Go to content

5 pytań, które to TY musisz zadać podczas rozmowy o pracę. Są naprawdę ważne

Fot. iStock/flil

Dla większości z nas rozmowa kwalifikacyjna wiąże się z ogromnym stresem. Niezależnie od tego, czy mamy wysokie kwalifikacje i ogromne doświadczenie czy też nie, proces rekrutacyjny traktujemy, jak wnikliwe przesłuchanie, w trakcie którego oceniane jest nie tylko to, co mówimy, ale także jak wyglądamy i jakie gesty wykonujemy. Przez to wszystko zapominamy, że jest to po prostu rozmowa, podczas której i my mamy prawo zadawać pytania.

Na zakończenie każdej rozmowy kwalifikacyjnej pada ze strony rekrutera: „czy ma pani jakieś pytania?”. Odpowiedź: „nie, nie mam” jest najgorszą z możliwych. Oznacza, że nie jesteś zainteresowana posadą lub jesteś tak zdesperowana, że warunki nie mają dla ciebie żadnego znaczenia. Nie chodzi jednak o to, by cokolwiek z siebie wydusić. To, jakie pytanie zadasz, ma ogromne znaczenie. Na szczęście można przygotować się wcześniej. Oto 5 ważnych zagadnień, które powinnaś poruszyć.

Dlaczego to stanowisko się zwolniło?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli ci zorientować się w sytuacji, jaka panuje w firmie. Jeśli rekruter będzie tłumaczył się niejasno i ogólnikowo, może w ten sposób próbować tuszować złą atmosferę w zespole.

Jeśli dostanę tę pracę, jakie 3 cele będę musiała osiągnąć w ciągu pierwszych 6-12 miesięcy?

Pamiętaj, że pracodawca oczekuje od pracownika konkretnych efektów. Warto dowiedzieć się, czego dokładnie oczekuje od ciebie. Wzrostu sprzedaży o 50 procent? A może zmniejszenia kosztów produkcji? To, czym będziesz się zajmować, to jedno. Co konkretnie masz osiągnąć, to drugie.

Dlaczego ludzie wiążą się z państwa firmą na dłużej?

Dzięki temu dowiesz się, jakie obyczaje panują w miejscu pracy. Chodzi tu nie tylko o ogólną atmosferę, ale także o podejście do życia rodzinnego pracowników, ich zdrowia i czasu wolnego.

Czy coś, co powiedziałam wzbudziło u pana/pani wątpliwości co do mojej osoby i kwalifikacji?

Takim pytaniem rekruter na pewno będzie zaskoczony. Większość jednak doceni odwagę. Odpowiedź pozwoli ci naprawić błąd, jeśli takowy popełniłaś i wyjaśnić nieścisłości, które wywołały u rekrutera mieszane uczucia.

Kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi?

Dzięki temu na zakończenie dasz jasny sygnał, że zależy ci na tej pracy i będziesz czekać na wyniki rekrutacji. Dowiedz się też, czy firma sama kontaktuje się z kandydatami, czy może musisz w określonym terminie napisać maila lub zadzwonić.


Źródło: Business Insider