Lifestyle

15 rzeczy, o których musisz wiedzieć, mówiąc „przepraszam”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
21 listopada 2018
Fot. iStock/TheRabbitHolePictures
 

Z „przepraszam” jest zawsze problem. Niektórzy unikają tego słowa jak ognia, inni wypowiadają bez głębszej refleksji, bo po prostu „tak wypada”. Tymczasem jest kilka rzeczy, o których powinniśmy wiedzieć. 

1. Mówienie przepraszam nie czyni nikogo słabszym, wręcz przeciwnie – sprawia, że inni nabierają do ciebie większego szacunku.

2. Powiedzenie „przepraszam” pokazuje, że dbasz o uczucia bliskich ci osób. 

3. Ci, którzy nie przepraszają, nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za to, co zrobili, przerzucają winę na innych. W ten sposób niszczą ważne dla nich relacje.

4. Jeśli nie przepraszasz, bo uważasz się za ideał, który nie popełnia błędu, lepiej nigdy z nikim się nie wiąż, ani nie wymagaj, by ktoś zaangażował się w związek z tobą. 

5. Nie czekaj, aż będzie za późno na powiedzenie „przepraszam”. Przepraszaj, gdy tylko zdasz sobie sprawę, że kogoś skrzywdziłeś.

6. Przyznaj się do błędu, to tego, że zraniłeś. To wbrew pozorom tylko wzmocni twój związek. 

7. Nawet jeśli uważasz, że nie zrobiłeś nic złego, tak długo, jak ktoś, kogo kochasz, czuje się zraniony przez ciebie, przeprosiny są potrzebne. Nie poniżaj niczyich uczuć.

8. Prezenty nie rozwiążą problemu. Bądź wystarczająco odważny, by dostrzec uczucia najbliższej ci osoby, zamiast udawać, że ich nie ma. 

9. Nie powtarzaj w kółko za co przepraszasz. To pokazuje twoją nieszczerość.

10. Nie chowaj się za seksem. Tylko dlatego, że po kłótni uprawialiście seks, nie znaczy, że przeprosiny nie są potrzebne. 

11. Nie przepraszaj w kółko Jeśli powiedziałeś, przepraszam, a partner czy partnerka ci wybaczyli, przestań się użalać nad sobą i idź dalej.

12. Czasami wszystko, co jest potrzebne, aby uratować twój związek, brzmi „przepraszam”.

13. Łatwiej jest przeprosić swojego szefa, przyjaciół, klientów niż swojego partnera czy partnerkę, a przecież to oni  powinni być najważniejsi.

14. Nauczcie swoje dzieci, by przepraszały. Dajcie im dobry przykład przepraszając, gdy traktujesz je niesprawiedliwie, surowo lub gdy nie dotrzymaliście słowa. 

15. Pamiętaj, że miłość mieści wiele wad. W związku nikt nie oczekuje, że będziemy doskonali, ale zawsze zostanie doceniony wysiłek, gdy staramy się stać coraz lepsi.


źródło: Standardmedia


Lifestyle

11 awantur, przez które przechodzi prawie każde małżeństwo ⚡

Redakcja
Redakcja
21 listopada 2018
Fot. iStock / nd3000
 

Kiedy jesteś w fazie miesiąca miodowego, nie ma takiego argumentu, który wykoleiłby twoją miłość. Twoje uczucia są tak intensywne, a związek jest tak namiętny, że nic nie jest w stanie sprowadzić cię na ziemię. Ma to oczywiście swoje plusy.

Jeśli masz wystarczająco dużo szczęścia, aby przejść przez fazę miesiąca miodowego, jak większość małżeństw i zacząć zwyczajne, codzienne życie we dwoje, przygotuj się na fakt, że czeka cię nieco burz z piorunami.

11 awantur, przez które przechodzi prawie każde małżeństwo

1. Awantura ⚡ Co ty wyprawiasz?! ⚡

Faza miodowego miesiąca się kończy, a różowe okulary z łoskotem upadają na ziemię. I nagle już nie jest słodko i nieporadnie. Nie ma głuptasków i dziabdziania. Jest za to brutalna rzeczywistość, w której trzeba się odnaleźć. A tam czeka na was słynne „nie drap widelcem po teflonie!!!” (czytaj: Oesu, co za bałwan, ile razy można w kółko to samo wałkować?!).

