Lifestyle

Kobiety, które mówią dużo, żyją dłużej – pokazują badania

Redakcja
Redakcja
8 lutego 2020
Fot. iStock/Portra
 

Następnym razem, gdy ktoś będzie narzekał, że za dużo mówisz, przyjmij to jako najpiękniejszy komplement i wspaniałą wiadomość. Mówienie nie tylko pomaga tworzyć i pielęgnować głębsze więzi społeczne i wyrażać się precyzyjniej. Eksperci uważają, że może to być również prognostyk długiego życia.

Najbardziej popularna koncepcja naukowa mówi, że długość naszego życia zależy od genów. Ostatnie badania sugerują, że nasza długowieczność nie zależy wyłącznie od genetyki, ale także od tego, ile mówimy.

Grupa naukowców z Albert Einstein College of Medicine i Yeshiva University w Stanach Zjednoczonych badała liczbę słów, które wypowiadamy oraz ich wpływ na długość życia. Odkryto, że towarzyscy, rozmowni ludzie, którzy reprezentują bardziej tolerancyjne, pozytywne i optymistyczne postawy i wartości, mają lepszą jakość życia, co zwiększa ich długowieczność.

Naukowcy przebadali osoby w wieku od 95 do 100 lat, koncentrując się na związku między ich osobowością a genetyką. Analiza osobowości dała ciekawe wyniki: ludzie, którzy uważali się za bardziej pozytywnych, lubili też dużo mówić.

Hiszpański psychiatra, Luis Rojas Marcos, wyjaśnia w swojej książce „We Are What We Speak”, że ludzie, którzy wypowiadają więcej niż 15 000 słów dziennie, żyją dłużej niż ci, którzy mówią mniej. Według dr Rojasa Marcosa „rozmowni” ludzie żyją w poczuciu spełnienia, są zdrowsi i cieszą się dłuższym życiem.

A dlaczego to kobiety zwykle mówią więcej? Dzieje się tak z powodu wysokiego poziomu białka FOXP2, znanego również jako „białko językowe”. Naukowcy uważają, że wyższy poziom FOXP2 sprawia, że ​​kobiety mówią średnio 20 000 słów dziennie, podczas gdy mężczyźni tylko około 7 000.

Także, moje drogie – pora umówić się na dłuższą pogawędkę. Trzeba przecież dbać o zdrowie!


Na podstawie: brightside.me


Lifestyle

Jedno pytanie, które może uratować twój związek

Redakcja
Redakcja
8 lutego 2020
Fot. iStock/Jasmina007
 

Czy słowa mogą uratować związek? Oczywiście, równie dobrze mogą go zniszczyć… To, jak do siebie mówimy i co sobie mówimy jest odzwierciedleniem naszej relacji. Brak szacunku widać w słowach jak na dłoni. Słów  nie da się cofnąć, choć można je wybaczyć. Jednak jak kropla, która drąży skałę, szkodliwe słowa, powtarzane uparcie szkodzą miłości. A te dobre, sprawiają że trwa.

Gdybyście mieli pomyśleć o jednym pytaniu, które mogą uratować związek, jakie byłoby to zdanie? „Czy wciąż mnie kochasz”?”Czy jeszcze pamiętasz, jak było między nami kiedyś”?” Czy nadal chcesz być ze mną”? Nie, często na takie pytania dla związku w kryzysie jest już zbyt późno. Ale nigdy nie jest za późno na to, by pokazać partnerowi, że nadal jest dla nas ważny, że interesuje nas jego życie, jego cele, jego wyzwania i codzienne problemy.

Kluczem do zbudowania trwałego związku jest zaufanie, które zdobywa się, zadając proste, znaczące pytania dotyczące codziennych doświadczeń, zmagań i problemów partnera. Wystarczy zapytać: „Jak ci minął dzień?”, a następnie uważnie wysłuchać odpowiedzi. Taki gest pokazuje prawdziwe zainteresowanie i uwagę. Badania naukowców wykazało, że to nie samo opisywanie swojego dnia sprawiało, że partnerzy czuli się lepiej, ale raczej słuchanie i skupienie drugiej strony na tym, co mówią. Szczere zainteresowanie zwiększa poczucie satysfakcji ze związku, przekonuje nas, że jesteśmy kochani i że się liczymy.

Pamiętajmy, żeby codziennie pokazywać partnerowi, że jest dla nas ważny, że interesuje nas jego życie. To swoista „inwestycja” w przyszłość relacji, a przede wszystkim jeszcze jeden sposób, by okazać miłość i troskę.


