Zdrowie

Masz ochotę na Energy Drinka? Twoja wątroba i serce na pewno nie, uwierz

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
8 listopada 2016
Fot. iStock /simonkr
 

Energy Drink, czy jak kto woli bardziej swojsko — napój energetyczny, to pozorne wybawienie od zmęczenia, totalnego braku sił. Jak nazwa wskazuje, ma on pobudzić do działania, dodać energii, gdy mamy coś jeszcze do zrobienia, a kolejna kawa nie przechodzi przez gardło. Wybawienie? Tylko pozorne, w dodatku mogące ciężko uszkadzać wątrobę.

Co znajduje się w napoju energetycznym?

Podstawę Energy Drinków stanowią:

  • kofeina — jest jej tu więcej, niż w filiżance parzonej kawy;
  • tauryna — poprawia wydolność mięśni, także mięśnia sercowego, podnosi koncentrację;
  • witaminy z grupy B — utrzymują sprawność układu nerwowego i poprawiające pamięć.

Brzmi niewinnie, w sumie ten koktajl ma za zadanie podbić zdolność do koncentracji i poziom energii do działania. Ich miłośnicy sięgają po nie często, nawet kilka razy dziennie. A nawet jeden Energy Drink w ciągu dni, wywiera szkodliwy wpływ na organizm.

Energy Drink może uszkadzać wątrobę

Pokazują to zarówno badania naukowe, jak i przypadki miłośników tych napojów, którzy poważnie się rozchorowali.  W British Medical Journal pojawiły się opisy przypadków osób, u których  wystąpiły efekty uboczne regularnego picia Energy Drinków.

50-letni pracownik budowlany, pił cztery do pięciu napojów energetycznych dziennie w ciągu trzech tygodni. W efekcie zapadł na ostre zapalenie wątroby, dręczyły go nudności, bóle brzucha i wymioty, jego oczy i skóra stała się żółta. Lekarze stwierdzili u niego ciężkie zakażenie wątroby. Wg lekarzy, wysoki poziom niacyny (witamina B3) powoduje uszkodzenie wątroby.

Większe ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych

Badania opublikowane na łamach „Journal of the American Medical Association”dowodzą, że nawet jednorazowe wypicie Energy Drinka wpływa na stężenie noradrenaliny we krwi. Noradrenalina jest wytwarzana przez organizm w sytuacji zagrożenia, kiedy podnosi ciśnienie krwi, zmienia rytm pracy serca, przyspiesza oddech. Zmusza do walki lub ucieczki. W przypadku u osób pijących 500 ml napoju energetyzującego zwiększa się ciśnienie tętnicze krwi, a poziom noradrenaliny wzrasta ponad dwukrotnie. To naraża zdrowe osoby na ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Co poza tym?

Poza poważnymi konsekwencjami picia tego rodzaju napojów mogą pojawiać się inne, przykre objawy. Spożywanie większych ilości Energy Dinków powoduje:

  • niepokój, nadpobudliwość, czasami agresję;
  • wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszenie akcji serca;
  • przy znacznym przekroczeniu dopuszczalnych ilości — arytmię serca;
  • bóle głowy, często nawet bardzo silne, wzmacniane dodatkowo podniesionym ciśnieniem.

Energetyków nie powinny pić dzieci, młodzież, osoby starsze i kobiety w ciąży. Lepiej nie sięgać po energetyki wcale, a jeśli naprawdę istnieje taka konieczność, niech to będzie jedynie niechlubny wyjątek od reguły.


źródło: www.womansday.comgadzetomania.plwww.focus.pl


Zdrowie

Rozwód z klasą? Niektórzy to naprawdę potrafią

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 listopada 2016
Rozwód z klasą? Niektórzy to naprawdę potrafią
Fot. iStock
 

Słowne przepychanki, wyrzuty, wyciąganie historii i błędów z zamierzchłej przeszłości. Manipulowanie dziećmi, wciąganie w tę walkę innych członków rodziny… Czy tak musi wyglądać rozstanie ludzi, których kiedyś połączyło przecież jakieś, cieplejsze uczucie?

