Go to content

Ogórki małosolne – jak przygotować je w wersji tradycyjnej i na sucho (bez wody)?

Ogórki małosolne tradycyjnie i na sucho, bez wody - przepis, właściwości
Fot. iStock

Ogórki małosolne przygotowane ze świeżych, sezonowych ogórków gruntowych, to jeden z najbardziej lubianych smaków lata. Pasują solo, do kanapek, sałatek i różnych mięs. Ich przygotowanie nie sprawia żadnego problemu, za to zapewnia źródło wielu cennych dla zdrowia substancji. Jak zrobić ogórki małosolne tradycyjnie i na sucho (bez wody)?

Ogórki małosolne a kiszone — co się w nich kryje?

Ogórki małosolne, jak i kiszone, uzyskuje się w wyniku procesu fermentacji. Polega on na  zamianie zmianie cukrów zawartych w ogórkach na kwas mlekowy, co wpływa jednocześnie na zmianę barwy i smaku ogórków. Krótka fermentacja (2-3 dni) pozwala uzyskać ogórki małosolne, które są bliższe świeżym ogórkom, natomiast pozostawienie ogórków na ok. tydzień w zalewie powoduje, że staną się  ukiszone. Szczepy bakterii kwasu mlekowego, które biorą udział w fermentacji, zarówno ogórkom małosolnym, jak i kiszonym, nadają cenne właściwości dla zdrowia.

Ogórki małosolne tradycyjnie i na sucho, bez wody - przepis, właściwości

Fot. iStock 

Oba rodzaje ogórków zawierają witaminy z grupy B, niezbędne dla prawidłowej pracy układu nerwowego, witaminę C i A, oraz minerały takie jak: fosfor, potas, wapń, sód, żelazo, magnez, cynk, miedź, a także błonnik. Bogactwo probiotyków doskonale wpływa na zdrowie. Probiotyki wzmacniają odporność i uszczelniają nabłonek jelit, dzięki czemu hamują przedostawanie się szkodliwych substancji do krwi. Ułatwiają pracę układu pokarmowego, zapobiegają zaparciom i wzdęciom. Ich obecność wpływa na lepsze przyswajanie mikroelementów oraz wytwarzanie witamin takich jak: witaminy B1, B2, B6, B9. Probiotyki łagodzą skutki nietolerancji laktozy, redukują ryzyko rozwinięcia się różnych alergii.

Ogórki małosolne i kiszone są niskokaloryczne — w 100 gramach dostarczają jedynie 11 kcal.

Jakie ogórki wybrać?

Najlepiej wybrać ogórki o średniej wielkości, o nieco wydłużonym kształcie, niezbyt zaokrąglone. Najzdrowsze są ogórki pochodzące ze sprawdzonego źródła, ekologicznych upraw, nieprzenawożone. Warzywa przeazotowane łatwiej ulegają zakażeniom bakteriami gnilnymi, które powodują szybkie psucie i odrzucający zapach.

Ogórki małosolne tradycyjne — przepis 

Ogórki małosolne wymagają znacznie mniej czasu, niż ogórki kiszone. Wystarczy przygotować w odpowiedni sposób słój z ogórkami i odczekać kilka dni (2-3), by cieszyć się ich smakiem.

Ogórki małosolne tradycyjnie i na sucho, bez wody - przepis, właściwości

Fot. iStock 

Ogórki małosolne tradycyjne  — składniki, zalewa:

  • 1,5 kg ogórków gruntowych
  • 2 l wody
  • 2,5 łyżki soli kamiennej niejodowanej
  • główka czosnku
  • koper z łodygą i baldachami
  • kawałek korzenia chrzanu lub liść

Przygotowanie:

  1. Słoik lub kamionkowe naczynie umyj, a najlepiej wyparz.
  2. Ogórki umyj, ułóż w słoikach. Czosnek oraz chrzan obierz i włóż do słoja, dodaj gałązkę kopru z łodygą.
  3. Przygotuj zalewę: zagotuj wodę i rozpuść w niej sól.
  4. Przestudzoną zalewą zalej ogórki tak, by nie wystawały z zalewy. Przykryj naczynie czystą ściereczką (przytrzymaj ją recepturką), lub niewielkim talerzykiem.

Aby ogórki się za mocno nie ukisiły, gdy osiągną pożądany smak, naczynie odstaw do lodówki.

Ogórki małosolne na sucho (bez wody) — przepis

Ten przepis umożliwia naprawdę szybkie przygotowanie wartościowych ogórków. Wystarczą 24-48 godzin, aby otrzymać ogórki małosolne w wersji „na sucho”.

Ogórki małosolne tradycyjnie i na sucho, bez wody - przepis, właściwości

Fot. iStock 

Ogórki małosolne na sucho (bez wody) — składniki:

  • 1 kg ogórków gruntowych
  • 1 łyżka soli kamiennej niejodowanej
  • korzeń chrzanu
  • 1 łyżka ziaren gorczycy
  • 5 ząbków czosnku
  • 2 gałązki kopru z baldaszkami (ew. pęczek koperku)
  • opcjonalnie liść wiśni, porzeczki lub chrzanu

 Przygotowanie:

  1. Ogórki umyj, odetnij końcówki i wrzuć do woreczka z zamknięciem strunowym.
  2. Korzeń chrzanu pokrój na małe kawałki, a ząbki czosnku na plasterki, a także liść chrzanu wiśni lub porzeczki, jeśli są przygotowane. Wymienione składniki i gorczycę wrzuć do ogórków i równo oprósz wszystko solą. Usuń dłonią nadmiar powietrza z woreczka i go zamknij. Potrząśnij ogórkami, tak, by sól i składniki równomiernie się rozłożyły.
  3. Włóż woreczek z ogórkami na 4 godziny do lodówki, a przez kolejne 20-48 godzin wyjmij i trzymaj w temperaturze pokojowej.
  4. Po otwarciu woreczka ogórki należy trzymać w lodówce.

źródło: kuron.com.pl, beszamel.se.plzdrowie.wprost.pl