Filmy Lifestyle

Szukasz filmu na wieczór? Sprawdź, które tytuły warto obejrzeć!

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2022
 

Platformy streamingowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Zapewniają niezwykłą wygodę oglądania filmów i seriali o każdej porze dnia. Dodatkowo dostępność tytułów na żądanie jest naprawdę imponująca. Jak nadążyć za pojawiającymi się premierami?

Domowe seanse filmowe niegdyś kojarzyły się z kasetami VHS. Dzisiaj sposobów na domowe kino jest o wiele więcej. Wystarczy komputer lub telewizor z podłączeniem do internetu, aby cieszyć się ulubioną rozrywką, kiedy tylko chcemy. Wszystko dzięki istnieniu platform streamingowych, które dają ogromne możliwości. Zdecydowana większość z nich wiąże się koniecznością wykupienia abonamentu. Wciąż jednak w sieci znaleźć można miejsca, gdzie ulubione produkcje dostępne są zupełnie za darmo. Darmowe filmy w sieci – gdzie oglądać? Jak robić to legalnie! Zastanawiasz się, dlaczego warto oglądać filmy online?

Jak działają platformy streamingowe?

Platformy streamingowe, nazywane również serwisami VOD, to miejsca, które umożliwiają użytkownikom odtwarzanie materiałów wideo w wybranym przez nich czasie. Jest to obecnie najbardziej popularny sposób oglądania zarówno filmów, jak i seriali. Stanowią one bardzo silną konkurencję dla tradycyjnej telewizji. Wynika to przede wszystkim z zalet, jakie wiążą się z platformami streamingowymi. Oglądany materiał można w dowolnie chwili zatrzymać po to, aby wrócić do niego nawet za kilka dni. Dzięki temu film obejrzeć można o dowolnej porze, bez konieczności dopasowywania się do programu telewizyjnego czy też godzin pracy kina. Co więcej, ilość produkcji dostępnych w ramach wspomnianych serwisów jest coraz większa. Platformy VOD prześcigają się w liczbie filmów i seriali, które są tam udostępniane. Wszystko po to, aby przyciągnąć jak najwięcej odbiorców. Mowa tutaj nie tylko o produkcjach, które datę swojej premiery mają już dawno za sobą. Oferta platform streamingowych jest na bieżąco uzupełniana o najciekawsze tytuły, tak jak Kod wart miliardy dolarów – nowa produkcja Netflixa!

Gdzie oglądać ulubione filmy za darmo?

Liczba serwisów, które umożliwiają oglądanie światowych produkcji kinowych w domowym zaciszu, jest coraz większa. Jest to świetna wiadomość dla wszystkich, którzy lubię ten rodzaj rozrywki. Platformy VOD to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale też możliwość oglądania filmów na wielu różnych urządzeniach. Dzięki temu ulubiony serial może towarzyszyć nam w tak naprawdę każdym momencie. Nieoczekiwane opóźnienie pociągu czy kolejka do lekarza to idealny moment na nadrobienie krótszych produkcji. Wbrew pozorom, aby korzystać z tego rodzaju udogodnień, wcale nie trzeba decydować się na płatną subskrypcję. W sieci wciąż dostępne są serwisy, które umożliwiają oglądanie filmów i seriali za darmo. Wybór bezpłatnych produkcji jest naprawdę duży. Jest to świetna możliwość dla osób, które chciałby nadrobić mniej znane tytuły czy też ponownie obejrzeć ulubiony serial sprzed lat.

Najlepsze thrillery z 2021 roku: Sprawdź top listę!


Filmy Lifestyle

Konto osobiste. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2022
 

Wśród podstawowych produktów bankowych konto osobiste jest jednym z tych, które wybieramy najczęściej. Duże zapotrzebowanie spotyka się tutaj z równie bogatą ofertą. Poszczególne banki prześcigają się w skutecznej promocji swoich produktów, angażując w nią często celebrytów i influencerów. Warto mieć podstawową wiedzę, aby wybrać opcję najlepszą dla siebie. Na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu konta osobistego? Podpowiadamy.

Dobrze dobrane konto osobiste powinno być możliwie tanie i funkcjonalne tak, aby dało się z niego korzystać w sposób dopasowany do własnych potrzeb. Rynek pełen jest ofert od różnych banków zachwalających swoje produkty w mediach. W tej sytuacji podstawowa wiedza staje się niezbędna. Czy wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego?

