Lifestyle Psychologia

10 sposobów na wyrzucenie z głowy kogoś, o kim myśleć już nie chcemy

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
9 kwietnia 2019
Fot. Flickr / Gábor Lengyel / CC BY
 

Jak to się  dzieje, że naszą głowę zajmuje ktoś, kto nas zranił, kto porzucił, odszedł. Chociaż nie chcemy, to jednak cały czas w głowie wracamy do obrazów, słów, które nadal sprawiają nam ból i powodują cierpienie. Nie chcemy już myśleć, chcemy taką osobę wyrzucić z naszej głowy, ale jednak nie potrafimy.

Znasz ten stan, kiedy leżysz w łóżku, marzysz, żeby zasnąć, a twoja głowa podsuwa ci po raz kolejny obrazy – kiedy on cię zranił, co powiedział. Analizujesz, co by było gdyby, jak mogłaś się zachować, a jednak tego nie zrobiłaś. Te wspomnienia bolą, nie pozwalają ci zasnąć. Wstajesz, chodzisz po domu. Pijesz ciepłe mleko, ale to nic nie daje. Kiedy znowu zostajesz sam na sam ze swoimi myślami, wracają te sceny, o których już przecież nie chcesz myśleć.

Nie chcesz sobie wyobrażać, snuć tysiąca różnych opcji twoich lub tej osoby zachowań. Wiesz, że to już się stało, że on cię zranił, że nie wróci i ty tego powrotu też nie chcesz, tak jak nie chcesz o nim myśleć. Wyrzuciłaś ze swojego życia, chcesz wyrzucić też z głowy. Jak to zrobić? Czy w ogóle da się zrobić?

Daj sobie czas

Tak wiem, że już, że natychmiast. Ale rzeczy, które wzbudzają w nas duże emocje nie mogą zniknąć z naszej głowy ot tak po prostu. Może samo pogodzenie się z tym, że to taki etap, że on siedzi w twojej głowie będzie pomocne. Zamiast z tym walczyć, pomyśl: „Ok, rozumiem, że to etap, że moja głowa musi to ogarnąć, przerobić na swój sposób”. Pozwól jej na to, oczywiście w granicach rozsądku. Nie ciągnij myśli, nie karm ich nowymi obrazami. Przychodzą, bolą. Ok. Z czasem zobaczysz, że będzie ich coraz mniej. Naprawdę.

Odłóż myśl na później

Kiedy zaczynasz o nim myśleć znajdź sposób, by te myśli odsunąć od siebie, odłożyć na później. Nim obrazy, które podsuwa ci głowa tobą zawładną pomyśl: „Dobra, najpierw zrobię listę zakupów, później o tym pomyślę”. To może być spisanie przepisu na ciasto, telefon odkładany, wysłanie ważnego maila. Coś co możesz właśnie zrobić w tym momencie i co jest ważne. Jest szansa, że myśl odkładana na później nie wróci, a jak wróci, znajdź kolejne zadanie. Załóż sobie: „Pomyślę o tym wieczorem”.

Znajdź sobie zajęcie

Bo zamiast myśleć wieczorem właśnie idziesz na basen, spotykasz się ze znajomymi. Najlepszym sposobem na zajęcie głowy jest znalezienie sobie wielu zajęć. Nie, że już na zawsze, ale na ten czas żałoby i smutku, który łatwiej jest przeżyć, gdy w naszym życiu dzieje się coś więcej poza rozmyślaniem na tym, co straciliśmy.

Poczekaj na to, co się wydarzy

Zamiast układać w głowie setki scenariuszy, co powiem jak go spotkam, co zrobię, jak się zachowam, zostaw to. Puść. Pomyśl, że przecież co ma być to będzie, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, a po co zajmować tym głowę i tracić energię. Co ma być to będzie i tyle, nie mamy na to wpływu. Naprawdę.

Daj myślom ramy czasowe

Pomyśl: „Dobra draniu, siedzisz mi w głowie, to dam ci 15 minut swojego czasu”. Nastaw budzik. Coś, co cię od myśli oderwie. Jest ci źle, ciężko? Myśli, które podsuwa ci głowa, pogłębiają ten stan. A czy jest on warty twojego cierpienia?

