Książki Macierzyństwo

Najfajniejsze książki na Dzień Dziecka – przegląd bardzo subiektywny (za to szczery)

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
29 maja 2020
Fot. Archiwum prywatne
 

Jeśli chcielibyście kupić dziecku w prezencie książkę, a jednocześnie nie usłyszeć westchnienia rozczarowania (bo to nie żywy kuc, setka gier na konsolę czy inne cuda, które i tak wylądują na dnie szafy – z resztą zabawek hańby) podpowiadamy, co u nas sprawdziło się genialnie. Są takie książki, które po prostu zachęcają do czytania. A wieczorem i dzieci, i rodzice nie mogą się doczekać.

Kolejność przypadkowa – nie sugerujcie, bo wszystkie książki są boskie! Wiem, bo sprawdziłam 😉

Zagadki detektywistyczne – dwie części plus wersja z dreszczykiem

Fot. Archiwum prywatne

Niezmiennie uwielbiam te tytuły. Pierwsza część była cudowna, na początku społecznej kwarantanny dokupiliśmy dwie pozostałe – i wszystkie wieczory spędzane na odgadywaniu były znakomite. Minus? Każda dobra książka kończy się za szybko 😉

ZAGADKI DETEKTYWISTYCZNE

Victor Escandell
Wydawnictwo Debit
Wiek: 10+ (ale sześciolatek też się setnie bawił!)

Dawno w moje ręce nie trafiła tak fajna książka,  jak ZAGADKI DETEKTYWISTYCZNE!  Wypróbujcie koniecznie, bo to jedna z niewielu tego typu pozycji! Naprawdę bawi, a słynne Cluedo może się schować 😉 !  Każda zagadka to osobna historyjka z kilkorgiem bohaterów i interesującą tajemnicą. Która z postaci okaże się winowajcą? Jak to wykryć? Przyda się też na domowe imprezy.

 

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj: 

Najfajniejsza książka ever! Czyli ZAGADKI DETEKTYWISTYCZNE

Niesamowite zwierzęta i ciekawostki z ich życia

Fot. Archiwum prywatne

Cudowna, ciekawa i arcyśmieszna. Czy masz cztery czy dwanaście lat. W minimalistycznym tonie, z pięknymi czarnymi ilustracjami. Na cudownym, lekko surowym papierze. Piękna w każdym calu. Ale przede wszystkim narzędzie doskonałe, by zaciekawić dziecko przyrodą – a wszystko w iście skandynawskim stylu. Z tej serii znajdziecie jeszcze książkę o pradawnych zwierzętach.

MAJA SÄFSTRÖM
Wydawnictwo Czarna Owca
Wiek 3 +

Tak ma być, zawołał świat

Fot. Archiwum prywatne

To jedna  z najpiękniejszych książek jakie czytałam. Cudowna opowieść o świecie, o tym , co było i zastanowieniu się nad tym, co być może. I sześcio- i dziesięcio- i trzydziestolatek się zasłucha. Piękne ilustracje. Gorąco polecam.

Kaia Dahle Nyhus
Wydawnictwo Debit
Wiek 6 +

Oryginalna i błyskotliwa opowieść o ewolucji dla najmłodszych.

Jak powstał świat? Jak my staliśmy się nami? Kaia Dahle Nyhus zabiera czytelnika na zadziwiającą ekspedycję po wiedzę, skąd pochodzimy i kiedy zostaliśmy ludźmi. Budzi przy tym ciekawość i zachęca do stawiania zasadniczych pytań: Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

Coś pióra Roalda Dahla

Roald Dahl - życie, twórczość, cytaty

Fot. Archiwum prywatne

Nieustannie i niezmiennie będę polecać klasykę, czyli obie książki o przygodach Charliego i Williego Wonki, BFG, Cudowne Lekarstwo George’a czy dla nieco młodszych zbiór opowiadań pt. „Przeogromny Krokodyl i inne zwierzęta”.

