Go to content

12 przejawów emocjonalnego nadużycia ze strony partnera. Wszystko „w imię miłości”

Nadużycie emocjonalne kojarzy się z agresywnym działaniem, które pozostawia głęboką rysę na psychice ofiary. Najczęściej jest to świadome działanie danej osoby, które u innej osoby wywołują emocjonalną traumę. Agresor na różne sposoby stara się zniszczyć poczucie wartości ofiary, zastraszyć ją próbując przejąć kontrolę nad jej zachowaniem i podkreślić swą dominację. 

Nadużycia emocjonalne mają najczęściej charakter długotrwały i przyjmują formę znęcania się nad ofiarą. Ale w wielu przypadkach nie muszą być tak dramatyczne czy spektakularne, by mogły od razu niepokoić. Raczej wkradają się do codzienności po cichu, w masce troski i szczególnego zainteresowania życiem bliskiej osoby.

Pod pozorem najlepszych intencji dzieją się rzeczy uzależniające ofiarę od np. zaborczego partnera, bez słowa sprzeciwu. Bo jak się gniewać na to, że najbliższa osoba chce dla nas jak najlepiej? Ale trzeba pamiętać, że dobrymi intencjami piekło jest wybrukowane i gdy tylko coś nas zaniepokoi, lepiej przyjrzeć się temu dokładniej, by móc zawalczyć o swoją niezależność.

12 przejawów emocjonalnego nadużycia ze strony partnera

1. Partner zagarnia twój czas dla siebie

Nic dziwnego, że zakochani w sobie ludzie najchętniej spędzaliby ze sobą każdą sekundę dnia i nocy. Tak jest na początku związku, a następnie w sposób naturalny wchodzą między nimi inne, codzienne sprawy i zajęcia. Jednak w sytuacji, w której partner namawia cię, byś rezygnowała ze swoich przyjemności, spotkań rodziną czy przyjaciółmi, by być z nim, nie jest to normalne i może kryć się za tym próba odcięcia cię od innych osób i uzależnienia od niego.

2. Nie chce, byś zwierzała się przyjaciółce

Partner może nalegać, by sprawy między wami nie wychodziły na światło dzienne. Denerwuje się kiedy odkrywa, że ​​rozmawiasz o swoich problemach z przyjaciółmi. Obawia się, że znajomi zauważą, kim on jest, i zasugerują, abyś odeszła. Utrzymując jakiekolwiek informacje o nim między wami, partner próbuje przejąć kontrolę.

3. Podkreśla stale, że jesteś jego całym światem

Jest zaborczy, zazdrosny i cały czas powtarza ci, że jesteś dla niego wszystkim i nie będzie umiał bez ciebie żyć. Robi wszystko, aby przekonać cię, że wszystko robi z wielkiej miłości. Ale on nie chce dla ciebie najlepszego związku, on chce po prostu mieć cię za wszelką cenę.

4. Podporządkowuje twoje plany pod jego własne

Próbuje zawężać twój świat i twoje plany, by zawsze było w nim wyłącznie miejsce dla niego.

5. Pomniejsza twoje osiągnięcia

Nie potrafi cieszyć się z twoich sukcesów, umniejsza wszystko, co robisz. Za to zawsze ma coś do powiedzenia, chcąc pogłębić twoją niepewność, byś nigdy nie czuła się wystarczająco dobrze, by go opuścić.

Strona 1 z 2
czytaj dalej

Fot. iStock/martin-dm

1/1 12 przejawów emocjonalnych nadużyć ze strony partnera. Wszystko "w imię miłości"

6. Wypomina twoje potknięcia

Nie potrafi pochwalić twoich osiągnięć, za to jednym tchem wymienia wszystkie twoje porażki i dotychczasowe potknięcia. W ten sposób podcina twoje skrzydła i próbuje kontrolować to, co robisz, bez wiary we własne możliwości, wsparta na jego ramieniu.

7. Zachowuje się jak ofiara 

Skupia na sobie twoją uwagę, odciąga cię od innych spraw, stawiając się w roli ofiary. Ty „stajesz” się tyranem, a on biedny, obrażony na ciebie, nigdy nie przyzna, że jest w błędzie. Zawsze znajduje sposób, by opowiedzieć odwrócić kota ogonem i udowodnić „twój” paskudny charakter czy zachowanie.

8. Pogrywa z tobą

Stawia na niedopowiedzenia, dziwne gierki, w których on sam ustala zasady waszej relacji. Nie pozwala ci się poczuć pewnie i do końca bezpiecznie w tym związku.

9. Poniża cię przed innymi

Może żartować z ciebie w brzydki sposób, półsłówkami wyciągać w rozmowie z innymi twoje wady czy lęki. Z uśmiechem na ustach upokarza cię, wmawiając, że to ty nie masz dystansu do siebie. Cel jest prosty — sprawić, żebyś poczuła się tak mała i nieistotna i doceniła faceta, który zdecydował się tobą zaopiekować mimo twojej wydumanej ułomności.

10. Jest jak bomba z opóźnionym zapłonem 

Nigdy nie wiesz, kiedy jego dobry humor pryśnie jak bańka mydlana. W jednej chwili jest dobrze, a w następnej masz ochotę mu zejść z oczu, bo facet zamienia się w furiata. Jest kapryśny i nieprzewidywalny, niczym rozpuszczony dzieciak, a ty nie wiesz, w którym momencie on wybuchnie.

11. Wycofuje się w chwili konfrontacji

Nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny, co więcej udaje, że nie rozumie w czym ty masz problem, skoro jemu dobrze w takim związku. Nie chce rozmawiać o sobie, a jeśli już wraca temat, dla spokoju rzuca przeprosiny, które niczego nie wnoszą do sytuacji, bo problem nadal istnieje.

12. Porównuje cię do innych kobiet

Lubi porównywać cię do innych i pokazywać, w czym one są od ciebie lepsze. Insynuuje, że mogłabyś coś w sobie zmienić lub coś zacząć robić. Bo skoro one mogą, to ty chyba również, prawda?

Nadużycia emocjonalne prędzej czy później odbiją się na zdrowiu każdego człowieka. Jeśli spotykają cię takie z pozoru niewinne zachowania partnera, a ty zastanawiasz się, czy przesadzasz, źle odbierasz sytuację, czy nawet wariujesz, coś jest nie tak, jak powinno. Pamiętaj, że musisz chronić siebie, bo nadużycia emocjonalne są pewną formą manipulacji, na której nie da się zbudować szczęśliwego związku.

źródło: www.bolde.compomocwwarszawie.pl