Lifestyle

Utrata wagi – poranne nawyki, które pomogą ci schudnąć

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
29 września 2022
utrata wagi, Co się zmieni w twoim ciele, kiedy schudniesz choć 5 kg?
fot. agrobacter/iStock
 

Pozbycie się zbędnych kilogramów, wcale nie musi oznaczać diametralnej zmiany dotychczasowego życia. Wystarczy wprowadzić kilka nawyków do porannej rutyny, które pomogą schudnąć. Utrata wagi – poranne nawyki, które często okazują się skuteczne.

Utrata wagi – poranne nawyki, które pomogą pozbyć się kilku kilogramów 

Nie śpij zbyt długo, wstań wcześniej

Nie trzeba wielkiej rewolucji, ogromnych zmian i szeregu wyrzeczeń, by osiągnąć wymarzony cel. Wieczorne siedzenie przed telewizorem, komputerem czy z telefonem w ręku powoli wchodzi nam w krew. Gdy kładziemy się przed północą, wstajemy później  – o ile oczywiście możemy sobie na to pozwolić. W przeciwnym razie jesteśmy zmęczeni, niewyspani i rozdrażnieni, a organizm z dnia na dzień coraz bardziej wyczerpany. Kiedy zaśniemy o 22, o 7 będziemy już wyspani i wypoczęci. Z nową energią rozpoczniemy dzień, do którego bez problemu będziemy mogli wdrożyć nowe rytuały.

Ćwicz

Po przebudzeniu i porannej toalecie zacznij krótkie ćwiczenia. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wykonanie całego treningu, pogimnastykuj się chociaż kilka minut. Poranna aktywność fizyczna  przyspiesza utratę wagi. Dodatkowo poranne ćwiczenia pomagają w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi, a ten zbyt niski powoduje nadmierny głód.

Pij wodę

Dzień warto rozpocząć od napicia się szklanki wody, co zmniejszy apetyt i korzystnie wpłynie na samopoczucie. Oczywiście woda nie posiada właściwości odchudzających, ale jest niezbędna organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Regularne picie wody pomaga w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia przez cały dzień.

Zjedz śniadanie

Ale nie jakiekolwiek! Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, a to co znajdzie się na naszym talerzu będzie miało duży wpływ na dalsze samopoczucie. Dobrze by śniadanie było bogate w białko, które zmniejszy łaknienie i wspomoże utratę wagi. Zjedzenia posiłku wysokobiałkowego wiąże się z mniejszym przyrostem tkanki tłuszczowej i lepiej zaspokaja głód w porównaniu do zwykłego śniadania białkowego.

Trenuj uważność

Uważność to umiejętność pełnego skupiania się na tym co tu i teraz, na chwili obecnej. To zdolność uświadamiania sobie swoich myśli i uczuć. Niektórzy twierdzą, że codzienna praktyka pomaga we wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych i wspiera utratę wagi.

Zaczerpnij świeżego powietrza

Tuż po przebudzeniu odsłon zasłony, rolety i puść do pokoju promienie słoneczne, a najlepiej wybierz się chociaż na kilkuminutowy spacer. Dobrym pomysłem jest spacer po świeże pieczywo lub wypicie wody na tarasie. Ekspozycja na światło słoneczne pomaga zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę D, która może pomóc w utracie wagi. Ponoć w niektórych przypadkach także zapobiega tyciu.

Zobacz również: Tak przyrządzona kawa dodaje energii, wspomaga odchudzanie i obniża poziom stresu

Przygotuj lunch do pracy

Przygotowując samodzielnie jedzenie do pracy możemy dokonywać zdrowszych wyborów żywieniowych, co korzystnie wpłynie na proces odchudzania. Zamiast kupować kolejną słodką bułkę w drodze do pracy, lepiej w kilka minut przygotować sałatę ze świeżych warzyw z pysznym musztardowym dresingiem. Planowanie posiłków poprawia jakość diety i zmniejsza ryzyko otyłości.

Zostaw samochód

A gdyby tak zrezygnować z jazdy samochodem? Choć jeżdżenie do pracy samochodem jest bardzo wygodne, to przynajmniej 2-3 razy w tygodniu warto z niego zrezygnować. Jeśli możesz przejść się do pracy pieszo, podjechać rowerem lub nawet skorzystać z transportu publicznego, nie zastanawiaj się długo. Ruch pomaga pozbyć się dodatkowych kilogramów i zmniejsza ryzyko przybierania na wadze.

 Zobacz także

To wszystko jest w twojej głowie. Zmień swoje myślenie, bo dziś Dzień Pozytywnego Myślenia

„Czy powinnam powiedzieć koleżance, że mąż ją zdradza? Mają trójkę dzieci, jedno dopiero się urodziło…”

Na czym dziś polega demokracja? Przybiera twarz ulicznych protestów i śmiejącego się w swojej limuzynie posła, gdzie nikt z nikim nie rozmawia