Babcia na jabłoni

Fot. Archiwum prywatne

Nie ma takiej drugiej na ziemi. Nie ma. Siedzi na drzewie i plecie. Ale jakieś historie. Trochę sentymentalna i totalnie szalona. Babcia. Tak, ta babcia od tygrysów, piratów i przygód, której Pan Jones (Indiana Jones), może jej co najwyżej pozazdrościć. Taka, babcia, którą każdy chce mieć. Z całego serca. I taka książka, o której czytaniu będą Wam dzieci przypominać co wieczór, a Wy co wieczór będziecie żałować, że one już zasnęły i znów trzeba czekać do jutra.

Wydanie opatrzone jest niesamowitymi ilustracjami, a czcionka jest stworzona do samodzielnego czytania dla początkujących.

PS: Na czas kwarantanny wydawnictwo udostępniło kolorowanki i inne fajne materiały do wydruku w domu i wspólnej zabawy: zajrzyjcie koniecznie, bo kładą na łopatki! (https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/materialy_do_pobrania/)

Mira Lobe
Wydawnictwo Dwie Siostry
Wiek: 5+

Zgadzam się albo i nie!

Fot. Archiwum prywatne

Ta książka nie dość, że jest fajna, to jest bardzo potrzebna. A potrzebna jest i dzieciom, i rodzicom.

Jeśli chcecie nauczyć dziecka najcenniejszej umiejętności świata – stawiania mądrych granic – nie wahajcie się. My żyliśmy w innym świecie… „No co cioci nie ucałujesz?”, „ale to babcia, będzie jej przykro”…  brzmi znajomo? Stawiania granic często uczymy się dopiero w dorosłości, a wtedy jest nam o wiele trudniej. Cudowny pomagacz w budowaniu bezpieczeństwa i autonomii dziecka. A w dodatkowo świetnie spędzony wspólnie czas. Z tej lektury z pewnością wszyscy wiele wyniesiecie!

Wydawnictwo Debit
Wiek 6 +

Potter w wersji de luxe

Fot. Archiwum prywatne

Bez Harry’ego Dzień Dziecka nie może się udać. Ale jeśli szukacie książki godnej miana prezentu, musicie sięgnąć po wydanie albumowe, ilustrowane przez Jima Kaya. Już samo trzymanie tych książek w rękach sprawia przyjemność. U nas na razie zagościły dwa pierwsze tomy: Harry Potter i Kamień Filozoficzny oraz Harry Potter i Komnata Tajemnic. Dostępne są w polskiej wersji językowej cztery tomy przygód najsłynniejszego czarodzieja świata.

Fot. Archiwum prywatne

A historii opisywać nie musimy – kto jej nie zna? 😉

Przy okazji spotkania z Potterem nie można zapomnieć o Baśniach Barda Beedle’a – pamiętajcie, że czytał je sam Dumbledore.

Fot. Archiwum prywatne

Wydawnictwo Media Rodzina

Baśniobór

Fot. Archiwum prywatne

W Baśnioborze zakochaliśmy się w wersji audio. Jest tak cudowny i wciągający, że zajął u nas miejsce ex aequo z Harrym Potterem. Każde słowo wciąga coraz bardziej. A ja z napięciem siedzę w pokoju dzieci, gdy zasypiają, żeby niczego nie przegapić! Genialny początek przygody z fantastyką.

Wydawnictwo W.A.B.

Wiek: według mnie 10+ (bywa ostro) 😉

Tappi i

Fot. Archiwum prywatne

Wikinga Tappiego nie da się nie kochać. Jest genialny, a ilustracje przepiękne – słowem idealny dla młodszych dzieci. Opowieści o Tappim jest całkiem sporo, ostatnio nawet kolekcja wzbogaciła się o książki dla starszych dzieci.

Wydawnictwo Zielona Sowa

To nie jest tekst reklamowy, polecamy, co lubimy 😉


Książki Macierzyństwo

Bonnie i Clyde – kochankowie i gangsterzy. Historia miłości poza prawem, niczym scenariusz filmu

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
29 maja 2020
bonnie i clyde historia, film
Fot. CC Search / Kinney Turtle / CC BY
 

Bonnie i Clyde to osławiona para kochanków, którzy nie bali się ryzyka. Ich niesamowita historia przyniosła im niechlubną sławę jeszcze za życia. Mimo że pragnęli być znani i gardzili nudnym, uporządkowanym życiem, najpewniej nie tak spodziewali się odejść. Jak naprawę potoczyła się historia kochanków – gangsterów?

