebne. Nie poniżaj niczyich uczuć.

8. Prezenty nie rozwiążą problemu. Bądź wystarczająco odważny, by dostrzec uczucia najbliższej ci osoby, zamiast udawać, że ich nie ma. 

9. Nie powtarzaj w kółko za co przepraszasz. To pokazuje twoją nieszczerość.

10. Nie chowaj się za seksem. Tylko dlatego, że po kłótni uprawialiście seks, nie znaczy, że przeprosiny nie są potrzebne. 

11. Nie przepraszaj w kółko Jeśli powiedziałeś, przepraszam, a partner czy partnerka ci wybaczyli, przestań się użalać nad sobą i idź dalej.

12. Czasami wszystko, co jest potrzebne, aby uratować twój związek, brzmi „przepraszam”.

13. Łatwiej jest przeprosić swojego szefa, przyjaciół, klientów niż swojego partnera czy partnerkę, a przecież to oni  powinni być najważniejsi.

14. Nauczcie swoje dzieci, by przepraszały. Dajcie im dobry przykład przepraszając, gdy traktujesz je niesprawiedliwie, surowo lub gdy nie dotrzymaliście słowa. 

15. Pamiętaj, że miłość mieści wiele wad. W związku nikt nie oczekuje, że będziemy doskonali, ale zawsze zostanie doceniony wysiłek, gdy staramy się stać coraz lepsi.


źródło: Standardmedia