To tylko myśli

Warto o tym pamiętać, że nasze myśli to nie fakty. To tylko myśli i nie można brać za pewnik, że to, co myślimy, wydarzyło się naprawdę, że on tak właśnie nas postrzegał, że on nas powiedział. Jedna myśl goni drugą, to trudne, ale warto nabrać do nich dystansu. Pozwól myślom przepłynąć przez twoją głowę, nie fokusować się na żadnej z nich.

Odrzuć poczucie winy

Że może gdybyś ty inaczej, że może jakbyś zrobiła coś innego, czy powiedziała, to wszystko potoczyłoby się inaczej. To, co się dzieje, jest efektem serii wydarzeń, a nie jednego – twoim zdaniem błędnego ruchu czy słowa. Spójrz na całość sytuacji ogólnie, nie skupiaj się na szczegółach, a zobaczysz, że od pewnego czasu wszystko prowadziło do tego, co się wydarzyło. Wina zawsze jest po dwóch stronach, nigdy po jednej. Zapamiętaj to.

Poradź sobie ze złością

Istnieje teoria, która mówi, że nasze myśli o danej osobie podtrzymuje złość na nią.  To ona jest odpowiedzialna za to, że trudno nam przestać o danej osobie myśleć. Kiedy zdamy sobie z tego sprawę kiedy uporamy się ze złością uwolnimy głowę. Rozładuj złość w najbardziej odpowiedni dla siebie sposób – idź pobiegaj, pospaceruj, rozładuj emocje, które złości towarzyszą, a poczujesz się zdecydowanie lepiej.

Magia 90-ciu sekund

Kiedy wracają do ciebie myśli o tym, kto cię zranił, o kim chcesz zapomnieć, daj sobie 90 sekund. Podobno tyle czasu potrzeba na poradzenie sobie z emocjami i zapanowaniem nad złością, która te myśli wywołuje. 90 sekund to 15 głębokich oddechów. Policz je. Skup się na nich przez półtorej minuty, a poczujesz, że masz władzę nas własnymi myślami.

Znajdź myśl spokoju

Stwórz w swojej głowie obraz, w którym czujesz spokój. Zwizualizuj sobie to miejsce, poczuj się jakbyś była jego częścią. Możesz być wiatrem na szczycie góry, możesz być oceanem, który kołysze twoje myśli. Każdy z nas ma w głowie taką przestrzeń. Wracaj do niej, kiedy złe i toksyczne myśli zalewają ci głowę.

Nie musimy dać się zawładnąć własnym myślom, zwłaszcza tym, które odbierają nam energię, radość życia. Możemy nad nimi zapanować.


Lifestyle Psychologia

Lampa solarna – czy sprawdzi się w twoim ogrodzie?

Redakcja
Redakcja
9 kwietnia 2019
Fot. stock.adobe/Iarygin Andrii
 

Szukasz sposobu na tanie oświetlenie ogrodu? W takim razie zdecydowanie powinieneś wypróbować lampy solarne. Są nie tylko stylowe, ale również energooszczędne – korzystają bowiem, jak sama nazwa wskazuje, z energii słonecznej! Czy jednak sprawdzą się w naszym klimacie? I jak wybrać lampę solarną, by być zadowolonym? Oto nasze wskazówki!

Lampa solarna – jak działa?

Zastanawiasz się, co to jest lampa solarna? To nic innego jak lampa wyposażona w ogniwo fotowoltaiczne, które w ciągu dnia wystawiane jest na działanie promieni słonecznych – i w ten sposób się ładuje, a energię zbiera w akumulatorach. Po zmierzchu natomiast lampa wykorzystuje zmagazynowaną energię, by oświetlić otoczenie. Na rynku znajdziesz też lampy solarne z czujnikiem zmierzchu – w ich przypadku nie trzeba nawet pamiętać o włączaniu, ponieważ uruchamiają się same. Z kolei lampy z czujnikiem ruchu sprawdzą się w miejscach, które mają być oświetlane tylko sporadycznie – na przykład przy wjeździe do garażu lub ścieżce prowadzącej od furtki do drzwi wejściowych.

