Go to content

10 najważniejszych życiowych zasad, zdaniem japońskiego buddysty

Fot. Pixabay / Foundry / CC0 Public Domain

Miyamoto Mushashi był sławnym samurajem w czasach feudalnej Japonii. Jest autorem znanego dzieła „Księga pięciu pierścieni”. Dwa tygodnie przed śmiercią spisał również listę dziesięciu życiowych zasad. W tym prostym, ponadczasowym dekalogu gromadzi się wszelka mądrość kogoś, kto żył zgodnie ze swoimi  wartościami i  był szlachetny.

10 najważniejszych życiowych zasad

1. Akceptacja, pierwsza z zasad życia

Pierwszą z zasad życia jest akceptacja życia takim, jakie ono jest. Akceptacja nie oznacza rezygnacji, ale pokorę i naukę, którą czerpiesz z każdej sytuacji. .Brak akceptacji oznacza trwałe cierpienie i nieustanną, wewnętrzną walkę.

2. Myśl niewiele o sobie i dużo o innych

Każdy, kto myśli o sobie nadmiernie, gubi się. Karmi tylko wątpliwościami swoją niepewność.

Prawdziwe szczęście polega na mocy służenia innym. Nie ma to jak zadowolenie z dobrego uczynku. Ten, kto jest hojny, demonstruje zarówno swoją moc. To ostatecznie pozwala mu docenić siebie osobiście.

3. Dowiedz się, jak pozbyć się ciągłego pragnienia niemożliwego lub odległego

Pragnienie, rozumiane jako dążenie do tego, czego się nie posiada, prowadzi tylko do wiecznego niezadowolenia. Im więcej masz, tym więcej chcesz. Co więcej, za każdym razem trudniej Cię zadowolić.

4. Nie żałuj

Żal wywołuje wiele cierpienia. Najgorsze jest to, że jest to bezużyteczne uczucie. Tak Miyamoto identyfikuje je w regułach życia.

Każda czynność, którą wykonujemy uczy nas czegoś, a także zmienia nas w pewien sposób. Jeśli się pomylisz, zyskasz dużą wiedzę. Więc w tym doświadczeniu nie ma nic, czego powinieneś żałować.

5. Nie narzekaj, unikaj urazy

Zgodnie z zasadami życia Miyamoto, skargi i niechęć zdradzają tych, którzy je czują. Są bezużyteczne. Wręcz przeciwnie, niszczą wszystkie inne uczucia, które są dla nas pozytywne.

6. Porzuć to, czego nie potrzebujesz

Rzeczy materialne mają wpływ na nasze emocje i sposób postrzegania życia. Jeśli jesteśmy zbyt przywiązani do nich, przejmują nad nami kontrolę. Czynią naszą świadomość mniej wolną.

7. Nie podążaj ślepo za przekonaniami innych

Ta zasada odnosi się do wiary w zdrowy rozsądek, który się posiada, do poszanowania własnych przekonań i wartości. Działając w odwrotny sposób, człowiek staje się bardzo podatny na manipulacje. Nikomu nie trzeba mówić, co jest dobre, a co złe. Każdy może sam o tym zdecydować.

8. Zawsze zachowuj się honorowo

Honor jest najcenniejszym dobrem każdej osoby. Honorowa osoba budzi szacunek i uwagę. Przyciąga dobrą wolę i uwagę innych, nawet wrogów.

9. Miłości nie może być przywiązaniem

Emocje są zwykle reakcjami impulsywnymi. Jeśli są uzasadnione, stają się uczuciami. Są głębsze i ważniejsze. Są związane z wartościami, a nie z potrzebami.

Miłość jest niezwykłym uczuciem. Z drugiej strony, czasami nazywamy miłość ślepą i przemijającą emocją. Dzieje się tak, gdy tym, co budzi miłość, jest apetyt na coś lub przywiązanie.

10. Nie bój się śmierci

To fakt, że jesteśmy śmiertelni. Życie się kończy i jest to naturalna rzeczywistość. Nie wolno nam się bać ani własnej śmierci, ani śmierci naszych bliskich. Lęk przed śmiercią możemy przezwyciężyć intensywnym życiem.


Na podstawie: nospensees.fr