Konto osobiste (ROR), czyli co?

Konto osobiste to inaczej ROR, czyli Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy. W Polsce prowadzi się ok. 35 milionów takich kont. Posiadają one dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim można dzięki nim dokonywać bieżących rozliczeń finansowych, ale także umożliwiają one gromadzenie oszczędności. Obecnie dzięki kontom osobistym możliwe jest też np. dokonywanie płatności bezgotówkowych i wypłacanie pieniędzy z bankomatu.

W zasadzie wszystkie konta ROR działają w podobny sposób i związane są ze zbliżonymi możliwościami uzyskiwanymi przez posiadacza. Różnice dotyczą jednak dwóch ważnych sfer: opłat związanych z kontem i jego funkcjonalności. Oczywiście konto musi być też bezpieczne.

Pamiętaj, że odpowiednie organy dbają o Twoje bezpieczeństwo. Przeczytaj Ochrona klienta na rynku usług finansowych.

Koszty związane z kontem osobistym

Często można spotkać się z ofertą konta osobistego za 0 zł. Czy faktycznie jest ono darmowe, czy też użytkownik jest narażony na inne koszty z nim związane?

Koszty prowadzenie konta

Wybór konta firmowego powinien być związany z jasnym zdefiniowaniem swoich potrzeb. Niestety, ale często ulegamy magii marketingu i decydujemy się za wszelką ceną wybrać konto za 0 zł. Czy to zła decyzja? Niekoniecznie, ale warto spojrzeć na opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku w szerszej perspektywie:

  • Może się okazać, że przy darmowym założeniu i prowadzeniu konta inne opłaty będą stosunkowo wysokie (np. za korzystanie z bankomatu itp.).

  • Bywa też, że konto jest prowadzone za darmo, ale tylko przy spełnieniu określonych warunków. Może chodzić np. o określoną ilość transakcji w trakcie miesiąca lub ich wysokość na oczekiwanym poziomie.  

Koszty związane z kartami

Ile może wynosić opłata za wydanie i użytkowanie karty? Najczęściej samo wydanie karty debetowej jest darmowe. Ewentualnymi opłatami bywa jednak obarczone jej użytkowanie. Zwykle nie jest to wysoka kwota i wynosi kilka złotych za miesiąc. Również tutaj banki często umożliwiają swoim klientom uniknięcie opłaty po spełnieniu określonych warunków. Najkorzystniej sytuacja prezentuje się wtedy, gdy warunki darmowego prowadzenia konta pokrywają się z zasadami bezpłatnego korzystania z karty. W innym przypadku występuje konieczność spełnienia większej liczby wymagań, co jest niekorzystne dla klienta.  

Koszty przelewów

Najczęściej zdarza się tak, że bank nie nalicza opłat za zwykłe przelewy Elixir. Będą one za to konieczne w przypadku innych transakcji (np. Express Elixir, Swift, Sepa, Sorbnet). Należy zapoznać się ze szczegółowymi zasadami dotyczącymi opłat za nie poprzez przestudiowanie Tabeli Opłat i Prowizji. Przy podejmowaniu decyzji istotne będzie zastanowienie się nad tym, jak często korzystamy z innych opcji przelewów.

Koszty korzystania z bankomatów

Z reguły darmowe jest korzystanie z urządzeń własnego banku. Należy jednak szukać takich ofert, gdzie darmowy charakter ma korzystanie z wszystkich bankomatów lub przynajmniej tych, które należą do sieci partnerskich.

Funkcjonalność konta osobistego

Standardy obsługi

Bardzo ważne przy wyborze konta osobistego są standardy obsługi klientów. Warto zapoznać się np. z opiniami o nich w Internecie. Współcześnie kluczowe jest to, aby bank prowadził łatwo dostępną i pomocną infolinię, 

Dostępność oddziałów i bankomatów

Im gęstsza jest sieć oddziałów i zwłaszcza bankomatów danego banku, tym lepiej. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. 

Działanie serwisu transakcyjnego i aplikacji mobilnej

W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest funkcjonalność bankowości internetowej i mobilnej. Za pośrednictwem serwisu transakcyjnego i aplikacji mobilnej wykonuje się coraz więcej operacji. Z jednej strony powinny być one więc dobrze wyposażone w ważne z punktu widzenia możliwości, z drugiej ich obsługa musi być łatwa. 