Bonnie i Clyde – preludium do sławy

Bonnie i Clyde w świadomości społeczeństwa zapisali się jako nierozłączna para gangsterów. A przecież przed tym spektakularnym etapem ich wspólnego życia, w funkcjonowali i to w sposób całkiem zwyczajny.

bonnie i clyde historia film

Fot. CC Search / Kinney Turtle / CC BY

Bonnie

Bonnie Parker wychowywała się w slumsach Dallas, w Teksasie. Wbrew wielkiemu kryzysowi w latach 1929-33, Bonnie miała gwiazdorskie ambicje. Zdecydowanie nie odpowiadało jej życie, jakie wiodła, marząc o bogactwie i sławie. Te pragnienia nie były bezpodstawne, ponieważ z zachowanych wierszy jej autorstwa wychyla się poetycki talent. Marzeń w młodości nie udało się jej zrealizować, bowiem dość szybko wyszła za mąż za drobnego złodzieja.

Miała 16 lat, gdy poślubiła Roya Thorntona, i bardzo szybko rozczarowała się swoim mężem. Roy nie chciał, lub nie umiał, dać dziecka Bonnie, poza tym miał w zwyczaju znikać i wracać po długim czasie bez słowa, nie stronił od kieliszka i przemocy. Nie można się więc dziwić, że młoda mężatka szybko zrozumiała, jak rozczarowująca jest jej sytuacja. Postanowiła odejść, gdy Roy trafił do więzienia, nie oglądając się na męża, ani nie dbając o formalny rozwód. Musiała jednak zadbać o to, by mieć za co żyć. Zdecydowała się więc znaleźć pracę, najpierw jako kelnerka o pięknym uśmiechu, następnie jako opiekunka dziecka swojej siostry. W związku z tym istnieją dwie wersje o pierwszym spotkaniu Bonnie i Clyde – mieli spotkać się w barze, w którym pracowała Bonnie lub u jej siostry, kiedy to Clyde, mieszkający po sąsiedzku, wpadł z odwiedzinami.

Clyde

Clyde Chestnut Barrow urodził się w Teleco, kilka kilometrów od Dallas, jako piąte dziecko w ubogiej rodzinie. Rodzeństwo nie miało należytej opieki, ponieważ rodzice byli zbyt zajęci próbą przetrwania i zarobienia jakichkolwiek pieniędzy. Clyde chętnie odwiedzał kino, gdzie oglądał z zapałem filmy o kowbojach, którzy swoją buntowniczą postawą zapisali się w jego świadomości. Nie było on niestety pilnym uczniem, nie potrafił się też dostosować do zasad i hierarchii ustalonej w społeczeństwie. Szybko trafił po raz pierwszy do więzienia jako nastolatek, gdy zaczął kraść i łamać obowiązujące prawo. Po wyjściu na wolność spotyka Bonnie.

Bonnie i Clyde – wielka miłość i jeszcze większe problemy

Gdy Bonnie i Clyde zaczęli się spotykać, mężczyzna nie chwalił się Bonnie swoimi wątpliwymi osiągnięciami. Tajemnica jednak wyszła na jaw, gdy pewnego poranka do domu Bonnie weszła policja, i aresztowała Clyde śpiącego u niej na kanapie. Wyrokiem sądu został skazany na dwa lata więzienia za napad i siedem innych zarzutów. Bonnie, deklarując swoją nieskończoną miłość, odwiedza wybranka w więzieniu. Gdy Clyde planuje ucieczkę na wolność, wtajemnicza Bonnie w plan i przydziela jej zadanie do wykonania. Mimo ogromnego ryzyka, udaje się jej przemycić do więzienia rewolwer. Ucieczka się udaje, jednak los nadal im nie sprzyja – niebawem Clyde zostaje złapany i skazany. Tym razem czeka go czternaście lat przymusowych robót na roli, jako element pobytu w więzieniu Eastham Prison Farm.