Na podstawie: mindful.org


Lifestyle

5 prostych zasad, które pomogą budować bliskość w związku

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
7 lutego 2020
5 prostych zasad, które pomogą budować bliskość w związku
Fot. iStock

Bliskość w związku wydaje się tak oczywista, że gdy przychodzi nam do jej zdefiniowania, mamy prawdziwy problem. Bo przecież związek sam w sobie powinien być synonimem bliskości. A jednak nie jest. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, zrewidować własne miłosne doświadczenia (chociażby te szkolne) i z przerażeniem dochodzimy do wniosku,  że tej bliskości jest coraz mniej. Jest coraz trudniejsza do zrozumienia, a co dopiero do zbudowania w jednej z najważniejszych w życiu relacji. Ta bliskość najszybciej ucieka nam w erze wirtualnej rzeczywistości.

Nie sposób nie pogniewać się na nowe technologie, które coraz skuteczniej zagarniają czas kochanków i partnerów. Tu jednak nic nie jest czarno-białe – jak to w miłości.

Nowe technologie ułatwiają nasze życie, pomagają nawiązywać znajomości i utrzymywać kontakt z drugą osobą. Aplikacje randkowe nie raz były (i będą) bohaterami prawdziwych Love Story z happy Endem. Niestety – z drugiej strony nowoczesne urządzenia mogą też rozpraszać naszą uwagę, gdy spędzamy czas z ukochaną osobą. Jak pokazuje badanie T-Mobile:

  • 30% ankietowanych w wieku 18-34 lat przyznaje, że czasami więcej czasu spędza na korzystaniu z telefonu niż byciu z partnerką;
  • 41% badanych w wieku 18-34 lat przyznaje, że spędza zbyt dużo czasu, używając aplikacji w telefonie/ smartfonie;
  • 26% respondentów w wieku 18-34 lat deklaruje, że często używa swojego telefonu komórkowego/ smartfona, gdy jest w łóżku ze swoim partnerem/partnerką

Można się obrazić na partnera i jego telefon albo… albo wziąć sprawy w swoje ręce i zaproponować starą i sprawdzoną metodę: wspólną pracę nad związkiem! Tak naprawdę niewiele potrzeba oprócz chęci, by odnieść intymny sukces w relacji. Choć to niewiele, może się okazać trudne.

5 prostych zasad, które pomogą budować bliskość w związku

To naturalne, że z czasem zaczynamy się oddalać, że codzienność, obowiązki  zaczynają zjadać nasz romantyzm i czas. Każdy związek się zmienia, ale to nie musi oznaczać zmiany na gorsze…  Wszystko to dzieje się po to, żebyśmy mogli się rozwijać, żeby nasza wspólna relacja ewoluowała. W końcu najwięcej uczymy się pokonując kryzysy – w związku to również najcenniejsze lekcje życia. Aby nasza bliskość nie wyparowała niepostrzeżenie, warto przestrzegać kilku zasad. Według terapeutów, można zacząć od kilku prostych, subtelnych pytań – chociażby zapytać partnera jak minął mu dzień lub czy czegoś potrzebuje.

1. Nie lekceważcie znaczenia codziennych drobiazgów

I małych radości. To one najczęściej nam uciekają, bo brakuje nam czasu, bo wciąż się spieszymy, bo wkurzamy się na siebie nawzajem o niepozmywane naczynia. Czasem zbyt łatwo godzimy się z tym wszystkim myśląc: „tak to już jest”. Szkoda nam czasu na buziaka na do widzenia. Mówimy sobie: trzeba już iść, jesteśmy dorośli, świat się nie skończy… A potem odkrywamy jak wiele, już nam uciekło pod przykrywką dorosłości.

Spróbujcie znaleźć swój mały związkowy rytuał. Może będzie to wspólne śniadanie?

Pary, które budzą się o podobnej porze, mają zbliżony rytm poranny. Warto docenić i nacieszyć się tymi ulotnymi chwilami, zanim znowu wkroczymy w wirtualny świat. W ten sposób damy wyraz naszej dbałości o relację, a partnerowi udowodnimy, że jest naszym absolutnym priorytetem, a nie zaledwie jedną z wielu opcji.
Dr Andrzej Depko

2. „Jesteś jakiś nieobecny. Chcesz porozmawiać?”- zamień wyrzuty na troskę

Nie róbmy z tej „nieobecności” zarzutu, spytajmy z faktyczną troską, dając wam przestrzeń do szczerej rozmowy, kto wie, być może na temat waszego związku. Nie bójmy się wysłuchać tego, co partner ma nam do powiedzenia, nie jeżmy się, tylko starajmy się porozmawiać, a nie nakręcać pretensjami. To bywa trudne, zwłaszcza, gdy mamy pod dywanem zamiecione problemy z ostatnich, wspólnych lat. Ale warto się przemóc. Zobaczyć na własnej skórze, jak dobro wraca. Nie próbujcie wygrać – związek to nie zawody. Nie da się budować bliskości przez zasieki.