2. Awantura⚡ Jeszcze ci pokażę, że mam rację⚡

Ups, no to się zaczęło. Uważaj,żeby nie zabrnąć za daleko i porę włącz czerwoną lampkę alarmową. Chcesz mieć rację, czy się dogadać i żyć szczęśliwie, hę? Wszyscy przez to przechodzą, ale nie wszyscy dochodzą do racjonalnych związków. Ujarzmij to w porę, albo odkurz walizki.

3. Awantura⚡Nic nie słyszę, la la la la la⚡

Kiedy awantura nr 1 pozostaje nie rozwiązana, pozostaje tylko jedno: udawać, że nic się nie stało, ignorować i iść w zaparte… Frustracja narasta i w końcu wybucha.

4. Awantura ⚡Bo ty nic nie robisz⚡

Wybucha prawie zawsze, gdy obowiązki domowe, które z początku oboje wykonywaliście z uśmiechem na ustach w formacjo 50/50 zaczynają niepostrzeżenie przełazić na jedną stronę. A to, że gdzieś przewędrują, to pewne jak w banku.

Ta walka jest zwykle podtekstem tego, co się naprawdę dzieje. Chodzi o oczekiwania w związku i uczucia niedocenienia.

5. Awantura⚡Zrobię ci lepsze urodziny (albo nie zrobię wcale)⚡

Czyli popularna jak diabli walka o to, kto w związku „jest bardziej”. Kto lepiej, mocniej i bardziej finezyjnie. Od zmywania po seksy na stole. Zaczyna się niewinnie, ale zawsze towarzyszy temu negatywna motywacja, czyli: „to ja ci pokażę”… niestety zazwyczaj pokazać chcemy, jak nasz partner jest beznadziejny. To nie prowadzi nigdzie, no chyba, że do rozstania.

6. Awantura⚡Postawiłam/em zasieki, więc nie drażnij lwa⚡

Czyli walka dla zasady, a może z przyzwyczajenia? Powód kłótni wraca jak bumerang, a konflikt nadal jest nierozwiązany, więc zamiast szukać istoty problemu skupiacie się na tzw. „bo ty zawsze, a ty nigdy”. Te awantury nakręcają się jak bączki. Emocje buzują – bo ileż w końcu razy można wałkować to samo, prawda? To bardzo trudny etap, ktoś musi przerwać błędne koło i wyjść z trybu obrony.

7. Awantura⚡Bo tobie nie zależy⚡

Najczęściej powodem tej awantury jest nierozwiązany konflikt (znowu!). Bo gdy wciąż wnosimy ten sam problem, a partner na to nie reaguje, cóż mamy myśleć i czuć?

8. Awantura⚡O różnice w wychowaniu dzieci⚡

Tutaj robi się naprawdę gorąco. Bo któż na trzeciej randce weryfikowałby partnera pod względem poglądów wychowawczych. Zresztą, cóż wiemy o wychowaniu zanim pojawią się dzieci. Może nam się co najwyżej wydawać, że coś w ogóle wiemy. Ale gdy pojawia się prawdziwe dziecko, często musimy zweryfikować swoje wyobrażenia. Jeśli nasz sposób na przetrwanie zaczyna się rozjeżdża w dwie różne strony, pojawia się ogromny problem. A raczej cała seria problemów.

Jedyny sposób na życie wciąż razem mimo różnic, to nie próbować udowodnić partnerowi, kto jest lepszym rodzicem.

9. Awantura⚡O kasę⚡

Zawsze. prędzej czy później. 🙂

Jeśli wcześniej nie uzgodniliście wspólnej linii tego tematu, może zrobić się jeszcze bardziej grząsko. Wszyscy kłócą się o pieniądze – i o ironio, im więcej tym pieniędzy, tym może być trudniej…

10. Awantura⚡O seks (i brak seksu)⚡

Bo to bardzo drażliwy i intymny temat, zwłaszcza, gdy coś zaczyna w sypialni szwankować. A na pewno się to wydarzy. Raz on, innym razem ona. Stres, zmęczenie, dzieci, kompleksy. Kłótnie, żale i frustracja. Bo naprawdę trudno zrozumieć, jak ONA czy ON, może nie chcieć.