A jak długo ładuje się lampa solarna? To oczywiście zależy od modelu. W ciągu dnia jednak lampa solarna powinna naładować się do pełna – w zależności od pojemności akumulatora będzie później świecić około 8-12 godzin. Warto jednak pamiętać o tym, by nie ustawiać lampy solarnej

Lampy solarne w ogrodzie – największe zalety

Podstawową zaletą lamp solarnych są oczywiście niskie koszty. Nie musisz przecież płacić za prąd – lampa świeci dzięki magazynowaniu energii słonecznej. Takie rozwiązanie jest również bardzo ekologiczne. Dodatkowo lampy solarne najczęściej wykorzystują żarówki ledowe, których żywotność jest bardzo długa – a to również przekłada się na oszczędności.

Lampy solarne w ogrodzie nie wymagają skomplikowanego montażu – nie posiadają żadnych przewodów, dzięki czemu można je z łatwością przenosić i zamontować dokładnie tam, gdzie chcesz. Świetnie sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach, do których nie docierają przewody zasilające.

Jakie lampy solarne do ogrodu?

Lampa solarna ogrodowa dostępna jest w setkach modeli. Możesz zdecydować się na lampę solarną w kształcie kuli, lampę solarną wiszącą czy stojącą. Dużą popularnością cieszą się słupki oświetleniowe, a także kinkiety zamontowane na ścianie domu.

Nie masz pomysłu na to, jaką lampę solarną zewnętrzną wybrać? Zobacz nasze propozycje:

Piękne ozdobne solarne lampy LED stołowe

Fot. Materiały prasowe

Zestaw składający się z aż 10 małych lampek solarnych będzie pięknie wyglądał na ogrodowym stole. Bursztynowa barwa światła wprowadzi do ogrodu romantyczny nastrój. Poszczególne lampki można przenosić w zależności od potrzeby – możesz więc część postawić przy huśtawce czy oczku wodnym.

Lampa solarna – elegancki słupek oświetleniowy

Fot. Materiały prasowe

Niewielka lampa ze szklanym kloszem prezentuje się skromnie, a zarazem elegancko. Można ją zamontować na dwa sposoby – wbić w ziemię bezpośrednio na krótkim prostym uchwycie lub też zawiesić na dłuższym uchwycie z grotem, dzięki czemu całość sprawia wrażenie rustykalnej latarki. Zamontowane żarówki LED dają jasne, neutralne światło, które dobrze oświetla okolicę. Lampa jest w stanie świecić nawet 15 godzin.

Ozdobna lampa solarna w kształcie kuli

Fot. Materiały prasowe

Komplet lamp solarnych w kształcie kul można zamontować w trudno dostępnych miejscach. Opcja zmiany koloru sprawia, że każda kula może przybrać inną barwę, tym samym stwarzając niesamowitą atmosferę w ogrodzie. Model może świecić również standardowym, białym światłem, delikatnie rozpraszanym dzięki mlecznym kloszom. Lampy równie elegancko wyglądają w dzień.

Lampy solarne to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu z ogrodem. Dzięki swojej oszczędności, a także zróżnicowanej ofercie lampy na energię słoneczną cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wypróbuj je już dzisiaj, a szybko przekonasz się, jaką zapewniają wygodę!

Artykuł sponsorowany

 


Lifestyle Psychologia

Rak jelita grubego. Pięć nietypowych objawów raka jelita, które ignorujemy przez lata

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
9 kwietnia 2019
Rak jelita grubego. Pięć nietypowych objawów raka jelita, które ignorujemy przez lata
Fot. iStock / CreVis2 – Rak jelita grubego. Pięć nietypowych objawów raka jelita, które ignorujemy przez lata

Rak jelita grubego jest drugim pod względem zachorowania nowotworem. Niestety zajmuje on wysoka pozycję, jeśli chodzi o umieralność. Rak jelita grubego jest trudny do zdiagnozowania w jego wczesnym stadium. Wynika to z faktu, że objawy raka jelita grubego są bardzo subtelne i łatwe do przeoczenia.

