Go to content

11 korzyści dla organizmu, które przynosi picie czarnej herbaty

Fot. iStock/Halfpoint

Czarna herbata to jeden z najpopularniejszych napojów, po jakie sięgamy. Jest bardzo powszechna, ale niedoceniana. Mogło by się wydawać, że ma znacznie mniej wartości korzystnie wpływających na nasz organizm niż zielona i czerwona. Nic bardziej mylnego! Zawiera wszystko, co powinna zawierać herbata: antyoksydanty, taniny i kofeinę. Zobacz, dlaczego warto ją pić.

Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru: 1-2 filiżanki gorzkiej herbaty obniżają poziom glukozy we krwi.

Wspiera układ krwionośny: ma wpływ nie tylko na kondycję serca, ale reguluje też poziom cholesterolu.

Poprawia koncentrację i pracę mózgu: dzięki zawartości kofeiny poprawia wydajność mózgu i wpływa na lepszą pamięć.

Dba o zęby: polifenole i taniny działają jak antybiotyki i zapobiegają infekcjom jamie ustnej. Dodatkowo fluor nie pozwala rozwinąć się próchnicy i niweluje brzydki zapach z ust.

Fot. iStock /naito8

Fot. iStock /naito8

Wpływa na wygląd skóry: pita regularnie opóźnia proces starzenia się oraz pomaga skórze w szybszej regeneracji.

Pomaga przy zatruciach: nie bez powodu przy problemach żołądkowych sięgamy po gorzką herbatę. Jej składniki pomagają skutecznie zwalczyć zatrucia pokarmowe.

Wpływa na stan kości: pijąc czarną herbatę wpływasz pozytywnie na stan swoich kości, ponieważ zawarte w niej fitochemikalia obniżają ryzyko pojawienia się zapaleń stawów.

Pomaga zwalczyć stres: kiedy jesteśmy zmęczone i drażliwe po ciężkim dniu, nic nam tak dobrze nie zrobi jak kubek czarnej herbaty i gorąca kąpiel.

Podnosi poziom libido: oraz wydłuża stosunek płciowy.

Zapobiega powstawaniu nowotworów: przeciwutleniacze i polifenole mogą zapobiegać niektórym rodzajom nowotworów. U kobiet zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jajników.

Pozytywnie wpływa na układ immunologiczny: herbata zawiera garbiniki, które mają zdolność zwalczania wirusów.

Biorąc pod uwagę pozytywny wpływ czarnej herbaty na organizm, warto pić ją regularnie. Już 1-2 filiżanki pite każdego dnia poprawiają zdrowie i urodę. Pamiętaj jednak, żeby unikać cukru i innych kalorycznych dodatków, które obniżą jej skuteczność.


 

Źródło: lifehack