Lifestyle

Sexy, ale nie wulgarnie? Jak się ubierać, żeby nie czuć zażenowania

Redakcja
Redakcja
12 marca 2018
Fot. iStock/CoffeeAndMilk
Następny

Możesz poczuć się urażona. „Sexy?! A po co? Przecież najważniejsze jest to, co mamy w głowie” – myślisz. Bycie sexy wiąże się z pewnym stereotypem, który najwyższy czas obalić. Sama przyznaj, co sobie teraz wyobrażasz – kusa spódniczka, głęboki dekolt, mocny makijaż, wysokie obcasy i morze perfum (takich, co aż w nosie kręcą). Mówiąc w skrócie – bycie sexy kojarzy nam się z wulgarnością. A tak wcale nie musi być i najwyższy czas udowodnić, że każda z nas może być seksowna i jednocześnie nie wzbudzać zażenowania. Bo przecież nie chcemy wyglądać tandetnie… 

Wrzuć na luz

My-kobiety do wszystkiego podchodzimy tak szalenie poważnie. Nawet do tego, żeby wyglądać sexy. I tak oto coś, co powinno być lekkie, naturalne i frywolne, staje się ciężkie i niestrawne. Przestań się zmuszać i analizować, a dopiero wtedy uda ci się uwolnić swój seksapil.

Stwórz swoją definicję

Przestań kurczowo trzymać się trendów i utartych schematów. Właśnie dlatego, że mam w tyle głowy miniówki, dekolty i kabaretki, nie może odnaleźć swojego stylu i poczuć się sexy. Zastanów się, co to właściwie dla ciebie oznacza, z czym ci się kojarzy. Może chodzi o dopasowane spodnie z wysokim stanem? Delikatne, jedwabne bluzeczki, długie kolczyki, wysokie buty? Znajdź swój styl i stwórz własną definicję. Pamiętaj, musisz czuć się komfortowo!

Ale nie wahaj się próbować!

Wiesz, że żyje się tylko raz? Szkoda tracić czas na rumieńce wstydu i niepewność w działaniu. Baw się modą, próbuj, eksperymentuj. Tylko w ten sposób możesz odkryć własny styl.

Głowa do góry

Pewność siebie to podstawa. Możesz założyć na siebie najseksowniejsze ciuchy na świecie, ale jeśli będziesz wbijać wzrok w podłogę i unikać cudzych spojrzeć, raczej nie odniesiesz takiego efektu, o jakim marzysz.

Postaw na czerwień

Ten kolor naprawdę przykuwa uwagę i rozpala zmysły. Nie musi jednak prezentować się tandetnie. Wszystko zależy od tego, na jaki element garderoby się zdecydujesz. To może być sukienka, żakiet, spodnie, spódnica, buty, torebka, apaszka czy nawet… parasol. Ty decydujesz, w czym czujesz się dobrze.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

Sygnały alarmowe w zachowaniu twojego dziecka, które możesz zaobserwować podczas zabawy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 marca 2018
Następny

Jeśli twoje dziecko zachowuje się w niepokojący sposób – co robisz? Kiedy nauczyciel informuje cię o dziwnych zachowaniach twojej córki czy syna w szkole – jakie działania podejmiesz? Gdy inny rodzic zwraca ci uwagę na nietypowe stany emocjonalne twojego dziecka  – jak zareagujesz? Jeśli szukasz pomocy, prawdopodobnie już wcześniej zauważyłeś niepokojące sygnały alarmowe. Przyjrzyj się uważniej temu, jak bawi się twój maluch.

Przyszła pora na to, aby pomóc dziecku zmierzyć się z jego niepokojem lub dyskomfortem emocjonalnym, którego doświadcza. Oto lista najczęstszych sygnałów ostrzegawczych,  które możesz zaobserwować podczas zabawy twojego dziecka.

Agresja

Agresywne motywy w zabawie odnoszą się również do treści narracji. Jakiego rodzaju historie opowiada twoje dziecko podczas zabawy? Jakie rodzaje dialogów włącza do niej?  Czy towarzyszy temu konflikt lub silne negatywne emocje? Agresywna zabawa oznacza także sposób, w jaki twoje dziecko wchodzi w interakcję z zabawkami, przedmiotami i innymi osobami zaangażowanymi w daną sytuację. Czy rzuca zabawkami w innych? Walczy z tym, kto nie chce się z nim bawić? Obraża go? Dopiero takie zachowania są naprawdę niepokojące.

Niekonsekwentne „zakończenia” zabawy

Dotyczy to treści, narracji i opowiadania scenariusza zabawy. Większość historii dziecięcych ma jakieś zakończenie. Zazwyczaj niekoniecznie ma ono sens dla dorosłych, ale zapewnia „zamknięcie” i zakończenie etapu zabawy dla dziecka. Kiedy fabuła jest niejednoznaczna lub twoje dziecko uparcie wybiera  zakończenia skazane na niepowodzenie, może to oznaczać jakiś skomplikowany stan emocjonalny.

Jeśli założymy, że poprzez zabawę dzieci mogą manifestować swoje wewnętrzne życie, łatwiej będzie nam zrozumieć, dlaczego niejednoznaczny finał lub skazane na niepowodzenie zakończenie może być niepokojące. Może nam dać do zrozumienia, że ​​dziecko nie wie,  jak  rozwiązywać swoje osobiste problemy lub ma negatywny pogląd na życie. Ostrzegać nas o jakimś wewnętrznym konflikcie, którego nie bylibyśmy świadomi. Porozmawiaj z dzieckiem, stawiaj mu pytania dotyczącej treści narracji (np. „Dlaczego w tej zabawie wszyscy są tacy smutni?”). Po nitce do kłębka.