Nie pomagają w tym stereotypy, które mimo całej świadomości, siedzą cichutko zaszyte w naszej podświadomości.

11. Awantura⚡O potwora z Lochness i Czupakabrę (teściowie)⚡

Temat rzeka. U jednych to regularne pole bitwy, u innych wojna podjazdowa. Ale bywa i tak, że to nie z teściami jest konflikt, a z partnerem z powodu… teściów. Bo naprawdę rzadko zdarza się tak, że z założeniem obrączki na palec, pełnym sercem uznajemy, że ktoś może być  naszą drugą matką czy ojcem. Zwłaszcza, że to zaciskanie więzi w naszej kulturze bywa mocno wymuszane.

Żeby ograniczyć potworne potyczki, warto założyć, że sprawiedliwie nie zawsze znaczy po równo – i to działa w obie strony! Życie nie jest czarno-białe, więcej empatii.


Na podstawie: themindsjournal.com


Lifestyle

7 symptomów depresji, o których byś nigdy nie pomyślała

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 listopada 2018
Fot. iStock / OcusFocus

Umysł każdego człowieka jest niezwykle złożony. Nie ma jednego schematu, według którego można by „naprawić” jego działanie. Gdy mówimy o objawach depresji, istnieją postawy, stany i zachowania, które na pozór nie mają nic wspólnego z zaburzeniami depresyjnymi, ale ostatecznie to właśnie z nich biorą swoje źródło. 

7 symptomów depresji, o których byś nigdy nie pomyślała

1. Objawy fizyczne niezwiązane z chorobą

Mowa tutaj o bólach mięśni, które nagle pojawiają się bez szczególnego powodu, oraz dolegliwościach takich jak migreny, częsta niestrawność, nagłe zawroty głowy i inne zaburzenia tego typu. Idziesz do lekarza i okazuje się, że „nic ci nie jest”. Ale twoje problemy nie znikają.

2. Zmiana częstotliwości spotkań z innymi osobami

Nagle spoglądasz wstecz i zdajesz sobie sprawę, że zawsze odkładasz na później wszystkie spotkania towarzyskie. Wydaje ci się, że jesteś zbyt wyjęty, że nie masz ochoty, siły.

3. Wolniejsze ruchy

Jest to jeden z tych objawów depresji, które pozostają niezauważone. Mózg osoby chorej na depresję działa inaczej niż osoby szczęśliwej, zdrowej. Depresja ma wpływ na motorykę, a ruchy stają się wolniejsze.

4. Atopowe zapalenie skóry

Nauka nie określiła jeszcze jasno związku między atopowym zapaleniem skóry a depresją. Jednak badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Wisconsin (USA) wykazało, że istnieje relacja między stanem psychicznym a pojawieniem się egzemy.

5. Za dużo czasu przed telewizorem

Zbyt dużo oglądania telewizji, spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed ekranem komputera lub telefonu komórkowego może być objawem depresji. Jest to sposób na izolowanie się.

6. Brak pożądania seksualnego

Kiedy pragnienie seksualne znika i gdy ten fakt się przedłuża, możliwe, że kryje się za tym depresja, często związana z brakiem akceptacji swojego ciała i lękiem przed bliskością.

7. Częste błędy i omyłki

Gdy cierpimy na depresję, umysł działa wolniej. Mamy  trudności z koncentracją  i planowaniem działań. Zapominamy, mylimy fakty, trudniej nam się uczyć.


Na podstawie: nospensees.fr


Zobacz także

Jak moja przyjaciółka – eko-wariatka – namówiła mnie na domowy antyperspirant

Kiedy przestajemy być odpowiedzialni za własne dzieci? Kiedy rozumiemy, że przyszedł moment, w którym nie mamy już żadnego wpływu na ich decyzje

W końcu Brad Pitt jest wolny!

Jak linie lotnicze mogą zarobić na rozwodzie? Oj mogą… Zobaczcie!