Ta para zdecydowała się na rozwód po 19 latach wspólnego życia. W dniu ostatecznej rozprawy, ich 17- letnia córka umieściła na portalu społecznościowym zdjęcie przedstawiające przesyłkę, jaką jej mama dostała od byłego już męża, tuż po zakończeniu tego smutnego wydarzenia. Były to kwiaty i jedno, krótkie zdanie: „To zawsze będziesz ty”. „Tata zawsze przysyłał mamie kwiaty, gdy miała zły dzień” – napisała dziewczyna.

„Wierzę, że każdy zobaczy w tym poście prawdziwą miłość ” – powiedziała siedemnastolatka, gdy jej wpis zdobył popularność w mediach społecznościowych.

Ścisnęło nas w sercu. Gdyby tak, każdą rozwodzącą się, czy rozstającą się ze sobą parę, stać było na takie gesty szacunku i sympatii…


Źródło: littlethings.com


Zdrowie

Konferencja dla tych, którzy chcą rozwijać efektywniej swoją firmę

Redakcja
Redakcja
8 listopada 2016

Zapraszamy na Konferencję dla przedsiębiorców i przedsiębiorczych – Jak rozwijać i zarabiać na własnej firmie? Konferencja jest przeznaczona dla wszystkich, którzy myślą o założeniu firmy lub mają już firmę i chcą ją szybko rozwinąć.

Konferencja będzie się składała z 4 merytorycznych prelekcji i networkingu, od którego rozpoczynamy dzień. Będzie on prowadzony w taki sposób, żeby ułatwić uczestnikom poznanie jak największej ilości nowych osób.

W pierwszej części, dzięki Monice J.Wiergiles, trenerce biznesu i właścicielce Wydawnictwa Sofijka, dowiemy się jak przygotować się do założenia firmy oraz jak stworzyć model biznesowy, który zarabia.

W drugiej części, Monika Toczyńska, właścicielka firmy Kancelaria Audix Polska,  opowie jaką formę prawną firmy wybrać – działalność gospodarcza czy spółkę z o.o.  Przedstawi zalety i wady prowadzenia spółki z o.o. i działalności gospodarczej. Powie o tym, czego nie dowiesz się od swojego księgowego i zweryfikuje kwestię dotyczącą tego, czy Twoje logo jest faktycznie Twoje.

Po obejrzeniu wystawców oraz przerwie lunchowej wrócimy by poznać biznes dobrze wypromowany. W tej części Beata Tomaszek, właścicielka portalu Ty i biznes,  opowie jak wypromować swoją markę online bez ponoszenia kosztów oraz jak dobrać portal z obszaru social media do swojej branży.

Ostatnia prelekcja poświęcona jest wizerunkowi w biznesie. Podczas tej części Katarzyna Gruk i Tatiana Pałucka, współwłaścicielki projektu Twoja Sesja, podzielą się praktycznymi radami jak poprzez fotografię biznesową zbudować wizerunek eksperta oraz jak wykreować profesjonalny wizerunek biznesowy na zdjęciu.

Cztery merytoryczne prelekcje i networking, który umożliwi poznanie każdego uczestnika wydarzenia oraz przestrzeń na rozmowy kuluarowe.

Wstęp na konferencję jest wolny. Trzeba się jedynie zarejestrować (http://Konferencja-Grodzisk.evenea.pl/).

Konferencja odbędzie się 19.11.2016 (sobota) w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, ulica Spółdzielcza 9, sala na II piętrze
Czas trwania:10.00-16.00

Wszystkie informacje na temat Konferencji znajdują się w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/803690133067830/

Konferecja_19.11.2016


Zobacz także

„U państwa dziecka wykryliśmy guza”. Chcesz wiedzieć, co się wtedy czuje? Opowiem ci

6 produktów, których lepiej unikać przed bieganiem

Verbena Rokitnik. Cukierki z ekstraktami z roślin oraz z witaminami C i D