Zabawy „ograniczone”

Jaka jest różnica między zginaniem linijki a zginaniem słomki? Która z nich pęknie szybciej?  To samo dzieje się z ludźmi: im jesteśmy sztywniejsi lub mniej elastyczni, tym więcej niepokojów targa naszym wewnętrznym życiem. A u dzieci najlepiej widać to podczas zabawy.

Kiedykolwiek poczujesz, że „światy fantasy” twojego dziecka lub jego opowieści stają się zbyt ograniczone, uboższe niż wcześniej, dostajesz sygnał, że może ono się zmagać z niską tolerancją na frustrację lub problemem z adaptacją do nowych sytuacji. To  może  stać się trudnością w prawdziwym życiu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

10 objawów białaczki, które są często ignorowane

Redakcja
Redakcja
12 marca 2018
Fot. iStock/marvinh
Następny

Białaczka, czyli nowotwór układu krwiotwórczego, jest chorobą, która nie ma jednej postaci. Proces nowotworowy dotyczy krwi i szpiku kostnego i może rozszerzać się na węzły chłonne, wątrobę i śledzionę. To poważna choroba, w której powstające nowe białe krwinki są wadliwe i  zaburzają pracę wszystkich narządów wewnętrznych. Dochodzi także do zaburzeń w produkcji czerwonych krwinek oraz płytek krwi.
Częściej chorują na nią mężczyźni, niż kobiety, ale to może się zmienić, ponieważ coraz więcej osób zapada na jeden z 4 głównych typów: ostrą białaczkę szpikową (AML), przewlekłą białaczkę szpikową (CML), ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL), przewlekłą białaczkę limfocytową (CLL). Posiadają one różny przebieg i mogą dawać inne objawy. Trudno także określić jeden powód rozwoju białaczki, ale są pewne czynniki ryzyka, które mogą go przyspieszyć:

  • predyspozycja genetyczna,
  • czynniki natury zakaźnej – onkogenne retrowirusy HTLV-1, HTLV-2,
  • czynniki fizyczne, chemiczne lub biologiczne, które wyzwalają proces rozrostowy — m.in. palenie tytoniu, narażenie na pestycydy, herbicydy, insektycydy, rozpuszczalniki,
  • upośledzenie układu odpornościowego.

10 objawów białaczki, które często są ignorowane

Objawy białaczek nie są charakterystyczne i to powoduje trudność w wykryciu rozwoju choroby we wczesnym jej stadium. Bardzo często pojawiające się sygnały ze strony organizmu są przez chorych ignorowane.

1. Skupiska plam na skórze

Czerwone lub fioletowo-czerwone wybroczyny o kształcie kiści winogron są efektem zaburzenia w krzepliwości krwi. To wpływa na powstawanie niekontrolowanych krwotoków lub tworzeniem się zagrażających życiu zakrzepów krwi. Liczne siniaki również powinny niepokoić, podobnie jak krwawienia z naturalnych otworów ciała, które są najczęściej wynikiem małopłytkowości i zaburzeń czynności płytek krwi.

2. Bóle gardła i anginy

Białaczka może skutkować częstymi infekcjami, takimi jak nawracające bóle gardła, anginy, a także zapalenia płuc. Zmiany w jamie ustnej i w gardle mogą powracać w wyniku zakażeń wirusowych, grzybiczych. Może również nastąpić przerost dziąseł.

3. Świąd skóry

„Zwykły” świąd skóry mogą powodować różnego rodzaju alergie, grzybica czy świerzb, więc ten objaw zazwyczaj nie wzbudza większych podejrzeń. Natomiast w białaczce, komórki nowotworowe naciekają na skórę, wywołując plamisto-grudkową wysypkę, uporczywie swędzącą. Czasem dyskomfort jest tak silny, że chorzy rozdrapują skórę do krwi.

4. Osłabienie i zmęczenie

Objawy podobne do zespołu chronicznego zmęczenia, czyli ospałość, brak energii do działania, niechęć do podejmowania codziennych czynności, brak sił na nie mog być objawem wielu chorób, w tym białaczki. Dzieje się tak, ponieważ  następuje spadek produkcji czerwonych krwinek, które transportują w zdrowym organizmie tlen i substancje odżywcze. Na skutek tego pojawia się anemia i chorzy skarżą się na ogromne znużenie i zmęczenie.

5. Ból kości i stawów

Ból stawów i kości, który zazwyczaj jest bagatelizowany,  pojawia się w przypadku białaczki, gdy gromadzą się w nich uszkodzone komórki krwi. Ból kości bywa delikatny i tępy lub przybiera postać intensywnych ukłuć. Im poważniejszy stan chorego, tym wyraźniejsze objawy bólowe.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Nie możesz się doczekać ostatniego odcinka „Gry o tron”? Oni mogą go w ogóle nie doczekać… Ta kampania otwiera oczy

Zaburzenia snu u dzieci – na jakie objawy zwrócić uwagę?

Różne nazwy, ten sam schemat. W teorii możesz wszystko, praktyka jednak, strzela ci z liścia w twarz. O grupach na Facebooku