Niebawem jednak wrócił do domu, na warunkowym zwolnieniu po tym, jak w sposób uniemożliwiający pracę odciął sobie tasakiem palce u stóp. Więzienna rzeczywistość jednak go zmieniła, przez doświadczenia z mordercami i gwałcicielami stał się twardy i cyniczny. Chciał stworzyć z Bonnie rodzinę, ale miał problem ze znalezieniem pracy. Kryminalna przeszłość skuteczne zamykała przed nim możliwość legalnego zarobku. Rozczarowanie życiem i frustracja rosły, aż nie zostało inne wyjście, jak przejść na „ciemną stronę mocy”. Matka Bonnie, widząc, co się święci, naciskała ją, by zostawiła Clyde`a, tym bardziej, że oficjalnie nadał była żoną odsiadującego wyrok Roya. Bonnie wiedziała, że liczy się tylko Clyde i układała z nim plan wspólnego życia poza prawem.

Bonnie i Clyde historia film

Fot. CC Search / briannaknt / CC BY

Bonnie i Clyde – historia jak z kina

Ich gangsterska przygoda rozpoczyna się w 1932 roku, gdy wraz z wspólnikiem napadają na sklep z bronią palną i amunicją. Tam też wywiązuje się ich pierwsza strzelanina i pościg, a Bonnie trafia do więzienia. Clyde pozostający na wolności nadal zajmuje się kradzieżami i napadami, tworzy swój gang. Sytuacja robi się jeszcze bardziej poważna, gdy podczas strzelaniny w trakcie napadu, ginie właściciel jednego ze sklepów. Do drobniejszych win, dochodzi jeszcze ponura sława zabójcy, choć to nie Clyde strzelał. Gdy Bonnie wyszła na wolność, Clyde był poszukiwany listem gończym, groziło mu krzesło elektryczne. Mimo wszystko, nadal trwali razem.

Bonnie i Clyde – droga bez powrótu

Prawdziwie zła sława i droga bez powrotu zaczęła się, gdy Clyde zabił policjanta – tego nie mogły puścić płazem służy amerykańskie, podobnie jak oburzone społeczeństwo. A Bonnie i Clyde uparcie podążali za marzeniami o wolnym życiem poza prawem. Szczęście jednak nie mogło trwać wiecznie. Podczas jednej akcji Bonnie została trafiona kulą w brzuch, a Clyde w policzek. Im udało się jednak zbiec, ale postrzelony brat Clyde`a, który współtworzył gang, zginął od kul, a jego żona została pojmana. Kochankowie po wyleczeniu ran obmyślili ryzykowny plan napadu na więzienie Eastham Prison Farm, w którym wyrok odsiadywał Clyde. Do napadu doszło – Clyde chciał uwolnić więźniów – 5 z nich uciekło, a w strzelaninie zginął strażnik.

Te wydarzenia sprawiły, że gangsterska para obrosła złą legendą i była już znienawidzona. W pościg za nimi ruszył człowiek-legenda, Frank Hamer, emerytowany strażnik, wyjątkowo skuteczny w działaniu. Czarę nienawiści do pary przelała kolejna strzelanina, w której zginął policjant, mający się żenić niebawem. Przyszła panna młoda żegnała swojego ukochanego, stojąc nad trumną w sukni ślubnej. Tego nikt nie mógł darować gangsterom, cel był jeden – zabić Bonnie i Clyde`a.

Bonnie i Clyde – czas zemsty

Jeszcze w tym samym roku szczęście zupełnie się od pary odwróciło. 23 maja 1934 roku Frank Hamer z ludźmi zastawił na kochanków zasadzkę. Bonnie i Clyde zostali ostrzelani bez prób zatrzymania, jadąc autem. Strzały były celne – z ponad 50 wystrzelonych pocisków, większość dosięgnęła parę. Bonnie miała umrzeć z kanapką w ręku, Clyde jako pierwszy dostać kulkę w głowę.