Najczęściej bagatelizowane objawy raka jelita grubego to:

Skurcze

Skurcze brzucha są jednym z najczęściej pomijanych objawów raka jelita grubego, głównie dlatego, że są objawem wielu innych, nienowotworowych stanów, na przykład stresu, niestrawności. Nie oznacza to, że powinnaś się denerwować za każdym razem, kiedy masz skurcze. Jeśli jednak są one intensywne i długotrwałe, wydają się nie ustępować i łączą się z innymi objawami raka jelita grubego, nie powinno się ich lekceważyć.

Zmęczenie

Jest to kolejny objaw, który powszechnie odrzucamy jako coś mniej poważnego niż może być w rzeczywistości. Wiele osób odczuwa zmęczenie nawet bez choroby, ponieważ notorycznie cierpimy na deficyt snu. Jeśli jednak odczuwasz ciągłe zmęczenie, pomimo odpowiedniej ilości snu i zbilansowanej diety, a zmęczenie wiąże się z innymi objawami raka jelita, lepiej dla świętego spokoju udać się do lekarza. Komórki nowotworowe mogą powodować zmęczenie, ponieważ zużywają energię organizmu. Rak jelita grubego dodatkowo może być przyczyną utraty krwi.

Nagła utrata wagi

Natychmiastowe i dramatyczne zmniejszenie masy ciała może być spowodowane różnymi rodzajami nowotworów, jednym z nich jest rak jelita grubego. Niewyjaśniona utrata masy ciała to około 5% w ciągu sześciu miesięcy. Chudniemy, bo komórki nowotworowe zużywają dużo energii naszego organizmu, a układ odpornościowy ciężko pracuje, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Wszystkie te wydatki na energię powodują dużą utratę wagi.

W przypadku raka jelita grubego możliwe jest również zablokowanie przez guz okrężnicy, o może wpłynąć na ruch jelit i spowodować poważną utratę wagi.

Nieregularne ruchy jelit

Raczej nie zwracamy wystarczającej uwagi na ruchy jelita. Czas, konsekwencja i specyfika tych ruchów mogą wskazywać na różne problemy ze zdrowiem, w tym na obecność raka jelita grubego.

Polipy jelita grubego, małe pęki komórek, które z czasem mogą stać się nowotworowe, zaczynają wpływać na ruchy jelit, gdy zmieniają się w guzy. Guzy te mogą wpływać na funkcjonowanie jelita grubego, co będzie odzwierciedlone w zmianach w stolcu.

Luźne, wodniste stolce, biegunka lub zaparcia mogą wskazywać na nowotwór, o ile nie są powodowane przez inne warunki.

Krew w stolcu

Wbrew pozorom rzadko krew w stolcu budzi nas niepokój, raczej wywołuje wstyd, brak komfortu, coś o czym nie chcemy raczej głośno mówić. Bagatelizujemy ten problem. Prawda jest też taka, że czasami krew w stolcu może być zbyt ciemna, byśmy byli w stanie ją zobaczyć.

Musimy jednak pamiętać, że krew w stolcu i krwawienie z odbytnicy jest częstym objawem raka jelita grubego i odbytnicy. J

Jak obniżyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego?

1. Jedz owoce, warzywa i zboża. Diety bogate w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste zmniejszają ryzyko raka jelita grubego.

2. Ćwicz regularnie. Zwiększenie aktywności zmniejsza ryzyko tego nowotworu.

3. Nie pal. Palenie tytoniu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju różnych nowotworów, z których jednym jest okrężnica.

4. Zadbaj o wagę. Nadwaga/otyłość nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, ale także zwiększa ryzyko zgonu z tego powodu. To dlatego, że nadwaga osłabia twoje ciało, co czyni go mniej zdolnym do walki z rakiem.

5. Ogranicz alkohol.


Zobacz także

Samotna Sardynia wiosną

Superprodukty YOPE w Rossmann

12 kosmetycznych prezentów, które naprawdę ucieszą. Świąteczny prezentownik Oh!me