Działanie poza granicami kraju

Osoby często wyjeżdżające poza granice kraju powinny uwzględnić to przy wyborze konta osobistego. Ważne będzie dla nich umożliwienie darmowego wypłacania pieniędzy z zagranicznych bankomatów. Ciekawą opcją może być konto wielowalutowe, które pozwala płacić bez drogiego przewalutowania.

Dodatkowe usługi

Konto osobiste może być wreszcie połączone z opcją skorzystania z dodatkowych usług. Chodzi np. o ubezpieczenia lub różne dodatkowe programy oszczędzania. Niektóre osoby są potencjalnie zainteresowane takimi możliwościami. Ważne jest, aby porównały je z innymi ofertami dostępnymi w tym zakresie na rynku.


Filmy Lifestyle

To pieniądze zniszczyły nam małżeństwo! Żyliśmy razem z powodu mojego lęku i dla męża wygody

Listy do redakcji
Listy do redakcji
3 sierpnia 2022
Przyjaźń po rozstaniu?
Fot. iStock / Peeter Viisimaa

Od dwóch lat nie mieliśmy seksu. Żyliśmy razem dla córki i z powodu mojego lęku przed rozstaniem i jego wygody. Już tyle razy próbowaliśmy coś z tym naszym związkiem zrobić. Byliśmy na terapii. Wyjechaliśmy na rok na egzotyczną gorącą Teneryfę, gdzie wynajęliśmy piękny dom z basenem. Żyliśmy jak w bajce. Ale może właśnie to nas zgubiło…


W końcu powiedziałam mu: „Wyprowadź się. Nie już być blisko ciebie! Chyba cię nie kocham”. Kazik spakował się i przeprowadził do naszej kawalerki, którą do tej pory wynajmowaliśmy znajomym. Uzgodniliśmy separację, bo na razie nie mam siły na rozwód. Ciągle jeszcze z tyłu głowy mam nadzieję, że wszystko się jakoś poukłada.

Safanduła, ale fajny tata

Muszę wam powiedzieć, że mój mąż nie jest jakimś podłym facetem. To naprawdę spolegliwy człowiek. Nigdy nie podniósł na mnie ręki, nie zrobił mi celowo krzywdy, fajnie zajmuje się naszą córką… Ale zawsze jest jakieś „ale”! Moje dotyczy tego, że Kazik właściwie nigdy na własną rękę nie pracował. Zaczęliśmy spotykać się tuż po studiach i szybko zostaliśmy małżeństwem. Ja wtedy szukałam siebie i sensu życia, więc razem podróżowaliśmy przez kilka lat po świecie. Kompletnie nie zastanawiałam się nad tym, że żyjemy z moich pieniędzy, a właściwie to… na koszt moich rodziców. Kochałam Kazika i miałam takie romantyczne przekonanie: „Co moje mężu, to też jest twoje”.

Kasa od mojej mamusi

Wszystko dostaliśmy od moich rodziców. Pokaźny dom w Milanówku z ogrodem i basenem, do tego dwa samochody. Nie będę ukrywać, że pochodzę z bardzo zamożnej rodziny. Takiej, która inwestuje w nieruchomości i naprawdę mamy kasy jak lodu. Wiele lat żyłam z odsetek, które co miesiąc spływały na moje konto z rodzinnych lokat. Przyzwyczaiłam się do tego. Potem oboje z Kazikiem probowaliśmy pracować w firmie założonej przez moich rodziców. Ale to nie bardzo nam wychodziło. Najpierw ojciec zwolnił Kazika, a po pięciu latach ja weszłam w konflikt z bratem i też odeszłam. Wróciliśmy więc do wygodnego życia z odsetek.

Moja rodzina, a zwłaszcza mama, zawsze uważała, że Kazik powinien zarabiać, bo facet jednak musi mieć poczucie godności i wziąć odpowiedzialność za swoją żonę i dziecko. A jemu nigdy do tego się nie paliło. Dlatego, by odczepili się od nas rodzice, wymyśliłam, że założymy z Kazikiem firmę importującą tanie włoskie ciuchy. I cóż, powiem szczerze, nie bardzo nam szło. Nigdy jednak nie spojrzeliśmy sobie w oczy, by powiedzieć wprost, że ta firma to tylko przykrywka, by moja mama przestała gadać.

Lenistwo czy wygoda?