Bonnie i Clyde historia, film

Fot. CC Search /  Jay Bonvouloir / CC BY

Nawet po śmierci, Bonnie i Clyde chcieli być razem. Planom tym sprzeciwiła się matka Bonnie, która pochowała jej ciało na innym cmentarzu. Clyde pochowano obok brata. Rodzina spełniła jego wolę, umieszczając na nagrobku napis „Gone but not forgotten”.

Bonnie i Clyde – film 

Niesamowita historia Bonnie i Clyde to gotowy scenariusz na film. I producenci szybko zauważyli jego potencjał. Powstało kilka produkcji, z których najsłynniejszą był film z 1967 „Bonnie i Clyde”. Główne role zagrali w nim Faye Dunaway jako Bonnie Parker oraz Warren Beatty jako Clyde Barrow. Film nominowany był zarówno do Złotych Globów, Oscarów (zdobył dwa), jak i nagrody Bafta (zwyciężył w dwóch kategoriach).

bonnie i clyde historia, film

Fot. CC Search /  thefoxling  / CC BY

Oczywiście filmów było więcej, i nawet współcześnie wraca się do tej porywającej historii Bonnie i Clyde. Przykładem jest nowy film z 2019 r produkcji Netfliksa „The Highwayman”, skupiający się na wydarzeniach z perspektywy Franka Hamera, w którego wcielił się Kevin Costner.


źródło:  polskatimes.pl ,www.wprost.pl , kobieta.onet.pl 

Książki Macierzyństwo

Long bob – fryzura, która nigdy nie wyjdzie z mody. Warto zdecydować się na to lekkie i kobiece cięcie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 maja 2020
long bob - lob, blond, z grzywką
Fot. iStock

Long bob (w skrócie lob) to dłuższa wersja klasycznego boba, który pokochały kobiety na całym świecie. Tego rodzaju cięcie to połączenie klasyki i nowoczesności, świetnie prezentujące się przy różnych typach urody. Poza tym to wygodna fryzura, której pielęgnacja i układanie nie sprawia problemu.

Lob pokochały zarówno gwiazdy, jak i zwykłe kobiety. Sprawdzi się ona przy różnych typach urody i na różne okazje. To fryzura, którą można nosić w sposób bardziej elegancki, ujarzmiony lub pozwolić sobie na większy luz w układaniu włosów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Oliver Salon (@oliversalon)

Long bob – fryzura z historią (1920-2020)

Long bob (lob) tworzy się z półdługich włosów, odrobinę krótszych z tyłu głowy, i dłuższych pasm na przodzie. Delikatnie wycieniowane końcówki nadają fryzurze lekkości i stają się piękną ramą dla twarzy.

Warto wiedzieć, że long bob w wersji 2020, to fryzura wywodząca się z klasycznego boba, który wdarł się na salony przed stu laty, w czasach międzywojnia. To krótkie, ale nadal kobiece cięcie było odmianą od noszenia długich, ciasno spinanych włosów. Nie da się ukryć, że w latach 20. XX wieku święciła ona wielkie triumfy, pojawiając się na głowach rzeszy kobiet. Wystarczy obejrzeć filmy z tamtej epoki czy zdjęcia, by podziwiać pierwotną wersję boba z grzywką, sięgającą w równej linii tuż za uszy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Viseart Paris (@viseartuk)


Ponieważ moda się zmienia, przeszedł czas, by króciutki bob ustąpił miejsca popularności innym uczesaniom. Gdy znów powrócił do łask fryzjerów, wglądał już nieco inaczej. Stał się dłuższy, z linią włosów na przodzie sięgającą nawet szczęki i podwijanymi końcówkami (tzw. bob A Line). Long bob w wersji 2020, który współcześnie święci triumfy, ma wiele wspólnego z poprzednikami, choć jest jeszcze dłuższy i wcale nie wymaga, by włosy były ułożone idealnie gładko. Falowane, a nawet zmierzwione w artystycznym nieładzie włosy w opcji lob, prezentują się fantastycznie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Cabelo Longbob (@longbobcabelo)

Komu pasuje long bob?