20 minut bliskości dziennie. Tyle czasu spędzonego codzienne z partnerem może wywierać pozytywny wpływ na pogłębienie relacji. Wydaje się, że to niewiele? Klucz tkwi w konsekwencji – jest to niezbędne minimum, które powinniśmy zapewniać swojemu partnerowi każdego dnia.
Dr Andrzej Depko

3. Nigdy nie rezygnujcie ze wspólnych chwil – celebrujcie je

Wspólne gotowanie, spacer z psem czy zwykłe wyciszenie telefonu tak, by nie rozpraszał nas podczas rozmowy albo wspólnego oglądania serialu. Tylko i aż tyle. Na tym własnie budujemy swoje poczucie bezpieczeństwa i zaufanie. Czujemy, że jesteśmy ważni, mamy wsparcie. Że w życiu naszego partnera jest ogromna przestrzeń zarezerwowana tylko dla nas.

Wspólna kolacja, obiad – jak często z tego rezygnujecie lub brak wam czasu?

Wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków ma tę zaletę, że podczas obu tych czynności z łatwością możemy poświęcić uwagę także partnerowi.
Dr Andrzej Depko

Wspólne chwile to najlepsze, co możecie zrobić dla związku. Zbyt często przechylamy szalę w drugą stronę.

4. Dbajcie o intymność związku i o seks

Nie sam seks jest w związku ważny, a intymność nie kończy się łóżku – ale bez satysfakcjonującego seksu i intymności żadna relacja długo nie przetrwa, może tylko wegetować. Co robicie przed zaśnięciem? Rozmawiacie ze sobą w łóżku? A co robicie po seksie? Co dzieje się, gdy zgasicie już światło – szybkie sprawdzenie wiadomości i powiadomień?

Jeżeli to tylko możliwe, unikajmy ładowania telefonu w pobliżu łóżka. W przeciwnym razie trudno oprzeć się pokusie zajrzenia w ekran tuż przed snem. Tymczasem jest to idealny moment na spędzenie kolejnych kilku minut razem, oczywiście z pocałunkiem na dobranoc włącznie.
Dr Andrzej Depko

5. Nie bądźcie zbyt poważni, pobawcie się w elektroniką w… bieliźnie!

Z lekkim przymrużeniem oka podchodzi do tematu T-Mobile, który przygotował zestaw magentowej „inteligentnej bielizny” dla par – Connected Underwear. Dołączone do niego są 2 specjalne chipy, które należy „sparować” z telefonem partnera. „Parowanie” musi zostać poprzedzone pobraniem darmowej aplikacji – Connected Underwear. Gdy partner/partnerka są zbyt zajęci telefonem, chip w bieliźnie drugiej osoby aktywuje aplikację, która może zablokować telefon drugiej połówki na 15 minut. Koniecznie zajrzyjcie na stronę: http://www.t-mobile.pl/pl/oferta_specjalna/connected-underwear – to jest genialne. 😻  Zresztą, sami zobaczcie spot.

Wspólne spędzanie czasu to ważny sposób pielęgnowania uczuć. Zacznijcie więc uruchamiać w smartfonie tryb „Nie przeszkadzać”, aby móc naprawdę skupić się na partnerze.
Dr Andrzej Depko

Czy smartfon zasłużył na „stos”?

Nie demonizujmy telefonów, za każdym ekranem w końcu siedzi człowiek i to od niego zależy, czy mądrze z niego skorzysta. Nowe technologie pomagają nawiązywać relacje, ale aby zbudować bliskość w związku, warto znaleźć balans między życiem online i offline. Bliskość w związku to codzienność. Nic trudnego. Miliony małych, prostych kroczków – czasem z kuchni do pokoju z ulubioną herbatą lub kanapką tej drugiej połówki. Warto o tym pamiętać, dbać o bliskość, bo gdy o niej zapomnimy, trudno do siebie wrócić.


*Wyniki na podstawie badania przeprowadzonego w styczniu 2020 metodą CATI, na reprezentatywnej próbie 1028 osób w wieku 18+, przez agencję Difference na zlecenie T-Mobile Polska.

Artykuł powstał we współpracy z T-mobile


Zobacz także

Plażowe trendy na lato

12 rzeczy, które robimy, choć nie mają one większego sensu

Lubisz żuć gumę? Nie przesadzaj z tym, bo możesz sobie zaszkodzić na 6 różnych sposobów