Nie szło nam z tym biznesem głównie dlatego, że Kazik nawalał. Okropnie długo robił zwroty towarów. Zapominał o sprawach księgowych. Zatrudniał masę podwykonawców, by sam móc się lenić. Raz zlecił komuś prowadzenie naszych mediów społecznościowych za niewyobrażalną kasę. Niedawno zaczął z konta firmowego, nie informując mnie o tym wcale, podbierać sobie kasę. Nie taka była nasza umowa! Poczułam się wtedy jakby własny mąż mnie okradał.

Z biegiem lat zaczęłam więc zauważać wyraźniej to, na co od samego początku zwracali mi uwagę rodzice. Wiele razy probowałam zaktywizować mojego męża do pracy. Ale nic z tego nie wychodziło. To dla mnie jest bardzo dziwne, bo przecież brat Kazika, starszy od niego o trzy lata, jest bardzo pracowity i zajmuje wysokie stanowisko w banku. Dlaczego więc mój mąż nie potrafi taki być? Może moje pieniądze niejako go zdemoralizowały? A może on w wieku 45 lat po prostu już nie potrafi iść do pracy na etat? Tak bardzo przyzwyczaił się do wygody i do tego, że moi rodzice zawsze nam kasę dadzą, jak będziemy w potrzebie?

Z drugiej strony, może nie powinnam rzucać kamieniem w mojego męża. Przecież sama taka jestem. Biorę tę kasę od matki, choć jestem już po czterdziestce. Nie mniej jednak postanowiłam ten list napisać bardzo szczerze. A prawda jest taka, że jak patrzę na mojego męża, to z roku na rok ubywa mi do niego szacunku. Wydaje mi się taki… niepociągający. Taki jak śląskie kluchy bez wyraźnej konsystencji. Sory za to porównanie, ale mąż kojarzy mi się tylko z brakiem charakteru. Cokolwiek mu mówię, to on przytakuje. Czuję, że mu zależy tylko na tym, żebym go przy sobie trzymała.

Potrzebuję przewietrzyć głowę

Dlatego już nie wytrzymałam i poprosiłam o separację. Powiedziałam, by kontaktował się ze mną jedynie SMS-ami, albo kiedy coś ważnego wyniknie podczas jego opieki nad córką. Firmę przepisałam na siebie. Odcięłam męża od firmowego konta i sama zajęłam się wszystkimi sprawami. Ruszyło z kopyta…

Poza tym naprawdę potrzebuję przewietrzyć swoją głowę. Od blisko dwudziestu lat jesteśmy bez przerwy razem. Dzień i noc, bo przecież w zasadzie nie pracujemy. A jak pracowaliśmy, to albo w firmie moich rodziców, albo gdzieś przez kilka miesięcy i rezygnowaliśmy. W rezultacie staliśmy się dla siebie jak mało kumple, którzy owszem może nie urządzają w domu karczemnych awantur, ale są dla siebie kompletnie aseksualni. Mój mąż nie potrafi postawić mi granicy, nigdy nie jest dla mnie wyzwaniem, nigdy niczym mnie nie zaskakuje. Nuda, nuda, okropna to nuda!

Zastanawiam się, co teraz będzie. I okropnie boję się, że nagle życie bez Kazika okaże się po prostu wspaniałe, a wtedy próba separacji zamieni się w decyzję o rozwodzie. Z jednej strony boję się tego, a z drugiej czuję wielką ekscytację.

A może to nie kwestia faceta?

Może wszystkiemu winna jest ta kasa? Boję się, że mnie znienawidzicie, ale uwierzcie: góra kasy, której nie zarobiłaś sama, okropnie cię demoralizuje. Rozleniwia. Sprawia, że nic nie musisz i że możesz tygodniami leżeć na Teneryfie obok męża i rozkminiając po cichu swoje egzystencjalne nieszczęście. Więc może to nie Kazika powinnam rzucić, tylko kasę moich rodziców? Wszystkiego jestem świadoma.

A może nie… może, jak trafię na odpowiedniego faceta, to wtedy poczuję się spełniona?!

Mar.

 


Zobacz także

„Aaaa, no co mnie podkusiło?”. Nie zasłaniajcie oczu, sprawdziłyśmy, o co chodzi z podpaskami wielorazowymi!

Najnowsze urządzenie medyczne w Polsce. Hit z USA w warszawskiej Klinice Saskamed

Prawdziwa miłość jest dla realistów. Romantyzm potrafi być męczący...

Skąd masz wiedzieć czy oddać mu serce, czy go… zostawić? 8 pytań, które pomogą ci zrozumieć, co czujesz