Go to content

Pokolenie delikatesów – dlaczego nie zawalczą o szczęście i satysfakcję? Jak realizować cele na przekór wygodzie

Fot. Pixabay/ Unsplash / CC0 Public Domain

Badania pokazują, że ogromna część społeczeństwa nie jest zadowolona z tego, jak wygląda jej życie. Zwłaszcza to zawodowe. Wydaje się, że w świecie, gdzie mamy taką mnogość opcji do wyboru, znalezienie sposobu na życie, który da nam pełną satysfakcję, nie powinno być problemem. Często jednak wybieramy opcję wygodną, bezpieczną i łatwą, a dopiero po pewnym czasie rozumiemy, że nie jesteśmy w niej szczęśliwy.

Pokolenie trzydziestolatków często swoją karierę rozpoczynało w korporacjach. Dobre wynagrodzenia, oferowane benefity i prestiż to wszystko, czym nęciły nas duże firmy. I choć po czasie okazuje się, że w natłoku obowiązków, brak nam czasu na życie rodzinne czy hobby, trudno uciec z pewnej i bezpiecznej sytuacji. Świat bombarduje nas informacjami o sukcesach innych. Wydaje się, że ludzie ci mieli po prostu szczęście. Często nie pokazuje się za to ogromu wykonanej przez nich pracy, wyrzeczeń, trudów. Widzimy tylko efekt lub po prostu to co chcemy widzieć. Zerwanie z dotychczasowym modelem życia, który jest wygodny i bezpieczny wymaga odwagi, ale przede wszystkim wiary w swoje marzenie i dobrego planu.

Ja nazywam trzydziestolatków „pokoleniem delikatesów”. Zachłyśnięci karierą, komfortowym życiem, ale często tkwiący w marazmie, zawieszeni w rzeczywistości, która wcale im nie odpowiada. Dlaczego nie zawalczą o szczęście i satysfakcję? Bo wygoda to uzależnienie XXI wieku.

Chcesz zawalczyć o swoje, zrealizować cele? Oto kilka rad:

Korzystaj z możliwości

Chcesz zyskać wiedzę, której ci brak? A może chcesz posłuchać historii innych ludzi, które będą dla ciebie inspiracją? Nic prostszego! Szukaj spotkań z kreatywnymi ludźmi w swoim mieście, bierz udział w warsztatach, prelekcjach. Takich inicjatyw jest coraz więcej, a są świetnym bodźcem i motywacją do zmiany.

Szukaj informacji

Internet często jest wrogiem kreatywności, ale odpowiednio wykorzystany, staje się niezastąpionym narzędziem rozwoju. Szperaj, szukaj, czytaj. Znajdziesz tam ogromną ilość inspiracji, pomysłów.

Otaczaj się ludźmi z wizją

Słuchając narzekań, możesz poczuć jak tracisz nadzieję i motywację do działania. Udowodnione jest, że pasja i dobra energia ludzi, udziela się innym. Spędzaj czas z pozytywnymi, kreatywnymi osobami, którzy dadzą ci wsparcie i wiarę w twoje pomysły. Unikaj malkontentów!

Ucz się na błędach innych

Powstające startupy, małe firmy, które odnoszą sukcesy to ogromne źródło wiedzy. Poznawaj ich historie, sposoby działania, mechanizmy. Pewne schematy są na tyle uniwersalne, że może przydadzą się w twojej pracy. Sukcesy, ale i porażki innych to coś, z czego warto czerpać wiedzę.

Stwórz plan

Dobre nastawienie i pomysł to świetny początek. Ale sukces nie istnieje bez planu. Kiedy ustalisz cel, określ wszystkie kroki do jego realizacji. Wypisz je tak szczegółowo, jak tylko się da. Wybierz też priorytety. Postępuj według planu.

Bądź świadomy i wytrwały

Kluczem do sukcesu jest wytrwałość. Miej świadomość, że na efekty trzeba pracować długo i systematycznie. Często wymaga to także wyrzeczeń.  Nie poddawaj się. Pielęgnuj swoją wytrwałość. Tylko w ten sposób osiągniesz swoje cele.

Pamiętaj, że jesteś człowiekiem

Dawaj sobie czas na odpoczynek. Pozwól sobie też na gorsze dni, na emocje. Jednak nie poddawaj się, kiedy nadejdzie faza zwątpienia. Wszyscy miewamy wątpliwości, czasem tracimy nadzieję, zwłaszcza kiedy decydujemy się na ścieżkę, która jest trudna i wymaga wiele pracy. Ale tylko dążąc konsekwentnie do celu, możemy go osiągnąć. Jeśli się poddamy, nigdy nie osiągniemy satysfakcji. Spełnienie życiowe to najwspanialsze uczucie. A smakuje jeszcze lepiej, jeśli droga do niego była kręta i wyboista. Udowodnij innym, ale przede wszystkim, że potrafisz. Wszystko zaczyna się w twojej głowie!