Przepis na pączki tradycyjne to istny zaginiony skarb, zwłaszcza przed Tłustym Czwartkiem. Jeśli jeszcze nigdy nie robiliście ich samodzielnie, pora się przełamać. Domowe pączki są nadzwyczajne! Nie da się tego smaku (i satysfakcji) porównać z żadnymi innymi! Żeby było jeszcze przyjemniej, mamy dla was nie jeden, a aż dwa przepisy na pączki tradycyjne w wersji klasycznej. Pychota! Wypróbujcie nasz przepis na tradycyjne pączki.
Pączki tradycyjne
Przed przygotowaniem pączków warto pamiętać, by wszystkie składniki były w temperaturze pokojowej, w kuchni powinno być ciepło, by ciasto wyrosło, choć mam na to swój sposób. Rozgrzewam piekarnik do 50. stopni i wstawiam ciasto do wyrośnięcia. Pewnie niektórzy się skrzywią, cóż, skracam czas ile się da :P.
Przepis na pączki tradycyjne jak u mamy
Z tego przepisu można zrobić około 30 pączków:
Składniki:
- 800 g mąki pszennej + około 50 – 70 g do podsypywania
- 14 g drożdży suchych lub 28 g drożdży świeżych
- pół łyżeczki soli
- 100 g drobnego cukru do wypieków
- 1,5 szklanki mleka
- 4 duże jajka
- 2 żółtka
- 100 g masła, roztopionego
Najlepsze pączki o te z konfiturą różaną i taką dodaję. Nadziewam jednak pączki po upieczeniu – szprycą do kremów do tortów – mam taką długą końcówkę, która się świetnie do tego nadaje.
Jak zrobić pączki tradycyjne?
Zrobić rozczyn z drożdży – czyli rozpuścić je z mlekiem, łyżką mąki i cukru i poczekać aż urośnie. Suche drożdże mieszamy od razu z przesianą mąką. Dodajemy pozostałe składniki, na koniec rozpuszczone masło. Wyrabiamy przez kilka minut – najtrudniejszy etap – aż ciasto przestanie się przyklejać do ręki. Przyprószyć mąką, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia.
Uformować pączki, jeśli ciasto się klei, nasmarować ręce tłuszczem. Odstawić do wyrośnięcia, wrzucić na rozgrzany olej do 175 stopni. Smażę pączki na smalcu z dwóch stron. Następnie nadziewam i obsypuję cukrem – można cukrem pudrem, lub lukrem. Smacznego.
Przepis na klasyczne pączki
Z tego przepisu można zrobić około 12 pączków:
Składniki:
- 500 g mąki
- 4 dag drożdży
- 150 g cukru
- 20 ml mleka
- 8 łyżek masła
- 1 jajko
- szczypta soli
- tłuszcz do smażenia
- marmolada lub powidła (a może krem czekoladowy?)
- cukier puder lub lukier (cukier puder, sok z cytryny lub mleko, woda)
Przygotowanie:
Mąkę wsyp do miski. Uformuj w mące dołek i skrusz do niego drożdże, posyp połową cukru i zalej połową letniego (nie gorącego!) mleka. Wymieszaj delikatnie i odstaw w ciepłe miejsce na 15 minut, aby drożdże zaczęły pracować.
W tym czasie rozpuść masło w pozostałym mleku, poczekaj aż lekko ostygnie. Wymiesza z jajkami, pozostałym cukrem i szczyptą soli.
Wlej do miski i wyrób na ciasto. Przykryj miskę bawełnianą lub lnianą ściereczką i odstaw do wyrośnięcia.
Podziel ciasto na 12 części. Ulep kuleczki i spłaszcz je ręką. Na środku połóż łyżeczkę ulubionego nadzienia i zaklej pączka tak, by marmolada czy dżem znalazły się w środku.
Znów odstaw prawie gotowe pączki na 15 minut do wyrośnięcia.
Rozgrzej tłuszcz (najlepiej w wyższym rondlu). Smaż pączki na złoty kolor!
Po wyjęciu można jeszcze ciepłe pączki obtoczyć w cukrze pudrze lub poczekać aż wystygną i udekorować wedle uznania. Posypać cukrem pudrem lub polać lukrem.
Smacznego!