Long bob to fryzura uniwersalna, pasującą do różnych typów urody i rodzaju włosów. Ważna rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę, to kształt twarzy. Kobietom z niskim czołem, mocną szczęką, o trójkątnych lub kwadratowych rysach będzie pasował bob w stylu retro, z prostą, wyrazistą grzywką. Długość jednak nie powinna być zbyt krótka – najlepiej, by sięgała do ramion. Kosmyki przy samej twarzy można odrobinę mocniej wycieniować, przez co zostaną nieco wyrównane proporcje twarzy. Panie o okrągłej lub owalnej twarzy mogą zdecydować się na prosty lob z przedziałkiem na środku. Takie cięcie wysmukli rysy twarzy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Vini Kerescky (@viniciuskerescky)

Long bob – zalety

Ta urocza fryzura sprawdzi się, gdy kobietę nachodzi chęć na zmiany, ale z uniknięciem radykalnego cięcia. Odświeża wizerunek, wyszczupla i odmładza twarz. Bob w wersji long fantastycznie podkreśla urodę zarówno nastolatki, jak i dojrzałej kobiety. Fryzura do ramion pozwalają na swobodne ułożenie włosów rozpuszczonych, a także umożliwiają ściągnięcie ich gumką, co jest bardzo pomocne podczas upałów czy choćby intensywnego treningu. Dobrze obcięte włosy nie sprawią żadnego problemu w codziennej stylizacji włosów. Co więcej – w niezobowiązującym wydaniu będą się one układać same, zawsze wyglądając bardzo dobrze. W przypadku wielkich wyjść long bob pozwala na upięcie włosów, użycie prostownicy lub lokówki, by stworzyć lekką i jednocześnie elegancką fryzurę.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Cabelo Longbob (@longbobcabelo)


Poza tym warto docenić fakt, ze umycie włosów sięgających maksymalnie do ramion, suszenie ich i ewentualna stylizacja nie zabierze wiele czasu, tak jak w przypadku długich włosów, które często trzeba upinać, by nie przeszkadzały właścicielce. A lob to modna i lekka fryzura, nadająca dziewczęcy urok bez wielkiego zachodu.

Long bob z grzywką

Long bob z grzywką to kolejna ciesząca się popularnością wariacja na temat cięcia włosów do ramion. Lob z gęstą i równą grzywką najbardziej elegancko prezentuje się na włosach wyprostowanych, błyszczących i gładkich.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Tatiana Donskova (@tatimodeling)


To oczywiście nie jest jedyna opcja na long bob z grzywką. Jeśli ktoś nie jest miłośnikiem używania prostownic lub po prostu rano brakuje na to czasu, naturalnie podkręcone włosy i postrzępiona grzywka nada odrobinę luzu i lekkości. Zastosowanie odpowiednich kosmetyków do modelowania pozwoli osiągnąć bardziej trwały efekt rozmierzwienia lub wygładzenia.

Long bob – blond, ombre, sombre

Long bob sam w sobie jest bardzo lekką fryzurą, a na blond włosach efekt będzie jeszcze bardziej widoczny. Rozjaśnione i lekkie włosy to hit nie tyko na wakacje.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez @taty.ink


Ten efekt można odpowiednio podbić, decydując się na long bob ombre lub sombre. Różnica między nimi polega na tym, że ombre daje efekt włosów ciemniejszych u nasady i jaśniejszych na końcach, a w przypadku sombre różnica między nasadą a końcówkami włosów jest minimalna – najczęściej wynosi jeden ton.  Niezależnie od tego, na jaką wersję lob blond przyjdzie ochota, nie należy samodzielnie eksperymentować z tym w domu. Wizyta u fryzjera zagwarantuje najlepszy efekt i zdrowe włosy.


źródło: www.jeanlouisdavid.pl 

Zobacz także

Nigdy nie mów dziecku: „nie płacz”. Smutek i łzy są naturalne

11 sposobów na wzmocnienie więzi pomiędzy rodzeństwem

Wymarzone miejsce na wyszukiwanie ubraniowych perełek? Sprawdź sama!