Go to content

11 sygnałów, świadczących o tym, że przechodzisz kryzys

Fot. iStock/teksomolika

Momenty zwątpienia, załamania, chwile krytyczne są ważne. Bez nich nie mielibyśmy pojęcia, jak odczuwać radość, jak docenić to, co nam się w życiu udało, jak rozpoznać to, co wartościowe, a co niewarte naszej energii.

Być może doszedłeś do punktu, w którym nie czujesz się zadowolony z samego siebie, z otoczenia, w którym się znalazłeś, celów, które osiągnąłeś.  Odczuwasz głęboką tęsknotę za czymś, czego nie możesz dosięgnąć. Pragniesz być znowu szczęśliwy, ale nie potrafisz ruszyć dalej, ku temu szczęściu.

Skąd wiedzieć, że przechodzisz kryzys, a w twoim życiu nastąpią zmiany, które sam zapoczątkujesz?

1. Czujesz się nieswojo z obecną rzeczywistością

Niewiele rzeczy ma teraz dla ciebie sens. Odczuwasz dezaprobatę i obojętność, bardziej jak krytyczny obserwator tego całego świata niż jego pełnoprawny uczestnik. Oznacza to, że nabrałeś świadomości, która motywuje cię do działania.

2. Postanowiłeś się lepiej odżywiać

Tak, właśnie tak – zmiana sposobu odżywiania wynika z twojej chęci przeprowadzenia „małej, życiowej rewolucji”. Postanowiłeś zadbać o swój organizm.

3. Odczuwasz smutek i rozpacz

A powodów jest wiele. Musisz przetrwać ten moment fizycznego i emocjonalnego bólu.

4. Chcesz być sam

Można nadal kochać ludzi, ale nie chcieć spędzać z nimi czasu. Czujesz to właśnie teraz – chcesz poświęcić całą swoją energię na to, żeby „wydobrzeć”, poczuć się lepiej, zajrzeć w głąb siebie, a nie na spotkania z bliskimi.

5. Choć masz poczucie jedności z innymi, to budujesz między sobą a nimi mur

Trochę dlatego, że obawiasz się niezrozumienia, a trochę, bo uważasz, że sam sobie najlepiej ze wszystkim poradzisz i nie chcesz, by ktoś wtrącał się do twego smutku.

6. Czujesz, że chcesz być kimś innym

Nasze ego lubi nas „etykietować”, szufladkować, wzbudzać w nas obawy przed odrzuceniem, zmuszać nas do rywalizacji. Czujesz, że nie jesteś sobą, że pragniesz czegoś innego, że chcesz być inny.

7. Myślisz o przemijaniu

Czujesz, że czas biegnie nieubłaganie, a ty utknąłeś w miejscu. Przeraża cię. Marzysz, by zacząć odnajdywać szczęście w „małych rzeczach”i poczuć się wolnym. Boisz się, że już nigdy nie będziesz szczęśliwy, bo nie zdążysz żyć pełnią życia.

8. Chcesz uprościć wszystko, co ci się w życiu skomplikowało

Przeszkadza ci natłok problemów, niewyjaśnionych sytuacji, dziwnych relacji z bliskimi.

Pragniesz czegoś dobrego i prostego. Odrzucasz kłamstwo, fałsz i obłudę.

9. Nie akceptujesz już życia, które dotąd wiodłeś

Popadasz w marazm. Pragniesz natychmiastowych zmian, chcesz realizować własny (a nie czyjś) plan.

10. Chcesz uwolnić się od… samego siebie

W pewnym sensie masz siebie dość.  Nikt nie zdejmie z ciebie ograniczeń, które sam na siebie założyłeś. Sam musisz osiągnąć swobodę.

11. Chcesz spędzać więcej czasu na łonie natury

Bo instynktownie czujesz, że to cię uspokaja, wprowadza w dobry nastrój. Piękne miejsca i zielony kolor pozwalają ci odpocząć od emocjonalnego zmęczenia.